Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Кој се согласува со напишаното од Black Wolf
Author Message
Han Solo Offline
Senior Member

(23-11-2010, 01:52 PM)Taridin Wrote: Ти изгледа едно си знаеш и тоа си го баеш.
Македонците се бореле за Охридска архиепископија, Бугарите се бореле за друга црква. Накрај грофот Игнатиев се замешал и Македонците и Бугарите заработиле заедно. До тогаш секој си ја водел својата борба.

Кога веќе била создадена Егзархијата Македонците ја зафатиле пак својата боорба за Охридска архиепископија. Да не се повторуваме. Покажав ти го писмото на П.Р.Славејков кој пишува за Шапкарев и Д.В.Македонски.
Има и други, ама ти замижа за овие.

Поне веднъж кажи нещо логично, та да се зарадвам. Icon_wink
Кажи ги тези дето се борели за Охридска архипископия и самостоятелна македонска църква!
Шапкарев го забрави!
Хайде, чакам да ми посочиш имена!
(This post was last modified: 23-11-2010, 02:02 PM by Han Solo.)
23-11-2010, 02:01 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Зошто да го заборавам?
Има документ, писмо на Славејков.
Објасни зошто да го заборавам.
23-11-2010, 02:03 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Дай да видим в писмото какво пише?
23-11-2010, 02:04 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Колку пати, бе?

Чекај малку да го најдам.
23-11-2010, 02:09 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Хайде да ти помогна малко за "борбата" на Шапкарев срещу Екзархията:

Quote:Според казванието на покойната ми майка Мария, която на 1900 год. се помина в гр. Самоков, щом бе встъпила на 90-го-дишната си възраст, родил съм се бил на 1-й февруари 1834
год. в македонский град Охрид, някогашната столица на българските царе от Самуиловата династия и доскорошната резиденция на българските независими архиепископи, роден от родители българи, православни, средне сиромаси.

Quote:Дойдох в свободна България и тогашната И. Румелия (Юж. България), в Самоков, София и Пловдив. От тоя последний град, препоръчан от н. в. преосвещенство сегашний старозагорский митрополит, тога архимандрит Методий, вестявам се в Цариград пред н. блаженство българский екзарх г. Йосиф I, който ме прие твърде благосклонно. По предварително споразумение с о. архим. Методия н. блаженство предумва ме да се върна обратно в Македония, за да приготвя основите и почвата на българското учебно дело за подпомагане на тамошните братя в учебно отношение. Аз не се противих много, тъй като и моята цел беше тождествена.

Quote:Аз тога, както и по-сетне, през цялата година, ]бях упълномощен от Екзархията да диря и да намирам учители за цяла Македония, та да ги препоръчвам за назначение, както гласи и едно екзархийско до мене писмо.

София, м. януарий 1909 г.
Козман А. Шапкарев

http://www.promacedonia.org/bmark/ksh/ks...rafija.htm

Шапкарев се борел срещу Екзархията - таридинщини!
(This post was last modified: 23-11-2010, 02:31 PM by Han Solo.)
23-11-2010, 02:28 PM
Reply
val Offline
Member

Хм. Сори за оффтопика, ама, Таридине, така и така си почнал да бараш извори, айде и мене да не ме заборавиш. Да ти припомнам за секой случай:
(20-11-2010, 10:06 AM)Taridin Wrote: Селото е крстено на Василиј Смирненски, а неговиот внук бил од ВМОРО.
Знам дека на Благоев брат му бил „Грк“ но не го најдов изворот. Барам го. Чекање му е мајката. Почекај!
Поминаа веке 5 дена. И ако не добиам одговор до крайот на денот, ке треба да ми рецитираш "Аз съм българче" пред сите во тема во коя яс кажам. Devil3
Аз казах!
23-11-2010, 02:31 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Хане, мислиш дека еден човек по различни причини не може да си ги промени ставовите?

Нема зошто да се разговара со тебе тогаш.

Вал, тебе те заборавив.
Дај да ти рецитирам, не ми се бара сега. Знам дека го читав дека брат му на Благоев бил „Грк“.

Сега најдов нешто многу поинтересно. Ќе ортворам тема.
23-11-2010, 02:40 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Бегане по тъч-линията му е майката и СПАМ!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
23-11-2010, 02:41 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(23-11-2010, 02:40 PM)Taridin Wrote: Сега најдов нешто многу поинтересно. Ќе ортворам тема.

Пак избяга от дискусията, то се знае. Теб те признавам за майстор в увъртанията и спама. Se_klanjam
Утре очакваме небрежно да забравиш какво си видял и пак да кажеш,
че Шапкарев се борел срещу Екзархията! Па го наградила България за това с орден и пенсия! Pos
Давай новата тема, с някоя нова "тайна". Icon_wink
(This post was last modified: 23-11-2010, 02:52 PM by Han Solo.)
23-11-2010, 02:51 PM
Reply