Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.63 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СРПСКО-БУГАРСКО-ГРЧКИ РАЗГОВОРИ ИЛИ ДОГОВОРИ ВО СОФИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Српско-бугарско-грчка непринципиелна коалиција во софија - Зошто не заобиколија

Не е чудно што и денес историските релации меѓу балканските сојузници живеат и оживуваат, вели директорот на Институтот за национална историја Тодор Чепреганов, кој ваквите средби ги толкува како дополнителен дипломатски и политички притисок врз државава за промена на името

[Image: 201866-01-02.jpg]

Од десет до педесет проценти поевтини аранжмани за македонските граѓани ако одлучат да зимуваат или да ги минат новогодишните празници на Златибор и на Копаоник најавија српските туроператори. Истовремено додека тие ги повикуваат на гости македонските граѓани, официјален Белград заборава да ги покани на соседски средби македонските политичари.

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски во Берлин разговараше со своите колеги истовремено додека во Софија тројцата соседски први дипломати се состанаа да зборуваат за вклучување на земјите од регионов во евроатлантските структури.

На средбата во чуден формат не присуствуваа сите земји од регионот, туку само шефовите на дипломатиите на Србија Вук Јеремиќ, на Грција Димитрис Друцас и на Бугарија Николај Младенов. Поканата на адреса на Македонија изостана. За неа се зборуваше - во отсуство. Од македонското министерство за надворешни работи само накратко велат дека не биле поканети на средбата, ниту сакаат да ги коментираат пораките што стигнаа од Софија.

И македонскиот амбасадор во Белград, Љубиша Георгиевски, има краток одговор „немам коментар“. Не сака да зборува зошто во Софија нé немаше.

Ниту официјална Софија, по чија иницијатива беше средбата, нема информација како и зошто само Србија е дополнително избрана за присуство на состанокот. Од Амбасадата на Бугарија во Скопје исто така не добивме одговор зошто не нé поканиле на регионалната средба.

Грција, која ќе биде претседавач со Европската Унија во 2014, водена од желбата да се покаже како лидер на Балканот што им помага на своите соседи, тоа најлесно може да го направи со Бугарија, која е дел од структурите во кои е и таа.

- На Грција најлесно и е да се покаже како конструктивен фактор што им помага на земјите од соседството и регионот ако соработува со Бугарија, која е веќе членка, и со Србија, со која има еден вид стратегиско партнерство на Балканот. Во присуство на Македонија и на Турција тешко е да се глуми таков степен на конструктивност и тоа е причината што Македонија не била повикана на таква средба - смета поранешниот македонски амбасадор во Бугарија Ѓорѓи Спасов.

Според него, на таква средба Грција може да побара и поддршка од Бугарија и од Србија за надминување на проблемот со името ставајќи го овој билатерален проблем во обландата на обврските на членките со кандидатски статус „за развој на добрососедски односи“.

Од средбата, на Македонија и беше порачано дека е крајно време да се најде разумен компромис за името и да ги исполни трите критериуми за евроинтеграцијата: прифаќање на европското законодавство, регионална соработка и добрососедски односи.

За Лилјана Јаковлевска, долгогодишен дописник од Белград за Македонското радио, не треба да се бара вината што соседите ги користат условите и не нé канат на вакви средби.

- На земјава не и ни место таму зошто самата се изолира. Сојузништвото меѓу Грција, Бугарија и Србија постои одамна. Ова не е средба „против“ некого, туку „за“ Србија, односно за поддршка на официјален Белград.
За неа нема зошто Србија да бара Македонија да биде присутна, и да се повторува дека ние имаме кандидатски статус, а дека Белград нема кога Србија енормно брзо се движи кон евроатлантските структури.

Quote:Самит во Солун во 2014 година

Друцас изјави дека неговата земја има амбиција да свика втор солунски самит за време на грчкото претседавање со ЕУ во 2014 година. Првично беше само укажувано дека до 2014 година треба да се интегрира Балканот во ЕУ, но без конкретни датуми. Токму за ова имаше забелешка од Словенија.
- Наместо делумно контрапродуктивната декларативна поддршка за идното членство на државите од Западен Балкан во ЕУ, треба да се одреди реална рамка за нивен прием, а тоа би можела да биде 2014 година - оцени неодамна шефот на словенечката дипломатија Самуел Жбогар, додавајќи дека во регионот десет години од загрепскиот самит и солунската агенда, кои јасно се зазедоа за ширење на Западен Балкан, се случи голем и конкретен напредок. И тој повикува на поставувањето јасен временски распоред, што би претставувал цел за државите во регионот. Шефот на словенечката дипломатија смета дека поставувањето нови услови за членство би испратило негативен сигнал, кој може да биде опасен и контрапродуктивен.

Грција засега не открива детали за најавениот втор солунски самит, дали и тој ќе помине можеби само со декларативни заложби.

Познавачите на состојбите велат дека од вакви средби, на кои се повторуваат заложбите за интеграција, добро е единствено што се споменува и поготвување временска рамка за почнување разговори за членство во Унијата на сите земји од Западен Балкан.
14-12-2010, 10:07 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#2

Абе вие не разбрахте ли най-после, че албанците са най-голямата заплаха за Македония? Нема да има и 10 години и Македония ще бъде албанска. Сърбия, Гърция и България могат да ви бъдат само съюзници в борбата срещу тази албанска заплаха. Вие съвсем сте изперкали бе, Турция ви била най-големия приятел. Да ви чуе Гоце Делчев гръцмуните, ке ви отреже.
15-12-2010, 12:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(15-12-2010, 12:11 AM)veritas Wrote: Абе вие не разбрахте ли най-после, че албанците са най-голямата заплаха за Македония? Нема да има и 10 години и Македония ще бъде албанска. Сърбия, Гърция и България могат да ви бъдат само съюзници в борбата срещу тази албанска заплаха. Вие съвсем сте изперкали бе, Турция ви била най-големия приятел. Да ви чуе Гоце Делчев гръцмуните, ке ви отреже.


Секогаш кога ни помагале барем досега воено Срби, Бугари и Грци за Македонија било лошо.

Многу жалам што Србија не интервенираше воено 91/92 година во Македонија и Косово тогаш еднаш за секогаш ке беа издефинирани и границите и вистинските непријателства и пријателства.
15-12-2010, 12:55 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#4

Што се раскикотиле овие бе...Се смеат како изгледа Македонија по поделбата Icon_razz
Политички, јас не верувам дека некој од соседите може да се каже за наш пријател. За саглам народ го има сегде... Ама како може некој да не ти признава име, нација и црква и да ти мисли добро, тоа е стварно мистериозно. Бугарија можеби покажа каков-таков интерес за подобрување на односите...Ама не е тоа тоа. Србија и Грција продолжуваат со нивната ароганција до крајот. Да, и дефинитивно ние немаме пријатели во соседството (политички) За непријатели не знам.
15-12-2010, 03:04 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#5

Quote:НЕЗАВИСНОСТ? МИЖИ ДА ТЕ ЛАЖАМ! (осми дел)1
ЛЕЖЕЌИ МИЛИЦАЕЦ
(почеток)Првин да ја расчистиме лагата дека Грција беше таа што го измисли спорот со името. Напротив, Грција во 1992 година – а ни денес, нема корист од спорот со името со Македонија, освен фактот дека Грција, заедно, како Сојузници со Србија и Бугарија се окупатори на македонскиот народ и територијата на која тој живее, па како Тројцата Мускетари - "сите за еден и еден за сите" - имаат заеднички објектив по однос на македнското прашање - да остане status quo.
(This post was last modified: 15-12-2010, 06:16 PM by Solenik.)
15-12-2010, 06:15 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#6

(15-12-2010, 03:04 AM)Nikola Wrote: Што се раскикотиле овие бе...Се смеат како изгледа Македонија по поделбата Icon_razz
Политички, јас не верувам дека некој од соседите може да се каже за наш пријател. За саглам народ го има сегде... Ама како може некој да не ти признава име, нација и црква и да ти мисли добро, тоа е стварно мистериозно. Бугарија можеби покажа каков-таков интерес за подобрување на односите...Ама не е тоа тоа. Србија и Грција продолжуваат со нивната ароганција до крајот. Да, и дефинитивно ние немаме пријатели во соседството (политички) За непријатели не знам.

Ето чети тук и ще видиш, че целият свят не ви признава историята.

http://www.google.com/search?q=samuel+of...477ac77260
15-12-2010, 06:24 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#7

Veritas, каде јас ја спомнав историјата во мојот пост? Јас сум свесен за фалшливата ни историја која денес ни ја сервираат, не ми требаат никакви линкови за да сфатам кој бил Самоил. Јас зборувам за она што се случува ДЕНЕС. Историјата и политиката се две различни работи и јас затоа ја потенцирав ПОЛИТИКАТА во мојот пост. Зборувам за тоа колку ни се пријатели соседите. Досегашните случувања не ме наведуваат на тоа дека соседите ни мислат добро (политички). Вие не сакате да признаете една нација по однос на нејзиното САМОЧУВСТВИЕ. Тоа е проблемот. Ние не им оспоруваме на Грците дали се антички Грци или се асимилирани Грци дојдени од Турција или Африка. На вас Бугарите не ви оспоруваме дали сте од Аспарух или сте словенски чеда. На Србите не им викаме дека не треба да се викаат Срби, туку Славосрби, на пример. Не. Има разлика од историја до политика. За жал политичарите ја користат историјата како алатка за своите цели. За историја не се преговара и не треба да се расправа на политичко ниво.
15-12-2010, 07:36 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#8

Така е,но именно заради гаврите с историята България не признава македонски нация и език.Заради нечии душевни самозадоволявания сме стигнали до там,че сме почти врагове!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
15-12-2010, 08:17 PM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#9

(15-12-2010, 07:36 PM)Nikola Wrote: Veritas, каде јас ја спомнав историјата во мојот пост? Јас сум свесен за фалшливата ни историја која денес ни ја сервираат, не ми требаат никакви линкови за да сфатам кој бил Самоил. Јас зборувам за она што се случува ДЕНЕС. Историјата и политиката се две различни работи и јас затоа ја потенцирав ПОЛИТИКАТА во мојот пост. Зборувам за тоа колку ни се пријатели соседите. Досегашните случувања не ме наведуваат на тоа дека соседите ни мислат добро (политички). Вие не сакате да признаете една нација по однос на нејзиното САМОЧУВСТВИЕ. Тоа е проблемот. Ние не им оспоруваме на Грците дали се антички Грци или се асимилирани Грци дојдени од Турција или Африка. На вас Бугарите не ви оспоруваме дали сте од Аспарух или сте словенски чеда. На Србите не им викаме дека не треба да се викаат Срби, туку Славосрби, на пример. Не. Има разлика од историја до политика. За жал политичарите ја користат историјата како алатка за своите цели. За историја не се преговара и не треба да се расправа на политичко ниво.

Никола, не знам дали познаваш българи на живо, но ако познаваш кажи ми, ей така на маса, имало ли е тема, ОСВЕН историята, по която да няма съгласия, сладки приказки и ракийка. Ето това е проблемът ви с българи, българска държава и българската политика.

Когато навремето Желев призна държавата, накара и Русия да ви я признае, това е беше ей така. Това беше сигнал към Гърция и особено към Сърбия, че ако се опита да ви приложи босненското сценарио, ще яде казък от изток.

Това беше и сигнал към вашата тогавашна влада, че стъпката им към независимост, локално има политическата поддръжка и гаранция от България.

Това беше и сигнал към Слобо, че България застава зад НАТО и западния свят и че неговият режим е отживелица.

Това беше и сигнал за НАТО и Запада, че България е направила евроатлантически избор.

Това беве един многофасетен акт с много послания и ако у вас имаше кой да чете в тези послания, да разбере кой е историческият логически съюзник, да направи решителни движения в тази посока, да не прави куп глупости след това, СЕГА ЩЕВЕ ДА ИМАТЕ силен политичеси приятел в региона.

Въпреки вашите магарии, България пордължи с жестове на добра воля – реални жестове, а не дрън дрън.

Отказа подялбата на младата ви държава (а можеше да се съгласи, нали).

Елиминира гръцкото ембарго по време на кризата.

Безвъзмездно даде оръжие, логистика и муниции по време на албанския конфликт.

Откъм вас отговориха с антибългарски "енциклопедии", хунзи, манипулативни статии и учебници за 6 клас по история, които са обидни за всеки българин... ЗАЩОТО СА ЛЪЖЛИВИ!!!!

Пусти инат за историята ви разваля калимерата с нас. НИЩО ДРУГО!

И всяко търпение, дори и братското, се изчерпва накрая!

Никой не иска от вас да спрете да бъдете македонци. Това което се иска е да спрете да правите мъртвите македонски българи – небългари.

И толкоз.
15-12-2010, 08:54 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#10

Така е Вовата, се согласувам со тебе. Повеќето работи кои ги имаш кажано ги знам и признавам дека е така. Ама ти од друга страна, пак спомнуваш и други потези со кои ние сме ги нарушиле односите. Значи пак е проблемот во политиката. Не во нас, народите. Сум запознал Бугари и ги чувствувам како блиски, и ги почитувам како соседи. Исто како и со сите други. Ако ме прашуваш мене, неизбежно е да се согласиме дел од историските личности кои ги сметаме за свои заедно да ги чествуваме. Тука нема ништо лошо. Но тоа пак ќе се искористи за политички цели (нормално, оние на кои им одговара да има раздори). Освен владата на Љубчо Георгиевски, сите други се грижеа за крајно дистанцирање на Македонија од Бугарија. Тоа е факт. Енциклопедијата повеќе не повреди нас Македонците отколку било која друга националност, верувај ми. Енциклопедијата беше политички создаден проект во кои сегашната влада вмеша прсти.
Ама ако си ги броиме взаемните грешки, до каде ќе стигнеме? Треба да се покаже добра волја. Бугарија има можност тоа да го направи со што ќе го признае нашиот народ и јазик. За се друго треба да се седне на маса и да се решава со добра волја од двете страни, а тоа се може.
15-12-2010, 09:28 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#11

Тук само се говори какво била направила/ненаправила България за Македония. А какво е направила Македония за България откакто е самостоятелна държава? Може ли някой да спомене поне едно нещо позитивно от страна на Македония към България.
15-12-2010, 09:44 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#12

(15-12-2010, 09:44 PM)realkpolitik Wrote: Тук само се говори какво била направила/ненаправила България за Македония. А какво е направила Македония за България откакто е самостоятелна държава? Може ли някой да спомене поне едно нещо позитивно от страна на Македония към България.
Веднъж са ни похвалили Icon_wink
алфа тв
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 15-12-2010, 10:00 PM by TATAP.)
15-12-2010, 10:00 PM
Website Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#13

(15-12-2010, 10:00 PM)TATAP Wrote: Веднъж са ни похвалили Icon_wink
алфа тв

Icon_lol Icon_lol Icon_lol

Нямах предвид нещо такова. Имах предвид някакъв позитивен политически жест.
15-12-2010, 10:06 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#14

(15-12-2010, 09:28 PM)Nikola Wrote: Така е Вовата, се согласувам со тебе. Повеќето работи кои ги имаш кажано ги знам и признавам дека е така. Ама ти од друга страна, пак спомнуваш и други потези со кои ние сме ги нарушиле односите. Значи пак е проблемот во политиката. Не во нас, народите. Сум запознал Бугари и ги чувствувам како блиски, и ги почитувам како соседи. Исто како и со сите други. Ако ме прашуваш мене, неизбежно е да се согласиме дел од историските личности кои ги сметаме за свои заедно да ги чествуваме. Тука нема ништо лошо. Но тоа пак ќе се искористи за политички цели (нормално, оние на кои им одговара да има раздори). Освен владата на Љубчо Георгиевски, сите други се грижеа за крајно дистанцирање на Македонија од Бугарија. Тоа е факт. Енциклопедијата повеќе не повреди нас Македонците отколку било која друга националност, верувај ми. Енциклопедијата беше политички создаден проект во кои сегашната влада вмеша прсти.
Ама ако си ги броиме взаемните грешки, до каде ќе стигнеме? Треба да се покаже добра волја. Бугарија има можност тоа да го направи со што ќе го признае нашиот народ и јазик. За се друго треба да се седне на маса и да се решава со добра волја од двете страни, а тоа се може.

Немаме проблемни на народно ниво. И мислам таму е решението во демокрациjата. Народот да прави притисок врз владите и да бойкотира жесници и медии кои сеjат или инсинуират омраза и недоверба.

Денесла имав размена со еден Турчин. Интелигентен човек jасно му е што се случувало мегу нас во минатото. Дека много бугаркс крв има на рацете на отоманската држава, дека много турци настрадаа во време на Тошовата голема "екскурзиjя". Се согласивме на едно:

Минатото не може да се промени и фаjде од минатото има само едно: да се извлече позотовното и да се гради врз него и да не се заборава лошото за да не се повтара. На Балканот сме, комшии сме – от тоа бегане нема. Од нас зависиме дали ке има изградба или рушене.

Ако jас и ти и jас не се оставиме некоj да ни научи што мора да хувствуваме еден кон друг сето ке биде ОК. Од нас двайцата зависи – не од политиците.

Монатото не може да го промениме – идината ако jа усереме, само ние ке си бидеме виновни.
15-12-2010, 10:21 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#15

И да додадам:

Нито Бугариjа е Боjко нито Македониjа е Грую.

Бугариjа и Македониjа сме jас и ти. Не сме стадо.
15-12-2010, 10:22 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#16

(15-12-2010, 10:06 PM)realkpolitik Wrote:
(15-12-2010, 10:00 PM)TATAP Wrote: Веднъж са ни похвалили Icon_wink
алфа тв

Icon_lol Icon_lol Icon_lol

Нямах предвид нещо такова. Имах предвид някакъв позитивен политически жест.
Па то друго що-годе добро нема... Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
15-12-2010, 10:51 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(15-12-2010, 10:21 PM)Вовата Wrote:
(15-12-2010, 09:28 PM)Nikola Wrote: Така е Вовата, се согласувам со тебе. Повеќето работи кои ги имаш кажано ги знам и признавам дека е така. Ама ти од друга страна, пак спомнуваш и други потези со кои ние сме ги нарушиле односите. Значи пак е проблемот во политиката. Не во нас, народите. Сум запознал Бугари и ги чувствувам како блиски, и ги почитувам како соседи. Исто како и со сите други. Ако ме прашуваш мене, неизбежно е да се согласиме дел од историските личности кои ги сметаме за свои заедно да ги чествуваме. Тука нема ништо лошо. Но тоа пак ќе се искористи за политички цели (нормално, оние на кои им одговара да има раздори). Освен владата на Љубчо Георгиевски, сите други се грижеа за крајно дистанцирање на Македонија од Бугарија. Тоа е факт. Енциклопедијата повеќе не повреди нас Македонците отколку било која друга националност, верувај ми. Енциклопедијата беше политички создаден проект во кои сегашната влада вмеша прсти.
Ама ако си ги броиме взаемните грешки, до каде ќе стигнеме? Треба да се покаже добра волја. Бугарија има можност тоа да го направи со што ќе го признае нашиот народ и јазик. За се друго треба да се седне на маса и да се решава со добра волја од двете страни, а тоа се може.

Немаме проблемни на народно ниво. И мислам таму е решението во демокрациjата. Народот да прави притисок врз владите и да бойкотира жесници и медии кои сеjат или инсинуират омраза и недоверба.

Денесла имав размена со еден Турчин. Интелигентен човек jасно му е што се случувало мегу нас во минатото. Дека много бугаркс крв има на рацете на отоманската држава, дека много турци настрадаа во време на Тошовата голема "екскурзиjя". Се согласивме на едно:

Минатото не може да се промени и фаjде од минатото има само едно: да се извлече позотовното и да се гради врз него и да не се заборава лошото за да не се повтара. На Балканот сме, комшии сме – от тоа бегане нема. Од нас зависиме дали ке има изградба или рушене.

Ако jас и ти и jас не се оставиме некоj да ни научи што мора да хувствуваме еден кон друг сето ке биде ОК. Од нас двайцата зависи – не од политиците.

Монатото не може да го промениме – идината ако jа усереме, само ние ке си бидеме виновни.

AplauzAplauzAplauz
16-12-2010, 01:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

(14-12-2010, 10:07 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Српско-бугарско-грчка непринципиелна коалиција во софија - Зошто не заобиколија

Не е чудно што и денес историските релации меѓу балканските сојузници живеат и оживуваат, вели директорот на Институтот за национална историја Тодор Чепреганов, кој ваквите средби ги толкува како дополнителен дипломатски и политички притисок врз државава за промена на името

[Image: 201866-01-02.jpg]Мислам дека Тодор Чепреганов е многу далеку од вистинската цел на средбата. Грција бара сојузници за Грчко-Израелското влијание на Балканот. Познати се Бугарско-Турските односи а со тоа е јасно дека Бугарија ке биде подржувач на тој нов сојуз. Присуството на Србија е од две причини: едната да се убеди Србија да влезе во овој сојуз, што е малку веројатно и другата причина е да се изврши пријателски притисок на Бугарија да не го екстрадира Вранишковски во Македонија.(18-08-2010, 07:01 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Заднината на средбата Нетанјаху и Папандреу

Редакција ФОРУМ 18 август 2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја заврши тридневната посета на Грција, прва на израелски премиер во историјата на еврејската држава.

Израелските и грчките лидери во последниов месец драстично ги зголемија меѓусебните дипломатски контакти во обид да ја исфрлат Турција од рамнотежа и да ги попречат нејзините обиди за наметнување во регионите на Блискиот исток, на Кавказот и на Балканот, сметаат аналитичарите на институтот „Стратфор“ од САД.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја заврши тридневната посета на Грција, прва на израелски премиер во историјата на еврејската држава. Неговата посета, пак, се случи само 18 дена по посетата на неговиот грчки колега на Тел Авив, што беше прва посета на грчки премиер на Израел по 18 години.
И двете посети доаѓаат во ек на се повлошените турско-израелски односи, што го прекина пријателството меѓу двете земји кое траеше од основањето на Израел во 1948 година. Заладувањето помеѓу Турција и Израел започна со израелската воена офанзива врз автономниот Појас Газа во 2008 година, со што се стави крај на мировните преговори меѓу Израел и Сирија со посредство на Турција.На штетните последици од Македонското добличување до Турција предупредивме во еден наш текст од август месец оваа година.:(27-08-2010, 01:03 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: С П А С И Т Е Л И
С А М О
Ч И И ????Деновиве како круна на походот на лажните спасители на Макеонија е и посетата на лидерот на Обединетата Македонска Дијаспора (организација со која патем нашата Групација на Ветерани Дисиденти нема никакви врски) кој предводи Турски лобисти - советници на Американски конгресмени. Ги води во овој момомент на крената дипломатска тензија помеѓу Турција и најдобриот пријател на САД - Израел. Со тоа покажува дека Македонија ја завзема страната Турција во "битката" за лидерство во регионот. Многу рискантен потег на ОМД, но следејки ги нивните активности не може да се рече дека е од незнаење, туку дека е континуитет на работењето против Македонските интереси.


Кон мојот пост ке додадам едно објаснување во неколку реда за односите ЕУ-Турција кој ми го исптати еден наш почитува пријател. Во ове неколку реда е кажано се:


Quote:Во "Le monde diplomatique" весник кој важи за најдобар надворешно политички весник на светот во една статија за Европа, отприлика, пишуваше вака: Европа е Јан Собјетски, Маратон и Саламина.
Јан Собјетски(Полјак) ја спаси Европа од турско ропство. Стигна навреме(пред да падне Виена) и ги порази Турците. Грците на Маратон и Саламина го поразија непријателот кој и тогаш доаѓаше од исток. Без тие победи, денес ќе немаше Европа.
Така размислува Европа.
Нашиве, на таква Европа и ја претпоставуваат Турција, дразнејќи ја Европа, па и Америка. Па, сосема е нормално Европа и Америка да преземат првични чекори.


Кога сево ке се прочита и стави во контекст на обрана на интересите на тие држави, коалицијата е многу принципиелна, а не непринципиелна, како што пишуваат некои медиуми во Македонија. Непринципиелно е нашето однесување. Зборуваме сакаме во ЕУ и НАТО а пактираме со Сирија, Турција .....неврзаните...
Треба еднаш да избереме страна !!!! или сме со комунисти или со капиталисти, дали сакаме да сме дел од ЕУ или дел од отоманското царство и крај.
16-12-2010, 11:41 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#19

(16-12-2010, 11:41 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кога сево ке се прочита и стави во контекст на обрана на интересите на тие држави, коалицијата е многу принципиелна, а не непринципиелна, како што пишуваат некои медиуми во Македонија. Непринципиелно е нашето однесување. Зборуваме сакаме во ЕУ и НАТО а пактираме со Сирија, Турција .....неврзаните...
Треба еднаш да избереме страна !!!! или сме со комунисти или со капиталисти, дали сакаме да сме дел од ЕУ или дел од отоманското царство и крај.

Bravo
17-12-2010, 08:34 AM
Reply