Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕДВИДУВАЊАТА НА ЦИА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Мапа на Србија
Quote:CIA objavila mapu 'nove' Srbije

17.11.2010

Mape Srbije bez Kosmeta, Preševa, Bujanovca, Prokuplja i Vranja koje su prije mjesec dana počele da se pojavljuju na internetu plasirala je američka obaveštajna agencija CIA, upozorava Srpski narodni pokret "Naši 1389" i traži od nadležnih državnih institucija da reaguju na taj "neprijateljski gest SAD".

[Image: c17b9fc01a7529d4724ce5cb88fbd4a1.jpg]

Karta Srbije bez južnih opština

Taj pokret u saopštenju dostavljenom medijima navodi da je prateći porijeklo mapa, koje su preuzeli čak i neki srbijanski sajtovi, došao je do sajta http://www.cia.gov, zvanične prezentacije obavještajne službe Vlade SAD.

Prvi put spornu mapu primjetili smo na sajtu Turističke organizacije Niš (uklonjena poslije naše intervencije), a u saradnji sa zaposlenima u TO otkrili smo da je mapa preuzeta sa jednog od sajtova EU koje daju informacije građanima EU koji putuju u druge zemlje. Poslije pisma administratoru tog sajta dobili smo informaciju da su mapu i druge podatke preuzeli sa sajta CIA", navodi "Naši 1389".

Pokret ističe da se "pomenuta mapa nalazi u sekciji 'Svjetska knjiga činjenica' (world factbook)".

[Image: 600e6952d7c282d01add5e826cfd2493.jpg]


Karta Srbije

"Kada, među ponuđenim u zemljama, izaberete Srbiju pojaviće se dvije karte, jedna karta Srbije bez Kosova i druga karta koja prikazuje čitavu Evropu i na kojoj su, osim Kosova, iz Srbije izdvojene i sve opštine uz makedonsku granicu", ističe "Naši 1389".

Da ne može biti riječi o slučajnoj grešci, navodi dalje "Naši 1389", pokazuje i to što se "ista 'greška' nalazi na svim kartama zemalja u Evropi koje kada se uveličaju pokazuju Srbiju bez Preševa, Bujanovca, Prokuplja i Vranja. Prema agenciji CIA Srbija i Makedonija nemaju zajedničku granicu".

"Činjenica da je CIA plasirala ove mape baš u trenutku kada predstavnici Albanaca iz Preševa prijete secesijom, a Vranje i Prokuplje trese afera sa prodajom dokumenata Srbije Šiptarima, pokazuje da nije reč ni o kakvoj slučajnosti ili greški", navodi dalje SNP "Naši 1389".

"Jedina greška može biti u tome što je CIA objavila mape prije nego što svoj plan sprovede u delo", navodi SNP Naši 1389 i zahtjeva od Ministarstva spoljnih poslova da "reaguje na ovaj neprijateljski gest SAD". vesti-online.rs/DEPO/a.k.
16-11-2010, 02:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Мапа на Македонија по предвидувањето на ЦИА


[Image: CIA-1.gif][Image: image.jpg]


Кога ке ги погледнеме убаво мапиве се надевам ке ни стане јасно чии интереси турка Васко Ефтов и сите оние кои оде петни жили се обидуваат да докажат дека во војната 2001 САД биле на страната на Албанците, дека Али Ахмети е човек на САД.
Треба да се свестиме , еднаш не изиграа на финтата АНТИАМЕКАРИЗАМ
Тогаш Латас беше носителот на активностите.
Сега ЕФТОВ е носителот на АНТИАМЕКАРИНИЗМОТ.
Ако дозволиме по втор пад да не наместат на иста финта вината ке е кај нас.

ИЗВОР
(This post was last modified: 22-12-2016, 12:49 AM by ЈорданПетровски.)
16-11-2010, 02:43 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

Има некој текст ...кој ги анализира и објаснува мапите?
16-11-2010, 08:10 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#4

Муабетот е демек да не ги слушаме србите и да не паѓаме на финтата "антиамериканизам"...и да сфатиме дека америте ни се стратешки партнер?! А што правиме со тоа што србите ќе си ја продадат душата само да се вратат во прегратките на америте(преку ЕУ и НАТО)??
16-11-2010, 09:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(16-11-2010, 08:10 PM)hristo Wrote: Има некој текст ...кој ги анализира и објаснува мапите?

Мислам дека овој кометар ке ти каже повеке од коменарот на ЦИА.


Quote: Да не може бити речи о случајној грешци показује и то што се иста „грешка” налази на свим каратама земаља у Европи које када се увеличају показују Србију без Прешева, Бујановца, Прокупља и Врања. Према агенцији ЦИА Србија и Македонија немају заједничку границу.

Чињеница да је ЦИА пласирала ове мапе баш у тренутку када представници Албанаца из Прешева прете сецесијом, а Врање и Прокупље тресе афера са продајом докумената Србије Шиптарима, показује да није реч ни о каквој случајности или грешци

Можда је то део историјског споразума Срби-шиптари, пазите кажем део.....
16-11-2010, 09:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(16-11-2010, 09:20 PM)Makedonec Wrote: Муабетот е демек да не ги слушаме србите и да не паѓаме на финтата "антиамериканизам"...и да сфатиме дека америте ни се стратешки партнер?! А што правиме со тоа што србите ќе си ја продадат душата само да се вратат во прегратките на америте(преку ЕУ и НАТО)??Муабетов е: само будала паѓа двапати на иста финта и уште нешто.

Ке земам случување не така дамнешно. За една студија која ја изготвувал: Центарот за стратешки и меѓународни истражувања од Вашингтон а по нарачка на грчкиот бизнисмен Лаврентис Лаврентијадис кој ија финансирал студијата. Во чие изготвување учествувале: Janusz Bugajski, Драгана Игнјатовќ, Кариакис Ј Калогианнис, Обрад Кесиќ-американци бог да чува и да брани. За настанов известија скоро сите во Македонија со наслови да ти се крене костата на главата ...се фашизам . Најдалеку отиде Светскиот Македонски Конгрес на Тодор Петров. На Тодор Петров му го поставивме следново прашање на:


Quote:Сите наслови го потенцираат тоа дека институт е од Вашингтон. Значи САД ни го копаат "гробот". Тодоре ти си по овие работи па да подобјасниш кои се врските на Институтот и Белата куќа. Дали проектот е финансиран од таму. Во текстовите се споменува како финансиер на проектот некој си Грк Лаврентис Лаврентијадис. Некои новинари срамежливо споменуваат за составот на екипата која го работела ама не до крај. Во веста се споменува еден Грк и другите изготвувачи на ИЗВЕШТАЈОТ се "од другите делови на поранешна Југославија".... ај да видиме кои се: Janusz Bugajski, Dragana Ignjatovc, Kariakis J Kalogiannis, Obrad Kesic....... Elez Biberaj што е и од каде и дали учествувал не се знае. Ако не е од Црна Гора, тогаш не учествувал. Каде ја гледаш врската на овие имиња со официјалната Американска политика.Quote:Вашингтонски центар за идиотски истражувања: Да сме се викале Славомакедонци


[Image: 28.09grc3.jpg]


Quote:Todor Petrov

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

ИЗВЕШТАЈОТ НА ЦЕНТАРОТ ЗА СТРАТЕШКИ И МЕЃУНАРОДНИ ИСТРАЖУВАЊА ОД ВАШИНГТОН ЗА МАКЕДОНИЈА ПРЕТСТАВУВА НАЦИ-ФАШИЗАМ И РАСИЗАМ!


Лугето зеле пари и напишале тоа што го барал тој што плака.

Во другиов случај ЦИА објавува карти, дали ке биде така или не воопшто не е битно за дискусијава, но е битно што душебрижниците не рекоа збор. Причината зошто молчат. Катриве будат надеж дека САД стојат зад Македонија. Сепак ЦИА е прдставник на официјалната политика на САД.
17-11-2010, 12:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(16-11-2010, 02:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кога ке ги погледнеме убаво мапиве се надевам ке ни стане јасно чии интереси турка Васко Ефтов и сите оние кои оде петни жили се обидуваат да докажат дека во војната 2001 САД биле на страната на Албанците, дека Али Ахмети е човек на САД.
Треба да се свестиме , еднаш не изиграа на финтата АНТИАМЕКАРИЗАМ
Тогаш Латас беше носителот на активностите.
Сега ЕФТОВ е носителот на АНТИАМЕКАРИНИЗМОТ.
Ако дозволиме по втор пад да не наместат на иста финта вината ке е кај нас.


Da se potsetime na nekoi slu~uvawa od direktniot u~esnik:


Quote:КОЈ Е КОЈ ВО ОВАА ДРЖАВА?

СРПСКИ СЛУЖБИ И БУГАРСКИ СЕРВИСИ
Според Бучковски експлицитно, а според Грдото пајче, имплицитно - јас сум лидер на србизацијата на ВМРО-ДПМНЕ и ДПА. Освен ова, сум се осмелил по вооружените предизборни пресметки помеѓу ДУИ и ДПА да напишам: оној што со оружје дошол на власт, со оружје и ќе си оди. Патем, кусо време наназад Премиерот во заминување го обвинува и Груевски за српска варијанта, затоа што бил советник за финансиски прашања во Владата на српските Демократи, и времето на министерот Ѓелиќ, сегашен претставник за регионот на една од најголемите светски банки, француската Агрикол. Заборавајќи да каже нешто што и самиот го знае, дека Груевски таму беше испратен од американска УСАИД, и платен од американски пари. Откако на себе ја прими сета бугарска националистичка багра, до ниво на заеднич ка историја, Бучковски сега бугарштината не може да ја налепи на ВМРОДПМНЕ, па приминува на резервна варијанта - српска. Добро. Секоја полемика почнува со прашање: Да почне така и оваа.

Дали Фрчковски е резидент на грчките полициски служби во Македонија. Дали, како што се сомнева и Глигоров, примил еден милион долари да поттурне промена на името на Македонија што тој, подоцна, навистина неуспешно и го правеше. Откако ќе добиеме одговор на ова прашања, ќе одиме понатаму. Прашањата до милионерот Бучковски (асоцијацијата е на емисијата, скраја да е, никако на неговата имотна состојба) се:
-Дали имал разузнавачка соработка со военото разузнавање на Сојузна Република Југославија во 1999, 2000 и 2001 година. Дали таа ја остварувал непосредно, преку Белград, а и посредно преку Амбасадата во Скопје, и тогашниот југословенски амбасадор Зоран Јанаќковиќ. Дали ургирал кај Основниот суд Скопје, по палењето на американската амбасада во 1999 година. Дали ургенцијата била да се заташкаат сомневањата и пријавите за девет лица, кои учествувале во палењето на Амбасадата, од кои седум се активисти на СДСМ, а двајца на неговиот колационен партнер партијата на Иван Стојиљковиќ, и тоа сите од Скопје. Дали потоа случајот е навистина - заташкан.
Дали е негова лична одлука, или сугестија на југословенските служби, Бучковски кон крајот на мај 1999 година, на состанок со Црвенковски на кој присуствував и јас, да инсистира за свикување голем анти-НАТО митинг, со образложение дека расположението на јавноста оди на таа страна, а плус би било големо враќање на СДСМ по загубените избори. Дали, потоа, таков митинг е одржан?!

Дали како министер за одбрана во 2001 година имал цело време лични контакти и соработка со команданти на ОВК, особено од Тетовско. Дали соработувал со нив за местење на полицијата, и Љубе Бошковски во Требош? Дали потоа вршел притисок врз МВР, и Горан Митевски, да ги ослободи уапсените. Дали поради тоа Борис Трајковски не го повика на состанокот на Советот за безбедност, свикан по полноќ. Дали Бучковски ноќта, во 1 часот, ме повика со предлог да посредувам, и да побарам од Борис Трајковски да биде повикан и тој. Дали потоа, по моето јавување кај Трајковски, околу 2 часот по полноќ беше повикан од тогашниот претседател. Дали им објаснил што соработувал со тетовската ОВК.
Дали Бучковски, како министер за одбрана преку Југословенската армија купил 1.000 безвредни менувачи за тенкови, иако сме имале само 90 тенкови, што е видно малку за 1.000 редуктори. Дали со некого тој, или од него пратен близок соработник, побарал од српскиот Генералштаб да имаат на ум дека им го чисти ѓубрето и дека тоа има своја цена.
Дали го познава Миле Драгиќ, сопственик на фабрика за воена опрема, кој во Србија беше притворен и обвинет за поткуп на нивниот министер за одбрана и офицери на Генералштабот. Дали среде војната во 2001 од Драгиќ, без тендер и мислење од македонскиот Генералштаб, а по препорака на српската воена служба, набавил над 2.500 панцири со цена од 2.600 германски марки по парче, иако истите југословенската војска ги плаќаше по 1.600 марки. Дали неодамна, кога Миле Драгиќ бил во притвор, преку еден од своите први соработници се интересирал кај неговите адвокати - дали е спомнат во изјавите пред полицијата.
Дали имал средби со шефови на српската тајна полиција, БИА, за време на Владата на Ѓинѓиќ, и ако имал дали биле организирани од Беба Поповиќ, и што притоа разговарал и договарал.
Дали, преку пратеникот Иван Стојиљковиќ, барал било каква јавна средба со Коштуница сега пред избори, затоа што тоа му требало за кампањата? Дали средбата му е ветена, па потоа откажана поради неговата изјава околу Косово.
Дали барал инкриминирачки документи од бугарската полиција против Никола Груевски, Љупчо Георгиевски, но и Бранко Црвенковски.
Дали лани, за време на претседателската посета на Рим, некој во Скопје пушти лажна вест за божемен обид за атентат врз Црвенковски. Малку пред тоа, истиот извор објави божемна закана за атентат преку интернет, пратена од Бугарија. Дали ова има врски со спомнатите Ваши пријатели од бугарската полиција.
Дали Црвенковски, по враќањето од Рим, ве построил, заедно со шефовите на полициското и воено разузнавање, со прашање: кој ви ги даде лажните најави за атентат и со која цел ги објавивте непроверено. Што Вие тогаш му одговоривте?! Ваквите најави за атентат, по ова средба, нагло исчезнаа.
Дали Бучковски лани ги пратил кај грчките власти потпретседателот на Владата Муса Џафери и Агрон Буџаку да преговараат околу името, и патем да понудат концесии на грчка фирма за скопскиот Аеродром. Дали средбата е договарана со посредник, Грк од Егејска Македонија, кој, меѓу другото, се занимава со трговија со шеќер.
Дали Бучковски има конфликт со претседателот Црвенковски околу небалансирани односи со соседите, вклучително и со Србија и Косово? Дали пораките до мене со моето српско презиме, а божем до Груевски, се навистина пораки до Црвенковски, и закана поради неговите, наводни, српски наклоности.
Дали на наредните избори, ако останете на чело на СДСМ, имате намера да се кандидирате за претседател, на местото на Црвенковски.
Дали, Господине Бучковски, имате каков било податок, документ, изјава, фотографија, снимка... за моја поврзаност со кој било српски функционер, особено со функционери на полициски или воени служби... српски, или било кои други! Ако има, а Вие како власт имате се што ќе посакате, молам истите да се објават. Ако не, по Вашата фалба дека како премиер сте тужеле дури 13 пати, ќе бидам првиот новинар кој премиер ќе тужи за клевета.
По одговорите, следат други прашања, но и документи.
ИЗВОР
17-11-2010, 03:05 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#8

PA ne zaludno AMERIKA pravi se da i pomogne na RM i MAKEDONCITE. TOA MAKEDONCITE go gledaat otkako ke se najdat vo nekoja od firmite na USA na BLISKIOT ISTOK i nastanuva BUM osvestuvanje , pomestuvanje tektonsko vo UM MAKEDONSKI

ZAREM zaludno se zemat ILJADNICI luge od MAKEDONIJA i za godina dve tri pet se veke drugi luge najprvin zaradi FINANSISKA PARICNA samostalnost koja doma pokraj BRANKO LJUBCO t.e preku SDSM i VMRO-DPMNE vo minali 20 godini se doveduvaa do moment na SIROMASTIJA da kolektivno povikat SAMOBRISENJE zaradi BARUSTINA vo koja BRANKKOVCI i LJUBCEVCI se LUDO bogati i uste poludo ne trtat site nas i ne IZLUDUVAT do moment da POVIKAME AMAN BRANKO I LJUBCE izbrisete ja MAKEDONIJA i MAKEDONCITE za da dojdat poarni denovi.

KAKO podrugo da gleda na 20 godini permanentno brisenje i izzivuvanje na MAKEDONIJA i MAKEDONCI sem od edna VISTINA a toa e deka USA kako drzava i kako sila vo sekoj pogled saka MAKEDONIJA da postoi i da ima MAKEDONCI

AKO BRANKO i LJUBCE sakaa isto toa imaa prilika vo minali 20 godini da ima po eden zaposlen od sekoe MAKEDONSKO semejstvo a ne samo od onie na koi pred izbori 1994 im se dade an blok DRZAVJANSTVO i im se dade se na racun na MAKEDONIJA i MAKEDONCI a za NEMAKEDONSKI i NEALBANSKI celi i interesi

ISTO e i so ORIDSKI DOGOVOR kade site dobivat samo ne MAKEDONCI i ALBANCI

AMERIKA resi konecno da gi prezeme raboti u svoi race vide deka vo MAKEDONIJA kade MAKEDONCI zemat socijalna i nekade do 10.000 denari vo site ovie 20 minati godini USA se zafati so RABOTA

I gi demantira BRANKO i LJUBCE ,i SDSM i VMRO-DPMNE ekonommski poznavaci i eksperti koi mrsea i seuste go toa pravat BLEFIRAT MAMAT i LAZAT a MAKEDONEC e sekoj den se posiromav na smetka na SDSM i VMRO-DPMNE

I vidoja ne ja biva i op USA zaposlija nekade okolu 10.000 iljadi a se ocekuva plus uste tolku AIRLIJA

E potoa za nekoja godina neka povelat DRUGOVI iz SDSM i VMRO-DPMNE da prodadat ROG za SVEKA

ZNaci od BLISKI ISTOK kade e se STRESNO MAKEDONEC pod toj stres se svesti vo PAMET progleduva i gleda deka doma ovie mamat 20 godini

AKO arno gleda i misli doma MAKEDONEC nema da ima SISTEM kade i pokraj se pak si go imate BRANKO i LJUBCE u POLITIKA

TOA posle BLISKI ISTOK za MAKEDONCI e procistuvanje i prosvetluvanje ja neka povelat SDSM i DPMNE neka ponudat PROGRAMA i BLAGOSOSTOJBA na PECALBARI na ISTOK ama AMERICKI a MAKEDONCI
17-11-2010, 04:52 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#9

(17-11-2010, 03:05 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали како министер за одбрана во 2001 година имал цело време лични контакти и соработка со команданти на ОВК, особено од Тетовско. Дали соработувал со нив за местење на полицијата, и Љубе Бошковски во Требош? Дали потоа вршел притисок врз МВР, и Горан Митевски, да ги ослободи уапсените. Дали поради тоа Борис Трајковски не го повика на состанокот на Советот за безбедност, свикан по полноќ. Дали Бучковски ноќта, во 1 часот, ме повика со предлог да посредувам, и да побарам од Борис Трајковски да биде повикан и тој. Дали потоа, по моето јавување кај Трајковски, околу 2 часот по полноќ беше повикан од тогашниот претседател. Дали им објаснил што соработувал со тетовската ОВК.

Ќе ме потсети ли некој што функција во Владата има(л) Латас за да посредува помеѓу Претседателот на државата и Министерот за одбрана за време на војна?
17-11-2010, 05:24 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

(17-11-2010, 05:24 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(17-11-2010, 03:05 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали како министер за одбрана во 2001 година имал цело време лични контакти и соработка со команданти на ОВК, особено од Тетовско. Дали соработувал со нив за местење на полицијата, и Љубе Бошковски во Требош? Дали потоа вршел притисок врз МВР, и Горан Митевски, да ги ослободи уапсените. Дали поради тоа Борис Трајковски не го повика на состанокот на Советот за безбедност, свикан по полноќ. Дали Бучковски ноќта, во 1 часот, ме повика со предлог да посредувам, и да побарам од Борис Трајковски да биде повикан и тој. Дали потоа, по моето јавување кај Трајковски, околу 2 часот по полноќ беше повикан од тогашниот претседател. Дали им објаснил што соработувал со тетовската ОВК.

Ќе ме потсети ли некој што функција во Владата има(л) Латас за да посредува помеѓу Претседателот на државата и Министерот за одбрана за време на војна?

Па, веројатно го бранел и застапувал бугарскиот државен интерес. Нели, тоа се гледа по програмата на ТВ СИТЕЛ, каде е уредник. ТВ СИТЕЛ, како што знае цела Македонија е исполнета 90% со бугарска продукција-се бугарски филмови, серии, песни, толк шоуа и слични бугарски тракатанци. Се со цел, да ја побугрчат Македонија Shok
17-11-2010, 09:38 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

(17-11-2010, 04:52 AM)fetak Wrote: PA ne zaludno AMERIKA pravi se da i pomogne na RM i MAKEDONCITE. TOA MAKEDONCITE go gledaat otkako ke se najdat vo nekoja od firmite na USA na BLISKIOT ISTOK i nastanuva BUM osvestuvanje , pomestuvanje tektonsko vo UM MAKEDONSKI

ZAREM zaludno se zemat ILJADNICI luge od MAKEDONIJA i za godina dve tri pet se veke drugi luge najprvin zaradi FINANSISKA PARICNA samostalnost koja doma pokraj BRANKO LJUBCO t.e preku SDSM i VMRO-DPMNE vo minali 20 godini se doveduvaa do moment na SIROMASTIJA da kolektivno povikat SAMOBRISENJE zaradi BARUSTINA vo koja BRANKKOVCI i LJUBCEVCI se LUDO bogati i uste poludo ne trtat site nas i ne IZLUDUVAT do moment da POVIKAME AMAN BRANKO I LJUBCE izbrisete ja MAKEDONIJA i MAKEDONCITE za da dojdat poarni denovi.

KAKO podrugo da gleda na 20 godini permanentno brisenje i izzivuvanje na MAKEDONIJA i MAKEDONCI sem od edna VISTINA a toa e deka USA kako drzava i kako sila vo sekoj pogled saka MAKEDONIJA da postoi i da ima MAKEDONCI

AKO BRANKO i LJUBCE sakaa isto toa imaa prilika vo minali 20 godini da ima po eden zaposlen od sekoe MAKEDONSKO semejstvo a ne samo od onie na koi pred izbori 1994 im se dade an blok DRZAVJANSTVO i im se dade se na racun na MAKEDONIJA i MAKEDONCI a za NEMAKEDONSKI i NEALBANSKI celi i interesi

ISTO e i so ORIDSKI DOGOVOR kade site dobivat samo ne MAKEDONCI i ALBANCI

AMERIKA resi konecno da gi prezeme raboti u svoi race vide deka vo MAKEDONIJA kade MAKEDONCI zemat socijalna i nekade do 10.000 denari vo site ovie 20 minati godini USA se zafati so RABOTA

I gi demantira BRANKO i LJUBCE ,i SDSM i VMRO-DPMNE ekonommski poznavaci i eksperti koi mrsea i seuste go toa pravat BLEFIRAT MAMAT i LAZAT a MAKEDONEC e sekoj den se posiromav na smetka na SDSM i VMRO-DPMNE

I vidoja ne ja biva i op USA zaposlija nekade okolu 10.000 iljadi a se ocekuva plus uste tolku AIRLIJA

E potoa za nekoja godina neka povelat DRUGOVI iz SDSM i VMRO-DPMNE da prodadat ROG za SVEKA

ZNaci od BLISKI ISTOK kade e se STRESNO MAKEDONEC pod toj stres se svesti vo PAMET progleduva i gleda deka doma ovie mamat 20 godini

AKO arno gleda i misli doma MAKEDONEC nema da ima SISTEM kade i pokraj se pak si go imate BRANKO i LJUBCE u POLITIKA

TOA posle BLISKI ISTOK za MAKEDONCI e procistuvanje i prosvetluvanje ja neka povelat SDSM i DPMNE neka ponudat PROGRAMA i BLAGOSOSTOJBA na PECALBARI na ISTOK ama AMERICKI a MAKEDONCI

Малку одиме Of-topic, но факт е дека вработувањата во Азија, која се реализираат преку американските фирми, воопшто, не се “ интересени“ за нашите медијуми.Од друга страна, нашите граѓани вработени таму многу добро знаат што тоа значи за нивниот семеен буџет.
17-11-2010, 10:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Британски дипломат: Расцеп на Македонија, сценарио спроведено со надворешна и внатрешна помош

На Балканот се враќа национализмот, a кога ќе избледи влијанието на Западот, ќе настапи нова ера на немири кои ќе резултираат со прекројување на денешните граници. Бошњаците и Македонците ќе треба да ја прифатат загубата на територијата за која тие се сентиментално приврзани и тоа без значителна територијална компензација.
[Image: karta.png]
Западот не ги трга рацете од балканскиот котел, но она што е уште полошо е силната домашна поддршка што ја добива од структури кои за лични интереси работат против националните. Такви примери има во целиот регион, но она што нас нè засега како Македонци, а пред сè како луѓе, е жешката манџа што ни ја сервираат предавниците групирани во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, под раководство на Зоран Заев и Радмила Шеќеринска.
[Image: uck-golema-albanija-patokaz.jpg]
Дека федерализацијата на Македонија и сè поизвесното воведување на албанскиот јазик како рамноправен јазик во Република Македонија не е политичка манипулација на политичкиот противник во предизборниот процес, туку реална закана која секако ќе се реализира со помош на државни институции од извршната и судската власт и странскиот фактор, постизборно сфатија и поддржувачите и симпатизерите на СДСМ. Замајани од ветувањата за живот во Македонија, на 12 декември се разбудија во неизвесна иднина.

Мрачни прогнози за балканска експлозија

Веќе стигнуваат предупредувачки и заканувачки сигнали од Запад дека на Македонија не ѝ бега нова балканска војна доколу не се реализираат намерите на опозицијата без победа на избори да ја преземе власта и да го отвори патот кон реализација на големоалбанскиот сон.

[Image: 1.-zaev-so-dijaspora-13.04.2016-520x325-520x325.jpg]

Разно-разни аналитичари впрегнати да го ораат крeвкиот терен веќе се впуштија во пласирање катаклизмични анализи за нови бегалски бранови, војни, разорувања, кои од која страна и да се погледне, ќе завршат со формирање на Голема  Албанија, а во прилог им иде, секако, предавничката политика на политичките профитери и постојаната разединетост на нациите, во нашиот случај на македонската. Проклетството на разединетите Македонци да го повлечат надолу секој кој ќе се обиде да излезе од зовриениот котел, им дава елан на самоповиканите аналитичари и дипломати да си играат со луѓето и да ги дробат државите како да се бисквити.

Quote:„На Балканот се враќа национализмот, a кога ќе избледи влијанието на Западот, ќе настапи нова ера на немири кои ќе резултираат со прекројување на денешните граници“, анализира Тимоти Лес, поранешен шеф на британската амбасада во Бањалука и директор на агенцијата „Нова Европа“, која се занимава со процена на политичкиот ризик во источна Европа.


Нови бегалски бранови, како оние во деведесттите ќе го заплиснат Балканот, тврди Лес и предвидува дека хаосот ќе започне со отцепувањето на Република Српска, која на референдум ќе се припои кон Србија. Според него за развој на ова сценарио многу ќе помогне Русија, која со двете раце ќе прифати да учествува во слабеењето на моќта на Западот на Балканот.

[Image: vu%C4%8Di%C4%87-dodik-520x308.jpg]

Ова, тврди тој, ќе предизвика домино-ефект. Хрватите од Босна ќе се обидат делот на кој живеат да го припојат кон Хрватска, која сесрдно ќе им помогне. Албанците во Македонија ќе се побунат и ќе се обидат да откинат добар дел од земјата. Така проширената Албанија би го припоила Косово, со што ќе се оствари вековниот сон за создавање на терористичка Голема Албанија.
Идејата за Голема Албанија во Македонија со години систематски ја реализираат албански екстремисти, а во последните години таа доби силен замав преку парламентарната проалбанска партија СДСМ на чело со Зоран Заев и Радмила Шеќеринска. Голем поттик на оваа идеја ѝ даваат и албанските партии во Македонија, кои без разлика дали се парламентирани или не и на која ориентација ѝ припаѓаат, работат со иста агенда на иста цел – Голема Албанија. Освен тоа, не смее да се превиди и влијанието на странскиот фактор, кој е голем сојузник на проалбанската СДСМ и албанските партии во Македонија.

Апокалиптичната анализа на британскиот дипломат и лобист не запира тука. Според него, просрпските граѓани на Црна Гора, кои сочинувааат половина од бројот на граѓани на земјата, ќе побараат припојување кон тогаш вее проширената Србија. На сето тоа, Бугарија и Грција, кои демнеат, апетитите за парче земја ќе ги задоволат со остатокот од колачот на веќе расштрбаната Македонија.

[Image: obama-dodik-putin-520x299.jpg]

Русија би го искористила ваквиот епилог и значително би ја засилила својата позиција на Балканот, пред се поради традиционално добрите врски со православните земји Србија, Црна Гора, Грција, па и Бугарија.


Quote:„Голем проблем би предизвикал рапидниот раст на муслиманскиот екстремизам, кој несомнено би привлекол бројни џихадисти од Саудиска Арабија и слични земји“, тврди Лес. Имајќи предвид какви монструозни злосторства правеа џихадистите во деведесеттите години, ескалацијата на насилствата во некои делови на Балканот би била неизбежна, предупредува тој. Таквото сценарио само би ја потпалило растечката исламизација на Европа, смета Британецот.


[Image: nacionalizam-balkan-vojna-520x338.jpg]


ЕУ и САД не би го признале ваквото прекројување на границите и секако би вложиле доста труд за да не дојде до тоа. Сепак, смета Лес, моќта на Западот дотогаш многу би опаднала, така што не би можел да стори ништо.

Quote:„Можеби новиот балкански поредок нема да се сличи утре, но како што моќта на ЕУ се топи, така денот на почетокот на овој неизбежен судир е сè поблиску“, убеден е Лес во точноста на својата мрачна прогноза.

Улогата на Вашингтон во прекројувањето на Балканот

[Image: Tema113-1-golema-albanija.jpg]


На краток рок, Вашингтон треба да ја поддржи внатрешната фрагментација на мултиетничките држави каде што малцинствата го бараат тоа – на пример, да се прифати барањето на Албанците за федерализација на Македонија и тоа на Хрватите за трет ентитет во Босна. На среден рок, САД треба да им овозможи на овие различни територии да формираат блиски политички и економски врски со нивните поголеми соседи, како што е овозможување на двојно државјанство и воспоставување на заеднички институции, додека формално ќе останат дел од нивната постоечка состојба.


[Image: balkan-vojna-520x323.jpg]
Во последната фаза, овие територии би можеле да се ослободат од своите постоечки состојби и да се обединат со земјата-мајка, можеби во почетокот како автономни региони. Еден хрватски ентитет во Босна ќе се спои со Хрватска; Република Српска и северот на Косово со Србија; и Прешевската Долина, западна Македонија, а и повеќето од Косово со Албанија. Во меѓувреме, Црна Гора, која може да ги изгуби своите мали албански енклави, или ќе остане независна или ќе се соедини со проширена Србија. Во остварувањето на овој план, САД едноставно ќе ја заживее на визијата Вилсон за Европа составена од самоуправни земји – освен во оној дел на континентот каде што оваа визија никогаш се применувала.
[Image: begalci-520x277.jpg]


Неизбежно, ќе има потешкотии и ризици, иако не толку сериозни како оние кои произлегуваат од постоечкиот неуспешен пристап на политиките. Србија ќе мора да се прости од Косово, освен северниот дел, но надоместокот ќе биде реализација на српската нација-држава на територијата каде што доминираат Србите. Албанците на сличен начин ќе мора да се откажат од северно Косово. Попроблематично, Бошњаците и Македонците ќе треба да ја прифатат загубата на територијата за која тие се сентиментално приврзани и тоа без значителна територијална компензација.
Кој е Тимоти Лес?


[Image: timoti-les-520x365.png]


Аналитичар, дипломат и креатор на политика во британското Министерство за надворешни работи и Комонвелтот, каде што, меѓу другото, раководел со канцеларијата на Британската амбасада во Бања Лука (Босна и Херцеговина) и Одделот за институциите на ЕУ и служел како политички секретар на Британската амбасада во Скопје (Македонија). Тој е исто така е поранешен предавач на источноевропска политика на Универзитетот во Кент и поранешен аналитичар за рејтинг-агенцијата „Дан енд Бредстрит“, каде што го покривал Балканот и поранешниот Советски Сојуз.
 
iNFOMAX.mk
22-12-2016, 02:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(22-12-2016, 02:50 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Британски дипломат: Расцеп на Македонија, сценарио спроведено со надворешна и внатрешна помош


Кој е Тимоти Лес?


[Image: timoti-les-520x365.png]


Аналитичар, дипломат и креатор на политика во британското Министерство за надворешни работи и Комонвелтот, каде што, меѓу другото, раководел со канцеларијата на Британската амбасада во Бања Лука (Босна и Херцеговина) и Одделот за институциите на ЕУ и служел како политички секретар на Британската амбасада во Скопје (Македонија). Тој е исто така е поранешен предавач на источноевропска политика на Универзитетот во Кент и поранешен аналитичар за рејтинг-агенцијата „Дан енд Бредстрит“, каде што го покривал Балканот и поранешниот Советски Сојуз.
 
iNFOMAX.mk

24-12-2016, 12:53 AM
Reply