Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тајни од историјата на Бугарите
Author Message
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#81

(05-11-2010, 08:24 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 08:14 PM)raspberry Wrote: Всъщност вестника е на ВМРО Sepotsmeva
Koe ВМРО? На Ванчо Михајлов. Нормално дека ќе ја пропагира бугарштината.

Поради сите овие лаги на пропагандата Асен Богданов се изненадил кога се соочил со вистината - Македонците не се чувствувале Бугари, какошто проповедала бугарската пропаганда во Бугарија.

PosPosPosPos
Абе защо всички ги правят тея "признания" под притисок? Sepotsmeva
Чакам за София Sepotsmeva
05-11-2010, 08:48 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#82

Софија бил град, населен од Грци и Турци. Кој ти кажал дека Софија бил во границите на Србија, нека тој ти одговори. Јас такво нешто немам напишано.

За Софија
Еве да видиме што напишале Англичаните за Софија. Дали ќе испадне лага дека имало Софијанци во почеток на 19 век што се сметале за Бугари ??


Популацијата е проценета на 10 000 главно Грци склони да се придружат на Србите против Турците.
Книгата е од 1822 година.

[Image: sofk.jpg]
05-11-2010, 09:31 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#83

(05-11-2010, 09:31 PM)Taridin Wrote: Софија бил град, населен од Грци и Турци. Кој ти кажал дека Софија бил во границите на Србија, нека тој ти одговори. Јас такво нешто немам напишано.

За Софија
Еве да видиме што напишале Англичаните за Софија. Дали ќе испадне лага дека имало Софијанци во почеток на 19 век што се сметале за Бугари ??


Популацијата е проценета на 10 000 главно Грци склони да се придружат на Србите против Турците.
Книгата е од 1822 година.

[Image: sofk.jpg]

Ама нали бяха сърби... SmeshkoSmeshkoSmeshko
05-11-2010, 09:35 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#84

Не знам. Таму Срби, тука просрпски Грци, ама не гледам никаде Бугари.

Ти ако покажеш.....
05-11-2010, 09:46 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#85

(05-11-2010, 09:46 PM)Taridin Wrote: Не знам.

тогава не пиши Smiley-happy068
Чети Жером Адолф Бланки Icon_wink
Voyage en Bulgarie pendant l’année 1841
05-11-2010, 10:16 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#86

Деца, ајде во прво одделение.
Па едно време Бугарските кралеви се востоличувале во Белград, па не вели и не вика никој на сет глас дека Белград е Бугарски, или дека Бугарите морале на поклонение во Бугарија да одат и да бацат рака.
Србите и Бугарите не се глупави за такви работи од Историја да се млатат едни со други.
Се гледа од небо дека на вас недоквакани Македонци уште не ви е јасно со срце каде сте.
Ако ви е јасно, на сите Бугарски, Грчки и Српски прпаганди би одмавнувале со рака како према глупост.
Факт е дека Македонија е посебна држава, факт е дека има Македонци, не само во Македонија, туку и во Бугарија, Грција, Албанија.
Толку од мене.
06-11-2010, 01:42 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#87

(05-11-2010, 10:16 PM)raspberry Wrote:
(05-11-2010, 09:46 PM)Taridin Wrote: Не знам.

тогава не пиши Smiley-happy068
Чети Жером Адолф Бланки Icon_wink
Voyage en Bulgarie pendant l’année 1841

A ovoj

In his known letter to P. J. Shafarik, in 1827, he wrote, “not only the people from Leskovac…but the very people of Vidin and Ćiprova and Pirot by language are closer to Serbs than to Bulgarians… do not allow yourself to be misled by some Bulgarian petty merchants (ćifta)...”
06-11-2010, 06:01 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#88

(06-11-2010, 06:01 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 10:16 PM)raspberry Wrote:
(05-11-2010, 09:46 PM)Taridin Wrote: Не знам.

тогава не пиши Smiley-happy068
Чети Жером Адолф Бланки Icon_wink
Voyage en Bulgarie pendant l’année 1841

A ovoj

In his known letter to P. J. Shafarik, in 1827, he wrote, “not only the people from Leskovac…but the very people of Vidin and Ćiprova and Pirot by language are closer to Serbs than to Bulgarians… do not allow yourself to be misled by some Bulgarian petty merchants (ćifta)...”
Съмнява ме точно Шафарик казва, че българите населяват Мизия, Тракия и Македония Sepotsmeva
Дай оригинал
П.С. и при него няма македонци Smiley-happy068
06-11-2010, 06:32 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#89

(06-11-2010, 06:32 PM)raspberry Wrote:
(06-11-2010, 06:01 PM)Taridin Wrote: A ovoj

In his known letter to P. J. Shafarik, in 1827, he wrote, “not only the people from Leskovac…but the very people of Vidin and Ćiprova and Pirot by language are closer to Serbs than to Bulgarians… do not allow yourself to be misled by some Bulgarian petty merchants (ćifta)...”
Съмнява ме точно Шафарик казва, че българите населяват Мизия, Тракия и Македония Sepotsmeva
Дай оригинал
П.С. и при него няма македонци Smiley-happy068

Няма да го даде естествено защото иска да го скрие, иначе ще проличи евтината манипулация.

Същевременно се опитва да подведе (при небрежен прочит), че става въпрос за писмо на Шафарик, а не до него.

А кой е всъщност авторът на писмото, който Таридинович противопоставя на Jérôme-Adolphe Blanqui като по-голям авторитет?

Не някой друг, а Вук Стефанович Караджич... нищо че на други места същият вписва половин Македония в Стара Сърбия и пише за сръбски език и на тамошното население... Таридинович няма скрупули за това, стига да може да клъвне някое цитатче с което да уязви 'бугарите'.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
06-11-2010, 08:02 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#90

(03-11-2010, 03:25 PM)Taridin Wrote: Да видиме што крие бугарската пропаганда од своите граѓани и кои се тајните од бугарското минато.

Да започнеме со овој навистина најголем херој на Бугарите - Левски.
На колку од Бугарите им се познати овие факти?


Quote:Обръщайки се към делото на Васил Левски според неподправените документи на епохата ние срещаме ясно изразени идеи и дела, различни от идеите и делата на християнските светии.
-Левски се отказва демостративно от монашеството, появявайки се на Втория ден на Великден в цивилно облекло пред вярващите в Карловската черква и по такъв начин публично се отказва от обета си;
-Левски открадва коня на вуйчо си хаджи Василий;
-Левски на няколко пъти организира групи за насилствено вземане на пари от учители, чорбаджии и др. "елементи";
-Левски убива собственоръчно с камата си едно момче, слуга на чорбаджия, чиито пари Левски е желаел...


От статия на Стефан Чурешки


A zashto togava makedoncite od MPO go slavat Vasil Levski??? Sigurno oti go nemalo Koneski i Tito da im kajat samo koj da slavat?


[Image: 39042_1435187011297_1581624596_31013632_4352078_n.jpg]

[Image: 39042_1435188731340_1581624596_31013674_5163569_n.jpg]

[Image: 39042_1435188811342_1581624596_31013676_7314806_n.jpg]

[Image: 39042_1435186691289_1581624596_31013624_7826618_n.jpg]


http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html06-11-2010, 08:32 PM
Website Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#91

(06-11-2010, 08:32 PM)Playboytaxi Wrote: A zashto togava makedoncite od MPO go slavat Vasil Levski??? Sigurno oti go nemalo Koneski i Tito da im kajat samo koj da slavat?
Ајде и овој. Абе кој ти кажал дека не треба да се слави, да се почитува, да му се градат споменици?
06-11-2010, 08:39 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#92

(06-11-2010, 08:39 PM)Taridin Wrote:
(06-11-2010, 08:32 PM)Playboytaxi Wrote: A zashto togava makedoncite od MPO go slavat Vasil Levski??? Sigurno oti go nemalo Koneski i Tito da im kajat samo koj da slavat?
Ајде и овој. Абе кој ти кажал дека не треба да се слави, да се почитува, да му се градат споменици?


Nikoj ne e idealen.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html07-11-2010, 05:54 AM
Website Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#93

(07-11-2010, 05:54 AM)Playboytaxi Wrote: Nikoj ne e idealen.
Тоа сакав да го кажам со првата тајна!
07-11-2010, 11:41 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#94

Таридин, а я ми кажи защо пишеш че на аватара ти са Кубрат и Аспарух?
Откъде си взел тази марка?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
07-11-2010, 08:00 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#95

(07-11-2010, 08:00 PM)Black Wolf Wrote: Таридин, а я ми кажи защо пишеш че на аватара ти са Кубрат и Аспарух?
Откъде си взел тази марка?
Пишува си - Кубрат и Аспарух.

Тука е поубав
[Image: asparuh2.jpg]
07-11-2010, 08:09 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#96

Къде пишува?
Кой е по-убав и от кого? От тебе ли?
Нещо остроумничиш ли, че не те разбирам и ми се разигра чумбасот на темето?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
07-11-2010, 08:13 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#97

(07-11-2010, 08:13 PM)Black Wolf Wrote: Къде пишува?
Кой е по-убав и от кого? От тебе ли?
Нещо остроумничиш ли, че не те разбирам и ми се разигра чумбасот на темето?

Грешка моја. Кубрат го нема. Пишува хан Аспарух 681-700.
Другиот е некој багатур багаин или ичиргу боил.

Поубав е Аспарух на другата слика, која ја покажав.

Или тука
[Image: asparuh2.jpg]


е поубав одколку

тука
[Image: kubratasparuch.gif]

Или ајде да речеме почист.
Барем мене така ми изгледа.
07-11-2010, 08:22 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#98

Таридине, и двете са добри за теб, а ако искаш си сложи и на урук-хай / орк,
на мен не ми пречи. Icon_wink
(This post was last modified: 07-11-2010, 08:26 PM by Han Solo.)
07-11-2010, 08:25 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#99

Нещо не мога да го рАзбера ТАридин какви слики са му в главата и кой от кого е по-хубав, Ама сигурно не съм само аз...
:-)
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
07-11-2010, 09:27 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(07-11-2010, 08:22 PM)Taridin Wrote:
(07-11-2010, 08:13 PM)Black Wolf Wrote: Къде пишува?
Кой е по-убав и от кого? От тебе ли?
Нещо остроумничиш ли, че не те разбирам и ми се разигра чумбасот на темето?

Грешка моја. Кубрат го нема. Пишува хан Аспарух 681-700.
Другиот е некој багатур багаин или ичиргу боил.

Поубав е Аспарух на другата слика, која ја покажав.

Или тука
[Image: asparuh2.jpg]


е поубав одколку

тука
[Image: kubratasparuch.gif]

Или ајде да речеме почист.
Барем мене така ми изгледа.


A dali nemash nekoja originalna slika od 7-8 vek. Fotografijata mora da e prvo izmislena vo Makedonija ,nema kako da ne e?! ;-) Icon_wink
Ako kartinite sa istorija evo ti i drugi Bugari:
Bulgarin i Slavjanka vo zemjata na naj stario narod na Zemjata,:-)

[Image: 03-11-2009.jpg]


Bugarin i Slavjanka posle bitka so Vizantijski Imperator od Makedonskata Dinastija :

[Image: Untitled.jpg]


Antichen Makedonski angel koj go spasil shlemot,mechot i bronjata na golemiot Aleksandar Yea

[Image: DSC00091.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 08-11-2010, 02:49 AM by Playboytaxi.)
08-11-2010, 02:48 AM
Website Reply