Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 ГОДИНА КОТЛЕ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-01-2011, 02:51 PM)Solenik Wrote:
(07-01-2011, 08:46 AM)hristo Wrote: Тоа се луѓе во години. Воглавном се во странство. А, за демократичноста на КОТЛЕ не треба ни да се дискутира. Ако, внимателно го следиш форумот ке забележиш дека модераторите на ПОЛИТИКА, значи јас и Ацко често спориме со корифејите на КОТЛЕ ( Јордан, Соленик,...). Некогаш, значи, и за нас нивните ставови се претврди. Сакаме да ги омекнеме, да ги приближиме на македонската реалност за да бидат полесно прифатливи.

А ние сакаме вашите ставови да го стврденеме и да ги доближиме до светската реалност. Icon_wink
Некаде во средината ќе се најдеме. Yea

Полека Соленик. Воздухот кој вие таму во туѓина го дишете има многу процент кислород за нашите закржлавени бели дробови, кои навикнале да живуркаат. Еве, јас и Ацко набавивме маски,па може да ве следиме, така-вака. Ама, за другите во Македонија, Миле-транспортерот пак го повлече тендерот .SmajlitoSmajlitoSmajlito
07-01-2011, 08:39 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(03-01-2011, 10:19 AM)Giovanni Wrote: И уште нешто, споредбата со Шпиц и Котле не стои. Шпиц е долу затоа што неговата конкуренциа а тоа се само медијумите се поарно од него. Постои одреден процент во МК кој чита медијуми и тој се распределува меѓу сите медијуми. Кога има многу медијуми, а релативно мала популација на луѓе, јасно е дека одреден сајт кој пружа само едни содржини ќе биде долу. Вие сте сосема друга категорија. Тоа е исто ко да кажеш види каде е Њујорк Тајмс, многу подолу од гугле. Споредбата дека Тајмс е многу подолу од гугле не значи ништо. На котле му е конкуренција кајгана, идивиди, бадијала и останатите сајтови со форуми и известувања. Вашата стратегија е форумот и преку него да го известите населението. И тука треба да се тркате. Со други зборови ако сте се одлучиле за тесен дијапазон, тогаш поарно потрудете се да пораката ви одзвони многу посилно од другите.

клик е клик!
вредност или бројче по кое се мери/споредува...

исто како во продавница кога ке влезеш...Icon_wink

залудни би ти биле обидите да објасниш на продавачот дека твоите денари се „докторски„ , додека денарите на останатите муштерии се „амалски„.

без разлика што купуваш - денар е денар. тоа му е вредноста!
.......

бтв, честито и поздрав до друштво.
(This post was last modified: 07-02-2011, 01:27 AM by toni_a.)
07-02-2011, 01:25 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(02-01-2011, 11:05 AM)Giovanni Wrote: .....

11 dusi e premal broj za da se narece forumov kako glavna opasnost na vlastite vo Makedonija. Dobro ajde, pokraj tie 11 se i 11 (ili pomalce koga ke se isklucat alijasi) i administracijata/moderatorite/osnivacite na forumot. I da mu se dade nekoe ogromno zancenie. Ova se faktite. Drug fakt e sto od tie 11 , del (mal i golem ne znam, od 11 dusi tesko e nekoj podatoci da se nosat) ucestvuvaat samo isklucivo vo raspravija so Bugarite. Da e forumot tolku citan i popularen, lugje ke ucestvuvaat, prasuvaat, baraat. Ne e taka. . Toa e moe mislenje bar.

....

збориме за „глобалното село“ каде валутата е ’клик’.тоа се брои. толку.
аматери вс. професионални новинари/фабрика!?

кликовите велат едно, а учеството те. никовите (според твоја опсервација) сосема друго.
значи постои голема дискрепанца.

прашањето ми е, ако ги земеме и двата факта под обѕир, каков заклучок би можеле да направиме (извлечеме)???

луѓето само читаат? молкот му е мајката? кој не се буни се сложува?

извини што како единствен ти реплицирам, ама мислам дека можеш да се поставиш во моја позиција и да не го сметаш личново обраќање кон тебе како напад.
(This post was last modified: 09-02-2011, 02:16 AM by toni_a.)
09-02-2011, 02:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:ДИКТАТУРА НА ФРИКОВИТЕ


Во овие денови на апсурд во државата Македонија ништо повеќе не изгледа нормално, доколку сте, секако, еден од несудените 600 илјади гледачи и поддржувачи на А1. Од екранот се редат бесмислени тврдења, „анализи“, дебели лаги, автентични и политички трансвестити, журналистички бруки и предизборен отпад, сите во служба на спасување на давеникот од Бихаќка

Извор

Kolumnava predizvika reakcii , ke prenasam nekoi koi se vrznai isklu~ivo za KOTLE.Quote:Vane Cvetanov

Navistina razocaruvacki tekst... Site ne cinat, samo Gruevski e dobar... Ocigledno Kotle od nepristrasen medium stanuva leka poleka megafon na Niola Gruevski. Vo posledno vreme ne sum videl nikakva kritika kon Gruevski. Zaboravame deka vekje deveta godina e na vlast? 4 minister + 5 premier... ima apsolutna vlast...I uste drugite ni se krivi. 2011 sme, ne 2006. Kazete otvoreno, ako treba da mu dademe uste eden mandat na Gruevski? Kje dademe podrska...Quote:Milorad Kovac

Problemot e koga ne go ztvorija Grujo za NPK, pa sega toj kazuva sto e kriminal, a sto ne. Od sebe samite si patime, koj ni e kriv...Quote:Vane Cvetanov

Taka e Milorad, no KOTLE vo posledno vreme slabo pisuva za kriminalite na Grujo, site ne cinat, samo toj cini... Ne branam nikogo, no pred izbori se gleda koj za kogo raboti i odrabotuva. Pogledni gi komentarite na ucesnicite na debatite i ...kje vidis deka ne go sakaat bas Grujo, no temite koi gi plasira kotle se bukvalno protiv site Grujovi protivnici. Toj ima najvisok reiting, toj treba da bide metata. No ocigledno ne se slucuva toa.
Ajde da glasame povtorno za Grujo koga nikoj drug ne cini,..!Quote:Boris Lazarov

Na Gruevski za slucajot NPK niz prsti mu progledal tokmu Crvenkovski,t.e.ja stopiral istragata,spored svedocenjeto na Manasievski,sto ke rece narodski,Gruevski mu e dolznik.Inaku,g-dine Cvetanov,vo pravo ste deka so ogled deka po poveke od ...6god.vladeenje Gruevski ne samo sto ne isporaca rezultati,tuku vo odredeni segmenti,kako evrointegracii,graganski prava,itn.,se zakoceni na podolg rok,pa i unazadeni,nema kredibilitet da pobara uste eden mandat,a vo kolku i go napravi toa,kako sto gledame deka se sprema da go napravi na sl.izbori,treba da bide kaznet so katastrofalen poraz.Vo ovoj moment Branko nadvor od politikata,a Gruevski nadvor od izvrsnata vlast,toa se prioritetite na RM.Potoa,sekoj od niv kako drobel,taka da srka.Eden e izborot,dvojcata da si odat vo 1 cekor.Quote:Групација Дисиденти

Котле е сајт без цензура - плурализам на мислења и идеи! Правило број еден на демократијата е слобода на говорот.

Во моментов сме во неможност да понудиме повеке наслови од колумните бидејки уште ги санираме последиците од хакерскиот напад ...но еве само две последни кои беа пред колумната на Леонов:

Како против Грција и удбомафијата

БРАНКО И НИКОЛА ГИ ВРЗУВА(ЛА) И АФЕРАТА НПК!

http://www.kotle.ca/index.php?start=2
13-03-2011, 04:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Vane Cvetanov

Za pocituvane e politikata na kotle okolu objavuvanjeto na mislenjata i komentarite na ucesnicite na debatite.
Mojata zabeleska e okolu otvaranjeto na temite i naslovite koi gi plasira tokmu kotle.
Ne vidov ni eden seriozen naslov protiv Gr...uevski.
Ako se atakuva protiv SITE negovi protivnici, a se premolcuvaat negovite greski, imajki go vo predvid negoviot reiting, da mu cestitame pobeda uste denes.
Mislev deka meta na Kotle kje bide tokmu vistinata, odnosno politikata na Gruevski, za koja ima 1 000 000 pogrdni iminja no ne sakam da izustam ni edno bidejki ne zasluzuva.
Kako kje padne politika ako se crnat site negovi protivnici?
Zaklucokot e deka direktno ili indirektno mu se pomaga vo predizbornata kampanja.
Iskreno se nadevam deka ne e svesno.
Se nadevam deka ovoj komentar kje otvori prostor za razmisluvanje kaj administratorite za toa komu i kakva usluga mu pravat nesakajki, motivirani od zelbata da se otvorat povekje temi?


Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:


Ване, приклучисе на дискусиите и помогни ни. Ти беше единствениот инсајдер со твоите колумни на КОТЛЕ кој е запознат со криминалот на Груевски.

Но има уште нешто што можеби недоволно го гледате во Македонија. Ние ги крити...куваме сите, посебно новите и лажните спасители: ОМ, ДД и ВМРО НП во нив се крие поголема опасност во момемтов. Груевски и Бранко си ги изнесуваат едни на други валканиците. Овие три партии ке бидат превага на тасот кој ке оствари мнозинство во парламентот. Ние како ГРУПАЦИЈА сме свесни дека некоја нова партија во моментов неможе да освои мнозинство во поарламентот. Значи партии со најголем брои освоени пратенички места ке се ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ се потенцијални партии кои ке го добиат мандатот за формирање влада. Ако ОМ, ДД и ВМРО НП се партии со кои ке се избира една или две како коалиционен партнер на СДСМ и ДПМНЕ ке нема никаква промена во политиката. Тоа што лажат сега Љубе и Филип се предизборни манипулации. Има тука на ФБ снимка од Валентина Божиновска.
ГРУПАЦИЈАТА се обидува да пронајде начин да наметне луѓе кои ке освојата до 10 пратенички места и тие да се тој коректив во правењето коалиции. Да спречат пазарење за гола власт па и по цена да има повторени избори, да не успеат ниту ДПМНЕ ниту СДСМ да формираат влада.Quote:Zoran Bozinovski

Jordane, vo Makedonija momentno e na delo proces na DIFERENCIJACIJA. Ne ste prisutni pa poim nemate što se slučuva. KOTLE prvo ne e sajt, tuku e FORUM. Znači mesto kade se debatira a ne se informira. Postavuvate temi na koi "podrumaši" bez ...ime, prezime i identitet lupaat nanjonotorni gluposti što normalen čovek nema da gi izgovori. So što silno se stavate na strana na producentite na haosot vo Republika Makedonija, VMRO DPMNE i SDSM. Momentno pretstavuvani od Gruevski i Crvenkovski...

Vaš problem kako grupacija Disidenti sobrana okolu KOTLE e što ne znaete kako da gi otrgnete ovie "podrumaši" od sebe, so što od den na den go gubite kredibilitetot. I jas imam sajt, ama nikade na toj sajt go nema istaknato mojot ličen problem, oti toj si e samo moj. Go ima istaknato na mojot fb profil.

Sajtot što jas go održuvam a za koj TI Jordane imaše od mene lična PONUDA da se pridružiš i da investiraš i sredstva, da bideš SODRUŽNIK - IMA CENZURA!!! A ima CENZURA i na mojot fb profil. Cenzuriram KRETENI, ne im davam zbor i ne im davam preku mene da se presmetuvaat so neistomislenici i da se upikuvaat na Gruevski i Sašo Mijalkov, davenici koi vo momentov veće počnuvaat da baraat spas od nesrećata koja im se približuva...

Sakam Jordane da ti predložam nešto. Tvojot ličen problem so legendarnoto dosie koe go istaknuvaš vo sekoja prilika, nema da go rešiš na ovoj način na koj go rešavaš. Će go rešime sistemski site zaedno, ako voopšto sakaš da go rešiš. Go uvažuvam tvojot status posle napuštanjeto na Makedonija. DISIDENT! Da, ama veće ne si disident, žitel si na Kanada, kanadski danočen obvrznik si, imaš tamu biznis, semejstvoto ti e vklopeno vo toj sistem, za svojot trud tamu veće bereš plodovi. Znači dadena ti e vtora šansa...

Mnozinstvoto vo Makedonija nikogaš ne dobile ni PRVA šansa. Ti barem si imal šansa vo Makedonija, pa beše ekstremno blizok so osnovačite na DPMNE, kaj tebe vo restoranot Baba Cana" se slučija mnogu krupni raboti vo makedonskata politika, so Ljubčo i Zmejko beše ekstremno blizok, so Daravelski imaše biznis. Djordji Marjanović i Ljubiša Georgievski kaj tebe doadjaa kako vo svoj dom... I na kraj te izigraa site tie, te pluknaa, te zgazija, neko možebi seušte povremeno ti se javuvaat, kontaktirate čisto što im e strav od tvoeto otvoranje na vistinite za terevenkite vo "Baba Cana"... itd, itd...

Ama Jordane, batalete demagogija. Vratete se vo realnosta. Makedonija se restavrira. Sašo MIjalkov sobira krupni biznismeni i im se zakanuva. Im najavuva deka ako pobedi na slednite izbori onie koi ne se so nego i so NIV - će gi nema! Zamisli Jordane kakva gluperda e toj Mijalkov. I brat mu Nikola Gruevski... Što ako pobedat ušte ednaš? Će te viknat li tebe od Kanada da ti oblečat Crn Kožen Mantil i Crni Kožni Čizmi i će staneš li DIFERENCIJATOR!? Misliš li deka će te povikaat tebe i tvoite drugarčinja DISIDENTI da rešavate krupni politički problemi, pa i svoite lustratorski patem?

Zatoa Jordane ti predlagam: vovedi CENZURA na KOTLE i spasi gi normalnite koi sakaat iskreno da diskutiraat od nenormalni "podrumaši". Neka im ostanat anonimnite nikovi, oti nikogaš ne smeele da se pretstavat so ime i prezime, ama barem vie administratorite znajte gi nivnite matični iminja i preziminja...


Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:


Зоране, нема демократија без слобода на говор и мислење. На сајтот КОТЛЕ се објавени преку 250 колумни за чија вредност најдобро зборува нивната читаност. Посочи ми Зоране сајт кој во рок од неколку часа излегол со анализи... на актуелните случувањата во Македонија. Деновиве ке бидат вратени сите колумни па ке разговараме аргументирано што е напишано на САЈТОТ КОТЕЛЕ.
Форумот е патот во демократијата и обид да се научиме да дискутираме со факти. На форумот две теми се клучни и само тие го оправдаа постоењето на ФОРУМОТ. Ја срушија лагата на УДБа напишана од Диневски за причините за РАСКОЛОТ во ВМРО ДПМНЕ а со тоа објасниа кој се и за чии интереси работеле: Доста Димовска, Борис Змејковски, Филип Петровски,Драган и Томе Далаверски, Љупчо Георгиевски и за кого работат Груевски, Сашо Мијалков и останатите членови на УМРО ДПМНЕ.
За замешаноста на УДБа во ВМРО ДПМНЕ сум пишувал уште 1998 година ама тогаш никој немал храборост или пак е во прашање припадноста на новинарската фела во Македонија. Тогаш напишаното а и сега е ист случај не се вклопуваше во приказаната која беа задолжени да ја продаваат "независните" новинари за наводното бугарофилство на ВМРО ДПМНЕ.
Темата за основањето на ВМРО ДПМНЕ спречи една голема манипулација која ја подготвуваше Груевски во соработка со структурите на УДБа-ДПМНЕ и Мане Јаковлевски... Твоето непознавање на оваа проблематика те спречува да донесеш реален суд за форумот.

13-03-2011, 04:21 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(11-03-2011, 10:57 PM)Solenik Wrote: Е сега, повторно се повикуваш на Никола Младенов и го дополнуваш и Зоран Божиновски како жтрви на ќотек. Те прашав на друго место дали ти некогаш си бил физички нападнат поради твоите политички ставови? Сигруно и за тебе се знае што мислења шириш по етерот, та и ти си мета иста колку и горенаведените. Затоа те прашувам дали некогаш си бил физички нападнат?

Со доза на сигурност ќе речам дека не си бил нападнат, а еве зошто знам: кога Јордан стапил во контакт со Хашкиот Комитет на Најчевска и уште 2-3 слични квази-човекови права оргнизации, тие го прашале "Си бил ли тепан од полиција или од рекетари?", тој им рекол "Не. Имам политичко досие врз основа на кое добив азил". Нивниот одговор бил "Не си бил тепан, значи не ти биле прекршувани човековите права." Не знам дали ти е јасно сето ова Христо? Доколку Николче и Зоки Б. биле навистина трн во окото на властите "Фокус" немаше да постои. Напротив, на Николче бизнисот со "моторолите" му процвета, а ниту "Фокус" не е полош.

Зоки зборува за шверцот на цигари како да почнал од времето на Љубчо! Наводно многу е опасен човек за спрската мафија и Даравелски, а каде живее Зоран? Во Белград. Што има тука нелогично, Христо?

Атентатите на Претседателите лесно може да се стават во исти кош. Повторно, дали врз тебе е направен атанетат? Се убиваат и тепаат само оние кои се дел од таа мафија.

Да не има нешто врска овој коментар со мислењето на Зоки Б за "подрумашите" на Котле?

Патем Јордане, треба да го исправиш: Котле е сајт и Котле е форум. А и за Ване се однесува она што му го напишав на Христо: Груевски нема поголем критик од нас, разликата е што ние Груевски го кртикуваме аргументирано (со оние аргументи кои ни се достапни). Ване самиот престана да пишува колумни. Знам дека оние од Групацијата кои контактираат со него го убедуваа да продолжи да пишува. Ване треба да се присети дека имаше барем две колумни во кои тој апла пишуваше дека треба да се гласа за БЦ, само за да се собори Груевски (и секако да се присети дека ние и тие колумни ги објавивме, исто како што ги објавуваме и колумните на Леонов, со кои не секгаш се согласуваме. Ако се сеќавате имаше неколку препукувања помеѓу Леонов и Шакале). Но, дали Македонија ќе има корист од таквата промена на власт?

(This post was last modified: 13-03-2011, 05:21 PM by Solenik.)
13-03-2011, 05:19 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Патем, дали некој друг ги објави аферите за Каргов и царина? Или царината не е дел од влада на Груевски?
13-03-2011, 05:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Vane Cvetanov

Se izvinuvam sto se vklucuvam vo debatava...
Temite i citanosta na Kotle ne se sporni, sporno e zosto ne se napagja politikata na Gruevski so siot arsenal?

Ako sakame balans pomegju dvete najgolemi opcii, a cesni lugje da bidat tasot koj kje ...ja spasi makjedonija, logikata veli deka treba da se vadat fakti za Gruevski od prosta pricina sto se uste vodi ubedlivo na anketite. Koga kje se izednacat, povelete napagjajte po site so siot arsenal.
Vo sprotivno mu pravite logistika na gruevski za uste eden izboren triumf... a togas tesko na narodot vo Makedonija!
Quote:Zoran Bozinovski

Ja moeto Jordane go kažav. Nema potreba ja i ti da debatirame okolu nekoj drug forum sajt, vesnik ili tv vo Makedonija. Nemame diskusija oti nema takvo nešto... Toa što postoeše pomnoženo e so nula... Ne ti go sporam jas KOTLE i sodržinata ...na KOTLE. Sakam samo da ti svrtam vnimanie na suštinata. A taa e deka postojano očekuvaš novi i novi učesnici vo debatata, pa eve pogore go povikuvaš i Vane Cvetanov da se vkluči. Pred nekolu meseci ili ima cela godina, me povika i mene. Ama kako jas i Vane i slični na nas da se vklučime vo debata so anonimni kreteni koi se krijat zad razni nikovi? Toa mi e nejasno...

Vtoro što mi e nejasno e kako ti ne sfati dosega deka Makedonija momentno e i prezrela za radikalna transformacija na političkata scena. Deka nema veće nikakva logika, nema smisla i nema potreba da se debatira za SDSM, VMRO DPMNE, Demokratska Desnica, LDP, LP, SPM i slični banditski firmi. Na Makedonija i e potrebna LUSTRIRANA politička scena. Na glasačite treba da im se objasni deka daden glas za firmite pogore i za direktorite što gi upravuvaat e ednakov na čekor kon samoubistvo...

Znači, dajte na KOTLE predlog rešenie, dajte novi ludje da isfrlime na poilitičkata scena. Ludje koi nemaat nikakva vrska so onie što ni gi potrošija životite vo eden dobar del... Okolu toa možeme da debatirameQuote:Krste Vojdinoski

hahahah,sekakvi budali pisuvaat komentari,pa nemozi narodot Makedonski da glasa za toj sto vi se dopagja vas ili e vas idol,narodot znae za kogo da go dade svojot glas a vie moze samo da sonuvate deka ke se vratat istroshenite kriminalci koi glumat evropski orientirani politicari


Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Ване баланс неможе да има!!!! ДПМНЕ заради тоа што е партија на власт ке добие помеѓу 250 и 300 илјади гласови. Колку и да се пишува против Груевски таа бројка неможе да се промениш. СДСМ ЗАРАДИ ЗЛОДЕЛАТА ОД ПОРАНО ке д...обие од 150200 илјади гласа. Овие бројки ги одразуваат и анкетите. Онаа каде се крие опасноста е во 50%-те проценти кои се неопределени и оние кои несакаат да излезат на избори. Под претпоставка која е реална на изборите да гласаат 25% од сега неопределените за ОМ, ДД и ВМРО НП тоа е бројка која е преку 300 илјади. Значи тие ке носат одлука кој ке формира влада, дали ДПМНЕ или СДСМ. Кажи ми што очекуваш од луѓе како Љупчо, Филип и Љубе . Дали ке останат да не коалицирааат со ДПМНЕ или со СДСМ. ??? Јас сум сигурен дека НЕ.!!!
Дали си се запрашал кој ги финасира ОМ и ДД. Кога ке го добиеш одговорот на оваа прашање ке го добиеш одговорот и со кого ке коалицираат. За "бизнис" реалциите помеѓу Љупчо и Груевски нетреба да се зборува многу.


13-03-2011, 06:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Зоране, форумот е место за дискусија и се ДИСКУТИРА ЗА ИЗНЕСЕНИ СТАВОВИ И МИСЛЕЊА така да не е битно дали го знам или не го знам тој што го изнесува мислењето или ставот. Затоа го почитуваме избор на учесникот дали ке п...ишува под вистинско име или под ник. На форумот се води сметка да нема навреди и вулгарнсти кон оние кои пишуваат под полно име и презиме. Исклучок бев јас по мое барање до администраторите останаа навредите изречени за мене од некои учесници на форумот.

Трансформацијата на политичката сцена е малку подолготраен процес и КОТЛЕ е единствен сајт кој тоа го работи -ТРАНСФОРМАЦИЈА првин на свеста. Свеста неможе да се трансформира ако не се дојде до вистината кои центри ја попречувааат демократизацијата и декриминализацијата на Македонија. Промена на Груевски и Црвенковски по насилен пат или со гласање за избор на помало зло не не води никаде. Само со победа на избори на опција која ке спроведе декриминализација и демократизација на Македонија, македонските граѓани ке покажат дека кај нив дошло до промена на свеста.

Ако промовираме нови луѓе сега, дали си размоислувал на кој притисок ке бидат изложени и на кои дискредитации. Додека не бидеме сигурни дека дошло до промена на свест кај доволен број на луѓе кои ке овозможат луѓе од "новиот ков" да бидат избрани како народни представници, не 120 туку една бројка од 10 до 15, ние ке ги обзнаниме. Нашите сознаниа одат во тој правец, нашето размислување и начинот на кој мислиме да се решат проблемите во Македонија имаат се повеке подржувачи.


Quote:Zoran Bozinovski

Ok e Jordane... Ne promovirajte novi ludje. Promovirajte i natamu deka edna od segašnite dve bandi MORA da go java narodot vo Makedonija. Za da ne bidat izloženi na diskreditacii eventualno novopomovirani, prodolžete da ja forisrate tezata "pomedju zmijata i magareto..." Ama barem ti i tvoite od KOTLE izjasnete dali ste za zmijata ili magareto? Jas ne sum ni za zmijata ni za magareto!


Quote:Dušan Petrovski


Зоране, ја промашуваш целта. Како да се промовираат луѓе додека првин не се постават стандарди за тоа што треба да претставуваат тие луѓе? Зарем тоа не е начинот на кој беа донесени Грујо, Бранко, Љубчо? Ние го критикуваме системот во РМ, и... секако сето она што го сочинува тој систем. Истовремено почнуваме да нудиме алтернативна слика за како треба да биде уредена држава која може да просперира.

Инаку, сакам да те корегирам за погоре што го критикуваш татко ми дека "постијано зборува за неговото славно досие, и за неговите проблеми". Како умен човек мислам дека не треба да ти се објаснува дека нашиот случај го коритстиме како конкретен пример за начините на кои работи системот. Истото го сторивме и со случајот на Ване. Види го линкот на Комитетот, ќе видиш за чиј случај зборуваме.

Разрешувањето на нашиот проблем е од корист за целото македонско општество: за да се реши нашиот проблем мора да се спроведе лустрација.

Инаку за форумот: ако луѓето се плашат да пишуваат под псевдомин, замисли тогаш дали можат да дискитураат отворено. Тогаш ќе ја нема потребата од форум. А ако си сигурен во себе, нема што да ти пречи некој подрумџија да плука; плукачите брзо горат.

Ване, ние Грујо можеме да го критикуваме само аргументирано. Оттука имаме ограничена набавка на аргументи. Откако ти замина немаме инсајдер, така што сега можеме да критикуваме само принципиелно.
Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Зоране, пишувањето паушални одговори или одговори на онаа што никаде не сум го кажал можеби ти се случува од брзање. КОТЛЕ е единствениот сајт кој е против оваа банда стварана во овие дваесет години. Ние ГРУПАЦИЈА и Јас не гледаме никаква разлика помеѓу Груевски, Бранко, Љупчо, Љубе, Филип или пак Манасиевски. Ти објаснив погоре дека без промена на свест не е можен избор на луѓе кои ке донесат демократија, владеењето на правото и економски слободи.

Ке те прашам тебе зад кого стоиш ти. Кој е по тебе решение во моментов дај да слушнеме, таму си можеби нешто ние не гледаме од тука па да го фатиме правецот и да дадеме придонес. Кој по тебе е алтернатива за Груевски.(This post was last modified: 13-03-2011, 07:07 PM by ЈорданПетровски.)
13-03-2011, 07:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Blaze Angelovski


Treba novii luge i radikalni promeni vo politikaya i zija na privatizacijata!!!
1.Reviizija na privatizacijata!
2.Ispituvanje na potekloto na imotot!
3.Parlament so 41 pratenik ( od koi 3 od dijasporata 1od Albanija 1 od bugarija 1 od Grcija i... 1 od Srbija)
4. Preispituvanje na nadvoresnata politika! sorabotka so drugite drzavi da se svede na sorabotka so gradovite na tie drzavi so gradonacalnicite i biznis grupi!
5.Namaluvanje na drzavnata administracija za 70% so paket socijalni merki!
6.Demilitarizacija! raspustanje na ARM. za smetka na zgolemuvanje na policijata!
7.Clenstvo vo nato i ucestvo so policiski sili!
8.clenstvo vo EU!
9.Danoci samo po eden osnov! namesto DDV. danok na tranaskciski trasveri, t.e. danok na trasverot na pari i danok za razmena na stoka!
10.Besplatno zdrastvo i ukinuvanje na fondot za zdrastvo!
11. Narodnite pari od Narodnata banka preku socijalen servis da se koristat za kreditiranje na vrabotuvanjeto!
12.poradi gorliviot problem NEVRABOTENOSTA DRZAVATA PREKU BUGETSKI SREDSTVA I POVOLNOSTI DA GO POMAGA OTVARANJETO NA NOVI RABOTNI MESTA! za vrabotuvanje na povece od 100 rabotnici, osloboduvanje od danoci vo traenje od edna godina! i stimulacii od po 5000 evra po vraboten so dogovor za najmalku pet godisno rabotenje!
13. da se izbrka baksuzot od Makedonija!!!!


Quote:Milorad Kovac

Точно е дека грујо во моментов нема алтернатива, но тоа не треба да не обесхрабрува. Доколку се раситнат гласовите помеѓу што повеќе партии од македонскиот блок ќе биде подобро. Грујо ќе престане да го имитира Хитлер и ќе мора да легне на брашно. Проблемот е што ќе биде уценуван од албанските партии при донесување на најважни-државотворни одлуки.


Quote:Zoran Bozinovski


Prvo, odgovor na sinot Dušan: Ne ja promašuvam celta zatoa što jas ne strelam voopšto. Nema cel, nema kon što da se strela pa da se pogoduva ili promašuva. Standardi nema da postavuvate ni vie tamu ni nie vamu. Republika Makedonija e osamos...toena posle raspad na SFRJ, po što se postavuvaa standardi. Ili se slučuvaše tranzicija. Ama ima dva tipa na tranzicii. Ednata e na svest, vtorata e na kapital. Vo Slovenija se slučuvaše tranzicija na svest, pa relativno brzo i lesno rasčistija so staroto i se svrtea kon novoto. Našata makedonska prikazna se svrte vo pravec na tranzicija na kapital - od džeb u džeb. Tatko ti Dušane (ne)svesno igraše nekoja uloga vo taa tranzicija. Ama ne gi razbra režiserite što scenario spremile, pa završivte vo Kanada, With a Little Help from His Friends. Na koi treba večno da ste im blagodarni...

Vie Dušane sistemot vo Makedonija ne go kritikuvate, zatoa što vo Makedonija nema sistem. Nema ni institucii. Sve e pomnoženo so nula. Sistem vo Makedonija imaat samo DUI i DPA i vo ovoj moment trae poslednata faza od instalacija na nivniot sistem. Alternativna slika možebi nudite, ama slikite može samo da se gledaat, ne se jadat, a se pogolem broj ludje vo Makedonija gladuvaat. Pa nemsto alternativni sliki ponudete kako alternativa - Kanadski dolari na socijalno zagrozeni sloevi od naselenieto. Taka, preku dviženje za socijalna pravda možebi nekoja cel i postignete... Ako Kanadski dolari nemate, togaš nemojte ništo da nudite...

Tatko ti ne go kritikuvam što postojano zboruva za negovoto dosie, samo za prv i posleden pat denes mu pišuvam, da prestane da go povtoruva seto ona što mu prethodelo na toa dosie, kako i za posledicite što gi pretprel. Ja naučivme taa storija napamet. Veruvajte, najiskreno ova go pišuvam: SKURČENO IM E NA LUDJETO OD DOSIETO JORDAN PETROVSKI!!! Me ne mi e zatoa što analitički znam deka dosieto na tatko ti može da dekonstruira mnogu udbaški karieri. Ama na ostanatite im e skurčeno. Samo se licemeri ili se premnogu kulturni pa ova ne sakaat javno da go kažat. Od prečestoto povtoruvanje na slučajot Jordan Petrovski i negovoto dosie, poleka se sozdava atmosfera na "... pa preku Takvoto, samo Jordan li ima dosie, moeto e tripati pogolemo pa nikomu ništo!" Zatoa, povikuvam na malku usul i na KONCENTRACIJA na vistinskite problemi koi site nas zaedno ne mačat...

Za da se reši vašiot problem i za da dojdeme do lustracija na tie što go sledele tatko ti i site slični kako nego, treba da se priznae edna GOLEMA VISTINA! A toa e deka Makedonija veće nema institucii, nema kapaciteti, nema resursi i nema ni pravo da bira, vo edna vakva konstelacija na odnosi. A koga ova go velam mislam na toa deka Makedonija e BANKROTIRANA država, koja veće ne može da si gi plati svoite obvrski kon medjunarodnite finansiski institucii. Znači, Makedonija e zrela za VALUTEN BORD, da pomine niz proces niz koj mina Bugarija, na patot od kompletna propast do vlez vo EU. Za kompletno da me razbereš što sakam da ti kažam, na http://www.standard.rs vo rubrikata traži vnesi: JOHN PERKINS, najpoznat svetski ekonomski platen ubiec, sega pokajnik. Čitajći go nego će sfatiš vo koja faza sega se Srbija i Makedonija. Eve ti i link, da ne se mačiš:

http://www.standard.rs/-cvijanovi-vam-pr...bica-.html

E koga Dušane Makedonija će pomine niz toj proces: BANKROT-VALUTEN BORD-VLEZ VO EU, će imame i zdravi institucii, spremni za sproveduvanje na lustracija i rešavanje na vašito problem...

A Vane ostavete go na mira. Vane nikogaš ne bil INSAJDER. Nemojte da go navreduvate. Vane beše Direktor na direkcija za sprečuvanje perenje pari. I svojata rabota si ja vršeše spored Zakonot i najdobro što znae. Sega e eks funkcioner na apanaža. Posle istek na apanažata će bide nevraboten vo svojata struka. I ništo poveće... Ako sakate Vane da vi pomogne prvo pomognete mu vie nemu. Soberete ja celata disidentska banda i preispitajte se kako stoite so Kanadskite dolari. Pa napravete fond i stavete mu go na Vane na raspolaganje. Ako veruvate vo nego i negovata česnost i negovite idei za podobro utre na Makedonija - INVESTIRAJTE!!! Samo taka će veruvame deka navistina ste sigurni deka vašite idei se napredni i blagoprijatni za Makedonija...

tatko ti Dušane i negovite od Grupacijata NE VERUVAA deka mojot web portal Burevesnik će pridonese za demokratizacija na mediumskiot prostor vo Makedonija, pa ne investiraa. Se najde drug što veruvaše pa mi pomogna. Možebi ete vo Vane veruvate. Zastanate zad nego. Prestanete da prečekuvate i da trošite keš na kriminalci od makedonskite ministerstva ili crkveni velikodostojnici pojdeni od Makedonija da ve vidat, ustvari "da im vidi put kaput!"...

Vtoro, odgovor na takoto Jordan: Ona što sakav posebno da ti go napišam, go napišav pogore kaj Dušan.
Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:


Зоране не ми одговори на ова:

Ке те прашам тебе зад кого стоиш ти. Кој е по тебе решение во моментов дај да слушнеме, таму си можеби нешто ние не гледаме од тука па да го фатиме правецот и да дадеме придонес. Кој по тебе е алтернатива за Груевски.
13-03-2011, 10:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Blaze Angelovski

Zorane, ova sto go napisa mnogu kazuva za tvojot karakter! Kakov si ti covek tolku mnogu da ja navreduvas svojata Tatkovina?/ pusuvajci za nekoj drug pisuvas za sebe i deka rabotite gi gledas samo preku parite!, navistina bez niv ne se moze..., no tie se samo inicijator na coveckata mudrost (znaenje i umeenje), Ne e se vo parite!A ne samo za Jordan tuku i za sekoj onepravdan covek treba da se borite i da mu ja daddete svojata podrska! toa e covecki i evropski kriterium? Koga vece me isprovocira da ti napisam, ce napisam nesto i za Jordan! Jordan e blisku do resavanjeto na negoviot problem, sekoj covek misli deka negovite problemi se najgolemi, no jas ce recam deka na Jordan bas taa UDBA sto tolku ja spomnuva i mrazi mu napravila dobro, ne samo nemu i na negovoto semejstvo da zaminat vo edna druga za mene pokulturna i popravedna sredina,ili kako sto veli narodot sekoe zlo za dobro! no vo negovoto pisuvanje se custvuva dobra namera da i se pomogne na nasata krevka demokratija, bez razlika sto nesme zadovolni od momentnite sostojbi vo politikata i ekonomijata na nasava Makedonija bez razlika na slabiot kapacitet na instituciite nie kako Makedonci treba da se borime i da doprinesuvame kon podobruvanje na opstata sostojba koj ne e bas takva kakva sto sakas da ja prikazes Zorane, zasukajgi rakavite i iskoristija mudrosta da i pomognes na Makedonija i na nejziniot narod!! jas mislev deka na toa rabotis, no me iznenadi so [redhodniov komentar!Quote:Dušan Petrovski


Зоране, добро на сила не се прави. Што викав Кумановци "на човека можеш само да му земеш, не можеш да му дадеш". Инструментот на мерење на народната свест е многу прост: додека има такви како тебе што велат "дајте човек" или "дајте пари" до...тогаш ќе знаеме дека свеста на народот е премногу ниска. Во животот успеваат само оние кои своето си го заработуваат. Ти ако си ни кимен што не сме инвестирале во твојот сајт, не е чесно тоа да го манифестраш преку омаловажување на нашата работа. Еве, си имал к'смет си нашол поарни сордужници од нас; значи и волкот сит, и овците на број. За жал ќе морам да го поддржам Блаже во неговата констатација дека по она што може да се заклучи од твоите писанија, светот го гледаш само преку призмата на паричките. Што не е лошо, доколку ти ти е цел да ги заработиш исите, а не некој да ти ги даде.

Пошто знаеш за нас, знаеш дека кога ние бевме во тешка финансиска ситуациуја, јас и брат ми, сеуште ученици во основно, работевме како келнери во "Баба Цана", не баравме спонзори или инвеститори. И ќе те молам немој да ги вртиш моите зборови кои му ги упатив на Ване. Тој од нас бара критика за криминалите на Груевци. Тоа бара познавање на кругот на Груевски; нешто што од нас е нереално да се бара, додека не добиеме колумнист со слични квалификации на Ване. Ние Груевски можеме да го критикуваме принципиелно, и за она што имаме докази: неспроведувањето на Лустрација, и политизираното судство. Впрочем, тоа е најголемиот криминал на Груевски: оставањето на транзициските цареви на слобода.

Како што реков, арно на сила не се прави. Најголемата помош која може да се даде на Македонскиот народ е образованието по демократија. За џабе умните не рекле "Знаењето е моќ".

Инaку воопшто не се согласувам со твојот заклучок дека во Македонија нема систем или институции: само погледни колку се едногласни партиите и колкав процент од економијата директно или индиректно зависи од владата.

П.С.
Не придонесувај на филмовите дека до Канада сме стасале со помош на некакви "пријатели". Не за друго, туку ствараш сомнеж дека зборуваш од некакво лично искуство...

П.П.С.
Пошто имаш поголем мерак да одговараш на мене, еве и јас ќе ти го поставам прашањето:
Ке те прашам тебе зад кого стоиш ти. Кој е по тебе решение во моментов дај да слушнеме, таму си можеби нешто ние не гледаме од тука па да го фатиме правецот и да дадеме придонес. Кој по тебе е алтернатива за Груевски.Quote:Zoran Bozinovski

Vi pišav pogore, čitajte me ušte ednaš. Makedonija e BANKROT država, zrela za VALUTEN bord. Nema veće nikakva alternativa. Sekoi novi izbori se samo odložuvanje na priznavanjeto deka sme pred BANKROT i ništo poveće. Taka da, nema alternativ...a posle Gruevski. Medjunarodniot moentaren fond, Svetskata banka i sličnite finansiski institucii se doveriteli na Makedonija koja veće ne može da si gi plaća svoite obvrski kon niv. Sekoj 28.-mi vo mesecot Vladata na Gruevski se zadolžuva kaj komercijalnite banki za 33 milioni evra, so visoka kamata, za da ja zakrpi crnata dupka vo budžetot. Koj sakate da bide alternativa na takov premier i na takva partija kakva e VMRO DPMNE... Makedonskite pari ne se pečatat vo Makedonija, makedonskite pasoši i lični karti ne se pečatat vo Makedonija, energetskiot sektor e pod kontrola na Avstrija, telekomunikacioniot sistem e pod kontrola na Germanija, UČK ja vladee kontrolata na letanje, odbranben sistem nemame odamna, obrazovanieto ni e skoro uništeno ili pod kontrola na Zastavnikot od Zdunje. I tako dalje... Najgolem stranski investitor vo Makedonija e - Grcija!!!

Od moeto pišuvanje bidete si razočarani ama baš kolku sakate. I od moite stavovi. Ne pišuvam za da vi se dodvoruvam tuku iskreno da vi svrtam vnimanie. Gledajte na mene kako na vaš oponent, kritikuvajte me, etiketirajte me, ama osvestete se čas poskoro. Ide nekoe novo vreme vo Makedonija, doadjaat novi ludje, se odvivaat novi procesi. Da ne ostanete iznenadeni od krajot koj nema da bide po vaš vkus. Oti Republika Makedonija e ograbena teritorija od bandata na Crvenkovski. Segašnava Familija na vlast dekonstruira i doograbuva ona malku što preostana. A vie doprva očekuvate alternativna ponuda...

Okolu mojot web portal da rasčistime: Dušane, tatko ti go ponudiv da INVESTIRA, da bide del od mojot proekt i SODRUŽNIK! Ne sum kiven (a ne kimen, kako što pipuvaš!). Bi bil kiven da sum baral od nego milostina ili podarok pa da ne sum dobil. Jas dadov klasična biznis ponuda koja tatko ti ne ja prifati. I tuka e kraj na prikaznata. Nema mesto za ponatamošni analizi dali ja sum vakov ili onakov. Eve će kažam deka sum nikakov... ama, ne mi raskažuvaj legendi za "teški kelnerski denovi" tvoi i na brat ti. Taa krava takvo mleko dava! Mislam na družbata so DPMNE i Ljubčo. Tatko ti bil svesen i denes e svesen za toa... Zatoa i ve izvadi od Makedonija!
14-03-2011, 01:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Blaze Angelovski


Zoran, od seto gore sto si go napisal tocno e samo edno"Itako dalje..."neaznam sto si po struka, no kolku da znaes jas sum ekonomist!i citam i svetska ekonomska literatura,tvojot komentar vo vrska so sostojbite kaj nas e da zemes jaze i da ...se obesis! no kolku da znaes ne samo vo ekonomijata i politikata tuku i vo zivotot nema bezizlezna situacija pardon sostojba i tako dalje..Makedonija imala i mnogu poteski momenti vo svojata istorijai opstojala, ne se predavame, kako sto i ti ne se predavas!Pogresno si go razbral zivotot vrati se na Biblijata ako si ja cital citaj ja povtorno!Parite ti ja pomatile mudrostai toa onie pari sto gi nemas i koi nikogas nema ni da gi imas, ti si sigurno BANKROT! vrati se na vistinskiot pat! Vistinata pobeduva!!!Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:


Зоране што проблем имаш па извртуваш работи. Колку пати си влегол кај мене во кафеанта па знаеш кој рабоел и кој служел гости. Што знаеш ти за моите контакти со Љупчо за моите контакти со Марјановиќ со Љубиша Георгиевски или ако наредиш големи имиња ке си поуверлив. Јас никогаш не сум бил член на ВМРО ДПМНЕ и од партијата не сум очекувал да ми даде нешто. Секогаш јас сум и давал на партијата и на луѓето околу мене. Мојот бизнис со Далаверски траел ШЕСТ МЕСЕЦИ а бил почнат заради мое уверување дека ке сториме нешто добро за ВМРО ДПМНЕ и по тоа има моја тужба кон Далаверски. Зошто тужбата не е решена од 1995 па додека бев таму 2000 година.

Нешто ти имам стапнато на нерв незнам каде и кога, па се мачиш да толкуваш околу дисдентство и други андрамоњи.
Шанси добиваме сите подеднакво, разликата е што некој сака шансата да му биде облечна во бел фустан и да е принцеза. Принцези има многу малку на светов и затоа тие кукаат дека не добиле шанса. Оние кои не гледаат дали шансата е принцеза или албат среќаваат по десет шанси во ден.

Околу моето досие не сум виновен јас што никој друг кој имал досие не се одважил да бара азил и да ги тужи лицата инволвирани во прогонот.
Прашај го Филип Петровски зошто не тужел.Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Зоране одговорот на оваа не го видов никаде:

Ке те прашам тебе зад кого стоиш ти. Кој е по тебе решение во моментов дај да слушнеме, таму си можеби нешто ние не гледаме од тука па да го фатиме правецот и да дадеме придонес. Кој по тебе е алтернатива за Груевски.
14-03-2011, 01:34 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

При крајот на Западната Римска империја, полно луѓе сакале да станат императори. Некои од нив станувале императори со тоа што ја купувале круната, или пак се приграбувале до разни позиции,не поради својата способност за тоа место, туку поради тоа што можеле да ја купат таа позиција.
Имено Индијанските племиња што живееле во Мексико жртвувале луѓе,со цел да им даде нивниот бог благосостојба, мир и напредок.
Па така и Зоран Божиновски, повикува да му се даде човек кој по се изгледа или сака да го фрли меѓу лавовите или да го жртвува но за чие добро?
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
14-03-2011, 05:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Зоране што проблем имаш па извртуваш работи. Колку пати си влегол кај мене во кафеанта па знаеш кој рабоел и кој служел гости. Што знаеш ти за моите контакти со Љупчо за моите контакти со Марјановиќ со Љубиша Георгиевски и...ли ако наредиш големи имиња ке си поуверлив. Јас никогаш не сум бил член на ВМРО ДПМНЕ и од партијата не сум очекувал да ми даде нешто. Секогаш јас сум и давал на партијата и на луѓето околу мене. Мојот бизнис со Далаверски траел ШЕСТ МЕСЕЦИ а бил почнат заради мое уверување дека ке сториме нешто добро за ВМРО ДПМНЕ и по тоа има моја тужба кон Далаверски. Зошто тужбата не е решена од 1995 па додека бев таму 2000 година.

Нешто ти имам стапнато на нерв незнам каде и кога, па се мачиш да толкуваш околу дисдентство и други андрамоњи.
Шанси добиваме сите подеднакво, разликата е што некој сака шансата да му биде облечна во бел фустан и да е принцеза. Принцези има многу малку на светов и затоа тие кукаат дека не добиле шанса. Оние кои не гледаат дали шансата е принцеза или албат среќаваат по десет шанси во ден.

Околу моето досие не сум виновен јас што никој друг кој имал досие не се одважил да бара азил и да ги тужи лицата инволвирани во прогонот.
Прашај го Филип Петровски зошто не тужел.Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Зоране одговорот на оваа не го видов никаде:

Ке те прашам тебе зад кого стоиш ти. Кој е по тебе решение во моментов дај да слушнеме, таму си можеби нешто ние не гледаме од тука па да го фатиме правецот и да дадеме придонес.... Кој по тебе е алтернатива за Груевски.


Quote:Zoran Bozinovski

Ubavo ti vikam ja Jordane, zrel si za policiski islednik. Ne znam kolku pati da ti povtoram edno te isto, a ti pak si vrtiš u krug: Zad kogo stoiš, pa zad kogo stoiš!? Taka vo policija na isprašuvanje, obvinetiot stopati odgovara na edno te isto prašanje i pak mu go postavuvaat verojatno dodeka ne se umori da odgovori poinaku!!! Za VALUTEN BORD sum Jordane...


Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:


Зоране првин треба да ти е јасно што е валутен борд и кога се воведува.

Bо Бугарија, бордот е воведен под притисок на Меѓународниот Валутен Фонд поради големата финансиска криза 1996-1997 година која започнала со пропаѓање ...на 14 банки, инфлација од 311% и обезвреднување на левот за 600%.

Што и кои од овие елемнти се присутни во Македонија. ????

Околу повторувањето на моето прашање за имиња и партии, групации, треба да препрочиташ што си напишал:

"dajte novi ludje da isfrlime na poilitičkata scena. Ludje koi nemaat nikakva vrska so onie što ni gi potrošija životite vo eden dobar del."

Заради оваа го барам одговорот. Ние сме далеку незаеме што се случува таму, затоа бараме мислење од стручен човек.
14-03-2011, 06:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Dušan Petrovski

Зоран, гледам дека дискусијава оди во ќор-сокак. Ќе ти порачам само дека не си го разбрал мојот коментар за келнерските денови. Поентата ми е дека во животот може само да се заработи, никој ништо не да ва за џабе. Ова сега што го збориш за Валутниот Борд, повторно му доаѓа како нов конунизам: дај им на другите да ти ја завршат работата.Quote:Zoran Bozinovski


Не знам што веќе да ви напишам Душане на тебе и татко ти за да ме разберете. Како да ви ја насликам состојбата во Македонија, па да престанете да манипулирате со опции какви се ДПМНЕ и СДСМ. Еве ви последен пример. 22-ца лекари, судии и обв...инители упорно тврдат дека ударање со стап по десна рака предизвикува кршење на лева рака! Изучиле виииииииисоки школи, како овој Блажо Ангеловски погоре што се фали. И Душане, баграва судиска и лекарска тврди упорно тоа што ти го кажувам. И вие сакате избори и бројки калкулирате, овој имал волку, овој имал онолку. Испевана песма Душане. Мрак! Еве ти линк па читај:

http://www.burevesnik.info/index.php?opt...Itemid=218Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

Зоране напиши за оваа што те прашувам. Не го пкривај твоето одбегнување да дадеш одговор со инсинуации. Очекувам твое стручно мислење за тоа како ке се уведе Валутен Борд во Македонија кога нема инфлација, нема пропаѓање на банки .. но еве го моето предходно мислење:

"Зоране првин треба да ти е јасно што е валутен борд и кога се воведува.

Bо Бугарија, бордот е воведен под притисок на Меѓународниот Валутен Фонд поради големата финансиска криза 1996-1997 година која започнала со пропаѓање ...на 14 банки, инфлација од 311% и обезвреднување на левот за 600%.

Што и кои од овие елемнти се присутни во Македонија. ????

Околу повторувањето на моето прашање за имиња и партии, групации, треба да препрочиташ што си напишал:

"dajte novi ludje da isfrlime na poilitičkata scena. Ludje koi nemaat nikakva vrska so onie što ni gi potrošija životite vo eden dobar del."

Заради оваа го барам одговорот. Ние сме далеку незаеме што се случува таму, затоа бараме мислење од стручен човек."
14-03-2011, 06:14 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8

Of-topicPishtoldzija
23-03-2011, 08:37 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Quote:Zoran Bozinovski

... Ama kako jas i Vane i slični na nas da se vklučime vo debata so anonimni kreteni koi se krijat zad razni nikovi? Toa mi e nejasno...


Па да, што ќе се деранжира гос`н Божиновски во дебата со анонимни кретени, мислам под чест на секој славен кретен е да дебатира со анонимни.
Quote:Znači, dajte na KOTLE predlog rešenie, dajte novi ludje da isfrlime na poilitičkata scena. Ludje koi nemaat nikakva vrska so onie što ni gi potrošija životite vo eden dobar del... Okolu toa možeme da debatirameДа, само гос`н Божиновски политички кандидати не се истакнуваат првин на форум туку на ливчето за гласање. Во право си инаку за истакнување некомпромитирани луѓе.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 24-03-2011, 03:55 AM by МрачниотКоњаник.)
24-03-2011, 03:53 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6Од вчера, КОТЛЕ има свој час, програма во траење од близу еден час на радио ИЛИНДЕН од Мелбурн. Од утре ке можете да ги превземате колумните од You Tube, така да ке ви бидат достапни и за слушање.
26-06-2011, 02:10 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(24-06-2010, 12:19 PM)ЈорданПетровски Wrote: пс. ти напишав досега многупати дека не сум само јас сопственик на форумот.
Колкав е тогаш бугарскиот удел во сопственоста на форумот, штом само Јордан не е сопственик?
П.С. Ова е преписка меѓу афион и Јордан, (на “Рејугословенизација“) но може да фрли интересно светло врз причината зошто бескрајно се толерираат великобугарските клопотарци...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
(This post was last modified: 01-09-2011, 03:50 AM by МрачниотКоњаник.)
01-09-2011, 03:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-09-2011, 03:48 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(24-06-2010, 12:19 PM)ЈорданПетровски Wrote: пс. ти напишав досега многупати дека не сум само јас сопственик на форумот.


Колкав е тогаш бугарскиот удел во сопственоста на форумот, штом само Јордан не е сопственик?
П.С. Ова е преписка меѓу афион и Јордан, (на “Рејугословенизација“) но може да фрли интересно светло врз причината зошто бескрајно се толерираат великобугарските клопотарци...Сопственици на форумов Коњанику се Македонци. За твоја информација нападиве од спамери во последниве два месеци се од Бургас, Бугарија. Зошто би напаѓале некои Бугари, пробугарски сајт. Дали ке можеш да ми дадеш логичен одговор.
Појавата на форумски "фанатици" кои горат од желба да дискутираат за проблеми од туѓа држава се исто така дел од некои си "фази" низ кои се поминува со ум, разум и сигурност дека одбраниот пат до целта е исправем. Банирањето е одаз на несигурност, страв и недоверба во самиот себеси. Страв дека онаа што ти го соопштваат е вистина и ти само со елиминирање на такви мислења ке се се заштитиш. Тоа со нас сопствениците на сајтов и форумов не е проблем. Сме биле изложени на тортура и притисоци да се декларираме како ванчомихајловости, бугарофили, Бугари. Притисоците и тортурата не ги спроведувале Бугари, туку власта во наводно слободната Македонија од 1943 до денеска. Па одолеавме, одолеавме затоа што беве сигурно во тоа дека сме Македонци.
01-09-2011, 05:04 AM
Reply