Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Постои ли воопште Српска нација? Докази за спротивното.
Author Message
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#1

Од крајот на 19в насетне, сме сведоци на грубото мешање на Српската држава во националниот живот на Бугарите, во обидот, па дури и успехот и да отроди Бугарите од Поморавието-претворајќи ги во "Прави Срби", а потоа со обидот да посрби Вардарските Бугари, и во претворањето им во зомбирана псевдоантична нација-наследници на Филип Македонски! И сето тоа со напорна долгогодишна грозна акција на оскверняване на се што е Бугарско, на самото бугарско име, на негирањето и плукането врху му, со цел да се развива во Вардарска уште от деца омраза кон Бугарија, презир и присмев!

Но самата Српска нација постои ли воопште историски? Кои се првите извори за неа? И што аджеба значи самото име-Срби?
Ова ќе ви го разјаснам подолу.
06-12-2010, 07:31 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#2

Докажавме дека Бугарите се првите дошле на Балканот, но кои и што се Србите? Кога и каде за прв пат се спомнати во изворите?
За прв пат името Сервлос, се споменува од Константин Багренородни во творбата му "De administrando imperio" (За управувањето на империјата) и тој ги посочва дека се население во Вардарието и дури многу по на југ во градот Сервиа/ до Лариса / во периодот 6 век по Христа. Ние многу добро знаеме дека во регионот на Велес и камоли во Тесалија(!) Срби во смислот под којто ние ги знаеме таму никогаш е немало, тогаш нека објасниме што значи воопште Серви/Сервлос / Срби /? Самиот Константин објаснува дека тоа биле најголеми слуги на Византија, а оттаму доаѓало и името им-Сервлос-Сервилни, слуги, лакеи, послушници на Византија /Francais-Serf-крепостен селјак/ част от които дури и во еден момент Византија е раселила во Мала Азија во областа на градот ГордоСервон. Ова следоватевлно не е нација, а само презрително име за една група наемни слуги на Римскиот император.

Единствената нација која навистина постоела во Мизија, Тракија и Илирик е само Бугарската нација - а Србите / Серви-слуги/ и Склавите /Робови/ са само именјата на слугите и робовите на Империјата. Оние които доброволно служели биле Србите / Сервлос /, а оние Бугари кои се сопротивјавале кога биле поразени станувале "склавос" / робови видите пак и Таридиновија доказ: Bulgari qvi Sclavi appellantur во 11 век/.
06-12-2010, 07:57 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#3

Costumes of Slaves or Serfs from the Sixth to the Twelfth Centuries:

[Image: Costumes_of_Slaves_or_Serfs_from_the_Six...turies.png]

Србия е именно Сервиа:

[Image: 2375534278_f61611f9b1.jpg?v=0]

Стара Сърбия:

http://en.wikipedia.org/wiki/Servia,_Greece

Servia (Greek: Σέρβια) is a town in the prefecture of Kozani, Macedonia, Greece. Population 10,001 (2001).
(This post was last modified: 06-12-2010, 08:09 PM by IvoPaunov.)
06-12-2010, 08:06 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#4

Серви-Серби -етимоложки поглед:

serve
late 12c., "to render habitual obedience to," from O.Fr. servir "to serve," from L. servire "to serve," originally "be a slave," related to servus "slave," perhaps from an Etruscan word (cf. Etruscan proper names Servi, Serve). Meaning "to attend to (a customer)" is first recorded mid-14c.; that of "to set food on (a table)" is from late 14c. Sporting sense, in tennis, badminton, etc., first recorded 1580s; the noun in this sense is from 1680s. To serve (someone) right "to treat as he deserves" is recorded from 1580s. To serve the time "shape one's views to what is in favor" is from 1550s, translating L. tempori servire; time-server first recorded 1580s. Related: Served. Serving "a helping of food" is from 1769.

=============================================
Френски:

Définition


servir, verbe intransitif

Sens 1 Etre utile à quelqu'un ou à quelque chose. Anglais to be used for something / somebody
Sens 2 Faire office de, pouvoir être utilisé en tant que. Anglais to be useful, to be of use
Sens 3 Etre militaire [Militaire]. Ex Servir sa nation. Anglais to serve
Sens 4 Mettre la balle en jeu [Sports]. Anglais to serve

Conjugaison voir la conjugaison du verbe servir
servir, verbe transitif

Sens 1 Etre au service de quelqu'un. Anglais to serve
Sens 2 Fournir. Ex Tu m'as servi trop de soupe. Anglais to serve
Sens 3 Donner un plat ou une boisson. Ex Servir les clients impatients. Anglais to serve
Sens 4 Payer de manière régulière.

Conjugaison voir la conjugaison du verbe servir

----------------------------------------------------------

Serfdom is the socio-economic status of unfree peasants under feudalism, and specifically relates to Manorialism. It was a condition of bondage or modified slavery which developed primarily during the High Middle Ages in Europe. Serfdom was the enforced labour of serfs on the fields of landowners, in return for protection and the right to work on their leased fields.

Serfdom involved not only work in fields, but also various other activities, like forestry, mining, transportation (both land and river-based), and crafts.
Manors formed the basic unit of society during this period, and the lord and his serfs were bound legally, economically, and socially. Serfs were labourers who were bound to the land; they formed the lowest social class of the feudal society. Serfs were also defined as people in whose labour landowners held property rights. Before the 1861 abolition of serfdom in Russia, a landowner's estate was often measured by the number of "souls" he owned. Feudalism in Europe evolved from agricultural slavery in the late Roman Empire and spread through Europe around the 10th century; it flourished in Europe during the Middle Ages but lasted until the 19th century in some countries. The Black Death broke the established social order and weakened serfdom. For example, serfdom was de facto ended in France by Philip IV, Louis X (1315), and Philip V (1318).[1][2] With the exception of a few isolated cases, serfdom had ceased to exist in France by the 15th century. In Early Modern France, French nobles nevertheless maintained a great number of seigneurial privileges over the free peasants that worked lands under their control. Serfdom was formally abolished in France in 1789.[3]

[Image: Migration_of_Serbs.png]
(This post was last modified: 06-12-2010, 08:28 PM by IvoPaunov.)
06-12-2010, 08:25 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#5

Карта на Сервиа /Србия/ и Склавония/Северна Хрватска/:

[Image: Rascia01.jpg]
06-12-2010, 08:35 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#6

[Image: arx1291671336e.jpg]
06-12-2010, 10:36 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#7

Да въпросът е интересен, макар и да звучи доста странно. Ето тук възгледа на един турски историк, според който основите на сръбската народност са поставени от същият този кан Кубер, който се заселил в Македония. Между впрочем в Кроейша също има теория на хърватски историци, които смятат, че тяхната народност е създадена от Кубер и неговите прабългари.

http://books.google.com/books?id=h_Qu1yw...&q&f=false
(This post was last modified: 06-12-2010, 11:00 PM by veritas.)
06-12-2010, 10:59 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#8

Сръбската азбука е създадена през 1818 г. от Вук Карджич и приложена в практиката едва през 1868 г. С каква азбука са писали преди това сърбите? Естествено с българска кирилица. Даже когато чета сръбски текстове от преди Караджич, те много ми приличат на български език. Явно по това време и самият сръбски е бил доста близък до българският език.

It was developed in 1818 by Serbian linguist Vuk Karadžić from the traditional Cyrillic alphabet. The alphabet was officially adopted in 1868,[citation needed] four years after his death. The corresponding Latin script (latinica) is also used to write in the language. The script is used to write the two Serbian dialects of Ekavian and Ijekavian.

The Serbian Cyrillic alphabet was one of the two official scripts used to write the Serbo-Croatian language in Yugoslavia since its inception in 1918, despite attempts by King Alexander I to abolish the Cyrillic version[citation needed].

With the collapse of Yugoslavia in the 1990s, Serbo-Croatian was divided into its variants on ethnic lines (as it was pre-Yugoslavia) and Cyrillic is no longer used officially in Croatia, while in Serbia, Bosnia and Herzegovina and Montenegro the Serbian Cyrillic stayed the official constitutional script[1]. (Slovenia and Macedonia had never officially used the Serbo-Croatian language.)

Under the Constitution of Serbia of 2006, Cyrillic script is the only one in official use.[2]

http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Cyrillic_alphabet
06-12-2010, 11:08 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#9

History of Croatia

Croatia first appeared as a duchy in the 7th century and then as a kingdom in the 10th century. From the 12th century it remained a distinct state with its ruler (ban) and parliament, but it obeyed the kings and emperors of various neighboring powers, primarily Hungary and Austria. The period from the 15th to the 17th centuries was marked by bitter struggles with the Ottoman Empire. After being incorporated in Yugoslavia for most of the 20th century, Croatia regained independence in 1991.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Croatia

History of Serbia

One of the first acknowledged Serbian principalities, Raška, was founded in the early 9th century by the House of Vlastimirović; it evolved into a Serbian Kingdom in the 12th century and later into the Serbian Empire in the 14th century under the House of Nemanjić.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Serbia
06-12-2010, 11:21 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#10

(06-12-2010, 07:31 PM)IvoPaunov Wrote: Од крајот на 19в насетне, сме сведоци на грубото мешање на Српската држава во националниот живот на Бугарите, во обидот, па дури и успехот и да отроди Бугарите од Поморавието-претворајќи ги во "Прави Срби", а потоа со обидот да посрби Вардарските Бугари, и во претворањето им во зомбирана псевдоантична нација-наследници на Филип Македонски! И сето тоа со напорна долгогодишна грозна акција на оскверняване на се што е Бугарско, на самото бугарско име, на негирањето и плукането врху му, со цел да се развива во Вардарска уште от деца омраза кон Бугарија, презир и присмев!

Но самата Српска нација постои ли воопште историски? Кои се првите извори за неа? И што аджеба значи самото име-Срби?
Ова ќе ви го разјаснам подолу.


НАВРЕДИТЕ НА ФОРУМОВ СЕ САНКЦИОНИРААТ. ЕДНОДНЕВЕH БАН
06-12-2010, 11:27 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#11

06-12-2010, 11:55 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1207-12-2010, 12:09 AM
Reply