Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.29 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БИСЕРИ НА И ЗА НАШИТЕ "ВИДНИ" ЛИЧНОСТИ
Author Message
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#21

Ова подолу видетот можеби е мал Of-topic
ама шо има врска убо е склопено Music3
ps. молба до модераторите нека се зголеми времето за преправање на постот оти е само 6 минути :(
Pishtoldzija
03-04-2011, 03:07 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#2203-04-2011, 11:49 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#23


Боже....
(This post was last modified: 05-05-2011, 05:40 PM by Достоинство.)
05-05-2011, 05:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24Quote:Досиејата ги користат за заплашување

[Image: 26043B6AB407EB408FE7A39BA01FB21F.jpg]

Како се справивте со вашето етикетирање дека сте биле „кодош“ и дали досега сте дале изјава за да се утврди вашата евентуална соработка?

- Најмногу од се ми пречи терминот „кодош“. Тоа е турцизам и има поинакво значење од зборот соработник, тој збор е навредлив, а соработник е поприфатлива терминологија. Ниту денешните големи светски разузнавачки сили не можат да функционираат доколку немаат соработници, но некој од политички причини сака да му даде погрдно значење на овој збор. Тоа е слично како што на називот комунист му даваат назив „комуњар“. Што е нелогично и изненадувачко за мене? Имам дадено изјава во 2006 година на парламентарните избори, дадов изјава во 2008 година на вонредните и дадов изјава во 2009 година на локалните и на претседателските избори. Плус изјава дадов и кога станав советник во Град Скопје. За 5 години јас имам дадено 4 изјави. Зарем се малку 5 години за да се утврдат некои факти за мене, а на Драган Павловиќ-Латас за 12 минути да му се даде потврда од министерката Гордана Јанкулоска дека не е соработник со тајните служби. Тоа е според мене првата нелогичност. Втората нелогичност е што мене известувањето од Комисијата за лустрација ми беше доставено на несоодветен начин, во ресторанот „Југославија“. Од каде доставувачот знаел кој сум и каде се наоѓам?

Кога ве информираа од Комисијата за соработничкото досие и кои материјали ви ги презентираа?

- Во четвртокот, на 28.4.2011 година ја примив доставницата, а веќе вечерта почнаа да ми се јавуваат новинари кои не сакам да ги обелоденам, може да се претпостави од кои медиумски куќи се. Од каде знаеле медиумите дека сум примил? Знаела само Комисијата и од каде знаеле дека сум тоа јас? Тоа ми е многу сомнително и зошто токму сега се случува тоа? Јас само од медиумите го дознав тој назив „Ле Корбизје“, моето прво соочување со материјалот со кој располага Комисијата беше во вторникот, на 3 мај. Половина час ги разгледував материјалите и разговарав со претседателот на Комисијата за лустрација, но немаше што да видам. Постои допис од сегашната служба за безбедност во кој се вели дека за лицето, тоа и тоа, се водело соработничко досие. Тоа е едното писмо. Имаат документ-барање од тогашен работник во СВР, кој јас не го познавам, барање до началникот на службата да се отвори соработничко досие за лицето Слободан Угриновски, има податоци за мајка партизан, татко работник, материјална состојба и слично. На тој нивен интерен акт меѓу службеник и претпоставен, на десната горна страна постои со рака напишано презимето Чамински, го именувал поранешниот помошник-министер, некој му се обраќа и вели: Пред да се (па нејасен збор), треба да се провери и види (и пак нејасни зборови). Аџиев не ми објасни што значат тие напомени напишани на рака. Вториот документ што ми го приложија е од декември 1973 година. Оперативен работник бара да му се одобрат 540 динари за на лицето Слободан Угриновски, за Нова година да му се подари едно пенкало. Третиот документ што ми беше презентиран е од 1980 година. Барање од нивен службеник за укинување на водење на соработничкото досие. Сето тоа е на микро-филм. Никаде не постои мое барање, ниту согласност, ниту пишан збор што јас сум го дал на некој орган што бил предметот на таа соработка. Не постои никаков материјален релевантен доказ за моја соработка, а нема ниту една службена белешка за разговор, ниту сум напредувал во службата и не сум примил никакви пари.

Рековте дека не го признавате Законот за лустрација, зошто?

- Зошто не го признавам Законот за лустрација што народот го нарекува Закон за „лустери“? Оти опфаќа само соработка со законските служби на СФРЈ и на СРМ, а не опфаќа соработка со странските разузнавачки служби. Па, јас располагам со податоци дека дел од сегашнава гарнитура има контакти со бугарската и со германската разузнавачка служба, а дури и јавно се фалат дека имаат соработка со ЦИА. Каква било одлука на Комисијата и на судот нема да ја прифатам зашто за мене е меродавна само одлуката на СКМ, а од денешен аспект и на Сојузот на Титовите леви сили.

Какви биле вашите тогашни релации со службите и дали сметате дека власта сака да ве замолчи непосредно пред вонредните избори?

- Јас во мојот работен век сум контактирал со кабинетот на претседателот на СФРЈ преку сите сојузни органи, преку СКМ, преку Сојузот на студенти на Македонија, заедно со Азем Власи, Васил Тупурковски, Милан Додиќ, Богиќ Богичевиќ, но од контактите со службите за јавна и државна безбедност повеќе информации тие мене ми давале, одошто јас ним. Го прашав претседателот на Комисијата каде мене ме гледате како соработник, јас не сум бил таен соработник, јавно сум комуницирал со претставниците на службите, тој само негираше и рече дека тие можат само одлучат дека постоело соработничко досие. Сево ова се случува во предизборје, кога ние бевме во фаза на пререгистрација, кога беше неизвесно дали ќе стапиме во коалиција со СДСМ и во ситуација кога јас сум еден од најистурените играчи, бидејќи го критикував Груевски и неговата погубна политика. Јас сум авторот на називот „малото Хитлерче“, јас јавно изјавив дека кога ќе дојдеме на власт ќе го апсиме, јавно изјавив кога го преместуваа споменикот на Крсте Мисирков на плоштадот Пела дека не треба да го прават тоа зашто Никола Груевски се поместил од умот. Тие изјави предизвикаа да ми биде демолиран ресторанот, да ми дојде порака, предупредување од претставник од ДПМНЕ од средниот ешалон, кој го познавам, но не сакам да го откријам неговиот идентитет. Тој ми рече да водам сметка што зборувам и што правам зашто моето досие било на нивна маса. Ми рече: „Тебе ти е местото со нас патриотите, а не со предавниците“.

Кои се личните причини што ве натераа да се откажете од советничкото место во Собранието на Град Скопје?

- Планирав да се повлечам од функцијата советник во Град Скопје од лични причини уште пред да се добие дописот. Личните причини, освен лошата здравствена состојба на сопругата, е и кандидатурата за пратеник на син ми Никола Угриновски-Угро во првата изборна единица, место број 9. Сметам дека за да не пречам на предизборната кампања, зашто ВМРО-ДПМНЕ се служи со многу валкани аргументи, игра нечесна игра, се повлекувам за да нема напади врз син ми. Имам притисок од членството и од раководството да отстапам од повлекувањето за да не се сфати како да се плашам и попуштам.

Може ли да се направи споредба во времето како се живеело во Титова Југославија и денес?


- Споредбите за животот во СФРЈ и денес е невозможно да се направат зашто сите елементи одат во прилог на СФРЈ. Тоа што ние го изградивме, овие денешниве новокомпонирани не можат ниту да го украдат, ниту да го распродадат. Секој граѓанин што ги помни тие времиња, знае дека тоа беше една држава со силна армија и полиција, со внатрешна стабилност, со ред и поредок, со етика и морал, со другарство, со патриотизам, со задоволна работничка класа, со среќни земјоделци и 88 отсто обработено земјиште, со младина и студенти кои беа гордост на својата земја, со пасош со кој во 88 земји во светот одевме без визи. Како може да се затворат фабрики како Охис и Стаклара, а денес да се донесе турската Шишеџам да ни произведува стакло. Јосип Броз Тито е легенда, тој иако 31 година е мртов, поопасен е отколку кога беше жив. Тогаш беше стабилизатор на мирот и безбедноста во Југославија, но и во Европа и во светот, а сега неговиот лик и дело и неговата идеологија може да предизвикаат движења кои ќе нарушат одредени состојби и замисли на капитализмот.

Дали сметате дека ќе има промена на власта по 5 јуни?

Убеден сум дека ќе победиме на изборите со шест разлика, односот на пратеници ќе биде 46 наспрема 40, во полза на коалицијата на чело со СДСМ. Оваа погубна политика мора да има крај, оваа чума на 21 век наречена ВМРО-ДПМНЕ мора да ја снема од картата на Македонија. Сметам дека ова со наводниве соработнички досиеја се грчеви, израз на несигурност на актуелната власт, сакаат да предупредат преку мене некои покрупни политички ѕверки од новоформираната опозициска коалиција. Претпоставувам дека не е исклучено и други вакви случаи да се извадат од фиока, само за да не се расчистат досиејата (иако се починати) на Јордан Мијалков, Доста Димовска и на Никола Кљусев, за кои отворено се говори дека биле соработници со тајните служби. Народот ја оцени работата на актуелната власт, но народот ќе достави фактура со висока цена до идната власт, веќе не смее да се повторат грешките од минатото, не смее народот вака сиромашно да живее. Јас сум голем оптимист од овие избори.

Петре Ристовски
11-05-2011, 03:09 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#25

Легенда о Чаку Норису како је себи постао отац(official version according to SDS-Kumanova)
Quote:ЗИЈА САИТИ
[Image: zija.jpg]
Кратка биографија:

Зија Саити е роден на 21.03.2011 година во с.Орковце,Куманово. Основно училиште завршува во ОУ,,Дитуриа’’ с.Липково, средно училиште во гимназија ,, Зеф.Л.Марку’’ во Скопје и во гимназијата во Куманово. Високо образование завршува во Скопје ( наставник по биологија). Моментално е Советник во Советот на Општина Куманово од редовите на Дуи ( два мандата).
Извор
BagBagBagBag
(This post was last modified: 21-05-2011, 07:48 AM by montehristo.)
21-05-2011, 07:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

26-05-2011, 01:15 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#27

(26-05-2011, 01:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:


... А, бе, чоек, оди прашај си ја женати... да не бил некој друг во прашање... и да сакам не можам да стигнам бе брат!

Pos23 Pos23 Pos23

***************

Ја мислев овој само за крадење го бивало, за уништување, сега мора да признам дека има смисол за хумор.

26-05-2011, 01:27 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#28

Незнам дали заслужува посебна тема,ама битно го најдов на еден друг форум и се изненадив од грозоморноста на клипот.
Bag


11-06-2011, 12:07 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#29

(11-06-2011, 12:07 AM)Makedonec Wrote: Незнам дали заслужува посебна тема,ама битно го најдов на еден друг форум и се изненадив од грозоморноста на клипот.
BagВеќе зборував на една друга тема за плукачкиот пристап на СДСМ спрема народот кој не ги гласал...Ова е само потврда. Полека, но сигурно секој ќе си го покаже вистинското лице. Но да видиме дали овој ќе победи и наредни локални избори. Т.е., дали од СДСМ ќе му дозволат да се кандидира. Внимателно треба да се следи целиот тој процес.
11-06-2011, 12:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

Првиот антикорупционер Воислав Зафировски25-07-2011, 12:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31
18-08-2011, 01:08 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#32

Колку мизерен популизам и колку не знае Груевски да состави три реченици, да сврти муабет... Со него да седнеш во кафана нема да можеш муабет да направиш... Ни за неговото спортување не знаше да се изјасни и тоа на еден ваков лигав прилог, а камоли да почне и да води некаква дебата.

18-08-2011, 03:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3329-09-2011, 09:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34


[Image: 307500_128543913911632_100002680720652_1...0607_n.jpg]
16-11-2011, 08:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#35Quote:Тупаничари

За среќа, Дедо Мраз го измислиле Американците. И тоа оние од Кока-кола. Затоа е црвен. Освен од таа причина, Дедо Мраз е црвен, затоа што е социјалист. Да, да... токму тоа. Човекот е социјалист. Како Гоце Делчев.

Само социјалист, како него, црвената ја смета за своја боја. Пушта брада спротивно на модните трендови на снобовите, се смее и шегува за разлика од мраколиките социјалдемократи, и дели подароци без да бара надомест. Што би се рекло, секому според потребите и за секого според можностите.

Да не беа социјалистите, кои се мој политички избор, патем речено, немаше да имаме ни Крушевско востание. Кој се сомнева во ова, нека ја провери политичката определба на Даме Груев и Никола Карев, за почеток. Социјалистите ја дотераа работата и до АСНОМ и самостојна Македонија. Комунистите беа удбаши, тепачи, шверцери со германска нафта и подведувачи на курви за бугарските офицери. Социјалистите беа, и тогаш, политиката. Комунистите беа тупаницата.

По ослободувањето, особено од Информбирото, па натаму, политиката и социјалистите ги снема на маргините. Остана само тупаницата.


Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni
26-12-2011, 11:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

10-01-2012, 09:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37
23-01-2012, 02:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

26-06-2012, 09:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3927-07-2012, 07:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,143
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40


...за разлика од сите други држави каде по секои избори има дисконтинуитет, во Кина кој и да дојде на власт го спроведува, вистинскиот пат!!! Glava_vo_zidGlava_vo_zidTuktuk0niTuktuk0niShokShokPosPosVozbudVozbudPos23Pos23
03-11-2013, 07:21 PM
Reply