Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Едно прашање
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#81

А бе луѓе, ај полека малку... Ова е ФОРУМ, значи секој може да се регистрира и да си напише што сака. ФИРОМ не вика кој ќе стигне, тоа е факт во светот, ваму саму се пресликува таа состојба. Што ако ги избришеме тие? Така ќе направиме тие да не сакаат? Дали така ќе го тргнеме тој СРАМ што ни го направија Глигоров и компанија? Кој од модераторите Македонија ја ословил како ФИРОМ? НИКОЈ!!! Затоа не претерувајте.

Нема форум кој што не предизвикал (и не дозволил) поголема расправија за неговото ’уредништво’. Од тоа дека сме ’бугарофили’, до тоа дека сме ’белградски удбаши’!!!

Па погледнете на kotle.ca и ќе видите како по одредено прашање се објавуваат две дијаметрално различни гледишта. Е тоа е демократија!

(This post was last modified: 29-07-2010, 05:12 PM by acko.)
29-07-2010, 05:12 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#82

(29-07-2010, 05:12 PM)acko Wrote: А бе луѓе, ај полека малку... Ова е ФОРУМ, значи секој може да се регистрира и да си напише што сака. ФИРОМ не вика кој ќе стигне, тоа е факт во светот, ваму саму се пресликува таа состојба. Што ако ги избришеме тие? Така ќе направиме тие да не сакаат? Дали така ќе го тргнеме тој СРАМ што ни го направија Глигоров и компанија? Кој од модераторите Македонија ја ословил како ФИРОМ? НИКОЈ!!! Затоа не претерувајте.

Нема форум кој што не предизвикал (и не дозволил) поголема расправија за неговото ’уредништво’. Од тоа дека сме ’бугарофили’, до тоа дека сме ’белградски удбаши’!!!

Па погледнете на kotle.ca и ќе видите како по одредено прашање се објавуваат две дијаметрално различни гледишта. Е тоа е демократија!


Во моментот кога во дискусијата почнуваме да зборуваме со факти таа замира.!!!???? Зар е можно толку да се плашат луѓето од вистината или пак тоа им е службена задача, ДА ГО СПРЕЧАТ ОСОЗНАВАЊЕТО ВИСТИНАТА !!!??????

Нема демократија без осознавање на вистина, Зоографе.
30-07-2010, 01:28 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#83

Не ми се јасни другарчињава од комитет што се бунат околу ФИРОМ. Нивните поплаки треба да се пренасмерат кон оние кои го донесоја тоа "привремено" име на државата. Значи, треба ли како ноеви да забиваме главата во земја и да се правиме "на Тошо" дека ако не го чуеме името ФИРОМ т.е. БАЈРАМ тоа не постои.
Под кое име Македонија учествува на Олипските игри, спортски натпревари, Европвизија итн?
30-07-2010, 02:23 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#84

(09-08-2010, 04:42 PM)demmian Wrote: Додека за Администраторот,колку и да се обидува да прикрива,идентичните негови ставови со друг еден ник на форумов сосема го издаваат.ВО нормалниот свет нема двајца исти личности со 100% идентични размислувања и ставови,без разлика колку и да се водени од иста идеологија-они нема шанси да се совпаѓаат со ставовите на 100%

И се познава дека Администраторот е некое минијатурно македонче,забегано во Канада,и мисли дека во Македонија трње растат,тој е од оние луѓе кои поседуваат чувство на супериорност над останатите од своето стадо,само затоа што поради одредени причини забегал преку океан и истиот тој администратор се гордее со својата миграција во Канада,ама пак од друга страна мота филмови како е грандиозен Македонец,кој со сета своја ОБИЧ ја љуби Македонија.


Симптомите,кои ги има Администратор се ПРИС’ШТИ на голем број Македонци кои нашле прибежиште во прекуокеанските држави,не знам зошто стекнуваат такво глупаво чувство на надмоќ над другите,кога и тие самите се дел од едно исто мизерно СТАДО.

Тоа е како,живеам во Канада убаво ми е,на софистициран начин преку ПС-то ги исмевам моите сонародници,имам идеја за нова идеологија,која што би можела да се вкорени во Македонија,и од која ЈАС лично би можел да имам профит (ова се мислите во главата на Администратор) арно ама Администратор како поповите БАРА да му се пружи рака,но ТОЈ САМИОТ НИКОГАШ НЕ БИ СИ ЈА ПОДАЛ РАКАТА.

Е,нема такво нешто!Таква идеологија нема да пушти корен во Македонија.Ајде нека кажи Администратор како тој има лобирано ЗА и ПРО Македонија.Лобирал ли некогаш за татковината Македонија или од Бога чека здравје?!

Администраторе прави што ќе правиш,со мене не можеш да си играш к*р ташак...сепак јас лично сум со одредена генетика од моите предци,квалитетна висококачествена генетика,која во голем процент е ,,виновна,, да сум ОНА што сум денес...
И не заборавај Администраторе....јас колку и да не ги сакам бугарите- сум СЕПАК бугарска школа,Македонците кои се бугарска школа,се милион пати помудри од такви како тебе гревчиња кои забегале во Канада,до таа степен што тебе може и мислите да ти ги прочитаат!
Иднината на Македонија ни припаѓа нас,а не на такви како тебе кои од баџа викаат ура,кои лаат не од зад граница,но од зад океан.Каква мизерија манифестираш администраторе чудо едно!
09-08-2010, 04:56 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#85

(09-08-2010, 04:56 PM)Администратор Wrote:
(09-08-2010, 04:42 PM)demmian Wrote: Додека за Администраторот,колку и да се обидува да прикрива,идентичните негови ставови со друг еден ник на форумов сосема го издаваат.ВО нормалниот свет нема двајца исти личности со 100% идентични размислувања и ставови,без разлика колку и да се водени од иста идеологија-они нема шанси да се совпаѓаат со ставовите на 100%

И се познава дека Администраторот е некое минијатурно македонче,забегано во Канада,и мисли дека во Македонија трње растат,тој е од оние луѓе кои поседуваат чувство на супериорност над останатите од своето стадо,само затоа што поради одредени причини забегал преку океан и истиот тој администратор се гордее со својата миграција во Канада,ама пак од друга страна мота филмови како е грандиозен Македонец,кој со сета своја ОБИЧ ја љуби Македонија.


Симптомите,кои ги има Администратор се ПРИС’ШТИ на голем број Македонци кои нашле прибежиште во прекуокеанските држави,не знам зошто стекнуваат такво глупаво чувство на надмоќ над другите,кога и тие самите се дел од едно исто мизерно СТАДО.

Тоа е како,живеам во Канада убаво ми е,на софистициран начин преку ПС-то ги исмевам моите сонародници,имам идеја за нова идеологија,која што би можела да се вкорени во Македонија,и од која ЈАС лично би можел да имам профит (ова се мислите во главата на Администратор) арно ама Администратор како поповите БАРА да му се пружи рака,но ТОЈ САМИОТ НИКОГАШ НЕ БИ СИ ЈА ПОДАЛ РАКАТА.

Е,нема такво нешто!Таква идеологија нема да пушти корен во Македонија.Ајде нека кажи Администратор како тој има лобирано ЗА и ПРО Македонија.Лобирал ли некогаш за татковината Македонија или од Бога чека здравје?!

Администраторе прави што ќе правиш,со мене не можеш да си играш к*р ташак...сепак јас лично сум со одредена генетика од моите предци,квалитетна висококачествена генетика,која во голем процент е ,,виновна,, да сум ОНА што сум денес...
И не заборавај Администраторе....јас колку и да не ги сакам бугарите- сум СЕПАК бугарска школа,Македонците кои се бугарска школа,се милион пати помудри од такви како тебе гревчиња кои забегале во Канада,до таа степен што тебе може и мислите да ти ги прочитаат!
Иднината на Македонија ни припаѓа нас,а не на такви како тебе кои од баџа викаат ура,кои лаат не од зад граница,но од зад океан.Каква мизерија манифестираш администраторе чудо едно!


Онаа за што треба да дискутираш со мене е дали си во нерамноправна положба во однос на другите дискутанти со моја или заслуга на модераторите. Односно дали ти е избришан некој пост кој бил во склад со правилата на форумот.

Квалификациите и навредите ке ги прескокнам . Да беа упатени на некој друг ке те банирав.
11-08-2010, 07:23 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#86

Администраторе гледам дека имаш голема желба да ме банираш,која ти е причината и кажи како да ти помогнам???Срамота е на секој мој пост ти да бараш докази,да ги покажуваш моите постови како дела на Црни.Ако сте неспособни да најдете одредена информација повикајте ги службите тие ќе ви ја дадат.

Како не ви е срам да ја затворате темата за удбашката партија Радко ???Или ви е криво оти ви ја уништив играта Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
19-08-2010, 07:35 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#87

(19-08-2010, 07:35 PM)афион Wrote: Администраторе гледам дека имаш голема желба да ме банираш,која ти е причината и кажи како да ти помогнам???Срамота е на секој мој пост ти да бараш докази,да ги покажуваш моите постови како дела на Црни.Ако сте неспособни да најдете одредена информација повикајте ги службите тие ќе ви ја дадат.

Како не ви е срам да ја затворате темата за удбашката партија Радко ???Или ви е криво оти ви ја уништив играта Icon_razzКОГА КЕ ГО СКЕНИРАШ ДЕЛОТ ОД КНИГАТА НА КОЈ СЕ ПОВИКУВАШ ТЕМАТА ВЕДНАШ КЕ БИДЕ ОТВОРЕНА!!!!!


Quote:Kнигата "Моите кодоши" е излезена 2001 година.

Кога толку знаеш би треба да знаеш дека има и второ издание кое излезе во 2009 година во Струга.

Скенирај го делот кој го барам. Инаку ке бидеш баниран.
19-08-2010, 09:05 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#88

Администраторе и мене ме чуди зошто ,,негувате,, таков однос кон Афион?!

Крај на краиштата не можеш да го стегнеш за гуша па да ти скенира книги.Негова волја,сакал скенирал сакал не...не ми се верува животот да ти зависи од тоа!
20-08-2010, 08:22 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#89

(20-08-2010, 08:22 PM)demmian Wrote: Администраторе и мене ме чуди зошто ,,негувате,, таков однос кон Афион?!

Крај на краиштата не можеш да го стегнеш за гуша па да ти скенира книги.Негова волја,сакал скенирал сакал не...не ми се верува животот да ти зависи од тоа!


Еве ке ти одговорам со два примера а биди сигурен има уште многу. И ке ти дам еден совет, пред да застанеш во одбрана на некого погледни му ги делата , не му ги слушај зборовите.На оваа тема:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=426


еве како реагира твојот штитеник :

(26-06-2010, 07:30 PM)Администратор Wrote: Афионе вакви одговори на конкретни указувања несоодветствуваат на нивото на форумов затоа тие селски финти употребувајги таму каде што им е местото и во твој круг на истомисленици и пријатели. Овдека биди покултурен и разговарај/дискутирај со поголема почит кон останатите форумџии.

Бидејки одговорот на мојот предходен пост е некоректен, барам од тебе да објасниш кон кого на форумов ти е упатено ова:


(26-06-2010, 12:55 PM)афион Wrote: Или се плашите од вистинските луѓе кој се осудени за Македонија,а не од некој самопрогласени жртви?
Ако треба да се плашите.


Кој треба од нас да се плаши.????? од кого, од што и за зашто. !!!!!На оваа тема:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=395

еве како реагира твојот штитеник , односно што бара:

(09-06-2010, 08:08 PM)афион Wrote: Crni ne e ova dokument,ovaa e izjava,Minovski znae kako izgleda dokument,znaci kade e dokumentot so pokanata za ovaa sredba.


Да не барам повеке.
20-08-2010, 09:19 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#90

Делот од книгата на кој се повикувам од Стојан Ристески „Моите Кодоши“ се наоѓа на страна 75.


Мојот дел јас го завршив сега како што беше договорено да ја отвориш темата за Удбашката партија Радко во Македонија.

А за примерите што ги постави,и таму сум ти одговорил.Кажи ти што превземаш за написот на Вобата на темата Тодор Александров???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
23-08-2010, 08:19 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#91

Админ,
Дали би можело да се отстрани забраната за "EDIT" на сопствените постови по 5 мин или барем да се продолжи на 30 мин
Неколку пати забележувам дека има "печатна" грешка по поминатите 5 мин.

Благодарам,
马其顿是属于马其顿人
30-08-2010, 07:39 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#92

(30-08-2010, 07:39 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Админ,
Дали би можело да се отстрани забраната за "EDIT" на сопствените постови по 5 мин или барем да се продолжи на 30 мин
Неколку пати забележувам дека има "печатна" грешка по поминатите 5 мин.

Благодарам,

Краткиот временски рок за исправки е воведен од причина да нема манипулации. Напаши на ПП каде е печатната грешка и ке ја исправиме.
30-08-2010, 01:26 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#93

Ќе ја отвориш темата за удбашката партија???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
31-08-2010, 04:50 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#94

(31-08-2010, 04:50 PM)афион Wrote: Ќе ја отвориш темата за удбашката партија???ЈА БАРАМ КНИГАТА. КОГА КЕ ЈА ДОБИЈАМ И КОГА КЕ ГО СКЕНИРАМ ДЕЛОТ. АКО МИ ПОСОЧИШ НА КОЈА СТРАНА Е БАРАНИОТ ЦИТАТ, КЕ ОДИ МНОГУ ПОБРГУ.
31-08-2010, 06:09 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#95

(23-08-2010, 08:19 AM)афион Wrote: Делот од книгата на кој се повикувам од Стојан Ристески „Моите Кодоши“ се наоѓа на страна 75.


Мојот дел јас го завршив сега како што беше договорено да ја отвориш темата за Удбашката партија Радко во Македонија.

А за примерите што ги постави,и таму сум ти одговорил.Кажи ти што превземаш за написот на Вобата на темата Тодор Александров???

Yeaеве ти го делот,однодно на која страна е.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
31-08-2010, 11:10 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#96

(31-08-2010, 11:10 PM)афион Wrote:
(23-08-2010, 08:19 AM)афион Wrote: Делот од книгата на кој се повикувам од Стојан Ристески „Моите Кодоши“ се наоѓа на страна 75.


Мојот дел јас го завршив сега како што беше договорено да ја отвориш темата за Удбашката партија Радко во Македонија.

А за примерите што ги постави,и таму сум ти одговорил.Кажи ти што превземаш за написот на Вобата на темата Тодор Александров???

Yeaеве ти го делот,однодно на која страна е.


ЈА БАРАМ КНИГАТА. КОГА КЕ ЈА ДОБИЈАМ И КОГА КЕ ГО СКЕНИРАМ ДЕЛОТ
31-08-2010, 11:41 PM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#97

Кое е образложението за: "Македонците си го барат иденитетот во Игенеа"
да оди во "Муабети за на маса"!?!?!?!?
Прилично навредлива постапа кога се работи за прашање за кое многу македонци се интересираат.

ПРОТЕСТИРАМ!!!
И ќе го напуштам форумот ако не добијам образложение или не се премести темата на по-соодветен форум.
马其顿是属于马其顿人
01-09-2010, 04:36 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#98

(01-09-2010, 04:36 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Кое е образложението за: "Македонците си го барат иденитетот во Игенеа"
да оди во "Муабети за на маса"!?!?!?!?
Прилично навредлива постапа кога се работи за прашање за кое многу македонци се интересираат.

ПРОТЕСТИРАМ!!!
И ќе го напуштам форумот ако не добијам образложение или не се премести темата на по-соодветен форум.За да другите членови на форумов не добијат слика дека не сум одговорил на оваа твоја порака ке ја постирам приватната порака која ти ја упатив истиот момент кога го видов твојот пост со укажување за темата.Администратор Wrote:На темата местото не и е на политика, барем јас имам такво мислење. Дај те ми предлог каде да ја префрлам или образложение дека има врска со политика за да ја вратам таму. Некако целото тоа испитување ми делува на манипулација. Можеби сум преголем лаик за сето тоа па така ги гледам работите. Оваа порака е мое искрено мислење и видување.

поздрав
03-09-2010, 01:30 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#99

Quote:Некако целото тоа испитување ми делува на манипулација. Можеби сум преголем лаик за сето тоа па така ги гледам работите. Оваа порака е мое искрено мислење и видување.

Ако мислиш на следново испитуваше(тоа што го постирав јас): http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=25106, односно дистрибуцијата на Y-DNA во европа, тогаш;
Тоа на тој форум е изведено од: http://www.eupedia.com/europe/european_y...oups.shtml
а извори на тоа се; http://www.eupedia.com/europe/origins_ha...ml#Sources

Europedia е налик на wikipedia, но со по специфичен карактер. Исто како на wikipedia, изворот на информациите во текстовите е од клучна важност.

Мислам дека, точноста/автентичноста на податоците спаѓа во рамките на наука, не во "муабети за на маса"

Администратор Wrote:На темата местото не и е на политика, барем јас имам такво мислење. Дај те ми предлог каде да ја префрлам или образложение дека има врска со политика за да ја вратам таму.

Вистинското место на оваа тема би било "Антропологија," но поради тоа што нема таков форум, и единствениот што е поврзан со наука е "Историја," мислам дека има смисла да стои во "Историја."

Поздрав,


п.с. , Извини за тоа што не одговорив на приватната порака. Не ја забележав.
马其顿是属于马其顿人
(This post was last modified: 03-09-2010, 03:31 AM by Војдан Чернодрински.)
03-09-2010, 03:27 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Го молам Администраторот да маане бана на Афион. Язе вчера са усунах у Кайгана и тама видох толку пустиняци,че ми се виде Афион ангелче!Верно е дека е тоа форум единствен в нета штото македонците сами бегат от българските форуме (кат им не обръща никой внимание на плукането),а у македонските назе ни не пуштат.Нека да има повече ора да дискутират,да спорат,штото как са рекле по-умни от назе :"В спора се ражда истината!".Язе доводи и докази не чекам,ама барем кат ште е "слободно" да е верно слободно...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-09-2010, 01:06 AM
Website Reply