Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.27 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НОВОГОВОР - NEWSPEAK
Author Message
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#1

Ја поставувам оваа тема за да можеме сите изјави на политичарите кои се двосмислени и нелогични, кои имаат за цел да збунат или да заведат во погрешна насока да ги поставиме на оваа низа било да се од пред дваесет години или се случуваат сега, за да можеме да ги разложиме, анализираме и/или раскринкаме со заеднички напор.
Би почнал со референдумското прашање.
Читав една книга "Thank you for Arguing" од Jay Heinrichs,
еден пасус ми го привлече вниманието.
Можеби грешам во моето размислување, но заклучете сами:
Quote:" ......Vote Republican and keep taxes down.
If you have problem finding the reason in this argument, restate it with "because" in it, then someone maybe pitching you a fallacy.
In this case, though, it works fine:"Vote Republican, because Republicans will keep taxes down."

Pollster: Do you plan to vote Democratic and protect the middle class?

This is a classic example of a push poll, that sleazy argument disguised as a survey.

ME:You mean I should vote Democratic because that'll help the middle class?
POLLSTER: I'm not supposed to answer questions.
ME:I only answer questions. You didn't ask one.
POLLSTER:Yes, sir. I did. I said...
ME: You're right. Actually, you asked two questions. Do I plan to vote Democratic, and do I want to help the middle class? Now, which would you like me to answer?
POLLSTER: [Click]"
(p.128)
http://www.amazon.com/Thank-You-Arguing-...556&sr=1-1
А еве го и Референдумското прашање на Македонски и Англиски:
Quote:1. Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право да влез во иднен сојуз на суверени држави на Југославија?
ЗА ---- ПРОТИВ
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B...0%B0,_1991
1. Are you for sovereign and independent state of Macedonia, with the right to enter in a future union of sovereign states of Yugoslavia?
FOR ---- AGAINST
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_...ndum,_1991
(This post was last modified: 10-11-2010, 08:37 AM by montehristo.)
10-11-2010, 08:34 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#2

Quote:Политиката ги искомпромитира и зборовитеПолитиката им направи лош маркетинг на зборовите. Ај, сега, биди граѓанин за европска Македонија, да те видам! Особено ако си поддржувач на владината коалиција. Ај обедини се за Македонија, особено ако не ти е мил ангажманот на Љубе Бошковски!Јазична (не)толеранција
Современата политичка практика ги компромитира зборовите и им дава значење поинакво од тоа што изворно го имаат. Тоа, велат лингвистите, не е искуство, непознато и за други средини и за поинакви времиња, но на нашава сцена и во нашава доба деформацијата на значењето на зборовите доаѓа преку политиката и тие, дури и тогаш кога значењето во суштина им е дијаметрално спротивно, попримаат негативна конотација.

• Можеме ли сега да бидеме граѓани на европска Македонија без да нé поврзат со Бранко Героски?
• Можеме ли да се обединиме за Македонија без да бидеме во партијата на Љубе Бошковски?
• Можеме ли сега да имаме НАДЕЖ без врска со начинот на кој работел претседателскиот кабинет на Бранко Црвенковски!
• Можеме ли сега да бидеме почитувачи на револуционерните традиции на ВМРО, а да не бидеме поддржувачи на ДПМНЕ?
• Можеме ли да бидеме патриоти, а да не станеме „патриоти“ од оние што СДСМ ги третира за предавници?
• Можеме ли да си закажеме на плоштадот „Слобода“, а да не се истепаме на плоштадот „Македонија“?
• Можеме ли да се декларираме за нови демократи без да ни се прикачи веднаш Имер Селмани?
• Може ли описот европска земја да означува само географска одредница, без да го носи во себе и нашиот копнеж за евроинтеграција?
Ај, сега, биди граѓанин за европска Македонија, особено ако си поддржувач на ВМРО-ДПМНЕ! Ај обедини се за Македонија, особено ако немаш исто мислење со Љубе Бошковски. Или имај НАДЕЖ, иако во суштина си очаен поради начинот на кој работел претседателскиот кабинет на Бранко Црвенковски!

- Политичката лингвистика јасно утврдила како јазикот на политиката го менува јазикот. Постојат многу примери за тоа. Зборот комунист, на пример, некогаш беше чест и доблест, а сега носи стигма и има погрдно значење. Таков е и зборот демократија, кој можеби сто пати досега си го менувал значењето. И тоа може да се посматра, не само историски, туку и географски - едно значел во источните земји, друго во западните - вели Димитар Пандев, професор на Катедрата за македонски јазик на Филолошкиот факултет.

Начинот на кој политиката ги компромитира зборовите е типичен пример за нетолеранцијата на политиката спрема сите други области на секојдневието.

- Политиката навистина им направи лош маркетинг на зборовите и ќе треба да помине време на прочистување за да им се врати повторно нивното изворно значење. Сега новото значење им го дава политичкиот контекст. Бомбардирани сме од политиката, од каде што ни доаѓаат многу информации, многу повеќе отколку од другите области на животот. Оттаму таа деформација е толку интензивна - вели Весна Чепишевска-Мојсовска од истата катедра.

Ќе треба ли и јазикот да го лустрираме за да им се врати на зборовите нивното изворно значење?

Јазикот е како парите

Неколку суштински збора што ја обликуваат идејата што ги придвижува сите домашни политички стратегии за иднината последниве месеци се употребуваат со задршка. Откако на политичката сцена се појавија членовите на невладината организација „Граѓани за европска Македонија“ и откако владејачката гарнитура здраво се потруди нивниот невладин карактер да го поврзе со т.н. „паралелна влада“ во фондацијата Институт отворено општество (што се смета за тело под влијание на опозициската СДСМ), зборовите „европска“ и „граѓани“ добија поинакво значење. Опозициско. Онакво какво што им придаваат нивните политички опоненти на политичката сцена.

- Не само овие, сите зборови си постојат во нивното примарно значење, а тој што ги користи во друг контекст ќе ги прави тоа сé додека му е потребно. А секој збор може да се стави во нов контекст. Умислата му го дава значењето на зборот, а ваквата умисла апсолутно го деформира - вели Анета Дучевска, професорка на Катедрата за македонски јазик.

Навистина, каков контекст им даде современата политичка практика на некои многу обични зборови?
Можеме ли сега да бидеме почитувачи на револуционерните традиции на ВМРО, а да не бидеме поддржувачи на ДПМНЕ?

Можеме ли да бидеме патриоти, а да не станеме „патриоти“ од оние што СДСМ ги третира за предавници?

Можеме ли да си закажеме на плоштадот „Слобода“, а да не се истепаме на плоштадот „Македонија“?

Можеме ли да се декларираме за нови демократи без да ни се прикачи веднаш Имер Селмани?

Може ли описот европска земја да означува само географска одредница, без да го носи во себе и нашиот копнеж за евроинтеграција?

- Мал број зборови го имаат своето изворно значење. Со студентите сега паралелно ги разгледуваме значењата на зборовите во Речникот од 1961 до 1965 година и во новиов, Толковен речник, и гледаме колку се изменило зборовното значење во меѓувреме. Некаде се зголемиле значењата, некаде се намалиле. На тоа влијае нивната употреба. Како што вели еден руски лингвист, јазикот е како парите - колку повеќе ги употребувате зборовите, толку помалку вредат - вели проф. Пандев.


Модерни зборови


И јазикот, како и жените, е жртва на модата. Но модните трендови во него ги диктира политиката. Моментно, врвниот моден гуру на јазикот.

- Има зборови со увезено значење од англискиот јазик, кое сме го усвоиле. Таков е, на пример, зборот аплицира, кој беше прифатен и кај нас, но со поинакво значење од ова со кое се користи денес. Порано значеше нанесување, обично на ткаенина, или внесување капки за очи на пример, а денес значи поднесување документи за вработување или за подигање пари од фондови. Тоа што значењето, увезено од англискиот јазик, сега се увезува од современата политичка практика на домашната сцена е прашање на мода - вели лингвистката Симона Гаџовска-Грујовска.

Дали тоа треба автоматски да значи и дека политиката е во тренд? И дека така, сеприсутна и семожна, влијае на севкупниот контекст (сигурно), што значи и на контекстот на јазикот (несомнено) и на значењето на зборовите (очигледно)?

- Се чини дека е така. На тој начин во јазикот навлегувале и турцизмите, кои се одомаќиниле кај нас и имале позитивно значење за јазикот, но овде, во името на политиката, зборовите добиваат негативно значење. Тоа е нешто сосема друго - вели Чепишевска-Мојсовска.

Има ли надеж (обична надеж, а не име на ПР-аферата на Бранко Црвенковски) дека јазичната толеранција е поголема од политичката и дека зборовите ќе можат да се рехабилитираат?

Тешко. За тоа ќе биде потребно многу време, сметаат лингвистите. И една, да употребиме еден модерен политички термин, солидна јазична лустрација.

- Постои тезата за јазичната рециклажа. Знаете, колку повеќе се зборува, толку повеќе има за исфрлање од јазикот. Она што е вишок ќе се исфрли. Во зборови или во значење. Но дотогаш ќе ја согледуваме и поднесуваме теоријата на фатика, очигледна во јазикот на политиката - многу да се зборува ништо да не се каже - вели проф. Пандев.

Или, би рекле, да се каже со поинакво значење. Има ли јазикот одбрана од тоа?

- Нема - вели Дучевска.

Или промената, како што вели Гаџовска-Грујовска, можат да ја извршат единствено медиумите, оние што, рака на срце, несебично придонесуваат во компромитацијата на зборовите и нивните значења.
Компромитирани зборови

Ацко: Може ли да ги почитувам ликот и делото на Ченто, а да не бидам член на ВМРО-ДПМНЕ?

Коста: Можам ли да се гордеам со моето античкомакедонско потекло без да ме етикетираат како антиквизатор?

Игор: Може ли некој да се вработи во државна служба без сите да мислат дека е партиски измеќар?

Игор - Карпош: Може ли да ги коментирам владата и опозицијата, без разлика дали зборувам добро или лошо, без притоа да сум етикетиран како припадник на спротивната опција?

Игор П: Може ли да кажам дека сум Македонец затоа што тоа се моите чувства, без да навредам нечии туѓи чувства?
(од анкетата на веб-страницата на „Нова Македонија“, на која читателите коментирале не само компромитирани зборови, туку и состојби)
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22135
Prosto resenie, pa sega pamet vo glava.
Quote:What Kind of Messenger Are You?
Be Aware of the Messages You're Delivering; Your POV May Shift


By DON MIGUEL RUIZ, DON JOSE RUIZ and JANET MILLS
July 23, 2010


Have you ever noticed that we are all messengers? Every one of us uses the word to form our opinions, to express our point of view. We are constantly using the word to deliver and receive messages to those around us and even to ourselves. The question is: What kind of messages do we deliver? Do we deliver the truth or do we deliver lies? Delivering lies is the core of the problem, because all conflict -- whether it's inner conflict or conflict between humans -- is the result of believing in lies and delivering lies.
Be Aware of the Messages You're Delivering; Your POV May Shift
Have you ever noticed that we are all messengers? Every one of us uses the word to form our opinions, to express our point of view.


The world is populated by billions of messengers, but what kind of messengers are they? The answer is obvious. You see the consequences in the world. The majority of the humans on Earth have no idea that words have the power of creation. They have no idea where the power of their word comes from, which means that words have power over them.

What kind of messenger are you? Just allow this question to go directly into your heart, where you can feel the meaning and intent behind the words. What kind of message are you delivering to your children, to your beloved, to your siblings, to your parents, to everyone around you? Are you a messenger of gossip and lies? Do you feel comfortable with all the drama that comes as a result of believing in lies? Is that what you share with everyone around you? Is that what you teach your children?

You are always delivering a message to everyone around you, but mainly you are always delivering a message to yourself. What is the message? That message is the most important one, because it affects your whole life. How do you treat yourself? Are you kind to yourself? Do you respect yourself? Do you even like yourself? What kind of life are you creating for yourself? Are you happy or are you suffering? If you're suffering, if there's drama and injustice in your life, then you're not being impeccable with your word. All those voices in your head are distorting your message. What kind of message will you deliver to the people you love the most if the messages that you deliver to yourself are guiding you into suffering?


Just imagine that you are talking to a wall. Don't expect an answer. It's not for the wall to hear what you're saying. It's for you to begin to see the impact of your words on everything around you. By talking to a wall, your message becomes very clear. After that, the importance of being impeccable with your word becomes obvious.

Now use your imagination to see the kind of messages other people delivered to you in your entire life. People were always delivering messages to you, and you were always perceiving their messages. How did all those messages affect you? Out of all the messages that you received, how many of those messages did you agree with and take as your own? How many of those messages are you still delivering now? If you're delivering somebody else's messages, whose messages are you delivering?

What will make a difference in the messages you deliver? The answer is awareness. Just have the awareness of the kind of messages that you've delivered and received your entire life. Once you are aware of the messages that you're delivering, and the messages that other people are delivering to you, your point of view will shift completely. The moment will come when you clearly see the effect of your words, the effect of your actions, the effect of your presence on other people. You will see exactly what kind of messenger you are, and you will clearly see what kind of messengers the other people are.

Once you become aware of the power of your word, you can change the way you communicate with yourself and with other people. Perhaps you've misused the word because you were innocent, because you didn't have awareness. But once you have awareness, you cannot claim innocence anymore. You know exactly what you're doing, and whatever you're doing is perfect, but now it's your decision; it's your choice.


Now the question becomes: What kind of message do you choose to deliver? Is it truth or is it lies? Is it love or is it fear? Our choice is to deliver a message of truth and love. What is yours?

Don Miguel Ruiz is the international best-selling author of "The Four Agreements" -- a New York Times best seller for more than seven years. Now "The Fifth Agreement" has been written by don Miguel Ruiz and his son, don Jose Ruiz, with Janet Mills. The sequel has already garnered worldwide interest and has been translated into 17 languages. Both Miguel and Jose lecture and lead classes across the United States, and at sacred sites around the world. For more information about current programs offered by don Miguel Ruiz and don Jose Ruiz, please visit http://www.miguelruiz.com. Janet Mills is the founder and publisher of Amber-Allen Publishing. For information about other bestselling titles from Amber-Allen Publishing, please visit http://www.amberallen.com.
http://abcnews.go.com/GMA/Spirituality/d...d=11225762
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 18-11-2010, 03:10 AM by montehristo.)
18-11-2010, 03:08 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#3

Nekoj moze da pomisli deka ova nema nikakva vrska so ona sto se slucuva vo Makedonija, no, Jas velam vaka, ova ima vrska so se sto ni se slucuva vo zivotot.
So toa zosto na Makedonija ne i ide.
So Kriminalnata Privatizacija.
So Kriminalcite vo Sudiskite redovi.
So kriminalcite vo redovite na Drzavnata Administracija.
So kriminalcite vo Organite na progon.
So Lustracijata.
So toa zosto ludjeto ne izleguvaat na izbori.
Nieden od nasite politicari ne e avtenticen, nieden.
Ako ja govoris vistinata , togas si avtenticen.

Quote:The Power of Doubt: When Being Skeptical Is a Good Thing
By don Miguel Ruiz and don Jose Ruiz

Have you ever asked yourself if something you heard was actually true? Have you ever wondered if someone was lying to you, or worse yet, have you ever wondered, "Am I lying to myself?" Do you believe those voices in your head that are giving you opinions? Do you tend to believe other people's opinions? If you answered yes to any of these questions, you will understand when being skeptical is a good thing.


Right now, you're delivering a message to yourself and to everyone around you. You're always delivering messages, and you're always receiving messages from one mind to another mind. But the most important messages are the ones you deliver to yourself. What are those messages? The word is a force you cannot see, but you can see the manifestation of that force, the expression of the word, which is your own life. The way to measure the impeccability of your word is to ask yourself: Am I happy or am I suffering? If you're suffering, it's because you're telling yourself a story that isn't true, but you believe it.

When you look at yourself in a mirror, do you like what you see, or do you judge your body and use the word to tell yourself lies? If you believe that you are not attractive enough, then you believe a lie, and you are using the word against yourself, against the truth.

Is it really true that you are too heavy or too thin? Is it really true that you are not beautiful? If you're telling yourself: "I'm fat. I'm ugly. I'm old. I'm not good enough. I'll never make it," then be skeptical. Don't believe yourself, because none of these messages come from truth, from life. These messages are distorted; they're nothing but lies. The truth is, there are no ugly people. There's no universal book of law where any of these judgments are true. Every judgment is just an opinion—it's just a point of view—and that point of view wasn't there when you were born.

Everything you think about yourself, everything you believe about yourself, is because you learned it. You learned the opinions from Mom, Dad, siblings and society. They sent all those images of how a body should look; they expressed all those opinions about the way you are, the way you are not, the way you should be. They delivered a message, and you agreed with that message. And now you think so many things about what you are, but are they the truth?

What is the truth and what is the lie? Humans believe so many lies because we aren't aware. We ignore the truth or we just don't see the truth. When we are educated, we accumulate a lot of knowledge, and all that knowledge is just like a wall of fog that doesn't allow us to perceive the truth, what really is. We only see what we want to see; we only hear what we want to hear. Our belief system is just like a mirror that only shows us what we believe.

In our development, as we grow throughout our lives, the structure of our beliefs becomes very complicated, and we make it even more complicated because we make the assumption that what we believe is the absolute truth. We never stop to consider that our beliefs are only a relative truth that's always going to be distorted by all the knowledge we have stored in our memory. As children, we are innocent; we believe almost everything that we learn, but everything that we learn isn't true. We put our faith in lies, we give them power, and soon those lies are ruling our lives.
Za celiot tekst tuka: http://www.oprah.com/spirit/The-Power-of-Doubt
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 18-11-2010, 03:22 AM by montehristo.)
18-11-2010, 03:20 AM
Reply