Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Тајни од историјата на Бугарите
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-11-2010, 03:45 PM)Вовата Wrote:
(23-11-2010, 01:17 PM)Taridin Wrote: Ааа, не. Хаганот го поставил Кубер, а тој кога разбрал дека тие сакале да се вратат во Византија продолжил да ги води.

Сам си напишал „с други народи, между които и българите“.
Е? Каде се тогаш куберовите Бугари?

Това защо го прескочи?
23-11-2010, 03:53 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Мислам дека е јасно. Ромете се измешале со АВАРИ, Бугари и други, но јадката се запазила. По 60 години овој ХРИСТИЈАНСКИ НАРОД/не поклоници на Танграта/ СЕ УШТЕ КОПНЕЕЛ ЗА СВОИТЕ РОДНИ ОГНИШТА.
Хаганот го поставил Кубер да управува со овој народ и кога ги разбрал стремежите на народот го повел кон Византија.
По неуспехот на Мавар да го завладее Солун, народот се распрснал и крај. НЕМА КУБЕРОВ НАРОД, ДА НЕ ЗБОРУВАМЕ ДЕКА НЕМА НИКАКВИ КУБЕРОВИ БУГАРИ.
(This post was last modified: 23-11-2010, 04:00 PM by Taridin.)
23-11-2010, 03:59 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

...Следниот аул оформен во нашите краишта стоел несомнено во урнатините на римскиот крајпатен кастел кај Дебреште, 23 км северозападно од Прилеп. И тука станува збор за одвај забележлива височинка среде мочуришна рамница, во која коњите и стоката на освојувачите можеле да најдат доволно храна. Од истите причини така биле лоцирани и првите македонски престолнини Девол и Преспа. Девол е изграден на работ на мочурливото Корчанско поле, исушено во наше време. Преспа е подигната на островот среде Мала Преспа, плитко езеро опколено со пространи мочуришта на северниот и јужниот крај...
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
23-11-2010, 04:09 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-11-2010, 03:59 PM)Taridin Wrote: Мислам дека е јасно. Ромете се измешале со АВАРИ, Бугари и други, но јадката се запазила.

Това откъде е "ясно"...

....с други народи, между които и българите...

Тие бугари на кого биле? На римскиот папа? Icon_razz Icon_razz
(This post was last modified: 23-11-2010, 04:48 PM by Вовата.)
23-11-2010, 04:45 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Вова, јасно е од напишаното во Чудото. Мрзите да читаш, сега пак ќе ти го покажам.
23-11-2010, 05:03 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

[Image: uver.png]
23-11-2010, 05:09 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(23-11-2010, 01:29 PM)Taridin Wrote: Немој толку да му веруваш. Нема никакви Кутригури. А и дали си сигурен дека Кутригурите биле бугарско племе?

За теб няма, защото иначе ти отиде на кино фантазията за античките-средновековни македонци. Хайде чети, а научиш нещо ново от руснаците.Icon_wink
Quote:Кутригуры — (кутургуры) племенная группа булгар наряду с утригурами, хайлангурами и др., обитавшая в V—VI веках в степях между Доном и низовьями Дуная. Прокопий Кесарийский византийский историк цитирует легендарный рассказ, по которому кутригуры и утригуры первоначально когда-то жили в одной державе. В 463 г. булгары разбили гуннов.[1] Первые упоминания относятся к 469—488 гг. и локализуются степями Днепро-Донского междуречья[2]. Вероятно, в первой половине V века они напали на восточных готов на западном берегу Дона и завладели близлежащими землями. Неоднократно воевали с Византией и её союзниками, совершая набеги и походы. В 558 хан Заберган с булгаро-славянским войском совершил поход на Константинополь. На какое-то время кутригуры вошли в состав аварского каганата около 550 года.[1] Впоследствии в этом племени родился будущий правитель Кубрат, который создал раннесредневековое государство Великая Болгария. В 631 году часть кутуригур под командованием хана Альцека сына Кубрата, попыталась свергнуть гегемонию авар, но не выдержав конкуренции, откочевали на Рейн к франкам. Король Дагоберт поселил кутригуров в Баварии, но затем приказал ночью вероломно истребить их. Уцелевшие кутригуры нашли последнее убежище в Италии, в селениях Сепина, Бовиана и Инзерния,[3] где они расселились и стали жить. Также части кутригур осели в Македонии под предводительством также сына Кубрата Кубера, а также направились на северо-восток от Дона в поволжские степи под предводительством Котрага, тоже сына Кубрата, где их называли серебряными болгарами и впоследствии создали сильное средневековое государство Волжская Болгария.

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%8...ferenceA-0

PosPosPos
Таридине, Таридине, не се ядосвай, че не ти вярваме, ще свикнеш. Icon_wink
(This post was last modified: 23-11-2010, 05:36 PM by Han Solo.)
23-11-2010, 05:36 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Јас не сакам мене да ми веруваш. Сакам да размислиш со својата глава. Секој текст напишан на руски не е од Руснаците.

Од изворите се гледа дека Кутригурите, како и Утигурите се Хунски племиња.
Заплеткал ги како бугарски племиња Златарски, така си и останало до денеска. Само толкувачите додавале нови и нови измислици за накрај да ги заселат во Македонија.
Читај Кубрат со кои племиња владеел. Извор - Теофан и Никифор.

А тоа што некој нешто измислил и го напишал, мене не ме интересира. Историјата се темели врз извори. Ете ти покажа едно толкување од Божо Димитров, кое пак Русите го официјализирале во Путеводителот.
23-11-2010, 05:50 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(23-11-2010, 05:50 PM)Taridin Wrote: Јас не сакам мене да ми веруваш. Сакам да размислиш со својата глава. Секој текст напишан на руски не е од Руснаците.
ShokShok
По-голяма глупост не бях чувал...
Кой им пише текстовете? Китайците?
Значи руснаците няма кой да им пише статиите? PosPos

(23-11-2010, 05:50 PM)Taridin Wrote: Од изворите се гледа дека Кутригурите, како и Утигурите се Хунски племиња.

В текста пише, че "булгары разбили гуннов"
В превод: Бугарите разбиле Хуните Icon_wink

(23-11-2010, 05:50 PM)Taridin Wrote: Заплеткал ги како бугарски племиња Златарски, така си и останало до денеска. Само толкувачите додавале нови и нови измислици за накрај да ги заселат во Македонија.
Читај Кубрат со кои племиња владеел. Извор - Теофан и Никифор.

(23-11-2010, 05:50 PM)Taridin Wrote: А тоа што некој нешто измислил и го напишал, мене не ме интересира.
Историјата се темели врз извори. Ете ти покажа едно толкување од Божо Димитров, кое пак Русите го официјализирале во Путеводителот.

Знам, че не те интересува история - ти си почитател на фентъзито. Icon_wink
Ще отворя нова тема за Кубер, да видим какви извори ще изровиш.
(This post was last modified: 23-11-2010, 06:07 PM by Han Solo.)
23-11-2010, 06:02 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-11-2010, 05:09 PM)Taridin Wrote: [Image: uver.png]

На третия подчертан ред пише ясно, че се смесили с БЪЛГАРИТЕ, както и с други племена.

Значи, първо са споменати БЪЛГАРИТЕ.

Ти твърдиш, че нямало Куберови Българи. Пак те питам:

На кого (ЧИИ) били БЪЛГАРИТЕ, споменати в текста?
(This post was last modified: 23-11-2010, 06:15 PM by Вовата.)
23-11-2010, 06:14 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Вова, смесиле се, ама види понатаму што пишува. „Родиха им се деца от това смешение и станаха огромен и много голјам народ. Всјако дете наследи от башта си вродените качества и влечението на рода кам ромејските предели“

Новиот народ бил христијански. Да не ги забораваме и смесените авари и други племиња.

Каде ги гледаш куберовите Бугари?
Народот се формирал пред да биде даден за управување на Бугаринот Кубер.
23-11-2010, 07:12 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Хан Соло, види тука во твојот текст што пишува

Впоследствии в этом племени родился будущий правитель Кубрат, который создал раннесредневековое государство Великая Болгария.

Dali si siguren deka e vistina?
23-11-2010, 07:17 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(23-11-2010, 05:36 PM)Han Solo Wrote:
(23-11-2010, 01:29 PM)Taridin Wrote: Немој толку да му веруваш. Нема никакви Кутригури. А и дали си сигурен дека Кутригурите биле бугарско племе?

За теб няма, защото иначе ти отиде на кино фантазията за античките-средновековни македонци. Хайде чети, а научиш нещо ново от руснаците.Icon_wink
Quote:Кутригуры — (кутургуры) племенная группа булгар наряду с утригурами, хайлангурами и др., обитавшая в V—VI веках в степях между Доном и низовьями Дуная. Прокопий Кесарийский византийский историк цитирует легендарный рассказ, по которому кутригуры и утригуры первоначально когда-то жили в одной державе. В 463 г. булгары разбили гуннов.[1] Первые упоминания относятся к 469—488 гг. и локализуются степями Днепро-Донского междуречья[2]. Вероятно, в первой половине V века они напали на восточных готов на западном берегу Дона и завладели близлежащими землями. Неоднократно воевали с Византией и её союзниками, совершая набеги и походы. В 558 хан Заберган с булгаро-славянским войском совершил поход на Константинополь. На какое-то время кутригуры вошли в состав аварского каганата около 550 года.[1] Впоследствии в этом племени родился будущий правитель Кубрат, который создал раннесредневековое государство Великая Болгария. В 631 году часть кутуригур под командованием хана Альцека сына Кубрата, попыталась свергнуть гегемонию авар, но не выдержав конкуренции, откочевали на Рейн к франкам. Король Дагоберт поселил кутригуров в Баварии, но затем приказал ночью вероломно истребить их. Уцелевшие кутригуры нашли последнее убежище в Италии, в селениях Сепина, Бовиана и Инзерния,[3] где они расселились и стали жить. Также части кутригур осели в Македонии под предводительством также сына Кубрата Кубера, а также направились на северо-восток от Дона в поволжские степи под предводительством Котрага, тоже сына Кубрата, где их называли серебряными болгарами и впоследствии создали сильное средневековое государство Волжская Болгария.

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%8...ferenceA-0

PosPosPos
Таридине, Таридине, не се ядосвай, че не ти вярваме, ще свикнеш. Icon_wink

Не врти милиционерски финти!
Има или нема кутригури?
Има или нема Кубер и куберови българи?

Прости въпроси, на които не искаш да отговориш!
(This post was last modified: 23-11-2010, 07:33 PM by Han Solo.)
23-11-2010, 07:29 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(23-11-2010, 07:29 PM)Han Solo Wrote: Не врти милиционерски финти!
Има или нема кутригури?
Има или нема Кубер и куберови българи?

Прости въпрси, на които не искаш да отговориш!

Ништо не вртам.

Кутригури имало, ама дали знаеш кога за последно се спомнати во изворите. Дали си сигурен дека се бугарско племе?

Кубер има, бил Бугарин, ама куберови Бугари нема.

Зошто мислиш дека не искам да одговорам?
Одговарам и два-три дена пишувам тука дека немало никакви куберови Бугари и тоа се измислици на бугарската пропаганда, ама кој да се задлабочи?
23-11-2010, 07:35 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9

(22-11-2010, 08:25 PM)Taridin Wrote:
(22-11-2010, 08:18 PM)jingiby Wrote: Членот можеш да си го набуташ в ....
Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23
Кажи Члене за тајните сега. Дали тоа го знаеше?
Аз да... Icon_lol Разочароваш ме нито една "тайна ",която да не знам не си показал .... даже може да ти кажа някои факти, които ти не ги знаеш...
Но в тази връзка, дали в Македония знаят, че по едно време к*рвите, които издавали на турците комитетските тайни станали толкова много, че се наложило ВМОРО четите като минават по селата да ги наказват или убиват? Iconflowerhr4
23-11-2010, 07:43 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(23-11-2010, 07:12 PM)Taridin Wrote: Вова, смесиле се, ама види понатаму што пишува. „Родиха им се деца от това смешение и станаха огромен и много голјам народ. Всјако дете наследи от башта си вродените качества и влечението на рода кам ромејските предели“

Новиот народ бил христијански. Да не ги забораваме и смесените авари и други племиња.

Каде ги гледаш куберовите Бугари?
Народот се формирал пред да биде даден за управување на Бугаринот Кубер.

Таридине, ти уж си умно момче, пък си много наивен. Какво искаш от един византийски, християнски източник? Какво доказателство за каквото и да било може да бъде той??? Не виждаш ли, че всичко е хиперболизирано? "Станаха огромен и много голям народ", "всяко дете наследи от баща си", "се разрастваше християнското племе", "този народ копнее за градовете на бащите си", "и взаимно запалваха в сърцата си", "ромейски предели", "ромейски народ"...
Деебиш този "ромейски народ"!
Сега, аз знам, че ти скритичко се надяваш да ни пробуташ тезата, че "ромейският", "християнски" народ са всъщност македонци, които след 60 години се завърнали по родните си места, и многохилядолетният континюитет продължил, та чак до наши дни. Значи, според тебе, българският народ се състоял от Кубер и още няколко българи (с Мавър барабар). И целия този "огромен", "много голям", "ромейски" народ си избрал за водач (той всъщност нищо не си е избирал, а си го е имал) някакъв си натрапник българин.
Ай сиктир! Не вървиш!

П.П.: И ако още веднъж кажеш, че "Каде ги гледаш куберовите Бугари?", ще дойда лично в Скопие, да ти ударя един чембер! Icon_razz
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
23-11-2010, 07:54 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Ти да, ама тој не.

Ако никој не ја знае, значи нема да биде тајна. Тајна е кога само еден мал круг ја знаат и не ја кажуваат на останатите.
Ќе се согласиш ли?
23-11-2010, 07:54 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(23-11-2010, 07:54 PM)Stefan Wrote:
(23-11-2010, 07:12 PM)Taridin Wrote: Вова, смесиле се, ама види понатаму што пишува. „Родиха им се деца от това смешение и станаха огромен и много голјам народ. Всјако дете наследи от башта си вродените качества и влечението на рода кам ромејските предели“

Новиот народ бил христијански. Да не ги забораваме и смесените авари и други племиња.

Каде ги гледаш куберовите Бугари?
Народот се формирал пред да биде даден за управување на Бугаринот Кубер.

Таридине, ти уж си умно момче, пък си много наивен. Какво искаш от един византийски, християнски източник? Какво доказателство за каквото и да било може да бъде той??? Не виждаш ли, че всичко е хиперболизирано? "Станаха огромен и много голям народ", "всяко дете наследи от баща си", "се разрастваше християнското племе", "този народ копнее за градовете на бащите си", "и взаимно запалваха в сърцата си", "ромейски предели", "ромейски народ"...
Деебиш този "ромейски народ"!
Сега, аз знам, че ти скритичко се надяваш да ни пробуташ тезата, че "ромейският", "християнски" народ са всъщност македонци, които след 60 години се завърнали по родните си места, и многохилядолетният континюитет продължил, та чак до наши дни. Значи, според тебе, българският народ се състоял от Кубер и още няколко българи (с Мавър барабар). И целия този "огромен", "много голям", "ромейски" народ си избрал за водач (той всъщност нищо не си е избирал, а си го е имал) някакъв си натрапник българин.
Ай сиктир! Не вървиш!

П.П.: И ако още веднъж кажеш, че "Каде ги гледаш куберовите Бугари?", ще дойда лично в Скопие, да ти ударя един чембер! Icon_razz

На твојот пост сам си одговараш. Види си го потписот. Значи не ти се допада изворот и си го ТОЛКУВАШ како ти одговара.

Ромејскиот народ, кој делумно се измешал со Бугари, Авари и други племиња, кој си останал христијански и копнеел да се врати во градовите на Македонија и Тракија, градовите на своите татковци одеднаш станал бугариски само поради фактот што ХАГАНОТ МУ ПОСТАВИЛ УПРАВНИК БУГАРИН.

Некоја голема бугарска ДЕБЕЛА ГЛАВА тоа го измислила, толкувајќи го изворот како и одговара и опа се појавуваат КУБЕРОВИ БУГАРИ.

Е НЕМА И НЕМА КУБЕРОВИ БУГАРИ, колку и да ги толкуваш изворите.
Сега станаа и Кутригури, зошто некој тоа го измислил. Другото што измислил е дека Кутригурите се Бугари.

Кубрат бил хан на Бугарија и на Котрагите според изворите.
23-11-2010, 08:05 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-11-2010, 08:05 PM)Taridin Wrote:
(23-11-2010, 07:54 PM)Stefan Wrote:
(23-11-2010, 07:12 PM)Taridin Wrote: Вова, смесиле се, ама види понатаму што пишува. „Родиха им се деца от това смешение и станаха огромен и много голјам народ. Всјако дете наследи от башта си вродените качества и влечението на рода кам ромејските предели“

Новиот народ бил христијански. Да не ги забораваме и смесените авари и други племиња.

Каде ги гледаш куберовите Бугари?
Народот се формирал пред да биде даден за управување на Бугаринот Кубер.

Таридине, ти уж си умно момче, пък си много наивен. Какво искаш от един византийски, християнски източник? Какво доказателство за каквото и да било може да бъде той??? Не виждаш ли, че всичко е хиперболизирано? "Станаха огромен и много голям народ", "всяко дете наследи от баща си", "се разрастваше християнското племе", "този народ копнее за градовете на бащите си", "и взаимно запалваха в сърцата си", "ромейски предели", "ромейски народ"...
Деебиш този "ромейски народ"!
Сега, аз знам, че ти скритичко се надяваш да ни пробуташ тезата, че "ромейският", "християнски" народ са всъщност македонци, които след 60 години се завърнали по родните си места, и многохилядолетният континюитет продължил, та чак до наши дни. Значи, според тебе, българският народ се състоял от Кубер и още няколко българи (с Мавър барабар). И целия този "огромен", "много голям", "ромейски" народ си избрал за водач (той всъщност нищо не си е избирал, а си го е имал) някакъв си натрапник българин.
Ай сиктир! Не вървиш!

П.П.: И ако още веднъж кажеш, че "Каде ги гледаш куберовите Бугари?", ще дойда лично в Скопие, да ти ударя един чембер! Icon_razz

На твојот пост сам си одговараш. Види си го потписот. Значи не ти се допада изворот и си го ТОЛКУВАШ како ти одговара.

Ромејскиот народ, кој делумно се измешал со Бугари, Авари и други племиња, кој си останал христијански и копнеел да се врати во градовите на Македонија и Тракија, градовите на своите татковци одеднаш станал бугариски само поради фактот што ХАГАНОТ МУ ПОСТАВИЛ УПРАВНИК БУГАРИН.

Некоја голема бугарска ДЕБЕЛА ГЛАВА тоа го измислила, толкувајќи го изворот како и одговара и опа се појавуваат КУБЕРОВИ БУГАРИ.

Е НЕМА И НЕМА КУБЕРОВИ БУГАРИ, колку и да ги толкуваш изворите.
Сега станаа и Кутригури, зошто некој тоа го измислил. Другото што измислил е дека Кутригурите се Бугари.

Кубрат бил хан на Бугарија и на Котрагите според изворите.

E, значи народот бил И бугарски. И за пропорциите никой не ти дава данни, ама ти си правил сенсус и знаеш, че "ядката се запазила"... И излиза, че се женили избирателно: таткото ромеец, майката Бугарка.

ХА ХА ХА ХА ХА ХА.....

Знаеш ли тука в Америка как те смятат дали си црнец? Говоря за самите негри, а не за ККК.

Значи, според Таридин, ако смесиш немска овчарка с пинчер, получаваш пак немска овчарка Icon_razz
(This post was last modified: 23-11-2010, 08:51 PM by Вовата.)
23-11-2010, 08:48 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Се си е напишано, кој има глава ќе си прочита и сам ќе процени дали имало или немало куберови Бугари.

Колку и да толкуваш, нема да го промениш Чудото на св. Димитар.

Лагата е докажана.
Нема што повеќе.
23-11-2010, 08:52 PM
Reply