Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Битолската плоча
Author Message
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#1

Пред да го започнеме разговорот околу Битолската плоча, видете две слики.
Едната е оригиналот.
Дали е фалсификат, од кое време е и дали можеме нешто ново да научиме за тоа.

[Image: bitoljskahz8.jpg]

[Image: index.php?s=8088ade7fb45b7aa07a01921af28...ch_id=6942]
(This post was last modified: 30-11-2010, 04:07 PM by Taridin.)
30-11-2010, 04:03 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#2

ИСПРАВЕНА пеЧатарска ГРЕШКА

Битола за малку ќе се претставуваше како бугарска

Малку фалеше каталогот „Сигналитика“ пред меѓународната јавност да го претстави урбаното наследство на Битола, еден од најстарите градови на Балканот, како бугарско. На насловната страница на овој промотивен материјал, испечатен неодамна во Битола, е запишан зборот „Блгарско“. Овој промотивен материјал беше изработен во рамките на партнерскиот проект меѓу Министерствата за култура на Македонија и на Франција, амбасадата на Франција, македонските и француските градови. Деградирањето на македонското културно наследство преку овој каталог го спречија битолските советници, кои јавно се спротивставија тоа да се прикажува како бугарско.

- Ниту Битола е бугарска, ниту јас се чувствувам како Бугарин. На корицата на проспектот на таа сигналитика, што се фалевме дека ќе оди низ светот и ќе ги популаризира градот и култура, со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско“. Не верувам дека ова намерно го направи француската амбасада, но некој најверојатно го подметна - рече советникот Панде Манојлов.

Каталогот „Сигналитика“ го изработуваше стручна работна група координирана од почесниот конзул на Франција во Битола, Калиопа Кривашија Стилиновиќ. Таа вчера негираше дека изборот на старословенските букви е направен намерно.

- Направен е несреќен избор на букви од стара плоча, која е зачувана во Заводот и музеј во Битола, со цел корицата да биде поестетска. Изборот случајно го направи графички дизајнер, а на каталогот работеше стручна екипа од битолскиот Завод. Кога ги идентификувавме буквите, веднаш го запревме печатењето, а од новиот каталог ќе бидат исфрлени нерегуларностите - рече конзулот.

(Ж.З.)Yea
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
30-11-2010, 04:36 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#3

Таридине, аз в другата тема не напразно ти казвах, че както и да го наричат народът в Мизия, Тракия и Македония е един и същ. Да оставим, че сме сите Българи, но дори и в случаите когато Византийските хронисти са ни наричали "Мизи", "Скити" или "Трибали" дори, те винаги са имали предвид Българите както в Мизия и Тракия, така и в Македония. Разделение и употреба на различни етноними никога не е имало.
Сега знам каква песен се опитваш да запееш: Идиотщината на МАНУ, че плочата е от Калоян/Йоаница/ и е с 3в по-стара от обявеното. Но това обяснение е вече милиони пъти оборвано, никога не е приемано за меродавно така, че е ненужно да го предъвкваме. Ако обичаш отговори ми на горния въпрос-Кога, дори веднъж сте наричани с друго име от нас в историята, от кой да е хронист от 7 век до 15ти? Благодаря предварително за отговора ти.
30-11-2010, 05:08 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#4

Тази плоча е фалшива.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
30-11-2010, 05:42 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#5

Иво, јас за разлика од тебе немам неопходност некој да ми кажува кое како е и можам сам да размислувам.

Види како Заимови го дешифрираат текстот.
[Image: bitolska1.png]

Види сега што се чита, ако ги елиминираме нивните додавки.

[Image: bitolska2.png]

На оригиналот годината не е читлива, заради тоа ја подцртав.

Ајде сега се обидај да размислиш без да им веруваш на Заимови.
Дали не се запрашуваш, ако нивните надополнени зборови не се точни што правиме?

Каде го гледаш Никола, каде е Рипсимија?

Ајде малку размисли, па тогаш дојди да анализираме кое како е.
(This post was last modified: 30-11-2010, 05:51 PM by Taridin.)
30-11-2010, 05:49 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#6

Цитат од форумот идивиди член Македонски


Quote:Познатиот славист Хорас Лант (Horacе Lunt) ги анализарал фотографиите од оваа плоча добиени од еден друг славист, И. Шевченко, и дошол до заклучок дека датумот на плочата е од 13., а не од 11. век како што тврди бугаринот Заимов. Лант вели дека СО СИГУРНОСТ може да се исклучи 11. век како време кога плочата е изделкана.

Според Лант но и според славистот Р. Матисен (R Mathiesen), плочата е изделкана од два различни автори. Матисен аргументира:

"The little of this numeral can be seen on unretouched photograph might indeed be part of the cyrillic letter f (=500); but, as Horace G Lunt has pointed out, it might be also part of the cyrilic letter ps(=700), in which case the Bitolja inscription would seem to be of the thirteen century." (Slavic and Eastern European Journal, 1977, 21, 1)

Maтисен понатаму пишува:

"Lunt informs me that Sevchensko's photogrpaphs exclude the possibility of the numeral being an f (=500), but not being a ps (=700), amd may even exclude the possibility of the numeral being part of date. The date may then have stood at the beggining of line 12." (Slavic and Eastern European Journal, 1977, 21,1)

Заклучокот на Матисен е недвосмислен:

"As long as its true age remains in doubt, the evidence of the Bitolja inscription will have to be used with great caution; but this does not lessen the special importance of cyrillic palaegraphy which it will have as the work of two stonecutters--whatever the outcome if and when doubts are ever finally laid to rest." (Slavic and Eastern European Journal, 1977, 21, 1)

Значи, не само што плочата не е од времето на Самоил како што лажат Бугарите, туку е направена од два потполно различни автори!
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
30-11-2010, 06:01 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#7

[Image: klz1291136732w.jpg]

Македонски фалшификат? Пази Боже, в Македония такива работи няма!
30-11-2010, 06:07 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#8

(30-11-2010, 06:07 PM)Han Solo Wrote: [Image: klz1291136732w.jpg]

Македонски фалшификат? Пази Боже, в Македония такива работи няма!

-Aми Ханът виждам вече е отговорил на таридиновия въпрос. Има го и Никола и Рипсимия и се повтаря до припадък омразното "Българи","Българи","Българи",... Таридине, разбирам плочата да беше открита 1916-18 или 1941-44 ама йок открита е баш през блажената ви Титова епоха и гледам в своите учебници дълго сте я признавали именно за Иван Владиславова -1015-18г. ама уви дойдоха политици от рода на Г.Иванов и Б.Црвенковски и вие взехте и малкото признато да отричате. Абе ОКей, Марсианци сте, нямате връзка с никой от тази планета, най уникалния и самобитен народ сте в тази галактика и ..."еша ви го няма даже и на..." нали знаеш лафа?-Ако не се сещаш да ти пусна на В.Михайлов видео-интервюто да те подсетя!
30-11-2010, 06:58 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#9

Ами Хорас Лант, професор на Харвард по славистика тврди дека плочата е од 13 век Da_ne_si_lud
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
30-11-2010, 07:07 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#10

Иво, немој да йа мрсиш и ова тема со пропаганди.
Кажи каде ги гледаш Никола и Рипсимија?
30-11-2010, 07:11 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#11

Не бе Иво, трябва да се съгласиш сега с македонистите като Хорас Лант, че става въпрос за някакъв Иван Владислав от 13 век, които бил син на друг Арон Tuktuk0ni и не става въпрос за никакви българи на плочата. Тия биле македонци, ама българи родом, наречени така от гърците, които ги бъркали с останалите народи, а държавата им България е създадена от руснаците. А наследниците на Самуил постъпили като него - само се "сообразили со духот на времето". Shok
/Последното е цитат от МАНУпедията за Бугарското име в Македония/
(This post was last modified: 30-11-2010, 07:34 PM by Han Solo.)
30-11-2010, 07:30 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#12

(30-11-2010, 07:11 PM)Taridin Wrote: Иво, немој да йа мрсиш и ова тема со пропаганди.
Кажи каде ги гледаш Никола и Рипсимија?

А ти Таридине вземи да решиш коя от двете Йоти да използваш -ј или Й..Не може и двете! Или си почнал да се Българееш нещо?
В ХанСоловия скан много лесно се вижда "НиколажеРипсимия"...
Добре а ти ще ми дадеш ли пример за един дори хронист само за периода 7-15в който нарича по един начин вас в Македония и по друг начин нас в България? Дай ми един пример само и те признавам и признавам и постоенето на каквато си искаш нация и от когато си искаш до днес.Se_klanjam
30-11-2010, 07:30 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#13

(30-11-2010, 07:30 PM)Han Solo Wrote: Не бе Иво, трябва да се съгласиш сега с македонистите като Хорас Лант, че става въпрос за някакъв Иван Владислав от 13 век, които бил син на друг Арон Tuktuk0ni и не става въпрос за никакви българи на плочата. Тия биле македонци, ама българи родом, наречени така от гърците, които ги бъркали с останалите славяни, а държавата им България е създадена от руснаците. А наследниците на Самуил постъпили като него - само се "сообразили со духот на времето".
/Последното е цитат от МАНУпедията за Бугарското име в Македония/

-Всъщност Македонистите изкарват плочата, че била от Иван Асен 2ри/който дори те бъркат с Йоаница/Калоян/ което е показателно за елементарната им историческа неграмотност...Братот от Кайгана веднъж и той се оплете и ги обърка двата щата /Калоян=Иван Асен2ри/.

Знаем , че наистина Иван Асен2ри превзема Цяла Македония след битката при Клокотница 1230г ама за какъв дявол ще строи Битолска крепост като освен Клокотница той не е воювал, като изключим "статичните" му обсади на Константинопол и отблъскване на един Маджарски рейд в Белградско. Ама македония със сигурност не му е била оспорвана от никого, така, че именно той да укрепява Битоля е все едно Луи14ти да опаше със стена Париж.-Докато знаем съвсем друга е била ситуацията по времето на Самуил, И.Владислав и Гаврил радомир, когато Битоля през месец е падала от наши ръце във Византийски и обратно...
(This post was last modified: 30-11-2010, 07:38 PM by IvoPaunov.)
30-11-2010, 07:36 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#14

Да де, само Иван, моя грешка.
30-11-2010, 07:41 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#15

Многу сакате да пишувате, ама глупости.
Скенот на Ханот е на Заимови со надополнетите пасуси. Види ми го воведнот пост.

Првата слика од него е на тоа што се чита реално, втората е на тоа што прочитале Заимови.
Во следниот пост го дадов и на друг начин, ама кој да чита.

Ако сакате да пропагирате, одете на општи муабети. Тука е за анализа на Битолската плоча.

ПС - коя от двете Йоти да използваш -ј или Й. И краткото не е јота, а и таа си е буква од македонската илинденска азбука.
30-11-2010, 07:41 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#16

Хайде разберете се кой е в грешка, форумските "историчари" и Лънт или МАНУ?
Текстът и скена са от Енциклопедията!
Признавате, че МАНУ работи с фалшификати?
30-11-2010, 07:45 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#17

Иво, немој да етикираш, зошто и ти се плеткаш. Кажи тогаш зошто Иван Владислав би ја градел Битолската крепост, кога таа си била изградена и пред тоа.

И каде пишува на плочата дека се работи за Битолската крепост? Плочите на е задолжително да се на најдени на местото каде се напишани.
Абе многу одиш одгоре-одгоре. Ич и не се задлабочуваш.
30-11-2010, 07:46 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#18

(30-11-2010, 07:45 PM)Han Solo Wrote: Хайде разберете се кой е в грешка, форумските "историчари" и Лънт или МАНУ?
Текстът и скена са от Енциклопедията!
Признавате, че МАНУ работи с фалшификати?

Во твојот скен навистина е фалсификатот. Види ми го првиот пост. Ако си искрен ќе признаеш.
30-11-2010, 07:47 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#19

(30-11-2010, 07:07 PM)Зора Wrote: Ами Хорас Лант, професор на Харвард по славистика тврди дека плочата е од 13 век Da_ne_si_lud

Хорас Лънт е възпитаник на Блаже Конески и македонист. Това е доказано. Той никога не е виждал и изследвал плочата. И това е доказано. Той не е историк, нито археолог. Това също се знае.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
30-11-2010, 07:49 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#20

(30-11-2010, 07:46 PM)Taridin Wrote: Иво, немој да етикираш, зошто и ти се плеткаш. Кажи тогаш зошто Иван Владислав би ја градел Битолската крепост, кога таа си била изградена и пред тоа.

И каде пишува на плочата дека се работи за Битолската крепост? Плочите на е задолжително да се на најдени на местото каде се напишани.
Абе многу одиш одгоре-одгоре. Ич и не се задлабочуваш.

Защото през 1015та Иван Владислав прави лъжлив финт пред Василий да го признае за Цар а Иван Владислав щял да му предаде България веднага след това, Василий се връзва а И.Владислав не изпълва обещанието си, в следствие на това Василий опожарява Битоля и разрушава дворците на Българските царе. След като се оттегля Василий , Иван Владислав се заема да поправи разрушенията.
Това е.
30-11-2010, 07:53 PM
Reply