Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Poll: Какво означава бълрарин?
This poll is closed.
Тюрк.
0%
0 0%
Славянин.
0%
0 0%
Комитопул.
0%
0 0%
Жител на Византия.
0%
0 0%
Член на църква.
0%
0 0%
Прост селянин.
12.50%
1 12.50%
Славолюбец.
0%
0 0%
Днешен паспортаджия.
0%
0 0%
Българофил.
0%
0 0%
Местен жител.
87.50%
7 87.50%
Total 8 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Историческо значение на думата българин (Бугарин) в Македония (от
Author Message
Han Solo Offline
Senior Member

Момчето трудно зацепва, нормално.
05-12-2010, 08:14 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

(05-12-2010, 08:06 PM)IvoPaunov Wrote:
(05-12-2010, 07:56 PM)Taridin Wrote: Сакаш да кажеш дека Бугарите на Марцелин не се турко-монголски Бугари? Можеби се Словено-бугари?

-Иска да каже, че на балканите се е говорило за Българи преди да се заговори за славяни.
И што сега? Доаѓале Бугарите, грабеле, бегале назад.

Навистина, трудно зацепвам што точно сака да каже Ханот и каква врска има со тоа што Грците се кумови на Словените, нарекувајќи ги ВУЛГАРОИ.
05-12-2010, 08:30 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member

(05-12-2010, 08:30 PM)Taridin Wrote:
(05-12-2010, 08:06 PM)IvoPaunov Wrote:
(05-12-2010, 07:56 PM)Taridin Wrote: Сакаш да кажеш дека Бугарите на Марцелин не се турко-монголски Бугари? Можеби се Словено-бугари?

-Иска да каже, че на балканите се е говорило за Българи преди да се заговори за славяни.
И што сега? Доаѓале Бугарите, грабеле, бегале назад.

Навистина, трудно зацепвам што точно сака да каже Ханот и каква врска има со тоа што Грците се кумови на Словените, нарекувајќи ги ВУЛГАРОИ.

Ами просто и ясно е кой кум кой сват и кой на Булката зет!
-Българите се споменават първи а отпосле се споменават "славяни", това означава само и единствено, че Гърците са кумове наистина но на Българите, наричайки ги "Словени"/Склави,роби/...виж си пак сигнатурата, дори и да не разбираш от причастия и залози на глаголите то самия словоред на изречението ти показва кое какво е :

"Булгари кви склави апелантур"
"Българите, които наричат "Славяни".
Как може латинският, който има еднакъв словоред с нашия език /понеже е индоевропейски/ да преиначиш в
"Славяните, които наричат Българи?!

Замисли се малко. Махни сигнатурата да му се не види, сам се забиваш с нея!
(This post was last modified: 05-12-2010, 09:25 PM by IvoPaunov.)
05-12-2010, 09:24 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Сигнатурата е „българи, които се зоват славяни”. Цитат од БАН!
06-12-2010, 03:21 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member

(06-12-2010, 03:21 PM)Taridin Wrote: Сигнатурата е „българи, които се зоват славяни”. Цитат од БАН!

-E какъв е проблема? Руси, Поляци, Чехи, Сърби, Словаци, Хървати не се ли зоват и те "славяни"? Само в нашия случай ли да подразбираме, че щом са славяни значи-Йок не са Българи?
Хомо-сапиенс се наричат "хора" това значи ли че не са хомо-сапиенс?
Ама и ти една логика вадиш Таридине....
06-12-2010, 06:51 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member

(06-12-2010, 03:21 PM)Taridin Wrote: Сигнатурата е „българи, които се зоват славяни”. Цитат од БАН!

А знаеш ли кога е живял Георги Иверски ?-11в, точно след падането на България под Византийско робство. Така, че "Bulgari qui sclavi appellantur" означава именно Българите които започнаха да наричат роби. И именно това е произхода на думата "склави"-славяни/словени/-роби, оттам произлиза-от поробването на Българите от Византия! И понеже ти ме ядоса с магарешкото си упорство да повтаряш една и съща част от фраза извадена от контекст и без никаква светлина около израза аз се принуждавам да отворя нова тема, в която да ти докажа доколко твоите господари-Сърбите съществуват изобщо като нация и какво означава името им и народ ли са изобщо те! Писна ми от комплексите на Сърбия, с които заразяват и вас в Повардарието и е крайно време да осветля въпроса!
06-12-2010, 07:16 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

(06-12-2010, 07:16 PM)IvoPaunov Wrote: твоите господари-Сърбите
Немам видено жив Србин во својот живот. ако нема што друго да измислиш, знај дека тоа со Србите никако не ме навредува, противно, ме радува зошто, ја покажува бугарската немоќ во аргументацијата на тезите.
Имане накаков С комплекс помеѓу великобугарските националисти и шовинисти. не знам дали е заради програните војни или поради друга причина, но има го тоа плашење од Србите. Изгледа дека сите Бугари се осеќаат како помаловредни од нив. Немам друго објаснување.
Бугарите се мислат за помаловредни од Србите.
Тоа треба да е.!
06-12-2010, 09:46 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

(06-12-2010, 09:46 PM)Taridin Wrote: Имане накаков С комплекс помеѓу великобугарските националисти и шовинисти. не знам дали е заради програните војни или поради друга причина, но има го тоа плашење од Србите. Изгледа дека сите Бугари се осеќаат како помаловредни од нив. Немам друго објаснување. Бугарите се мислат за помаловредни од Србите.
Тоа треба да е.!

Хм, некои факти. Белград и Скопие са били български, но София не е била югославска, нито сръбска. България е победила Сърбия в единствената ни война директно едни срещу други, без намеса на външни сили.

Сега, за С-комплекс на българите не съм чул, а и никъде не пише, но ва вашия Б-комплекс ми е добре известно.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-12-2010, 09:22 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member

(06-12-2010, 09:46 PM)Taridin Wrote: Имане накаков С комплекс помеѓу великобугарските националисти и шовинисти. не знам дали е заради програните војни или поради друга причина, но има го тоа плашење од Србите. Изгледа дека сите Бугари се осеќаат како помаловредни од нив. Немам друго објаснување.
Бугарите се мислат за помаловредни од Србите.
Тоа треба да е.!

От болната глава на здравата.
С-комплекс единствено в света може да имате вие (дето уж не сте виждали жив сърбин през живота си). След 30 години сръбски терор, станахте последна дупка на кавала в СФРЮ, с променен идентитет, азбука и език. Мозъкът ви беше старателно изгладен, и съвсем бързо забравихте кои сте, що сте. Забравихте какво са писали преродбениците ви, за какво са се борили героите ви. Паднахте до там (говоря, разбира се, за "изгладените мозъци") да пишете без свян идиотщини от сорта на: Македонските преродбеници се сметале за директни потомци на античките Македонци. Миладинови и Пърличев тихомълком ги заменихте с никому неизвестните Чуповский и Пулевски. Поставихте за знаме Гоце и Яне ,но и дума не разрешавахте да се обели за хилядите борци на ВМРО против сръбския терор. Стигна се до там да забравите кои са българите, и умни люде като Дойкар и Път да признават, че преди да посетят България, са мислели българите за жълти, кривокраки монголоиди.

Какъв комплекс за малоценност мога да имам аз към сърбите? Какво имат те? По-достойно минало ли, по-добро настояще ли, по-розово бъдеще ли? Може би това, че днес най-търсените военопрестъпници са сърби? Или това, че са научени да псуват от малки като каруцари? Да, има неща, за които можем да им завидим. По-отворени са, по-задружни са от нас българите, морето им е по "до коляно". Ама чак пък комплекс! То тогава и с циганите трябва да го имаме тоя комплекс...
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
07-12-2010, 02:05 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ

(07-12-2010, 02:05 PM)Stefan Wrote: От болната глава на здравата.
С-комплекс единствено в света може да имате вие (дето уж не сте виждали жив сърбин през живота си). След 30 години сръбски терор, станахте последна дупка на кавала в СФРЮ, с променен идентитет, азбука и език. Мозъкът ви беше старателно изгладен, и съвсем бързо забравихте кои сте, що сте. Забравихте какво са писали преродбениците ви, за какво са се борили героите ви. Паднахте до там (говоря, разбира се, за "изгладените мозъци") да пишете без свян идиотщини от сорта на: Македонските преродбеници се сметале за директни потомци на античките Македонци. Миладинови и Пърличев тихомълком ги заменихте с никому неизвестните Чуповский и Пулевски. Поставихте за знаме Гоце и Яне ,но и дума не разрешавахте да се обели за хилядите борци на ВМРО против сръбския терор. Стигна се до там да забравите кои са българите, и умни люде като Дойкар и Път да признават, че преди да посетят България, са мислели българите за жълти, кривокраки монголоиди.

Не знам за бугарите какви комплекси имат, макар да имам забележано некои работи, ама не е важно.

Но како македонец ќе ти кажам дека си во право, скоро за се.
Добар дел од народот(пази - дел) има комлекс на ниска вредност во однос на србите, се осеќа како да е приморан да општи на српски јазик со нив, младината од 90тите е растена со српски филмови и песни.На помал дел дури Србија му е ветена земја а србите и српските јунаци идоли и стандард за ... незнам ти шо.

И вториот и поголемиот БЕ комплекс.Имаме џиновски комплекс на повисока вредност во однос на бугарите.Заработен во Југословенското време кога искрено за комунизмот бевте ѓупци, низ македонскиот народ има некои впечатоци дека сме Господ за вас бугарите и дека како пред двајсе години сте долно циганско племе.
То можи да беше вистина пред 20,30тина години, ама сега не е.Сега ние станваме ѓупците, вие господата.Нас изгледа ќе ни остани само смешниот комплекс.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
08-12-2010, 05:07 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Аз при нас българите освен Е-комплекс (от западно европейците и Брюксел) не знам се сещам за друг.
Дойде ли от Европата някой политик в България и се почва едно сервилничене, мазнене, едни прегръдки, едни обяди, подаръци, цяло чудо. Баш от сърбите нямаме никакъв комплекс, ама хич. Ако го кажеш на някой в България, ще се чуди какво имаш предвид.
(This post was last modified: 08-12-2010, 05:33 PM by Han Solo.)
08-12-2010, 05:33 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(08-12-2010, 05:07 PM)Зора Wrote: Не знам за бугарите какви комплекси имат, макар да имам забележано некои работи, ама не е важно.

Но како македонец ќе ти кажам дека си во право, скоро за се.
Добар дел од народот(пази - дел) има комлекс на ниска вредност во однос на србите, се осеќа како да е приморан да општи на српски јазик со нив, младината од 90тите е растена со српски филмови и песни.На помал дел дури Србија му е ветена земја а србите и српските јунаци идоли и стандард за ... незнам ти шо.

И вториот и поголемиот БЕ комплекс.Имаме џиновски комплекс на повисока вредност во однос на бугарите.Заработен во Југословенското време кога искрено за комунизмот бевте ѓупци, низ македонскиот народ има некои впечатоци дека сме Господ за вас бугарите и дека како пред двајсе години сте долно циганско племе.
То можи да беше вистина пред 20,30тина години, ама сега не е.Сега ние станваме ѓупците, вие господата.Нас изгледа ќе ни остани само смешниот комплекс.

Џиновски?

Ние има(х)ме свръхценностен комплекс по отношение на румънците, щото бяха по-зле от нас за време на комунизмот. На тях се гледаше малко като на цигани по-рано.

Наистина недоумявам как някой може да се захласва по сърбите, особено след войните в бивша Ю-я. Ханот е прав, че ние освен Е-комплекс, който аз бих обобщил като комплекс от силния на деня, друг май нямаме. Сервилниченето пред разни ВИП-ове от Запад е съотносимо с подмазвачеството на някогашната комунистическа номенклатура пред съветските другари. През ВСВ сигурно такова е било отношението към немците.
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
(This post was last modified: 08-12-2010, 07:39 PM by Oxonian.)
08-12-2010, 07:38 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member

В Македония има сърбофили и българофили, докато в България има русофили и американофили/западноеврофили. Пичове, тук на Сърбия дори не се гледа като на сериозен балкански играч вече с оглед на събитията от последните десетилетия, а някои говорят за комплекси, вероятно за техните собствени.
09-12-2010, 04:29 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Райко Жинзифов в е-архивите на скопската библиотека, може всеки македонец днес д авиди в какъв смисъл се е употребявала тогава от този автор думата "българин", аз нѣма какво да приказвам:

http://www.dlib.mk:8080/jspui/bitstream/...1549-I.pdf
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
17-12-2010, 11:54 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Не е лошо всеки македонист да прочете първо предговора като ползвате оригиналната слика на поемата "КЪРВАВА КОШУЛЯ" /а не ! "КРВАВА КОШУЛА" !/ и после целия текст, за да види на какъв език, от кого и как самоопределен е написана, какво съдържа поемата, та да проумее после защо /донякъде метафорично, донякъде не/ АЗ говоря за колективна идеологическа шизофренизация на македонската история и култура...!

Тој ја напишал и поемата „Крвава кошула“, која е издадена во 1870 во Браила, Романија на македонски јазик. Современиците на Жинзифов сметаат дека оваа поема ја напишал уште во Македонија, некаде во 1857 година. Во поемата се осудува турската тиранија и се опишува неподносливиот живот на нашите луѓе под турско ропство.[2]...Во Бугарија почитуван како бугарски преродбеник и уметник. Во своето творештво, Жинзифов се нарекува Бугарин, а Македонија - бугарска земја[3][4][5][6][7].
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B...0%BE%D0%B2
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-12-2010, 12:03 PM by Il Schismatico.)
17-12-2010, 12:02 PM
Reply