Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 17 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УСТАВЕН СУД
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#21

Уставот и полицијата - кој кого/што штити?


Политичката цел на наводната „реформа“ во полицијата не е намалување на бројот на вработените, иако така пишува во документите за реформата. Политичката цел е да се избркаат неподобните и комуњарите, за да се вработат свои


Македонскиот полициски синдикат протестираше пред Уставниот суд демонстрирајќи револт од одлуката на Судот да поведе постапка за оценка на одредба од Законот за внатрешни работи, со чија примена околу 940 припадници на МВР (од цивилниот и од униформираниот состав) од 1 јануари, па во наредните пет години треба да заминат во предвремена пензија.

Принципот на рано пензионирање на полициските службеници, како по основа на закон, така и по основа на нивно барање, постои во поголем број европски држави. Овие лица се одлучуваат за предвремено пензионирање затоа што сакаат својата работна кариера да ја продолжат на друго место, каде што можат да придонесат за развојот на полициските служби во неразвиените држави, но и да заработат.
izvorИма ли останато нешто полициско во Тасева?

Кога неупатен и неинформиран граѓанин би ги читал завчера објавените пасуси на проф. д-р Слаѓана Тасева, доколку неговиот ум и разум успеал да остане „непоматен-неинфициран“ од политичката инфлуенца, здраворазумно би заклучил дека чита уште еден памфлет на политички аздисаните универзитетски професори, со цел исполнување доволен број „кредити“, за да добие што повисока оцена, кога неговата политичка опција ќе дојде на власт и со тоа добие и повисоко место во владината хиерархија

Без намера на долго и на широко да реплицирам на текстот, сепак поради фактот што во него лично сум прозван, ќе одговорам на прашањата што д-р Тасева ми ги поставува. Та нели професор е, треба да одговорам на прашањето.


1. Јас имам 45 години старост и 30 години стаж (со вклучена бенефиција, инаку активна работа од 22 години) и ниту со општиот закон, ниту со оспорениот пред Уставен суд Закон за внатрешни работи, ни од далеку не исполнувам ниеден услов за пензија. Ви изгледам стар професорке, нели? И моите пријатели и блиски велат дека брзо остарев. Е, па професорке моја, додека Вие теравте козметички третмани по Лондон, Париз и други метрополи, седевте во удобната професорска фотелја, јас го терав „џандарлакот“, лежев во ендеците на „Железничка“ пред касарната во Охрид во 1990 и чекав да нападне ЈНА, со оклопен транспортер влегував во Радолишта и Гостивар, „умирав и офкав“ со моите убиени и ранети колеги во 2001 година, повикував, сослушував и криминалистички одмерував во над илјада сработени предмети. Знаете ли од пресудените девет години на криминалец, колку одат во минус на животот на оперативецот - најмалку две, а доколку тој е одмаздољубив, може и да не го дочека жив неговото излегување од затвор.

Токму тоа е и суштината на нашите барања за бенефицирано одење во пензија, зошто моите колеги се истрошени - предвреме остарени.
izvor
15-01-2010, 02:25 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#22

Kako prvo, ne postoi nikade nezavisen sindikat ili unija.
Kako vtoro, pri formiranje na sindikat se islusuvaat site strani vmesani vo toj proces (rabotodavec i rabotnik) pred sudjata koj odlucuva dali ima osnov za formiranje unija ili sindikat.
Kako treto prvo se odi na proces koj e poznat kako koleketivno cenkanje, pa togas na se odi strajk ili pred pomal sud. Zatoa sto treba da mu se dade sansa na rabotodavecot da si go resi problemot so rabotnicite interno. A so poseben zakon se resavaat beneficii na veteranite od nekoja nacionalna kriza (elementarni nepogodi ili vojna).
Ako ednata strana ne e zadovolena ili ako se oceni deka necii prava se zagrozeni se odi na Apelacionen sud.
16-01-2010, 05:52 PM
Reply
MKEUpatriot
Unregistered

 
#23

Уставниот суд го дрмаат 5 уставни судии.Љиљана Ристова Ингилизва бивш претседател на ДИК назначена од СДСМ во 1998 и десна рака на Б.Ц,потоа Бранко Наумовски бивш заменик министер за правда во владата на Б.Ц 1995,потоа Наташа Габер и Старова Гзиме влезени 2007 по предлог на Бранко,Игор Спировски секретар на Собрание од ЛДП.Тие се тие кои дрмаат ,и често се конфронтираат со останатите судии кои сакат чесни да си ја вршат работата без политички местенки
16-01-2010, 07:13 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#24

(16-01-2010, 07:13 PM)MKEUpatriot Wrote: Уставниот суд го дрмаат 5 уставни судии.Љиљана Ристова Ингилизва бивш претседател на ДИК назначена од СДСМ во 1998 и десна рака на Б.Ц,потоа Бранко Наумовски бивш заменик министер за правда во владата на Б.Ц 1995,потоа Наташа Габер и Старова Гзиме влезени 2007 по предлог на Бранко,Игор Спировски секретар на Собрание од ЛДП.Тие се тие кои дрмаат ,и често се конфронтираат со останатите судии кои сакат чесни да си ја вршат работата без политички местенки

Sekogash komunistite, segashnive Socijaldemokrati, pravat zamena na tezi. Nikoj ne e protiv Ustavniot sud, tuku protiv negoviot SOSTAV. MKEUpatriot mnogu ubavo si go predstavil toa preku pette sudii. Samo chovek koj ne saka pravna i demokratska drzava vakviot sostav na Usravniot sud ke go odobruva.

Eve DVA BISERA na Ustaven sud po terkot na Gligorov i Crvenkovski:

"Уставниот суд на Макеонија во септември 1992 година, го отфрли барањето на ВМРО ДПМНЕ за оценување на уставноста на актот со кој председателот на Републиката за мандатар за состав на владата го одределува Бранко Црвенковски, со образлозение дека тоа представува дејствие на председателот на Републиката.......
Со други зборови, тоа не е пропис по кој Уставниот суд е надлезен да постапува поради схто се оградува.!!!


Ustavniot sud za VITALNI prashanja od interes na Makedonija se proglasil za nenadlezen. Odlukite na Predsedatelot gi stava nad Ustavniot sud.


"Уставниот суд го отфрли и барањето на пратеникот Томислав Стојановски , за оценуванје на уставноста на одлуката за изгласуванје недоверба на Владата што Собранието ја донесло на седницата на 07 јули 1992 година, со ОБРАЗЛОЗЕНИЕ дека член 10 од Уставниот закон е ИСТО ДЕКЛАРАТИВНА ОДРЕДБА ВО КОЈА НЕ ТРЕБА МНОГУ ДА СЕ "СИТНИЧАРИ".

Ustavni sudii za USTAVEN ZAKON da velat deka toa e DEKLARATIVNA ODREDBA. Vo demokratska drzava takvo neshto nemoze da se sluchi.
Ovi dev prekrshuvanja na Ustavnot i Ustavniot zakon BITNO VLIAEA NA MAKEDONSKATA IDNINA. Kako i deneska i togash isttat grupacija na ludje gi braneshe odlukite na PARTISKIOT USTAVEN SUD.
16-01-2010, 08:01 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#25

(16-01-2010, 07:13 PM)MKEUpatriot Wrote: Уставниот суд го дрмаат 5 уставни судии.Љиљана Ристова Ингилизва бивш претседател на ДИК назначена од СДСМ во 1998 и десна рака на Б.Ц,потоа Бранко Наумовски бивш заменик министер за правда во владата на Б.Ц 1995,потоа Наташа Габер и Старова Гзиме влезени 2007 по предлог на Бранко,Игор Спировски секретар на Собрание од ЛДП.Тие се тие кои дрмаат ,и често се конфронтираат со останатите судии кои сакат чесни да си ја вршат работата без политички местенки

Ova sto se objasnuva se vika sudski aktivizam, i toj e strogo zabranet posebno vo Evropa so dogovorot od Lisabon.
Koga nekoj ke zavrsi pravo izbira kade da raboti:privatno ili javna sluzba (politika ili sudstvo). Advokatite sto se naznacuvaat na sudska stolica im prekinuva bilo kakva funkcija (profesor, biznis, politika).
Sudiite sto se narekuvat konzervativci ili liberali se bazira vrz osnova na odlukite sto gi donesuvaat.
16-01-2010, 10:59 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#26

Да ги потсетам сите дека единствена влада што не почитуваше судска одлука е таа на Бранко Црвенковски од времето кога претседател на државата беше Киро Глигоров. Што би рекле во време кога целата власт беше во рацете на СДСМ. Не се почитуваше одлуката на Врховниот суд за покачување на пензиите од 8% во согласност со важечкиот закон. Владата го прекршуваше и законот и судската одлука со образложение од овчарот дека бродот (се мисли на Македонија) ќе потоне ако се проптовари со зголемените пензии. Кога Груевски стана министер одлуката на судот се спроведе, а бродот не потона. Иако се даваше и разлика за неисплатените зголемувања од владата на Црвенковски. Во која министри беа некои колумњари. На пример Љубомир Фрчковски, Ѓунер Исмаил, Абдулменаф Беџети ... На списокот е и еден заменик министер во таа влада, кој подоцна беше и Народен правобранител на предлог од своето стадо, СДСМ, и ниту во таа функција не мрдна со прст поради непочитување на законот, па во знак на благодарност во времето кога неговата партија повторно дојде на власт и вработуваше по еден од секое семејство стана судија на Уставниот суд. Тоа е Бранко Наумовски. Неговата сопруга Мирјана едно време беше во претседателството на жени СДСМовки, а синот Александар советник во општина Ѓорче Петров од редовите на истата партија. Што би рекле независен сдсмовски уставен судија.
П.С.: Ако на некој му пречи критикување на одлука што се спроведува, а посакува да дојде на власт непочитувач на судски одлуки или се работи за слепа љубов или за психијатриски случај. Можеби и грешам. Не сум психијатар. Но дека не е нормално не е сигурно.
18-01-2010, 10:47 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#27

Error.
(This post was last modified: 18-01-2010, 12:24 PM by трендафил.)
18-01-2010, 12:23 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#28

(18-01-2010, 10:47 AM)трендафил Wrote: Да ги потсетам сите дека единствена влада што не почитуваше судска одлука е таа на Бранко Црвенковски од времето кога претседател на државата беше Киро Глигоров. Што би рекле во време кога целата власт беше во рацете на СДСМ. Не се почитуваше одлуката на Врховниот суд за покачување на пензиите од 8% во согласност со важечкиот закон. Владата го прекршуваше и законот и судската одлука со образложение од овчарот дека бродот (се мисли на Македонија) ќе потоне ако се проптовари со зголемените пензии. Кога Груевски стана министер одлуката на судот се спроведе, а бродот не потона. Иако се даваше и разлика за неисплатените зголемувања од владата на Црвенковски. Во која министри беа некои колумњари. На пример Љубомир Фрчковски, Ѓунер Исмаил, Абдулменаф Беџети ... На списокот е и еден заменик министер во таа влада, кој подоцна беше и Народен правобранител на предлог од своето стадо, СДСМ, и ниту во таа функција не мрдна со прст поради непочитување на законот, па во знак на благодарност во времето кога неговата партија повторно дојде на власт и вработуваше по еден од секое семејство стана судија на Уставниот суд. Тоа е Бранко Наумовски. Неговата сопруга Мирјана едно време беше во претседателството на жени СДСМовки, а синот Александар советник во општина Ѓорче Петров од редовите на истата партија. Што би рекле независен сдсмовски уставен судија.
П.С.: Ако на некој му пречи критикување на одлука што се спроведува, а посакува да дојде на власт непочитувач на судски одлуки или се работи за слепа љубов или за психијатриски случај. Можеби и грешам. Не сум психијатар. Но дека не е нормално не е сигурно.

Koga ne se ispolnuva sudska odluka se gubi rabota i se vrsi istraga zosto taa odluka ne se ispolnila. Vo ovoj slucaj sto mi go navede ovaa e politicka motivirana odluka, bidejki Sudstvoto e nezavisno ne smee da se dirigira vo nosenje na odluka.
21-01-2010, 05:25 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#29

ВМРО-ДПМНЕ:Уставен ги штити кодошите од времето на Црвенковски

Силен удар врз демократијата,реагира владејачката ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Уставниот суд времено да замрзне 4 одредби од законот за лустрација.

Судиите се избрани за време на зенитот на Бранко Црвенковски и забраната за лустрација на транзиционите политичари, според Бонева е граѓаните да не добијат одговор дали Црвенковски и други функционери, контролирајќи ги тајните служби се пресметувал со политичките неистомисленици.

„Оваа реакција треба да биде апел до членовите на Уставниот суд, многу сериозно да размислат за својата одлука и за штетата што ја прават на Република Македонија. На сите ни е јасно дека од 1991 година па наваму се кршени човековите слободи и права токму во тој дел кој што требаше одговор за тоа да даде законот за лустрација“, рече Силвана Бонева, ВМРО-ДПМНЕ.OVIE UDBASI TREBA POD HITNO DA SE ISTERAAT OD OVOJ USTAVEN SUD.
29-01-2010, 04:01 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#30

(29-01-2010, 04:01 PM)NACIONALIST Wrote: ВМРО-ДПМНЕ:Уставен ги штити кодошите од времето на Црвенковски

Силен удар врз демократијата,реагира владејачката ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Уставниот суд времено да замрзне 4 одредби од законот за лустрација.

Судиите се избрани за време на зенитот на Бранко Црвенковски и забраната за лустрација на транзиционите политичари, според Бонева е граѓаните да не добијат одговор дали Црвенковски и други функционери, контролирајќи ги тајните служби се пресметувал со политичките неистомисленици.

„Оваа реакција треба да биде апел до членовите на Уставниот суд, многу сериозно да размислат за својата одлука и за штетата што ја прават на Република Македонија. На сите ни е јасно дека од 1991 година па наваму се кршени човековите слободи и права токму во тој дел кој што требаше одговор за тоа да даде законот за лустрација“, рече Силвана Бонева, ВМРО-ДПМНЕ.OVIE UDBASI TREBA POD HITNO DA SE ISTERAAT OD OVOJ USTAVEN SUD.

So ovaa odluka ustavnite sudii jasno pokazaa koi se i chii se. VMRO DPMNE treba da povede inicijativa vo Sobranieto za razreshuvanje na sudiite na Ustavniot Sud. Tvrdenjeto na Dr. Zoran Todorovski, direktor na Arhivot na Makeonija deka vo Arhivot postojat dosie od 1991 do 1998 za politichki i ideoloshki nesistomislenici na Branko i bandata e dovolen dokaz za opravdanosta za razreshuvanje na Brankovite crveno kmerski sudii na ustavniot sud.
Javi mu Naci na Grujo- eve mu shansa.....
29-01-2010, 04:15 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#31

(29-01-2010, 04:15 PM)mara-popara Wrote: So ovaa odluka ustavnite sudii jasno pokazaa koi se i chii se. VMRO DPMNE treba da povede inicijativa vo Sobranieto za razreshuvanje na sudiite na Ustavniot Sud. Tvrdenjeto na Dr. Zoran Todorovski, direktor na Arhivot na Makeonija deka vo Arhivot postojat dosie od 1991 do 1998 za politichki i ideoloshki nesistomislenici na Branko i bandata e dovolen dokaz za opravdanosta za razreshuvanje na Brankovite crveno kmerski sudii na ustavniot sud.
Javi mu Naci na Grujo- eve mu shansa.....


Abe jas sum uste utre da se isteraat tie udbasi, ali zakonot gi stiti, mislam deka nemozi nikoj da gi smeni oc=sven ako sakat sam sudijata da ja napusti funkcijata, a mandatot im trae 9 godini.
Mora da se bara cara da se trgnat ovie gnasi od ovie funkcii
29-01-2010, 04:19 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#32

(29-01-2010, 04:01 PM)NACIONALIST Wrote: ВМРО-ДПМНЕ:Уставен ги штити кодошите од времето на Црвенковски

Силен удар врз демократијата,реагира владејачката ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Уставниот суд времено да замрзне 4 одредби од законот за лустрација.

Судиите се избрани за време на зенитот на Бранко Црвенковски и забраната за лустрација на транзиционите политичари, според Бонева е граѓаните да не добијат одговор дали Црвенковски и други функционери, контролирајќи ги тајните служби се пресметувал со политичките неистомисленици.

„Оваа реакција треба да биде апел до членовите на Уставниот суд, многу сериозно да размислат за својата одлука и за штетата што ја прават на Република Македонија. На сите ни е јасно дека од 1991 година па наваму се кршени човековите слободи и права токму во тој дел кој што требаше одговор за тоа да даде законот за лустрација“, рече Силвана Бонева, ВМРО-ДПМНЕ.OVIE UDBASI TREBA POD HITNO DA SE ISTERAAT OD OVOJ USTAVEN SUD.


Nacionalist ne si go kachil vtoriot del na tekstot . Vo nego se gleda pod chija direktiva e donesena vakva sramna odluka. I shto e za tebe povazno izjavata na Boneva deka "Уставен ги штити кодошите од времето на Црвенковски" e TOCHNA.


Quote:ВМРО-ДПМНЕ: Уставен ги штити кодошите од времето на Црвенковски

Катерина Цаневска Арсовска

Ова пак за СДСМ е класичен притисок, вовед во диктатура и демонстрирање апсолутизам.

„ВМРО-ДПМНЕ и натаму продолжува со навистина вулгарен и константен притисок кон сите оние институции кои не се под нивна директна партиска контрола. Ова значи класична демонстрација на сила и манифестација на апсолутна власт, значи вовед во класична диктатура“, вели Весна Бендевска, СДСМ.
29-01-2010, 04:24 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#33

Da da trebase i toa ali sega e gotovo dobro e sti ti go kaci toa
29-01-2010, 04:25 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#34

(29-01-2010, 04:25 PM)NACIONALIST Wrote: Da da trebase i toa ali sega e gotovo dobro e sti ti go kaci toa

Znachi, bagrava komunjarska ne preza od nishto. Slavjanski dade eden sovet ...so koj potvrduva edno mislenje od iskustvo. Crvenata banda na Branche srbomanche e dojdena so krv i so krv ke mora da sei odi. Sirte diktatori taka zavrshile. A ke treba da se pobraza . Dodeka e ziv tvorecot na sevo ova vo Makedonija-Kiro Gligorov.
Zaedno da vistat na besilka i toj i negoviot uchenik Branko Crenkovski...
29-01-2010, 04:30 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#35

(16-01-2010, 07:13 PM)MKEUpatriot Wrote: Уставниот суд го дрмаат 5 уставни судии.Љиљана Ристова Ингилизва бивш претседател на ДИК назначена од СДСМ во 1998 и десна рака на Б.Ц,потоа Бранко Наумовски бивш заменик министер за правда во владата на Б.Ц 1995,потоа Наташа Габер и Старова Гзиме влезени 2007 по предлог на Бранко,Игор Спировски секретар на Собрание од ЛДП.Тие се тие кои дрмаат ,и често се конфронтираат со останатите судии кои сакат чесни да си ја вршат работата без политички местенки


Tekstov podolu jasno ja pokazuva "NEZAVISNOSTA NA USTAVNITE SUDII" :

Quote:Силата на авторитетот, наместо на аргументот

За тоа дали нашиот Уставен суд ја тера политиката на опозицијата, како што тврди власта Бимбиловски вели дека гледа еден доказ за тоа - одлуката за дополнителната работа на лекарите во јавното здравство.

- Во 2007 година, Уставниот суд донесе одлука, која е спротивна на неговата одлука од 1994 година. Бидејќи тогаш на власт беше СДСМ и тие ги избраа уставните судии, а сега за истата работа се носи поинаква одлука, на власт е ВМРО - ДПМНЕ, а судиите се избирани од СДСМ, може да се зборува за политичка тенденција - смета тој.

Бимбиловски, појаснува дека во 1994 година кога се носел законот за здравствена заштита (ЗЗЗ), Уставниот суд донел одлука во која се вели дека на лекарите во јавното здравство може со закон да им се забрани да вршат дополнителна работа. Во 2007 година, Уставниот суд донесе спротивна одлука, односно во септември 2007 година ја укина одредбата во ЗЗЗ со која се забранува јавните лекари да работат во приватни клиники.

За последната одлука на Уставниот суд со која се бара Фондот за здравство да ги плаќа сметките и на осигурениците што се лечат во приватни клиники, Бимбиловски, вели:

- Уставните судови секаде во светот строго водат сметка за општеството, за историскиот момент во кое тоа се наоѓа. Недозволиво е да се носат одлуки што можат да нанесат финансиска штета. Ако е точно дека приватните клиники немаат договори со Фондот за здравство, тогаш се нарушува кредибилитетот на Уставниот суд. Судиите требало да се консултираат со луѓето од Фондот и со експерти пред да донесат ваква одлука. Тука се врзува уште еден проблем, што мене ми пречи, како аналитичар на оваа материја.

Кои се деветте судии?

Лилјана Ингилизова, Зоран Сулејманов, Игор Спировски, Бранко Наумовски, Гзиме Старова, Вера Маркова, Наташа Габер, Трендафил Ивановски и Исмаил Дарлишта се деветте судии на Уставниот суд.

Лилјана Ингилизова станува судија на Уставниот суд во 2003, за време на владата на СДСМ. Трендафил Ивановски е избран за судија истата година кога и Ингилизова. Бранко Наумовски станува уставен судија во 2004 година, додека на власт е СДСМ. Исмаил Дарлишта е избран за уставен судија во 2008 година додека на власт е ВМРО - ДПМНЕ. Наташа Габер и Гзиме Старова станаа уставни судии во 2008 година, но по препорака на тогашниот претседател, а сега лидер на СДСМ Бранко Црвенковски.

Автор: А.Б. Celiot tekst
30-01-2010, 03:05 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#36

ВМРО ДПМНЕ:Одлуката на Уставен за законот за лустрација е скандалозна

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ денеска најостро ја осуди последната одлука на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за лустрација со која ќе се “ловат“ кодошите само до 1991 година.

Според партијата на Никола Груевски со оваа одлука ќе бидат заштитени сите оние кои кодошеле после 1991 година , а за возврат добивале лични придобивки и привилегии од тогашната владејачка гарнитура.

“Уставниот суд сака да ни ја избрише меморијата дека во времето на неколкуте влади на Бранко Црвенковски масовно се прислушкуваа и следеа политички неистомисленици’“, стои во соопштението од партијата на власт.

Од ВМРО ДПМНЕ побараа да се понесе одговорност за времето кога на позиција министер на внатрешни работи биле Љубомир Фрчковски и Томислав Чокревски, а нивни ментор Бранко Црвенковски./крDALI MOZI NESTO DA SE STORI DA SE ZAPRAT OVIE UDBASI, MORA DA SE PREVZEMI NESTO ILI DA SE KRENI VO VOZDUH TOJ UDBASKI SUD.
29-03-2010, 02:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(29-03-2010, 02:02 PM)NACIONALIST Wrote: ВМРО ДПМНЕ:Одлуката на Уставен за законот за лустрација е скандалозна

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ денеска најостро ја осуди последната одлука на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за лустрација со која ќе се “ловат“ кодошите само до 1991 година.

Според партијата на Никола Груевски со оваа одлука ќе бидат заштитени сите оние кои кодошеле после 1991 година , а за возврат добивале лични придобивки и привилегии од тогашната владејачка гарнитура.

“Уставниот суд сака да ни ја избрише меморијата дека во времето на неколкуте влади на Бранко Црвенковски масовно се прислушкуваа и следеа политички неистомисленици’“, стои во соопштението од партијата на власт.

Од ВМРО ДПМНЕ побараа да се понесе одговорност за времето кога на позиција министер на внатрешни работи биле Љубомир Фрчковски и Томислав Чокревски, а нивни ментор Бранко Црвенковски./крDALI MOZI NESTO DA SE STORI DA SE ZAPRAT OVIE UDBASI, MORA DA SE PREVZEMI NESTO ILI DA SE KRENI VO VOZDUH TOJ UDBASKI SUD.


Наци не е проблемот во Уставниот суд. Во Грујо е проблемот. Тој се плаши од нешто или за некого. Еве и братучедите му ја кројат капата со Керима....ако не се свести деновиве отиде јабана....Ударната тупаница на ИНСТАЛАЦИЈАТА: Керим, Мијалкови, Филип се подготвуваат да го "НОКАУТИРААТ"-само се плашм нокаутот да не биде со "тешки" последици-доживотна забрана за бавење со политика. Јас му реков Наци дека ако не ја демонтира Инсталацијата ке го најде истата работа како Љубчо Георгиевски ако не и бетер. По се ке е бетер. Сега Грујо ја има на располагање последната минуте од "третата рунда" или од рингот ке слезе со гордо крената глава или ке го носат на носила.(25-03-2010, 02:53 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ПОЛИТИЧКИОТ АЗИЛАНТ ПЕТРОВСКИ ПОКРЕНА ПРИЈАВА ПРОТИВ НЕКОГАШНОТО РАКОВОДСТВО НА МВР И ДБК


Пријава против Фрчкоски, Чокревски, Верушевски, Богоевски, Аврамовски...
Цветин Чилиманов

[Image: naslovna%20(Small).jpg]

Јордан Петровски, поранешен бизнисмен од Куманово и финансиер на партијата ВМРО-ДПМНЕ, а сега политички азилант во Канада, вчера поднесе кривична пријава против неколку поранешни министри за внатрешни работи, шефот на службата за Државна безбедност и контраразузнавање, како и оперативци на ДБК, поради нарушување на човековите права. Во тужбата, против вкупно девет лица, првообвинет е поранешниот министер Љубомир Фрчкоски, а следуваат поранешниот министер Томислав Чокревски, поранешниот потсекретар на ДБК Слободан Богоевски, поранешниот директор на ДБК Зоран Верушевски, поранешниот министер за внатрешни работи Сиљан Аврамовски и оперативците Кузман Јовановски, Горан Станковски, Зоран Поповиќ и Тодор Димковски. На неговото досие работел и сега покојниот Добри Величковски.
- Ова не го правам за одмазда кон луѓето што ми го уништија бизнисот и животот. Сметам дека е неопходно расчистување со овие служби што го попречуваат демократскиот развој на Република Македонија и не дозволуваат таа да се развива како држава. Ова е првпат службата да е соочена со ваква директна атака - изјави Петровски за „Време“.


[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='4789' dateline='1269479939']


.....Откако претходно му реферирал на Мартин Протоѓер кој е и што му е целта , пристигнал до Груевски кога излегувал од црквата. За содржината на разговорот Петровски се присетува за ФОКУС:

На Груевски му се претставив и го запрашав дали знае нешто за мојот случај: за политичкиот азил, за кривичната пријава, за одбивањето на истата. Беше категоричен во тврдењето дека неслушнал за такво нешто. Му посочив дека имало неколку написи во ФОКУС и ВРЕМЕ. Ми одговори дека не чита такви работи.
Продолжив дека покрај другото , разрешницата на мојот случај ( преку обид на ДБК да мамести доказ дека ВМРО-ДПМНЕ е финансирано од Бугарија) ке ја симне пробугарската анатема која се фрла врз партијата и ке ја започне лустрацијата. При тоа, со кривичниот прогон на извршиотелите( Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски, Верушевски...) ке се дојде до налогодавачот. Имам сознанија дека една од првите одлуки на Владата на Црвенковски во 1992 г. е одлука за политички прогон на лица по основ на македонски национализам и врховизам. Потписник на таа одлука е тогашниот премиер Црвенковски, значи тој е налогодавачот.

Премиерот Груевски ми одговори дека е донесен законот за лустрација и дека ке почне да се применува. На мојата забелешка дека од тоа ке нема ништо бидејки луѓе кои носат најголема одговорност и се творци на плановите за прогон као Силјан Аврамовски, на пр., се високи функционери во власта. МИ рече дека не е точно, а кога му посочив дека Аврамовски е заменик на Мијалков во УБК, одговорот беше дека не е и дека е некој службеник.
Ми стана јасно дека понатамошниот разговор ке е безпредметен и затоа за крај му се заблагодарив за времето одвоено за овој разговор со сугестија ако не сака да го снајде судбината на Љ. Георгиевски
треба да ја растури службата-
раскажува Петровски некогаш симпатизер и финансиер на БМРО-ДПМНЕ, а денес со статус-политички азилант во Канада.
02.09. 2008Во скоро сите посткомунистички држави се спроведе лустрација (освен Македонија и Србија) бидејки таму се лустрираа носителите на комунизмот-значи идеолошка борба, борба помеѓу леви и десни.
Лустрацијата во Македонија треба да зафати многу подлабоко.
Во Македонија не е вршен прогон само на идеолошки неистомисленици туку најголем дел (околу 90%) е по НАЦИОНАЛНА основа. Прогонувани се Македонци. Македонци кои биле за САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА.
Затоа денешната одлука на Уставниот Суд не треба да не чуди . Таа е доказ дека Македонија уште не е слободна држава. Со лустрацијата или судската разрешница ке се откријат ИНСАТАЛАЦИИТЕ од север
. За кој зборува дури и Андов.
29-03-2010, 02:32 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#38

(29-03-2010, 02:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци не е проблемот во Уставниот суд. Во Грујо е проблемот. Тој се плаши од нешто или за некого. Еве и братучедите му ја кројат капата со Керима....ако не се свести деновиве отиде јабана....Ударната тупаница на ИНСТАЛАЦИЈАТА: Керим, Мијалкови, Филип се подготвуваат да го "НОКАУТИРААТ"-само се плашм нокаутот да не биде со "тешки" последици-доживотна забрана за бавење со политика. Јас му реков Наци дека ако не ја демонтира Инсталацијата ке го најде истата работа како Љубчо Георгиевски ако не и бетер. По се ке е бетер. Сега Грујо ја има на располагање последната минуте од "третата рунда" или од рингот ке слезе со гордо крената глава или ке го носат на носила.
Jas ne se slozuvam so tebe, deka Grujo mozi nesto da napravi za ustavniot sud, tie se so mandat od 9 godini i za vreme na nivniot madat da ni sobranieto nema prava da gi razresi, i sto ke pravi Grujo sega kako ke gi razresi i na koj nacin.
29-03-2010, 02:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39

(29-03-2010, 02:02 PM)NACIONALIST Wrote: Од ВМРО ДПМНЕ побараа да се понесе одговорност за времето кога на позиција министер на внатрешни работи биле Љубомир Фрчковски и Томислав Чокревски, а нивни ментор Бранко Црвенковски./кр


DALI MOZI NESTO DA SE STORI DA SE ZAPRAT OVIE UDBASI, MORA DA SE PREVZEMI NESTO ILI DA SE KRENI VO VOZDUH TOJ UDBASKI SUD.

Наци, јас постирав како може најлесно да се земат на одговорност, Бранко, Фрчко, Чокре....(29-03-2010, 02:56 PM)NACIONALIST Wrote:
(29-03-2010, 02:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци не е проблемот во Уставниот суд. Во Грујо е проблемот. Тој се плаши од нешто или за некого. Еве и братучедите му ја кројат капата со Керима....ако не се свести деновиве отиде јабана....Ударната тупаница на ИНСТАЛАЦИЈАТА: Керим, Мијалкови, Филип се подготвуваат да го "НОКАУТИРААТ"-само се плашм нокаутот да не биде со "тешки" последици-доживотна забрана за бавење со политика. Јас му реков Наци дека ако не ја демонтира Инсталацијата ке го најде истата работа како Љубчо Георгиевски ако не и бетер. По се ке е бетер. Сега Грујо ја има на располагање последната минуте од "третата рунда" или од рингот ке слезе со гордо крената глава или ке го носат на носила.


Jas ne se slozuvam so tebe, deka Grujo mozi nesto da napravi za ustavniot sud, tie se so mandat od 9 godini i za vreme na nivniot madat da ni sobranieto nema prava da gi razresi, i sto ke pravi Grujo sega kako ke gi razresi i na koj nacin.


Вината е на Груевски а еве ЗОШТО:

1. Можеше судскиот совет да ја земе на ОДГОВОРНОСТ јавната обвинителка драгица Михајловска., која со ГРУБ ФАЛСИФИКАТ ја отфрли мојата кривичната пријава.
2. Можеше да интервенира преку Министерот за правда процесот по мојата приватан КРИВИЧНА ПРИЈАВА да оди побрзо. До денеска две години и кусур по поднесувањето Наци е испитан само еден окривен.
Грујо ја остави БАНДАТА нечепната таа сега него ке го сKрши. Не заради друго, почнаа да снемуваат пари.
3. Собранието во Македонија е највисок ЗАКОНОДАВЕН ДОМ а во Собранието ВМРО ДПМНЕ, Наци има МНОЗИНСТВО, Така да може да формира СОБРАНИСКА КОМИСИЈА -како во случајот СОПОТ и да ги земе УСТАВНИТЕ СУДИИ на ОДГОВОРНОСТ за груб фалификат. За тоа има Грујо докази: "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" и моето досие.
29-03-2010, 03:34 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#40

(29-03-2010, 03:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Вината е на Груевски а еве ЗОШТО:

1. Можеше судскиот совет да ја земе на ОДГОВОРНОСТ јавната обвинителка драгица Михајловска., која со ГРУБ ФАЛСИФИКАТ ја отфрли мојата кривичната пријава.
2. Можеше да интервенира преку Министерот за правда процесот по мојата приватан КРИВИЧНА ПРИЈАВА да оди побрзо. До денеска две години и кусур по поднесувањето Наци е испитан само еден окривен.
Грујо ја остави БАНДАТА нечепната таа сега него ке го сKрши. Не заради друго, почнаа да снемуваат пари.
3. Собранието во Македонија е највисок ЗАКОНОДАВЕН ДОМ а во Собранието ВМРО ДПМНЕ, Наци има МНОЗИНСТВО, Така да може да формира СОБРАНИСКА КОМИСИЈА -како во случајот СОПОТ и да ги земе УСТАВНИТЕ СУДИИ на ОДГОВОРНОСТ за груб фалификат. За тоа има Грујо докази: "ДУВЛО", "СИНА ПТИЦА" и моето досие.


Ne se raboti za poedinci, se raboti za najvisoka drzavna institucija, a koga ke padni taa institucija, togas ke padnat i poedincite so nea, a ustavniot sud nemozi ni sobranieto da go suspendira, zatoa rosaviot si donese takov zakon vo negovoto vladeenja, na dvajca sudii do godina im zavrsuva mandatot, taka avtomacki se istavaat drugi dvajca sudiii i na toj nacin udbasite go gubat mnozinstvoto, drug nacin nema da se suspendiraat sudiite.
29-03-2010, 03:52 PM
Reply