Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 ГОДИНА КОТЛЕ
Author Message
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#81

(03-01-2011, 10:41 PM)hristo Wrote: Џовани, добро дојде во Котле, повторно. Ни го зголемуваш статистичкиот показател.Icon_lolПред да започнам со одговорот, да ти кажам дека не те сметам како антимакедонски настроен. Никако. Внимателно ти ги прочитав сите постови, и се воодушевив со внимателноста и концентрираноста на аналитичкото пратење на дискусиите во Котле. Ти си класичен пример за тоа како се реализираат целите на Котле. А, тоа е доинформирање и просветлување на добронамерните граѓани на РМ. Со тебе сме завршиле половина работа, но треба да разбереш-во интернет просторот сме само година дена. Ако опстанеш на Котле, ценам дека ке ја реализираме и втората половина.Icon_cool Што се однесува на твојата добронамерна забелешка за мене “ Тоа е стапица слична на таа во која паѓа Христо - се слуша Српска музика во МК а зошто нема Бугарска“, мислам дека не си ми ја разбрал мојата политичка филозофија...што не е никаков грев. Затоа сме тука да дообјасниме, укажеме и расветлиме. Мислам дека не се работи за “ моја стапица“ како што сакаш ти да кажеш, туку за многу подлабоки работи. Инаку, мојата “опсесија“ со Бугарите и нивни ставови доаѓа од животната потреба на Македонија да ги расчистува работите со сите соседи, па и Бугарија. Веројатно знаеш дека еден од условите за прием во ЕУ е развој на добрососедски односи со соседите. Како што и самиот знаеш Бугарија ни е сосед.Тоа не условува да сите неразбирања со соседите, значи и Бугарите, ги извадиме на површина и решиме во обострана корист. Алтернатива е да робуваме на старите стереотипи и на секое јавување на Бугарите да ги прекинуваме со термини “ татари“, “ цигани“ и слично, така присатни во другите македонски форуми. Но, Котле има света задача да го брани и унапредува македонскиот државен интерес, затоа има друга стратегија. Инаку, ако сакаш ова прашање да го отвориш ( за Бугарите, за присаство на српска музика во МК и слично), можеш да отвориш тема.


Благодарам Христо на убавите зборови. Драго ми е да ви го зголемувам статистичкиот показате. Се што е квалитетно треба да се награди.

Инаку за останатото, јас гледам во некој работи обратно. Не сум се променил јас од котле , туку гледам дека котле најпосле гледа дена не сум антимакедонец. Што е само по себе си шокантно. Јас своите начела не сум ги променал и за форумов имам комплетно не променето мнение. И не пишувам ништо подруго суштински. Иако врви од Бугари, не го сметам форумов за Бугарски или уште поважно ПРОБУГАРСКИ.

Инаку најважното е следно и пак да го повторам во друга форма. Не се тоа ни Бугари ни нешто друго. Темава е за форумов. Вие сакате одредена идеа да продадете. И тоа е се во ред. А сакате народот нормално да го придобиете. И тоа е во ред. Но поентата е што народот ви е ваш муштерија! А таму каде Јордан и Душан живее - муштеријата е секогаш во право. Тоа е најважниот дел ан бизнисот, муштериите со почит да ги третирате. Вашата теза е дека Македонија е под Србија. Најголемиот дел од Македонеците не го гледаат тоа. Јас сум на пример еден од нив. А мене лично никој на форумов не ме познава. Ниту пак Јордан или Душан имаат било каков доказ за мене од било која гледна точка. Но, концептот е ако некој не се сложува и проба да даде некој докази веднаш е наречен УДБАШ. Србин. Се прашувам, кој сака на такво нешто да му се приклучи ако е веднаш набеден за нешто а никој не го ни познава? Од таа причина и реков, ОК, дај да видам колку е атрактивен котле да привлече учесници кој не мислат како него. И испадна дека се 10тина души тука. Тоа и го мислев. Неможе Христо секој овде како што ти го нарекуваш да влегува во полемики и тоа да се разбере како борба меѓу Јордан и УДБАШТВОТО. Ако таков концепт наметнете, навистина успех нема да имате. Сосема е друго да за соговорникот имате ТОЧНИ докази дека е член на тајните служби. Мене ми е пишување на форумите и политика 0.1% од работата, ама нема да се докажувам овде. ВАШЕ е секој член да го третирате со почит и избегнувате напади, а не обратно. Јас само знам дека на моја кожа искусив ОГРОМНА нетолеранција за спротивното мислење и тоа ми е најголемата забелешка на форумов. Се надевам сега е појасно. Поздрав.
06-01-2011, 10:41 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#82

Истото и мене ми се случува,сите можни етикети ми се залепени само заради тоа што имам спортивно мислење од Црни и сум обедливо нај банираниот член на котле. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-01-2011, 12:45 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#83

Џовани,
Имаш една голема грешка во тоа како не' гледаш нас. Ние со форумот не се обидуваме да продадеме нешто. Како што можеш да видиш нема реклами. Ние не продаваме производ, туку ја обзнануваме вистината - онаква каква што ние сме доживеале. Целта на Котле е луѓето да можат да искажат ставови и мислења какви што во никој медуим во Македонија не можат. Безмалку секој медиум во Македонија е сопстевност или под контрола на некој политичар или олигарх кој своето богатство го има направено благодарение на криминалната приватизација.

Бидејќи котле не е средство за профит, ние немаме муштерии заради кои треба да го менуваме нашиот производ. Нормално е дека бројот на дискутантни е мал, бидејќи во Македонија сеуште постои страв од говорење против власта, бидејќи следат реперкусии.

Околу етитетирањата и слично, веќе ти извадив твои постови каде што ти етикетираш луѓе како бугараши - без никакви докази. Доказите кои ги нудиме ние се официјални документи од РМ, новински артилки (кои до ден деншен не се демантирани) и слично. Има доволно докази за нашата теза дека Македонија е под тешко српско влијание. Тоа се особено работите кои македонските медиуми не смеат да ги објавуваат.

Инаку, Афионе, ти си баниран поради твоите вулгарности и навреди кон другите дискутанти.
06-01-2011, 03:19 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#84

Некој едноставно немаат срам,ако јас сум вулгарен сигурно имало и други на форумот кој биле вулгарни и ме навредувале,ама јас поминував со два тарајни бана кој се сега симнати заради новогодишните закони за помилување,додека другите и натаму си продолжуваат со пишење.

Колку што се секавам ти не си ни администратор а ни модератор за да делиш совети?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-01-2011, 03:22 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#85

(06-01-2011, 03:22 PM)афион Wrote: Некој едноставно немаат срам,ако јас сум вулгарен сигурно имало и други на форумот кој биле вулгарни и ме навредувале,ама јас поминував со два тарајни бана кој се сега симнати заради новогодишните закони за помилување,додека другите и натаму си продолжуваат со пишење.

Колку што се секавам ти не си ни администратор а ни модератор за да делиш совети?

Не сум модратор, ниту администратор. Само се сеќавам точно зошто беше баниран.

(16-10-2010, 07:13 PM)афион Wrote: http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=066F5...B6913EDA26

Koj ke se prepoznae od desidentite e pe*er!!! Icon_razz Icon_razz Icon_razzАФИОНЕ навредливата провокацијата со која сакаш да спречиш прозваните во текстот да одговорат ти носи траен БАН. Незнам кој те одбанирал минатиот пат. Но тоа повеке нема да се случи.
06-01-2011, 03:29 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#86

(06-01-2011, 03:22 PM)афион Wrote: Некој едноставно немаат срам,ако јас сум вулгарен сигурно имало и други на форумот кој биле вулгарни и ме навредувале,ама јас поминував со два тарајни бана кој се сега симнати заради новогодишните закони за помилување,додека другите и натаму си продолжуваат со пишење.

Колку што се секавам ти не си ни администратор а ни модератор за да делиш совети?

Афионе оваа причината за твојот траен БАН. ТВОЈАТА НАВРЕДА КОН ДИСИДЕНТИТЕ.

Би те посоветувал по втор пат да прекинеш со провокации кои водат кон кавги.АФИОНЕ навредливата провокацијата со која сакаш да спречиш прозваните во текстот да одговорат ти носи траен БАН. .


(16-10-2010, 07:13 PM)афион Wrote: http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=066F5...B6913EDA26

Koj ke se prepoznae od desidentite e pe*er!!! Icon_razz Icon_razz Icon_razz
06-01-2011, 03:31 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#87

Изгледа дека главна преокупација ви сум јас.Супер!!!

А да ме банирате уште од сега за да не ги спамирате сите теми со мене и да оставиме другите да си кажат што мислат.А???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-01-2011, 03:34 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#88

(06-01-2011, 03:34 PM)афион Wrote: Изгледа дека главна преокупација ви сум јас.Супер!!!

А да ме банирате уште од сега за да не ги спамирате сите теми со мене и да оставиме другите да си кажат што мислат.А???

Не сум преокупиран со тебе, како што сакаш да извртиш, туку, со твоите лаги и манипулации. Еве, се согласувам со тебе, адје да престанеме со дискусии вон темата.
06-01-2011, 03:43 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#89

(06-01-2011, 03:34 PM)афион Wrote: Изгледа дека главна преокупација ви сум јас.Супер!!!

А да ме банирате уште од сега за да не ги спамирате сите теми со мене и да оставиме другите да си кажат што мислат.А???


ТИ РЕПЛИЦИРАМ САМО НА ТВОИТЕ ЛАГИ. НА ФОРУМОВ СИ БАНИРАН ИСКЛУЧИВО ЗА НАВРЕДИ. ТАКА ДА ЛАГАТА ДЕКА НЕКОЈ САКА ДА ТЕ СПРЕЧИ ДА ИЗНЕСЕШ ТВОЕ МИСЛЕЊЕ Е САМО ЛАГА.
ОВДЕКА ДИСКУТАНТИВЕ СЕ МАЛКУ ПОСЕРИОЗНИ И СО ЗНАЕЊА МНОГУ "ПО ПОТКОВАНИ" ОД ТИЕ СО КОЈ ТИ СИ НАУЧИЛ ДА ДИСКУТИРАШ ПА БАРААТ И ИЗВОР ИЛИ ОРГИНАЛ ОД ТОА ШТО ГО ЦИТИРАШ. АКО ТИЕ ДО НОРМАЛНА ДИСКУСИЈА ТИ БЕЗ ПРОБЛЕМ КЕ ГО ДАДЕШ БАРАНОТО.
06-01-2011, 03:44 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#90

(06-01-2011, 03:43 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(06-01-2011, 03:34 PM)афион Wrote: Изгледа дека главна преокупација ви сум јас.Супер!!!

А да ме банирате уште од сега за да не ги спамирате сите теми со мене и да оставиме другите да си кажат што мислат.А???

Не сум преокупиран со тебе, како што сакаш да извртиш, туку, со твоите лаги и манипулации. Еве, се согласувам со тебе, адје да престанеме со дискусии вон темата.

Во ред.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-01-2011, 03:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#91

(06-01-2011, 03:44 PM)Администратор Wrote:
(06-01-2011, 03:34 PM)афион Wrote: Изгледа дека главна преокупација ви сум јас.Супер!!!

А да ме банирате уште од сега за да не ги спамирате сите теми со мене и да оставиме другите да си кажат што мислат.А???


ТИ РЕПЛИЦИРАМ САМО НА ТВОИТЕ ЛАГИ. НА ФОРУМОВ СИ БАНИРАН ИСКЛУЧИВО ЗА НАВРЕДИ. ТАКА ДА ЛАГАТА ДЕКА НЕКОЈ САКА ДА ТЕ СПРЕЧИ ДА ИЗНЕСЕШ ТВОЕ МИСЛЕЊЕ Е САМО ЛАГА.
ОВДЕКА ДИСКУТАНТИВЕ СЕ МАЛКУ ПОСЕРИОЗНИ И СО ЗНАЕЊА МНОГУ "ПО ПОТКОВАНИ" ОД ТИЕ СО КОЈ ТИ СИ НАУЧИЛ ДА ДИСКУТИРАШ ПА БАРААТ И ИЗВОР ИЛИ ОРГИНАЛ ОД ТОА ШТО ГО ЦИТИРАШ. АКО ТИЕ ДО НОРМАЛНА ДИСКУСИЈА ТИ БЕЗ ПРОБЛЕМ КЕ ГО ДАДЕШ БАРАНОТО.
Ако некој ти ја даде книгата и сите докумети во неа ти одма ја отфрлаш како фалсификат оти ја немаш оригинал документацијата???Со ова администраторе сите книги во Македонија и соседството се фалсификат.Ретки се тие книги каде не е работено на посочениот начин како во документите што ги приложувам,значи има извор од каде е документот итн.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-01-2011, 03:50 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#92

(06-01-2011, 03:19 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Џовани,
Имаш една голема грешка во тоа како не' гледаш нас. Ние со форумот не се обидуваме да продадеме нешто. Како што можеш да видиш нема реклами. Ние не продаваме производ, туку ја обзнануваме вистината - онаква каква што ние сме доживеале. Целта на Котле е луѓето да можат да искажат ставови и мислења какви што во никој медуим во Македонија не можат. Безмалку секој медиум во Македонија е сопстевност или под контрола на некој политичар или олигарх кој своето богатство го има направено благодарение на криминалната приватизација.

Бидејќи котле не е средство за профит, ние немаме муштерии заради кои треба да го менуваме нашиот производ. Нормално е дека бројот на дискутантни е мал, бидејќи во Македонија сеуште постои страв од говорење против власта, бидејќи следат реперкусии.

Околу етитетирањата и слично, веќе ти извадив твои постови каде што ти етикетираш луѓе како бугараши - без никакви докази. Доказите кои ги нудиме ние се официјални документи од РМ, новински артилки (кои до ден деншен не се демантирани) и слично. Има доволно докази за нашата теза дека Македонија е под тешко српско влијание. Тоа се особено работите кои македонските медиуми не смеат да ги објавуваат.

Инаку, Афионе, ти си баниран поради твоите вулгарности и навреди кон другите дискутанти.

Продавањето е фигуративен израз. Секој сака вистината негова да се слушне. На тоа мислев кога сметав дека се продава. Во секој случај вие сакате да бидете успешни па како да свртиш, треба да се потрудите. Кај вас во УСА има израз I'll buy that, кога се разговара и кога некој сака да ти каже дека ќе поверувам во тоа. Како и да е, никој не отвара форум и не поминува сати на него со никаква цел.

Инаку, овде воопшто не станува збор за тоа што ти го пишуваш. Станува збор за она што јас го напомнав дека ми е најголемата замерка на овој форум а ти тоа вопшто тоа не го ни коментираш.
06-01-2011, 05:45 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#93

(06-01-2011, 05:45 PM)Giovanni Wrote: Продавањето е фигуративен израз. Секој сака вистината негова да се слушне. На тоа мислев кога сметав дека се продава. Во секој случај вие сакате да бидете успешни па како да свртиш, треба да се потрудите. Кај вас во УСА има израз I'll buy that, кога се разговара и кога некој сака да ти каже дека ќе поверувам во тоа. Како и да е, никој не отвара форум и не поминува сати на него со никаква цел.

Инаку, овде воопшто не станува збор за тоа што ти го пишуваш. Станува збор за она што јас го напомнав дека ми е најголемата замерка на овој форум а ти тоа вопшто тоа не го ни коментираш.

Оној кој сака да го разбере она што го кажуваме ќе го разбере. Оно кој не сака, со никавки медоти не може да се промени.
(29-12-2010, 03:49 AM)Nikola Wrote: Што да кажам, единствен форум каде на се што ќе кажеш имаш барем пристојна реплика, без потсмев, етикетирање, понижување. На другите форуми се забегува од темите, се навредува, се плука по неистомислениците, се исмејува. Овде не. Овде има луѓе чии зборови тежат. Со задоволство секој ден го посетувам. Само нека продолжи, неговото влијание ќе биде се посилно.


На твоите замерки ти одговорив со твоите први постови во кои почнуваш со етикетирање на форумот и членовите како бугараши и квалификување на луѓе како "параноици" и слично.

Ако сум те нарекол УБДаш, тоа е поради некои твои работи кои ми личат на обид за дискредитација на луѓе - методи кои ги имам запознаено преку досието на татко ми и врзувајќи ги сознанијата со како одредени луѓе се однесуваат. Секако, ако сум згрешил, тогаш се извинувам.

(05-01-2011, 11:07 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
Quote:"The dissident does not operate in the realm of genuine power at all. He is not seeking power. He has no desire for office and does not gather votes. He does not attempt to charm the public, he offers nothing and promises nothing. He can offer, if anything, only his own skin—and he offers it solely because he has no other way of affirming the truth he stands for. His actions simply articulate his dignity as a citizen, regardless of the cost."

"Дисидентот воопшто не дејствува во царството на вистинска власт. Тој не бара власт. Тој нема желба за функција, ниту пак желба да собира гласови. Тој не се обидува да ја шармира јавноста, тој не нуди ништо, ниту пак ветува. Тој може да ја понуди, ако воопшто може нешто да понуди, само неговата кожа - и ја нуди, зашто нема друг начин на потврдување на вистината за која тој се бори. Неговите дела едноставно го артикулираат неговото достоинство како граѓанин, без оглед на цената."

Václav Havel

Quote:"You do not become a 'dissident' just because you decide one day to take up this most unusual career. You are thrown into it by your personal sense of responsibility, combined with a complex set of external circumstances. You are cast out of the existing structures and placed in a position of conflict with them. It begins as an attempt to do your work well, and ends with being branded an enemy of society"

"Човек не станува 'дисидент' само затоа што еден ден одлучил да ја одбере оваа најневообичаена кариера. Човек е фрлен во неа од неговото лично чувство на одговорност, комбинирано со сложен сплет на надворешни околност. Човекот е исфрлен од постоечките структури и сатнува поставен во позиција на конфликт со нив. Започнува со обид на човека да си ја врши работата добро, а завршува со неговото етикетирање како непријател на општеството."

Václav Havel
06-01-2011, 06:39 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#94

(06-01-2011, 06:39 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(06-01-2011, 05:45 PM)Giovanni Wrote: Продавањето е фигуративен израз. Секој сака вистината негова да се слушне. На тоа мислев кога сметав дека се продава. Во секој случај вие сакате да бидете успешни па како да свртиш, треба да се потрудите. Кај вас во УСА има израз I'll buy that, кога се разговара и кога некој сака да ти каже дека ќе поверувам во тоа. Како и да е, никој не отвара форум и не поминува сати на него со никаква цел.

Инаку, овде воопшто не станува збор за тоа што ти го пишуваш. Станува збор за она што јас го напомнав дека ми е најголемата замерка на овој форум а ти тоа вопшто тоа не го ни коментираш.

Оној кој сака да го разбере она што го кажуваме ќе го разбере. Оно кој не сака, со никавки медоти не може да се промени.
(29-12-2010, 03:49 AM)Nikola Wrote: Што да кажам, единствен форум каде на се што ќе кажеш имаш барем пристојна реплика, без потсмев, етикетирање, понижување. На другите форуми се забегува од темите, се навредува, се плука по неистомислениците, се исмејува. Овде не. Овде има луѓе чии зборови тежат. Со задоволство секој ден го посетувам. Само нека продолжи, неговото влијание ќе биде се посилно.


На твоите замерки ти одговорив со твоите први постови во кои почнуваш со етикетирање на форумот и членовите како бугараши и квалификување на луѓе како "параноици" и слично.

Ако сум те нарекол УБДаш, тоа е поради некои твои работи кои ми личат на обид за дискредитација на луѓе - методи кои ги имам запознаено преку досието на татко ми и врзувајќи ги сознанијата со како одредени луѓе се однесуваат. Секако, ако сум згрешил, тогаш се извинувам.

(05-01-2011, 11:07 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
Quote:"The dissident does not operate in the realm of genuine power at all. He is not seeking power. He has no desire for office and does not gather votes. He does not attempt to charm the public, he offers nothing and promises nothing. He can offer, if anything, only his own skin—and he offers it solely because he has no other way of affirming the truth he stands for. His actions simply articulate his dignity as a citizen, regardless of the cost."

"Дисидентот воопшто не дејствува во царството на вистинска власт. Тој не бара власт. Тој нема желба за функција, ниту пак желба да собира гласови. Тој не се обидува да ја шармира јавноста, тој не нуди ништо, ниту пак ветува. Тој може да ја понуди, ако воопшто може нешто да понуди, само неговата кожа - и ја нуди, зашто нема друг начин на потврдување на вистината за која тој се бори. Неговите дела едноставно го артикулираат неговото достоинство како граѓанин, без оглед на цената."

Václav Havel

Quote:"You do not become a 'dissident' just because you decide one day to take up this most unusual career. You are thrown into it by your personal sense of responsibility, combined with a complex set of external circumstances. You are cast out of the existing structures and placed in a position of conflict with them. It begins as an attempt to do your work well, and ends with being branded an enemy of society"

"Човек не станува 'дисидент' само затоа што еден ден одлучил да ја одбере оваа најневообичаена кариера. Човек е фрлен во неа од неговото лично чувство на одговорност, комбинирано со сложен сплет на надворешни околност. Човекот е исфрлен од постоечките структури и сатнува поставен во позиција на конфликт со нив. Започнува со обид на човека да си ја врши работата добро, а завршува со неговото етикетирање како непријател на општеството."

Václav Havel
ОК, извинувањето се прифаќа. Знаеш како се чувствуваш кога татко ти го набедуваат или вас за нешто што ти знаеш не е точно. Така исто и јас се чувствував. Едно е да кажете ова е форум без цензура и доказот е секој да пуштате во куќа, ама друга страна е таа што тие што ви доаѓаат во куќа ги толчите некогаш без никаков доказ. Истото тогаш го правите на што се жалите. Тоа ми беше најголемата замерка. Како и да е, ОК, се извинувам и Јас ако нешто лошо сум кажал или набедил или пак грешно се разбрало. Поздрав и се најдобро.
06-01-2011, 11:53 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#95

(06-01-2011, 11:53 PM)Giovanni Wrote: ОК, извинувањето се прифаќа. Знаеш како се чувствуваш кога татко ти го набедуваат или вас за нешто што ти знаеш не е точно. Така исто и јас се чувствував. Едно е да кажете ова е форум без цензура и доказот е секој да пуштате во куќа, ама друга страна е таа што тие што ви доаѓаат во куќа ги толчите некогаш без никаков доказ. Истото тогаш го правите на што се жалите. Тоа ми беше најголемата замерка. Како и да е, ОК, се извинувам и Јас ако нешто лошо сум кажал или набедил или пак грешно се разбрало. Поздрав и се најдобро.

Нека ти е честит Божиќ.
07-01-2011, 01:13 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#96

(05-01-2011, 11:20 AM)Dojkar Wrote: Кажете му на овој погоре да се научи да користи интерпункциски знаци. Мисла на неделата: „Зошто само ние да шириме демократија?“ SmeshkoPosPos23
Of-topic
Не читај бе ако ти смета нема да користам ни точки ниту запирки мое право Party3

Честит божик на сите православни
Христос се роди !!!
Pishtoldzija
07-01-2011, 02:12 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#97

(06-01-2011, 10:41 AM)Giovanni Wrote:
(03-01-2011, 10:41 PM)hristo Wrote: Џовани, добро дојде во Котле, повторно. Ни го зголемуваш статистичкиот показател.Icon_lolПред да започнам со одговорот, да ти кажам дека не те сметам како антимакедонски настроен. Никако. Внимателно ти ги прочитав сите постови, и се воодушевив со внимателноста и концентрираноста на аналитичкото пратење на дискусиите во Котле. Ти си класичен пример за тоа како се реализираат целите на Котле. А, тоа е доинформирање и просветлување на добронамерните граѓани на РМ. Со тебе сме завршиле половина работа, но треба да разбереш-во интернет просторот сме само година дена. Ако опстанеш на Котле, ценам дека ке ја реализираме и втората половина.Icon_cool Што се однесува на твојата добронамерна забелешка за мене “ Тоа е стапица слична на таа во која паѓа Христо - се слуша Српска музика во МК а зошто нема Бугарска“, мислам дека не си ми ја разбрал мојата политичка филозофија...што не е никаков грев. Затоа сме тука да дообјасниме, укажеме и расветлиме. Мислам дека не се работи за “ моја стапица“ како што сакаш ти да кажеш, туку за многу подлабоки работи. Инаку, мојата “опсесија“ со Бугарите и нивни ставови доаѓа од животната потреба на Македонија да ги расчистува работите со сите соседи, па и Бугарија. Веројатно знаеш дека еден од условите за прием во ЕУ е развој на добрососедски односи со соседите. Како што и самиот знаеш Бугарија ни е сосед.Тоа не условува да сите неразбирања со соседите, значи и Бугарите, ги извадиме на површина и решиме во обострана корист. Алтернатива е да робуваме на старите стереотипи и на секое јавување на Бугарите да ги прекинуваме со термини “ татари“, “ цигани“ и слично, така присатни во другите македонски форуми. Но, Котле има света задача да го брани и унапредува македонскиот државен интерес, затоа има друга стратегија. Инаку, ако сакаш ова прашање да го отвориш ( за Бугарите, за присаство на српска музика во МК и слично), можеш да отвориш тема.


Благодарам Христо на убавите зборови. Драго ми е да ви го зголемувам статистичкиот показате. Се што е квалитетно треба да се награди.

Инаку за останатото, јас гледам во некој работи обратно. Не сум се променил јас од котле , туку гледам дека котле најпосле гледа дена не сум антимакедонец. Што е само по себе си шокантно. Јас своите начела не сум ги променал и за форумов имам комплетно не променето мнение. И не пишувам ништо подруго суштински. Иако врви од Бугари, не го сметам форумов за Бугарски или уште поважно ПРОБУГАРСКИ.

Инаку најважното е следно и пак да го повторам во друга форма. Не се тоа ни Бугари ни нешто друго. Темава е за форумов. Вие сакате одредена идеа да продадете. И тоа е се во ред. А сакате народот нормално да го придобиете. И тоа е во ред. Но поентата е што народот ви е ваш муштерија! А таму каде Јордан и Душан живее - муштеријата е секогаш во право. Тоа е најважниот дел ан бизнисот, муштериите со почит да ги третирате. Вашата теза е дека Македонија е под Србија. Најголемиот дел од Македонеците не го гледаат тоа. Јас сум на пример еден од нив. А мене лично никој на форумов не ме познава. Ниту пак Јордан или Душан имаат било каков доказ за мене од било која гледна точка. Но, концептот е ако некој не се сложува и проба да даде некој докази веднаш е наречен УДБАШ. Србин. Се прашувам, кој сака на такво нешто да му се приклучи ако е веднаш набеден за нешто а никој не го ни познава? Од таа причина и реков, ОК, дај да видам колку е атрактивен котле да привлече учесници кој не мислат како него. И испадна дека се 10тина души тука. Тоа и го мислев. Неможе Христо секој овде како што ти го нарекуваш да влегува во полемики и тоа да се разбере како борба меѓу Јордан и УДБАШТВОТО. Ако таков концепт наметнете, навистина успех нема да имате. Сосема е друго да за соговорникот имате ТОЧНИ докази дека е член на тајните служби. Мене ми е пишување на форумите и политика 0.1% од работата, ама нема да се докажувам овде. ВАШЕ е секој член да го третирате со почит и избегнувате напади, а не обратно. Јас само знам дека на моја кожа искусив ОГРОМНА нетолеранција за спротивното мислење и тоа ми е најголемата забелешка на форумов. Се надевам сега е појасно. Поздрав.

Џовани, пополека се разбираме. Треба да разбереш дека за секој нов член кој не минал низ лични “ искуства“ со службите, како и за недоволно информираните, првата средба со КОТЛЕ претставува мал шок. КОТЛЕ е единствен, засега, форум каде македонската политичка сцена, сегашна и мината, се третира на ваков начин. Да ти претставам сликовито. Тоа е како да човек после месец дена самица, без светло, излезе на дневна светлина.JeeeНормално, за тој човек секоја дразба како што е светлост, глас, звук претставува мал шок. Му треба време за да привикне. Така е и со овој форум.Дел од членовите на КОТЛЕ преку свои судбини и размисли ни овозможуват да погледаме позади огледалото, позади сцената на куклениот тетатар каде мајсторите ги влечат конците на куклите. Досега, огромниот дел од македонските граѓани мислеле дека куклите се помрдуваат самостојно Icon_lol На ниеден форум, блог веб страна во МК, јас лично не сум сретнал таква систематичност и понуда на аргументи и логични заклучоци за таа теза дека старите служби од комунизмот уште ни ја определуваат судбината. Имаше и вистински обиди да главните ностели на таа “ уредувачка политика“ во КОТЛЕ се дискредитираат, омаловажуват, како што досега беше пракса на другите главни политички форуми, каде истите се навредуваа и банираа. За мене КОТЛЕ, и колумните и форумот, претставува зачеток на вистинската демократизација на МК. Тие луѓе не сакаат власт. Тоа се луѓе во години. Воглавном се во странство. А, за демократичноста на КОТЛЕ не треба ни да се дискутира. Ако, внимателно го следиш форумот ке забележиш дека модераторите на ПОЛИТИКА, значи јас и Ацко често спориме со корифејите на КОТЛЕ ( Јордан, Соленик,...). Некогаш, значи, и за нас нивните ставови се претврди. Сакаме да ги омекнеме, да ги приближиме на македонската реалност за да бидат полесно прифатливи. Но, ние имаме разбирање за нив. Сите тие минале низ голготата на следење и репресирање на службите поради нивните патриотски и идеолошки позиции и ставови. А, што се однесува за фактите...тука нема милост. Или се точни или не. Тоа, дека на форумот има помалку активни членови не менува ништо. Индексот( количникот) на активни и пасивни членови во КОТЛЕ е најмал во однос на сите други форуми. Објаснувањето на тоа е претходното кажано. Просто, КОТЛЕ е преголем залак за многу недоволни информирани граѓани, што прави да тие не се чувствуваат спремни да влезат во дискусијата, но сакаат да следат. А, гледаат, дека КОТЛЕ не е Воденица, каде можат партиските војници да се препукуваат и да мелат глупости до бесконечност, а се тоа контролирано и водени од грст членови. Тоа е така скроено, како и се досега во МК. Да се има привид на демократија, а всашност, битната информација да остане во раце на група владетели. А, нели информацијата е моќ и силаIcon_cool. Затоа, КОТЛЕ, како леб, е потребен з МК. Камо среќа, да КОТЛЕ повлече и други, слични по пристап, форуми, блогови. Камо среќа да повлече невладини организации, здружеин на граѓани кои ке работат на сличен пристап. Џовани, ова е мое разбирање за КОТЛЕ. Демократија е право и можност секој да има став. Но, ја знаеш дефиниција за слобода. Слобода е право на секој да работи што сака, но лимитирана е со право на други околу него. Значи, јас не можам ноќе во мој стан да пуштам прегласна музика, затоа што со тоа ја ограничувам, пак, слободата на моите комшии. Така и в КОТЛЕ. Се е дозволено, сем лични навреди и спамирање, во недоглед, на темите. Поздрав.
07-01-2011, 08:46 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#98

(07-01-2011, 08:46 AM)hristo Wrote: Тоа се луѓе во години. Воглавном се во странство. А, за демократичноста на КОТЛЕ не треба ни да се дискутира. Ако, внимателно го следиш форумот ке забележиш дека модераторите на ПОЛИТИКА, значи јас и Ацко често спориме со корифејите на КОТЛЕ ( Јордан, Соленик,...). Некогаш, значи, и за нас нивните ставови се претврди. Сакаме да ги омекнеме, да ги приближиме на македонската реалност за да бидат полесно прифатливи.

А ние сакаме вашите ставови да го стврденеме и да ги доближиме до светската реалност. Icon_wink
Некаде во средината ќе се најдеме. Yea
07-01-2011, 02:51 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#99

Кога другите идат по нашите стапки и сакаат да не достигнат, значи дека сме добри... Icon_razz Еве, гледам, сега и други форуми почнале со колумни... Icon_razz

07-01-2011, 04:47 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-01-2011, 04:47 PM)acko Wrote: Кога другите идат по нашите стапки и сакаат да не достигнат, значи дека сме добри... Icon_razz Еве, гледам, сега и други форуми почнале со колумни... Icon_razz

Да, ама го види првиот колумнист кој е Shok. Живи ке не изедеIcon_lol. Се се менува, само Воденица иста останува.Smajlito
07-01-2011, 08:35 PM
Reply