Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Турска донација за АРМ вредна 250 илјади евра
Author Message
demmian
Unregistered

 
#1

Еден милион долари во воена техника ќе може македонската армија да избере.


Толку турската армија ќе донира следната 2011. Денес, турскиот министер подари 250 илјади долари во возила и техника.

- Турција како земја уште од самите почетоци на осамостојувањето на Македонија покажа свест за помош во сите области, а особено на полето на одбраната. Веќе втор пат за мојот краток мандат од две и пол години присуствувам во Техничкиот ремонтен центар на АРМ токму на донација на опрема од Турција, рече Коњановски.

Според турскиот министер за одбрана Ешди Ѓонул Македонија многу напредува во воените стандарди, а Турција е подготвена да ги сподели нато искуствата и да ја продолжи техничката соработка во воената индустрија.

- Со денешниот свечен чин сакаме да ви доделиме една симболична помош од вашите браќа од Турција. Турција и Македонија се две пријателски земји кои своите врски ги базираат на историски корени, а соработката меѓу двете земји колку што е значајна на билатерално поле толку е значајна и за регионот и за мирот во светот, рече министерот Ѓонул.

Ѓонул посочи дека македонските војници покажуваат високи перформанси во контингентот на Сибрик во Авганистан.

Филип Ѓурчиновски


http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/t...ljadi-evra
Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.
26-12-2010, 02:13 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#2

Intersno e kolku se reklamira donacijata od Turcija kako donacija od "bratska" zemja. Tie sakat da go iskoristat naseto nezadovosltvo i ako mozat da si povratat del od kontrolata na Balkanot a preku nas i Bosna i na del od Evropa. Ako pogledame nanazad ARM se opremuva samo do donacii i eden od najgolemite donatori se USA. Ima golem broj nasi oficeri koi se skoluvani tamu. Ni dadoa vozila, pari, oruzje sredstva za komunikacija. Dobiena e oprema vredna milioni dolari. Ama toa go nema na vestite. Kako bi go imalo koga nasite politicari sakaat da ima anti-amerikansko raspolozenie. Ne namestija so palenjeto na ambasadata kako majmuni vo 1999. Setete se samo kolku loso se zboruvase okolu novata ambasada. A tie ni pomognaa da se privede kon kraj vojnata vo 2001. Nie so nisto ne im rekovme fala na Amerikancite. A tie se najgolemata svetska velesila. Tie se tie sto 2008 so sila ne turkaa vo NATO. Tie se tie koi resija da ne priznaat pod ustavno ime. I ako nekoj misli deka ne ne respektiraat se lazete. ARM bese i e ramo do ramo so amerikanskite vojnici vo IRAK i AFGANISTAN. Toa tie go znaat. Probajte da vidite kolku samo odlikuvanja imaat daddeno na nasite vojnici za uspesno zavrsenite misii. Vednas ke vi kazam deka nemam informacija deka MAKEDONIJA ima odlikuvano pripadnik na ARM za uspeh vo misija nadvor od MK. Nema pogolemo priznanie za vojnik koga nekoj koj e poopremen od tebe, pobogat i ima armija od 1 milion vojnici ke ti ja stisne rakata i ke ti kaze fala i "JOB WELL DONE" .Treba da se zaprasame dali nasite politicari znaat koj ni e vistinski prijatel i ako znaat treba da pocneme da si gi pocituvame. Da si gi nadgraduvame prijatelstvata. I neli da im receme fala koge ke ni pomognat i da im pomagame koga mozeme i kolku mozeme. Ne velam deka ne treba i na Turcite da im se zablagodarime ama treba i drugite da se pocituvaat.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
26-12-2010, 04:36 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#3

(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: Денес, турскиот министер подари 250 илјади долари во возила и техника.
Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.
Един танк Т-55 струва 1,2 милиона долара.Горе-долу толква струва и една САУ.Събираме сътветно 94 и 108 и ги умножаваме по посочената цена (може да намалим получената сума,защото са "втора употреба") и ще получим НЕдостатъчен паричен еквивалент във военна техника,за който НЕможе да се даде поне едно "Благодаря!"
Значи,Демяне,ако ви бехме дали неколко "Калашника" ,РПГта и некоя и друга лимонка,натоварени в една УАЗка(линейка) тогава щехте да сте благодарни (нема нужда да ни наричате "братя")

ПП-само кат скрап взехте 30 000 000 долара!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 26-12-2010, 05:11 AM by TATAP.)
26-12-2010, 05:10 AM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#4

(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.

Ти си ********.
26-12-2010, 05:14 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#5

Bas toa i go kazuvav pogore. Pogledneta ja reakcijata na kolegite forumdzii koi se od sosedna ni Bugarija. Site koi pomagaat i se ISKREANI PRIJATELI treba da se pocituvaat podednakvo. Samo taka moze da se vleze vo svetot na seriozni drzavi koi znaat koga, kako i sto treba da pravat.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
26-12-2010, 05:36 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/t...ljadi-evra

Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.


Се е јасно, појасно неможе да биде:Quote:Srpsko - turski odnosi dostigli najviši nivo u istoriji

Tanjug | 21. 12. 2010. -

ANKARA - Srpsko-turski odnosi dostigli su najviši nivo u istoriji bilateralnih odnosa dve zemlje, istakli su danas predsednici srpskog i turskog parlameta Slavica Đukić Dejanović i Mehmet Ali Sahin u Ankari.


"Bliskost mentaliteta dva naroda najznačajniji je most saradnje Srbije i Turske, ali i jače stabilnosti regiona", istakla je predsednica srpskog parlamenta.
U delegaciji Skupštine Srbije su i poslanici Bajram Omeragić, koji je i predsednik Grupe prijeteljstva između Srbije i Turske i član tog tela Meho Omerović.
26-12-2010, 06:15 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#7

(26-12-2010, 06:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/t...ljadi-evra

Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.


Се е јасно, појасно неможе да биде:Quote:Srpsko - turski odnosi dostigli najviši nivo u istoriji

Tanjug | 21. 12. 2010. -

ANKARA - Srpsko-turski odnosi dostigli su najviši nivo u istoriji bilateralnih odnosa dve zemlje, istakli su danas predsednici srpskog i turskog parlameta Slavica Đukić Dejanović i Mehmet Ali Sahin u Ankari.


"Bliskost mentaliteta dva naroda najznačajniji je most saradnje Srbije i Turske, ali i jače stabilnosti regiona", istakla je predsednica srpskog parlamenta.
U delegaciji Skupštine Srbije su i poslanici Bajram Omeragić, koji je i predsednik Grupe prijeteljstva između Srbije i Turske i član tog tela Meho Omerović.

Interesno ja mislev deka Srbite ne se mnogu bliski so Turcite. Ocigledno se lazam. Znaci Makedonija, Srbija i Bosna. Fino drustvo!!!!!!
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
26-12-2010, 06:45 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#8

@Јордан, и Албанија не ја заборавај. И Косово.
Let me hear you make decisions without your television.
26-12-2010, 01:56 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#9

(26-12-2010, 06:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/t...ljadi-evra

Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.


Се е јасно, појасно неможе да биде:Quote:Srpsko - turski odnosi dostigli najviši nivo u istoriji

Tanjug | 21. 12. 2010. -

ANKARA - Srpsko-turski odnosi dostigli su najviši nivo u istoriji bilateralnih odnosa dve zemlje, istakli su danas predsednici srpskog i turskog parlameta Slavica Đukić Dejanović i Mehmet Ali Sahin u Ankari.


"Bliskost mentaliteta dva naroda najznačajniji je most saradnje Srbije i Turske, ali i jače stabilnosti regiona", istakla je predsednica srpskog parlamenta.
U delegaciji Skupštine Srbije su i poslanici Bajram Omeragić, koji je i predsednik Grupe prijeteljstva između Srbije i Turske i član tog tela Meho Omerović.

Jордане,не мора по дифолт секоја акција на македонската дипломатија да ја толкуваш како цел ,,блиска на Србија,,

Колегата Nikoj како добар пример ги посочи американците...Македонија има потреба од пријателство и соработка со САД,и мислам дека добро се знае за симпатиите кон Американците од страна на Македонците (ако да Американскиот народ поим нема кај е Македонија Icon_razz )

Според моја преценка имаме далеку поголеми симпатии кон Американците,отколку кон ЕУ.

Kaко држава си имаме сопствени интереси и нормално е да соработуваме со пријателски кон нас настроени држави.

А,иначе Јордане од таа статија мое да се заклучи (кое донекаде е и факт кој не го одрекувам ) дека Турција исто си има свои интереси на Балканот и се обидува на било каков начин да го направи еден дел од Балканот своја сфера на влијание,не сме слепи да го одречеме тоа.

Но,се додека нештата се во наш интерес,мислам попаметни ќе сме ако си ќутиме.
26-12-2010, 02:17 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#10

Sekoja seriozna drzava treba da ima svoja strategija za kako ke se odviva ndvoresnata politika vo narednite godina, dve pet, deset i poveke godini. Taa strategija ne zavisi dali premier ke bide Sutrak, Alkos ili Bokser tuku taa strategija tie imaat zadaca da ja sproveduvaat bez pravo na mnogu izmeni. Moze da go menuvaat nacinot nakoj ke go ostvaruvaat no ne i celta koja treba da postignat. Turcija ocigledno ima takva strategija, svedoci sme deka i Grcite imaat, Srbite ne ne ostavija na mira poslednive 20 godini, Albanija si ima veke spremna geografska karta. A nie si imame Sutarci, Alkosi i Bokseri za premieri i si nemame strategija za kako ke isterame do utre a ne za nekoj povisoki interesi. Od takvi nedovetni politicari i vladi ja naebavme do nemajkade. Ama treba da se vklopime vo necija strategija. Amerite imaat plan za balkanot, Dali ke guraat preku Turcija, da najverojatno zatoa sto Grcite ne si stojat na zbor a i mnogu kostaat a ne rabotat. A baska ne ni prakaat vojska koga se bara ob niv. Drugo Turcija e nadvor od EU taka sto moze da pravi stio saka. Jas bi igral na toa deka se ova e dirigirano od USA, a Turcite si dobija mesto na regionalen igrac broj eden na balkanot oti Grceto si gi ppotrosi parkite i se naparvi sebesi da izgleda kako majmun. A amerite ne se igraat so takvi.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
26-12-2010, 03:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(26-12-2010, 02:17 PM)demmian Wrote:
(26-12-2010, 06:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Се е јасно, појасно неможе да биде:Quote:Srpsko - turski odnosi dostigli najviši nivo u istoriji

Tanjug | 21. 12. 2010. -

ANKARA - Srpsko-turski odnosi dostigli su najviši nivo u istoriji bilateralnih odnosa dve zemlje, istakli su danas predsednici srpskog i turskog parlameta Slavica Đukić Dejanović i Mehmet Ali Sahin u Ankari.


"Bliskost mentaliteta dva naroda najznačajniji je most saradnje Srbije i Turske, ali i jače stabilnosti regiona", istakla je predsednica srpskog parlamenta.
U delegaciji Skupštine Srbije su i poslanici Bajram Omeragić, koji je i predsednik Grupe prijeteljstva između Srbije i Turske i član tog tela Meho Omerović.

Jордане,не мора по дифолт секоја акција на македонската дипломатија да ја толкуваш како цел ,,блиска на Србија,,

Колегата Nikoj како добар пример ги посочи американците...Македонија има потреба од пријателство и соработка со САД,и мислам дека добро се знае за симпатиите кон Американците од страна на Македонците (ако да Американскиот народ поим нема кај е Македонија Icon_razz )

Според моја преценка имаме далеку поголеми симпатии кон Американците,отколку кон ЕУ.

Kaко држава си имаме сопствени интереси и нормално е да соработуваме со пријателски кон нас настроени држави.

А,иначе Јордане од таа статија мое да се заклучи (кое донекаде е и факт кој не го одрекувам ) дека Турција исто си има свои интереси на Балканот и се обидува на било каков начин да го направи еден дел од Балканот своја сфера на влијание,не сме слепи да го одречеме тоа.

Но,се додека нештата се во наш интерес,мислам попаметни ќе сме ако си ќутиме.


Не е баш така како што велиш ти demmian


Quote:Деновиве како круна на походот на лажните спасители на Макеонија е и посетата на лидерот на Обединетата Македонска Дијаспора (организација со која патем нашата Групација на Ветерани Дисиденти нема никакви врски) кој предводи Турски лобисти - советници на Американски конгресмени. Ги води во овој момомент на крената дипломатска тензија помеѓу Турција и најдобриот пријател на САД - Израел. Со тоа покажува дека Македонија ја завзема страната Турција во "битката" за лидерство во регионот. Многу рискантен потег на ОМД, но следејки ги нивните активности не може да се рече дека е од незнаење, туку дека е континуитет на работењето против Македонските интереси.
26-12-2010, 03:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(18-08-2010, 07:01 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Заднината на средбата Нетанјаху и Папандреу

Автор: Редакција ФОРУМ 18 август 2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја заврши тридневната посета на Грција, прва на израелски премиер во историјата на еврејската држава.

Израелските и грчките лидери во последниов месец драстично ги зголемија меѓусебните дипломатски контакти во обид да ја исфрлат Турција од рамнотежа и да ги попречат нејзините обиди за наметнување во регионите на Блискиот исток, на Кавказот и на Балканот, сметаат аналитичарите на институтот „Стратфор“ од САД.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја заврши тридневната посета на Грција, прва на израелски премиер во историјата на еврејската држава. Неговата посета, пак, се случи само 18 дена по посетата на неговиот грчки колега на Тел Авив, што беше прва посета на грчки премиер на Израел по 18 години.
И двете посети доаѓаат во ек на се повлошените турско-израелски односи, што го прекина пријателството меѓу двете земји кое траеше од основањето на Израел во 1948 година. Заладувањето помеѓу Турција и Израел започна со израелската воена офанзива врз автономниот Појас Газа во 2008 година, со што се стави крај на мировните преговори меѓу Израел и Сирија со посредство на Турција. Овој пад во односите беше уште повеќе влошен со нападот на израелските командоси врз хуманитарната флотила организирана од една турска невладина организација, која пренесуваше помош за Појасот Газа.
Иако во неколку наврати од тогаш имаше обиди да се поправат односите, Израел во најголем дел ја прифати стратегијата на одвраќање на вниманието на Турција од нејзините напори да се наметне како најголема блискоисточна сила.
Според оваа стратегија, Грција е совршена алатка за Израел. Турција долго време беше најголемиот грчки ривал и двете држави со децении се обидуваат да го одржат балансот на моќта во Егејското море, главната точка на нивните несогласувања. Контролата врз Егејското море е од клучно значење за Грција и за одржувањето на нејзиниот суверенитет врз копнениот дел,но и врз илјадниците острова во Егејското море. Но, за да се одржи оваа контрола, Грција мораше да изгради една од најсовремените и најопремени воени авијации во Европа, прилично скапа авантура за земја чие население брои само 10 милиони луѓе, дури и Грција да не се соочуваше со масивната државна должничка криза.
Поради оваа состојба, како и поради најновите напори на Турција да се наметне на Блискиот исток, Атина веќе претставува се помала закана за Анкара. Грција се обиде да ги намали тензиите со Турција, со понудата и двете земји контролирано да ги намалат воените сили во регионот на Егејското море, но Анкара речиси во целост го одби овој предлог и поради тоа што Грција веќе не ја смета за толку голема закана и поради фактот дека Турција, која сака да го прошири своето влијание во Кавказот, Балканот и на Блискиот исток, има потреба од одржување на моменталната воена моќ и не може да си дозволи ниту најмало повлекување.
Израел и Грција користа од подобрените односи ја гледаат во тоа што така се надеваат да ја исфрлат Турција од рамнотежа. Израел се надева дека Турција ќе се загрижи од подемот на една се понападна Грција на својата западна граница, додека, пак, Грција сака да и покаже на Турција дека има и други опции за да го задржи балансот во регионот на Егејот.
Ова е промена во политичката реалност: Грција беше многу гласна проарапска држава во текот на целата Студена војна, при што многумина членови на палестинската ослободителна организација пронајдоа прибежиште во Атина. Грција беше против Израел бидејќи беше сомничава кон турско-израелскиот сојуз и затоа што не сакаше да се најде изолирана од дотурот на енергенси во текот на Студената војна. Но, со слабеењето на турско-израелскиот сојуз (со децении клучен за балансот на моќта на Блискиот исток) Атина виде шанса да испрати порака до Анкара.
Веќе се појавија информации дека Грција ќе им дозволи на израелските борбени авиони да го употребуваат нејзиниот воздушен простор за вежбовни активности (до сега тоа го овозможуваше Турција), кои би можеле да бидат токму една таква порака.
Како и да е, од израелска гледна точка, сојузот со Грција не е ни оддалеку замена за оној кој го имаше со Турција. Грција нема никакво влијание на Блискиот исток, освен она кое го има како членка на Европската унија и нејзината историја на дипломатска поддршка за арапските држави. Соработката со Грција нема да има никакво влијание врз генералната позицијана Израел на Блискиот исток, затоа што Грција нема никакво влијание во регионот.
Ова не е случај со Турција. Турција, како сојузник, би била од голема користа за Израел. Згора на тоа, сегашната грчко-израелска воена соработка не е без преседан: во летото 2008 година, израелските воздушни сили имаа„генерална проба“ за нападот врз Иран во воздушниот простор на Грција.
Овие дипломатски чекори не се ништо друго , освен порака до Грција. Израел ја нервира Анкара со тоа што ги подобрува односите со Грција, а оваа, пак, е пресреќна да ја прифати поканата , со оглед на тековните притисоци кои ги трпи на секој план. Но, ако се земе предвид дека израелските приоритети на Блискиот исток се спротивставени на напорите на Турција да стане регионална сила и фактот дека Грција е премногу слаба за да претставува веродостојна закана , ќе биде потребно нешто многу поголемо од површно подобрување на односите за да ја натераат Анкара да го промени својот тековен курс.
26-12-2010, 03:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(19-08-2010, 04:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Летна авантура под турската полумесечина

Би било попаметно Нетанјаху да не дозволи новата романса со Грција да му влезе во глава. Премиерот би требало да ја остави отворена вратата за Турција, коментира израелски „Арец“

[Image: papandreu%5B29%5D.jpg]

Прекрасното ново пријателство меѓу Грција и Израел не беше родено во евтините ресторани, како што беше случајот со сега веќе изгубеното израелско сојузништво со Турција, туку од потресот што настана од Авганистан, па сé до портите на Белата куќа. Тоа што го овозможи овој почеток не беше наклонетоста на Израелците кон бузукито во Атина, туку заминувањето на Џорџ Буш од функцијата, кој воопшто не е омилен кај Грците, и влегувањето на Барак Обама во Овалната соба, коментира израелски „Арец“, по повод посетата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на својот грчки колега Јоргос Папандреу.

Весникот наведува дека дури и ова објаснување, кое е прифатено од повеќето политички аналитичари во Грција, а дури и во круговите блиски на Папандреу, би било нецелосно без да се земе предвид движењето на големи фигури од глобалната шаховска табла и во средоземноморскиот базен. Турција со своите економски и стратегиски интереси е само еден играч на таблата, но и покрај напорите на некои израелски кругови да го минимизираат нејзиното влијание, таа не е мал играч.

Грците се плашат од Турција, копнеат по нејзе и се подготвени во секој момент да ја мразат. Тие се загрозени и навредени првично од стратегиската доктрина која шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу ја прикажува како аспирација за неотоманството, односно трансформацијата на Турција во голем играч на светската сцена.

Но не се само грчката параноја, близнакот на израелската паника, и вечниот страв од исламот што ги зближуваат Грција и Израел. Цврстата решеност на Турција на надворешнополитички план и променливата мапа на контролата врз регионалните енергетски ресурси, исто така, придонесоа за зближувањето на двете земји. Сега откако Израел отворено се расправа со Анкара, а Обама му го врти грбот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, патот на Грција и е расчистен да му нагласи на Израел дека е тука за да помогне.

Но Папандреу е паметен државник, со добро дипломатско минато. Тој знае дека би било грешка Турците да ги натера в ќош, а за волја на вистината, тој не сака да се замерува со нив. Баш напротив. Папандреу порано беше цврст заговорник за приемот на Турција во ЕУ, а првото нешто што го стори откако стана премиер беше посетата на Анкара. Папандреу сака нови сојузи, но сака да ги развива бавно и внимателно.

Неговата сé поголема блискост со премиерот Нетанјаху можеби се одвива пребргу за неговиот вкус, но сепак, не изгледа дека не ужива во тоа. Играјќи безбедно Папандреу ги повика сите арапски лидери во регионот, почнувајќи со египетскиот претседател Хосни Мубарак, за да информира за посетата на Нетанјаху и да им објасни дека има намера да го притисне Израел да се согласи на придвижување на мировните преговори. Сепак, Грците ги препознаваат заедничките интереси и разбираат дека патувањето на Нетанјаху на островот Порос и неговата средба со лидерот на еврејската заедница се само подготовка за значаен и многу важен однос меѓу Израел и Грција во променливиот меѓународен контекст.

Тоа ќе почне со разговори за туристичките врски, па ќе продолжи за поблиските економски врски и ќе кулминира, како што некои коментатори предвидоа уште поодамна, во нова стратегиска алијанса, која ќе вклучува и право за прелет на израелските воени авиони над Грција.

Сето ова е потпомогнато од фактот дека Нетанјаху и Папандреу имаат многу слично минато. Тие завршија на истите престижни американски универзитети, каде што остварија слични врски. Папандреу можеби е лидер на грчките социјалисти, а Нетанјаху на израелската десница, но и двајцата имаат либералдемократски тенденции, вкоренети во економската политика. Папандреу, кој се обидува да спроведе големи и болни економски реформи без да ја поткопа својата популарност, ќе биде среќен да добие помош од Нетанјаху, кој, пак, ќе биде среќен да го советува грчкиот премиер.

Вака се движат политичките струи на Медитеранот. „Флерт во сенка на полумесечината“, напиша грчка „Та неа“, алудирајќи на предавството на Турција. Тоа се однесува на двете страни, но повеќе на Нетанјаху - дека би му било попаметно да не дозволи оваа нова романса да му влезе во глава и дека би требало да ја остави отворена вратата за Турција. Ако не вратата, тогаш барем малиот прозорец.
26-12-2010, 03:38 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#14

(26-12-2010, 05:14 AM)Вовата Wrote:
(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.

Ти си ********.
Вовата, кажи кога последен пат Турција и` помогнала на Македонија и веднаш потоа се свртела да ја кодоши низ европедофилските кулоари и да и` попува за добрососедски односи.
Израел патем си брка пазар за својата мака со неговите блискоисточни соседи па сега ќе се тркаат со Грците кој е поголем Евреин. Тешко веројатно е дека грчко- израелската авантура ќе трае повеќе од тековниот момент. На Израел му е потребен солиден сојузник а тоа Грција не е.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
27-12-2010, 04:45 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#15

(27-12-2010, 04:45 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(26-12-2010, 05:14 AM)Вовата Wrote:
(26-12-2010, 02:13 AM)demmian Wrote: Голема благодарност до братска Турција!

Ви благодариме од братска Македонија.

Ти си ********.
Вовата, кажи кога последен пат Турција и` помогнала на Македонија и веднаш потоа се свртела да ја кодоши низ европедофилските кулоари и да и` попува за добрососедски односи.
Израел патем си брка пазар за својата мака со неговите блискоисточни соседи па сега ќе се тркаат со Грците кој е поголем Евреин. Тешко веројатно е дека грчко- израелската авантура ќе трае повеќе од тековниот момент. На Израел му е потребен солиден сојузник а тоа Грција не е.

Bugarite ni pomognaa ednas so tenkovi i haubici. Koga slusnav na vesti se izraduvav. Go gledav toa kako znak na prijatelstvo. Se nadevav deka ete neli ke se smeni politikata, a i nekako se raduvav sto ete ke ni se podopremi ARM. Ako se sekavate toa donacijata padna vo februari mart 1998 ako ne se lazam, Kosovo se razgoruvase. Potajno znaev deke e greska ako gi zememe ama ajde si velev duri i koga neprijatel podava raka treba da se prifati. Znaev deka ke ni isporacaat smetka za niv pokasno. I se sluci 2001. Ajde proektili od Bugarija na angro. Ne velam deka Bugarite ni ja namestija 2001 tuku si iskoristija da si naplatat ona sto podarile. Znaete li kolku pari cini i kolku opasno e da se demontira i unisti municija (ako nekoj zaboravil pred nekoja godina vo ALBANIJA detonira sklad so municija i toa vo prioces na demontaza se oseti potres vo MKD). Ama nie im gi ispaznivme magacinite za da mozat da si kupat novi. NATO standard. Sepak suma sumarum fala im oti tenkcinjata ni se najdoa. Ama vreme e nisto drugo da dadat ako ni se tolku prijateli. Eve na primer pravo na slobodno politicko i kulturno izrazuvanje na nebugarskoto naselenie vo Bugarija. I togas moze da pocnam da mislam deka sme na vistinskoit pat da gradime dobrososedski odnosi, oti neli kaj nas mozes slobodno da kazes deka si bugarin i nikoj ne te cepka. Do togas spored mene nas najdobar prijatel od sosedstvoto ke ni bide Turcija. Ne deka oni se najdobri nego drugite se za nigde.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
27-12-2010, 08:07 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#16

Коњаник и Nikoj,ве замолувам да не ја спамираме или отклонуваме темата...Таа е за Турската донација за АРМ вредна 250 000 долари. Секакви други споредби се излишни.
27-12-2010, 12:04 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#17

(27-12-2010, 12:04 PM)demmian Wrote: Коњаник и Nikoj,ве замолувам да не ја спамираме или отклонуваме темата...Таа е за Турската донација за АРМ вредна 250 000 долари. Секакви други споредби се излишни.

Zosto se izlisni? Nekoj pogore napravi matematika boze neznam kolku ni pomognal. Drugo kaj otide toa deka na forumov moze da se kaze sto se saka za i okolu temata.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
27-12-2010, 12:43 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#18

Турција отсекогаш била на наша страна по осамостојувањето. И не треба се што се случува да се поврзува со приближување кон Србија и слично. Зошто Јордан, толку си се опседнал со Србија? Да не сонуваш четници навечер? Icon_razz
27-12-2010, 02:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

(27-12-2010, 02:02 PM)Nikola Wrote: Турција отсекогаш била на наша страна по осамостојувањето. И не треба се што се случува да се поврзува со приближување кон Србија и слично. Зошто Јордан, толку си се опседнал со Србија? Да не сонуваш четници навечер? Icon_razz


Србија во случајов со Турското зближување е спомената попатно. Во текст С П А С И Т Е Л И С А М О Ч И И ???? кој сум го објавил на крајот на агуст е направена една анализа кој, зошто за кого треба секој да си извлече заклучок.Quote:Деновиве како круна на походот на лажните спасители на Макеонија е и посетата на лидерот на Обединетата Македонска Дијаспора (организација со која патем нашата Групација на Ветерани Дисиденти нема никакви врски) кој предводи Турски лобисти - советници на Американски конгресмени. Ги води во овој момомент на крената дипломатска тензија помеѓу Турција и најдобриот пријател на САД - Израел. Со тоа покажува дека Македонија ја завзема страната Турција во "битката" за лидерство во регионот. Многу рискантен потег на ОМД, но следејки ги нивните активности не може да се рече дека е од незнаење, туку дека е континуитет на работењето против Македонските интереси.
С П А С И Т Е Л И С А М О Ч И И ????


Сите негативни случувања, попречувања на патот кон Демократизацијата , Осамостојувањето и Сувереноста на Македонија се инспирирани од Србија.
Ако за тебе за тоа не треба да говориме и да се трудиме да го попречиме односно да ја ослободиме Македонија од такво влијание за мене не е така. За да се Демократизира, вистински Осамостои, Македонија мора да се ослободи од сите врски со центарот во Белград.

Докази за такви врски има премногу за да ги премолчуваме.
27-12-2010, 02:59 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#20

Така е, се сложувам дека Србија е голем политички кочничар на Македонија. Ама сега баш секој потег, па макар бил и добар, да го осудуваме, не е добро. А што се однесува до оној Тодор Петров кој ми глуми некое Македончиште сите знаеме каква педерчина е и дека само глуми. Зема пари за некакви кампањи ли не знам што.
27-12-2010, 03:04 PM
Reply