Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Едно прашање
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Значи сега јас сум како оние од на голи оток???По месеци изолација ме ослободувате да видите дали сум подобен???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-10-2010, 09:14 PM
Reply
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(14-10-2010, 09:14 PM)афион Wrote: Значи сега јас сум како оние од на голи оток???По месеци изолација ме ослободувате да видите дали сум подобен???

Нема кој да не' просвети! Без тебе сме како без сонцето, како без кислород... како без афион! Тутунот го забранија, ама со опиум и онака е секогаш позабавно! Знаеш, ни треба по малку да се труеме од време на време.
15-10-2010, 08:40 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(26-09-2010, 01:06 AM)TATAP Wrote: Го молам Администраторот да маане бана на Афион. Язе вчера са усунах у Кайгана и тама видох толку пустиняци,че ми се виде Афион ангелче!Верно е дека е тоа форум единствен в нета штото македонците сами бегат от българските форуме (кат им не обръща никой внимание на плукането),а у македонските назе ни не пуштат.Нека да има повече ора да дискутират,да спорат,штото как са рекле по-умни от назе :"В спора се ражда истината!".Язе доводи и докази не чекам,ама барем кат ште е "слободно" да е верно слободно...

Се гледа дека си наше детеIcon_wink
15-10-2010, 08:42 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Татар не сум бил баниран заради омраза кон бугарите ,туку заради ќефот на газдата на форумот.Така да текстот твој нема врска со реалноста.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-10-2010, 09:03 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(15-10-2010, 08:40 PM)Solenik Wrote:
(14-10-2010, 09:14 PM)афион Wrote: Значи сега јас сум како оние од на голи оток???По месеци изолација ме ослободувате да видите дали сум подобен???

Нема кој да не' просвети! Без тебе сме како без сонцето, како без кислород... како без афион! Тутунот го забранија, ама со опиум и онака е секогаш позабавно! Знаеш, ни треба по малку да се труеме од време на време.

Соленик ,соленик и ти си бил тука???Лудница Se_klanjam
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-10-2010, 09:04 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(15-10-2010, 09:03 PM)афион Wrote: Татар не сум бил баниран заради омраза кон бугарите ,туку заради ќефот на газдата на форумот.Така да текстот твој нема врска со реалноста.
Of-topic Tоа е србизам. На македонски е „така што“.
15-10-2010, 09:07 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ти благодарам за твојот совет.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-10-2010, 09:45 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Quote:афион Offline
Banned

Овој Афион си стекна репутација на лошо момче. Icon_razz Абе зошто го банирате?
(This post was last modified: 16-10-2010, 08:28 PM by Пат.)
16-10-2010, 08:28 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Модератори, може ли да ми го смените никот во Пѫт?
18-10-2010, 08:03 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(20-10-2010, 10:58 PM)Makedonec Wrote: Ок администраторе значи немате воља да покажете заби и да си бидете газда во својот дом...па така да кога за некој месец форумов поради непрегледност заради офтопик постови на бугарите,немојте да се жалите ако форумов биде етикетиран како бугарски,и ако кредибилитетот на форумот биде на ниво на детска игротека...

п.с се надевам дека ќе го прочитате овој мој пост повеќе пати и ќе ја сватите поентата на долг рок!

Сајтот и форумов не се отворени со цел некому да му покажуваме заби.
Основна цел е да покажеме дека Македонците не се ниту глупави ниту се недемократи. Дека сме подготвени за МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА да се ИЗБОРИМЕ СО ФАКТИ И ДОКАЗИ. Вистината никој нема да ни ја подари за неа ние мора да се избориме.

Ве запрашав дали некој ве спречил да постирате нешто или да отворите тема, не ми одговоривте.

На историја има еден куп теми битни за нас Македонците, Ченто, Шатев, Рацин, Венко, Шаторов ....зошто не дискутирате или ние вашата неангажираноост во одбраната на МАКЕДОНШТИНАТА КЕ ТРЕБА ДА ЈА ПОКРИВАМЕ СО БРИШЕЊЕ, БАНИРАЊЕ....

Бидете сигурен дека форумов ке опстои како Македонски. Тој во моментов е пречка за оние што продаваа лажен патритизам со спречување на дискусии. Ние не се плашиме од никој. Вистината е на наша страна а таа е погубна за сите кои имаале и имаат аспирации кон Македонија и Македонците.
20-10-2010, 11:37 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(18-10-2010, 08:03 PM)Пѫт Wrote: Модератори, може ли да ми го смените никот во Пѫт?

Пѫт, што е разликата? Какви се букивте што ги користите ти и Дојкар? И каде ги наоѓате?
23-10-2010, 03:31 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(23-10-2010, 03:31 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(18-10-2010, 08:03 PM)Пѫт Wrote: Модератори, може ли да ми го смените никот во Пѫт?

Пѫт, што е разликата? Какви се букивте што ги користите ти и Дојкар? И каде ги наоѓате?

Тоа се букви од старата азбука, уште пред реформата на Марин Дринов, ако не се лажам. Ѫ и Ѧ се буквите со кои што во старословенскиот се бележеле носовките, т.е. носните самогласки, при што Ѫ се читало он или ън со ъ како во кумановското к'д - къд (со пригушено н) а со Ѧ ен (исто така со пригучено н) Како што еволуирале јужнословенските јазици, тоа н отпаднало речиси насекаде освен во некои говори во Егејска Македонија каде што и ден денес се зачувани, па така наместо каде, тие велат кънде, наместо гледа гленда итн, а порано тоа се пишувало кѫде или кѧдѣ, глѧда итн.

Е сега, не секаде тие гласови се развивале исто, еве на пример за именката „пат“, во македонскиот јазик. Во некои егејски говори таа се изговара „понт“, во гевгелиско таа се изговара „п’т“ (път), во централно-западните и во некои источни „пат“, во северните „пут“. Сите тие би можеле да се напишат со пѫт, а секој да си го чита тоа според својот дијалект.

Исто и за „заб“. Во егејските говори се изговара „зомб“ (н пред б и п преминува во м), во гевгелиско е „з’б“, во централно-западните и во некои источни говори се изговара „заб“ а во северните „зуб“, а сето тоа порано се пишувало со „зѫб“.

Инаку, јас буквите ги зедов од тука http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8...0%B8%D0%BA , а во темата „Хайде тука за историята на езиците“ и Дојкар и јас изработивме лејаут за да може да се инсталира „новата“ азбука на компјутер, побарај во последните страници од темата, и ќе најдеш.
23-10-2010, 03:48 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(23-10-2010, 03:48 PM)Пѫт Wrote:
(23-10-2010, 03:31 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(18-10-2010, 08:03 PM)Пѫт Wrote: Модератори, може ли да ми го смените никот во Пѫт?

Пѫт, што е разликата? Какви се букивте што ги користите ти и Дојкар? И каде ги наоѓате?

Тоа се букви од старата азбука, уште пред реформата на Марин Дринов, ако не се лажам. Ѫ и Ѧ се буквите со кои што во старословенскиот се бележеле носовките, т.е. носните самогласки, при што Ѫ се читало он или ън со ъ како во кумановското к'д - къд (со пригушено н) а со Ѧ ен (исто така со пригучено н) Како што еволуирале јужнословенските јазици, тоа н отпаднало речиси насекаде освен во некои говори во Егејска Македонија каде што и ден денес се зачувани, па така наместо каде, тие велат кънде, наместо гледа гленда итн, а порано тоа се пишувало кѫде или кѧдѣ, глѧда итн.

Е сега, не секаде тие гласови се развивале исто, еве на пример за именката „пат“, во македонскиот јазик. Во некои егејски говори таа се изговара „понт“, во гевгелиско таа се изговара „п’т“ (път), во централно-западните и во некои источни „пат“, во северните „пут“. Сите тие би можеле да се напишат со пѫт, а секој да си го чита тоа според својот дијалект.

Исто и за „заб“. Во егејските говори се изговара „зомб“ (н пред б и п преминува во м), во гевгелиско е „з’б“, во централно-западните и во некои источни говори се изговара „заб“ а во северните „зуб“, а сето тоа порано се пишувало со „зѫб“.

Инаку, јас буквите ги зедов од тука http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8...0%B8%D0%BA , а во темата „Хайде тука за историята на езиците“ и Дојкар и јас изработивме лејаут за да може да се инсталира „новата“ азбука на компјутер, побарај во последните страници од темата, и ќе најдеш.

Fala
(This post was last modified: 23-10-2010, 04:36 PM by Душан Јордан Петровски II.)
23-10-2010, 04:35 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,449
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(23-10-2010, 03:48 PM)Пѫт Wrote:
(23-10-2010, 03:31 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(18-10-2010, 08:03 PM)Пѫт Wrote: Модератори, може ли да ми го смените никот во Пѫт?

Пѫт, што е разликата? Какви се букивте што ги користите ти и Дојкар? И каде ги наоѓате?

Тоа се букви од старата азбука, уште пред реформата на Марин Дринов, ако не се лажам. Ѫ и Ѧ се буквите со кои што во старословенскиот се бележеле носовките, т.е. носните самогласки, при што Ѫ се читало он или ън со ъ како во кумановското к'д - къд (со пригушено н) а со Ѧ ен (исто така со пригучено н) Како што еволуирале јужнословенските јазици, тоа н отпаднало речиси насекаде освен во некои говори во Егејска Македонија каде што и ден денес се зачувани, па така наместо каде, тие велат кънде, наместо гледа гленда итн, а порано тоа се пишувало кѫде или кѧдѣ, глѧда итн.

Е сега, не секаде тие гласови се развивале исто, еве на пример за именката „пат“, во македонскиот јазик. Во некои егејски говори таа се изговара „понт“, во гевгелиско таа се изговара „п’т“ (път), во централно-западните и во некои источни „пат“, во северните „пут“. Сите тие би можеле да се напишат со пѫт, а секој да си го чита тоа според својот дијалект.

Исто и за „заб“. Во егејските говори се изговара „зомб“ (н пред б и п преминува во м), во гевгелиско е „з’б“, во централно-западните и во некои источни говори се изговара „заб“ а во северните „зуб“, а сето тоа порано се пишувало со „зѫб“.

Инаку, јас буквите ги зедов од тука http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8...0%B8%D0%BA , а во темата „Хайде тука за историята на езиците“ и Дојкар и јас изработивме лејаут за да може да се инсталира „новата“ азбука на компјутер, побарај во последните страници од темата, и ќе најдеш.


Пѫт, дали имаш некои сознанија, и дали би сакал да ги поделиш со нас како би изгледала Македонската азбука доколку не беше модернизирана по теркот на Блаже Конески и Комунистите туку по теркот на Венко Марковски?
Што всушност предлагаше Венко Марковски?
За овие работи сум уште неук, но, би сакал нешто повеќе да дознаам.
(This post was last modified: 02-11-2010, 09:55 AM by montehristo.)
02-11-2010, 09:53 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

дајте направете барем (најмалку) 15мин за едитирање на сопствен пост!

секој има различни навики,особено јас, и мислам дека 6 мин се помалку од многу малку!

јас на пример пишувам пост, го праќам...се моткам лево-десно, и отпосле погледнувам потемелно.
а откако ќе погледнам, делумно ме фаќа срам затоа што самиот не се разбирам.
всушност, се работи за минимални корекции,ништо големо...збор до два кои многу значат!

според мене, 30 мин би биле сосема ОК.
незнам зошто 6 мин се ставени?
(This post was last modified: 07-11-2010, 02:17 PM by toni_a.)
07-11-2010, 02:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,616
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Што стана со "Србинот од Македонија". Ниту го нареков некој УДБАШ ниту ништо. Постирав аргументи контра неговиот пост а тој се изгуби без трага и глас.


(29-11-2010, 04:19 PM)Србин во Македонија Wrote: Верувам дека нема сега одма да кажете дека и јас сум УДБАШ а почисто зборам Македонски од половината тука.


ABC после овој мој пост се изгуби. Што ли ке е проблемот.?? АБЦ, јависе , АБЦ, јависе...!!!!!!(11-11-2010, 06:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во Македонија објавени се многу посериозни досиеа од твоето. Ги објавиле луѓе кои живеат во Македонија. Досиета ги објавиа БОMБАШИТЕ, БАНКАРИТЕ, ШАЛАМНОВ, ....... ЕДИНСТВЕНО КОИ НЕ ГИ ОБЈАВУВААТ ДОСИЕТА СЕ ОНИЕ КОИ ПРИФАТИЛЕ ДА БИДАТ СОРАБОТНИЦИ

ТВМОТРО е формирана од С.И и Д.Ј во Прилеп ......... Акцијата е изведена на 18 и 19 .01.1982 год.
13-12-2010, 04:12 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Вие днешните македонци нямате нищо общо с вашите предци. Предците ви са били българи, а вие днешните македонци сте еничари на гръцката и сръбска пропаганда. Вашите предци са наши, а не ваши.

Админстраторе а да побараш некаков документ за ова тврдење???
Кога веќе дозволуваш вакви мислења редно е и да побараш авторот ова да го потврди со докази.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
11-01-2011, 03:24 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Што ќе му бараш документ? Гледаш дека не знае што зборува... Вика твојот предок не бил твој, туку негов... Што има да расправаш со такви луѓе...

11-01-2011, 03:35 PM
Reply
perfectford Away
Administrator
*******

Posts: 69
Joined: Dec 2009
Reputation: 0

(07-01-2010, 10:29 AM)netmkd Wrote: Вака сега. Вчера нешто ми се закочи компјутерот па за да го пратам постот неколку пати кликнав на испрати и потоа ми дојде порака дека сум била банирана автоматски од системот заради спамирање. А денеска пробав да се логирам и успеав.
Се извинувам ако несакајки сум спамирала. Ми се закочи компјутерот.

Original post, query solved.
11-01-2011, 06:31 PM
Website Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3

(15-01-2011, 04:07 AM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 12:44 AM)poprushev Wrote:
(11-01-2011, 04:54 PM)veritas Wrote:
(04-01-2011, 01:54 PM)nikoj Wrote: Poslednive nekolku denovi citam postovi okolu prisustvoto na Bugarite koi pisuvaat na forumov. Se obidov da gi citam postovite koi se napisani na bugarski i ako imam problemi so razbiranjeto mozam da svatam sto sakal da kaze covekot. E sega ima postovi koi se provokativni ama ima i postovi koi se od makedonci koi se provokativni. Ima i zdravi diskusii ima i negiranje na se sto e makedonsko. Znaci ima od krajnost vo krajnost. Licno jas nemam protiv koga nekpoj diskutira so fakti pa makar i GRK da e ama mi idat na zivci provokacii od tipot ti si ona ili ova, ama mojata domasna kultura i odbarzobvanie ne mi dava da se raspravam so nekoj za toa sto sum jas. Ako forumov e demoktratski i celta e razresuvanje na nekoi bitni prasanja vo makedonija togas bi bilo glupavo da se banira nekoj zamo zaradi to sto e Bugarin oti ne e demokratski. Ama od druga strana ako nekoj postojano negira postoenje na makedonska nacija licno smetam deka ne mu e mesto na forumov. Dilemata e sega dali treba ili ne treba da se dozvoli na Bugarite da pisuvaat na forumot vo delot POLITIKA? Sto dobivame a sto gubiime? Dali tie nesto znaat za slucuvanjata kaj nas i dali mozat da diskutiraat so fakti, analizi ili ne? Dali so postovite tie ni pomagaat da osoznaeme kako nekoe prasane e reseno kaj niv ili ne? Koj nivnoto prisustvo go sfaka kako provokacija? Dali ovoj forum ke ima povece clenovi dokolku nema Bugari na KOTLE-POLITIKA?

Ако отидеш в раздел История на Котлето ще получиш повече информация за въпросите, които те вълнуват.


ВЕРИТАС ВО ИДНИНА ВАКВИ ПРОПАГАНДНИ ОБИДИ КАО ОВОЈ ТВОЈОВ И НА Playboytaxi КЕ ВИ ДОНЕСАТ БАНОВИ. НА ТЕБЕ КЕ БИДЕ ПО СЕ ДОЛГОРОЧЕН.
НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ СЛОБОДАТА КОЈА ЈА ДОЗВОЛУВАМЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО АНАРХИЈА И ВО ЗЛОУПОТРЕБА . АКО ИМАШ НЕКАКОВ ПРИГОВОР НАПИШИ ГО НА ТЕМАТА ПРАШАЊА ЗА АДМИНИСТРАТОРОТ.


I koe ot moja komentar e propaganda i obida??? Istinata i originalnite dokumenti te obijdat ,taka? Moje li da mi posochish KOJ ZBOR TOCHNO vo mojat komentar e propaganda ili obida?????

15-01-2011, 04:39 AM
Reply