Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#41

(27-10-2010, 02:51 PM)Kosta Wrote: основното чувство, което ми е останало, е огромното /!!!/ учудване как си намирал сили, време и желание да спориш и говориш на стотици и стотици страници с подобни /за мен-откровено идиотски/ мнениїа и събеседници.
И там не идват вече такива събеседници, но те ме провокират да търсїа отговори и на техните измислици. Все пак требва да се разсеiват заблудите.

Виж участие на Каiгана си е чист мазохизъм.
27-10-2010, 03:00 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#42

(27-10-2010, 02:51 PM)Kosta Wrote:
(27-10-2010, 02:46 PM)Kasnakovski Wrote:
(27-10-2010, 02:36 PM)Kosta Wrote: Искам да кажа че не виждам смисъл да се спори постоїанно за /в голѣмата си част/ отдавна минали нешта-това е само загуба на енергиїа.

А, не. Както каза един президент - ДА СЕ ПРОЧЕТЕ СТРАНИЦАТА, ПРЕДИ ДА СЕ ЗАТВОРИ.
И да нѣма бележки под линиїа.


Не знам дали е възможно на практика такова затварїане, дали еднаква необходимост от него се усешта и от двете страни, както и - а какъв би бил изобшто смисълът от такива "затварїашти" усилиїа?
Мислїа че съм виждал много твои постове въ форумо идивиди и освен владеенето на македонскиот їазик от теб, основното чувство, което ми е останало, е огромното /!!!/ учудване как си намирал сили, време и желание да спориш и говориш на стотици и стотици страници с подобни /за мен-откровено идиотски/ мнениїа и събеседници.
Аз лично не бих могъл. Shok
Аз се чувствам леко изморен от участие в нѣкои БГ-МК форуми и смѣтам да поогранича активността си, за да не се привърна в е-трол, както и да не бѫда упрекван в грѣха "Сталкинг".
Yea

Барем со празни раце не те изпракїаме, чедо - котлевицата ке ти остане како аманет. Icon_wink
Let me hear you make decisions without your television.
27-10-2010, 03:02 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#43

(27-10-2010, 02:43 PM)Пѫт Wrote: Гледаї, тоа за историїата ние треба да си го средиме самите тоа поради себе, не поради друго, а мислев на 1991 година. Предпоставувам дека тої период бил голем шок и за нас и за вас, и сѐ уште е, на некої начин.

Уште една работа, Коста, си слушнал ли ти за Лепавцов? Имаше едно интервїу тої дадено за 24 часа. Побараї го. Во Македониїа вас ве нема, Коста. За нас вие сте само букви по форумите, и се разбира кога во некои медиуми ке треба да ве оцърнат. Повекето Македонци немаат представа ни како вие изгледате физички, и немаат слушнато како звучи бугарскиот їазик.

Preuvelichavash i to dosta mi se struva.
27-10-2010, 03:22 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#44

(27-10-2010, 03:22 PM)realkpolitik Wrote:
(27-10-2010, 02:43 PM)Пѫт Wrote: Гледаї, тоа за историїата ние треба да си го средиме самите тоа поради себе, не поради друго, а мислев на 1991 година. Предпоставувам дека тої период бил голем шок и за нас и за вас, и сѐ уште е, на некої начин.

Уште една работа, Коста, си слушнал ли ти за Лепавцов? Имаше едно интервїу тої дадено за 24 часа. Побараї го. Во Македониїа вас ве нема, Коста. За нас вие сте само букви по форумите, и се разбира кога во некои медиуми ке треба да ве оцърнат. Повекето Македонци немаат представа ни како вие изгледате физички, и немаат слушнато како звучи бугарскиот їазик.

Preuvelichavash i to dosta mi se struva.

Не преувеличава тој,туку навистина има Македонци кои мислат дека сте од жолта раса или имате некакво цигано-татарско потекло.

Во мојот клас од средно школо имавме една зуберка,како сега се сеќавам,ја почна лекцијата со
,, Бугарите се народ со монголоиден изглед,,

Кој знаеше дека бугарите се бела раса се смееше на таквото искажување,ама многу и не се смееа,што претпоставувам и тие мислеа дека бугарите се монголоиди.

Абе кој ве спомнува вас во Македонија,па да знаат некои Македонци жолти ли сте,црни ли сте бели ли сте...Еден Мјузик Ајдл можеби помогна Македонците да поверуваат дека бугарите не се монголоиди.
27-10-2010, 03:42 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#45

(27-10-2010, 03:42 PM)demmian Wrote: Не преувеличава тој,туку навистина има Македонци кои мислат дека сте од жолта раса или имате некакво цигано-татарско потекло.

Во мојот клас од средно школо имавме една зуберка,како сега се сеќавам,ја почна лекцијата со
,, Бугарите се народ со монголоиден изглед,,

Кој знаеше дека бугарите се бела раса се смееше на таквото искажување,ама многу и не се смееа,што претпоставувам и тие мислеа дека бугарите се монголоиди.

Абе кој ве спомнува вас во Македонија,па да знаат некои Македонци жолти ли сте,црни ли сте бели ли сте...Еден Мјузик Ајдл можеби помогна Македонците да поверуваат дека бугарите не се монголоиди.

Hubavi prikazki... za malki deca. Tova mozhe i da e bilo nekogish po vreme na studenata vojna i zheljaznata zavesa, no dnes povecheto makedonci mnogo dobre znajat kak izglezhdat bulgarite (pone tova). No tova ne im prechi da prodalzhavat da ni vikat tatari, mongoli i t.n. ot chista zloba, ne ot drugo.
27-10-2010, 04:07 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#46

(27-10-2010, 03:22 PM)realkpolitik Wrote:
(27-10-2010, 02:43 PM)Пѫт Wrote: Гледаї, тоа за историїата ние треба да си го средиме самите тоа поради себе, не поради друго, а мислев на 1991 година. Предпоставувам дека тої период бил голем шок и за нас и за вас, и сѐ уште е, на некої начин.

Уште една работа, Коста, си слушнал ли ти за Лепавцов? Имаше едно интервїу тої дадено за 24 часа. Побараї го. Во Македониїа вас ве нема, Коста. За нас вие сте само букви по форумите, и се разбира кога во некои медиуми ке треба да ве оцърнат. Повекето Македонци немаат представа ни како вие изгледате физички, и немаат слушнато како звучи бугарскиот їазик.

Preuvelichavash i to dosta mi se struva.

Не преувеличувам туку кажувам како што е, само што ти премногу буквално сфаќаш, па затоа не можеш да разбереш што зборувам.
27-10-2010, 04:16 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#47

(27-10-2010, 04:07 PM)realkpolitik Wrote: No tova ne im prechi da prodalzhavat da ni vikat tatari, mongoli i t.n. ot chista zloba, ne ot drugo.


Злобата е дел од македонскиот национален фолклор,дел од самобитот на Македонецот...Icon_mrgreen

Кој се изгорел на жешко млеко,понатаму дува и на ладното.Icon_mrgreen
27-10-2010, 04:44 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#48

(27-10-2010, 03:42 PM)demmian Wrote:
(27-10-2010, 03:22 PM)realkpolitik Wrote:
(27-10-2010, 02:43 PM)Пѫт Wrote: Гледаї, тоа за историїата ние треба да си го средиме самите тоа поради себе, не поради друго, а мислев на 1991 година. Предпоставувам дека тої период бил голем шок и за нас и за вас, и сѐ уште е, на некої начин.

Уште една работа, Коста, си слушнал ли ти за Лепавцов? Имаше едно интервїу тої дадено за 24 часа. Побараї го. Во Македониїа вас ве нема, Коста. За нас вие сте само букви по форумите, и се разбира кога во некои медиуми ке треба да ве оцърнат. Повекето Македонци немаат представа ни како вие изгледате физички, и немаат слушнато како звучи бугарскиот їазик.

Preuvelichavash i to dosta mi se struva.

Не преувеличава тој,туку навистина има Македонци кои мислат дека сте од жолта раса или имате некакво цигано-татарско потекло.

Во мојот клас од средно школо имавме една зуберка,како сега се сеќавам,ја почна лекцијата со
,, Бугарите се народ со монголоиден изглед,,

Кој знаеше дека бугарите се бела раса се смееше на таквото искажување,ама многу и не се смееа,што претпоставувам и тие мислеа дека бугарите се монголоиди.

Абе кој ве спомнува вас во Македонија,па да знаат некои Македонци жолти ли сте,црни ли сте бели ли сте...Еден Мјузик Ајдл можеби помогна Македонците да поверуваат дека бугарите не се монголоиди.

Eдин въпрос - какво предпочиташ да учи детето ти, това което си написал, когато си се образовал, или истината?
(This post was last modified: 27-10-2010, 05:27 PM by Филибе.)
27-10-2010, 05:25 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#49

(27-10-2010, 05:25 PM)Филибе Wrote: Eдин въпрос - какво предпочиташ да учи детето ти, това което си написал, когато си се образовал, или истината?

Истината?! А,која вистина да ја учи моето дете да те прашам?

Кога и вие самите не си ја знаете вистината...де од Алтај сте слегле,де од степите на Монголија сте дошли,де автохтони сте...како на тендер секоја година различно...и сега јас да земам моето дете да го замарам дека секоја наредна година во Бугарија е на мода некоја нова теорија за потеклото на бугарите...

За од таа страна барем кај нас Македонците,иако сме релативно помлада нација,ама сепак ете,и да не е научно и историски возможно,за наш прародител го сметаме Александар Македонски...

Он е Македонски,а сега јас да земам да си го тупам мозокот дали он зборувал грчки или некоја варијанта на македонски наречен старомакедонски,тоа не води до никаде.


Затоа ние Македонците имаме како еден вид култ кон неговата личност,и без да е научно возможно,сепак ете,неговото лик и дело ни се врежало во меморијата какко еден образ за еден општ македонски прародител,симбол на храброст и човек чија некогашна државност,постоела последно пред 2000 и кусур години сме му ја воскреснале,возобновиле.Настрана од тоа,повеќето од постарите луѓе,оние кои се родени во 20те 30те години на минатиот 20 век истите тие од своите родители слушале преданија за великиот цар Александар Македонски,па дури и самиот Марко Цепенков има неколку собрани преданија за него,и сето тоа,кое сакал некој или не,е дел од македонскиот фолклор и македонското сознание,следи да се вклопи во македонскиот менталитет и бит на Македонецот.

А кај вас нема такво нешто,колку што знам .


И лично мене,па верувам и на многумина Македонци,додека ја читаат Библијата,т.е. Новиот Завет,и кога ќе прочитаат во Евангелието на Апостол Павел дека на сон му се јавила некоја Македонка на име Лидија и го повикала да дојде во Македонија да им помогне,јас па и ниеден Македонец не може да го тупи: чекај sega,апостол Павел мисли на овие денешните Македонци или некои Македонци кои живееле во тоа време,а кои се можеби нашите прародители.

Едноставно,кога ќе прочиташ Македонија,Македонци,Македонка ти се исполнува срцето дека Јас и сите мои сонародници и денес го носиме тоа име,па и името на нашата држава се нарекува со тоа име,како Империјата на Александар Македонски или како земјата Македонија и Македонците,кои апостол Павел ги спомнува во своето Евангелие.

Па кога сите Македонци се веќе задоени со тоа дека ете,името на нивната земја е врежано во Библијата и е носител на името на старата македонска александрова империја,ти колку сакаш докази вади му на Македонецот дека не е во право,просто сето тоа е веќе колективирано и култивирано кај Македонецот во неговата национална свест,бит,сознание.


Или например во оваа народна песна,која ние Македонците ја обожаваме:

сега да земам како некој ненормален да ги тумачам зборовите дали Македонката која е опеана во песнава е ,,географска,, Македонка или ,,етничка,, Македонка?!

Бог да чува тоа може само некој забеган бугарин или грк да го прави и никој друг во светот.Просто е Македонка за нас и толку!

Ете тоа е дразнечкото кога некои бугари или грци ќе спомнат ,,вистината,, која вистина кога ги има секакви најразлични вистини?!
27-10-2010, 10:19 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#50

Чекај малку. Тој и Василиј Втори е Македонец. Кога го слушнеш неговото име и кога слушнеш дека ослепил 15 000 Бугари пак ли ти тупти срцето?

Кога слушнеш дека баронот Константин Бели Македонецот дарил огромни средства да се грчат неговите сонародници Македонци пак ли ти тупти срцето?

Или кога слушнеш дека Македонецот Коте од Рулја сечел бугарски глави пак ли ти тупти срцето?
28-10-2010, 06:40 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#51

(28-10-2010, 06:40 AM)Kasnakovski Wrote: Чекај малку. Тој и Василиј Втори е Македонец. Кога го слушнеш неговото име и кога слушнеш дека ослепил 15 000 Бугари пак ли ти тупти срцето?

Кога слушнеш дека баронот Константин Бели Македонецот дарил огромни средства да се грчат неговите сонародници Македонци пак ли ти тупти срцето?

Или кога слушнеш дека Македонецот Коте од Рулја сечел бугарски глави пак ли ти тупти срцето?

Мани го тоа психопат, бе Касноковски!Pishtoldzija
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
28-10-2010, 07:28 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#52

Не е психопат. Просто иска да е наясно със себе си. Лута се още.
(This post was last modified: 28-10-2010, 08:41 AM by Kasnakovski.)
28-10-2010, 08:41 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#53

(27-10-2010, 02:43 PM)Пѫт Wrote: ...Повекето Македонци немаат представа ни како вие изгледате физички, и немаат слушнато како звучи бугарскиот їазик.

Срамота, толкоз академици от МАНУ и САНУ-и една слика от центаро на Софиjа /се пак, комшии сме/ да не ви турнат в учебниците за 5-то одделение...!
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http:...03&bih=596
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 28-10-2010, 09:09 AM by Il Schismatico.)
28-10-2010, 09:09 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#54

(27-10-2010, 02:43 PM)Пѫт Wrote: ...Повекето Македонци немаат представа ни како вие изгледате физички, и немаат слушнато како звучи бугарскиот їазик.

А бе за вас Берлинският зид си стои още. Напред кон ...Турция! Yea

[Image: 0000102278-article.jpg]
Според статиja на Стефан Влахов-Мицов од вчера во в-к "Време", на Македониja не требе ни НАТО, ни ЕУ, а Турциja!!!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 28-10-2010, 09:33 AM by jingiby.)
28-10-2010, 09:30 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#55

(27-10-2010, 04:07 PM)realkpolitik Wrote:
(27-10-2010, 03:42 PM)demmian Wrote: Не преувеличава тој,туку навистина има Македонци кои мислат дека сте од жолта раса или имате некакво цигано-татарско потекло.

Во мојот клас од средно школо имавме една зуберка,како сега се сеќавам,ја почна лекцијата со
,, Бугарите се народ со монголоиден изглед,,

Кој знаеше дека бугарите се бела раса се смееше на таквото искажување,ама многу и не се смееа,што претпоставувам и тие мислеа дека бугарите се монголоиди.

Абе кој ве спомнува вас во Македонија,па да знаат некои Македонци жолти ли сте,црни ли сте бели ли сте...Еден Мјузик Ајдл можеби помогна Македонците да поверуваат дека бугарите не се монголоиди.

Hubavi prikazki... za malki deca. Tova mozhe i da e bilo nekogish po vreme na studenata vojna i zheljaznata zavesa, no dnes povecheto makedonci mnogo dobre znajat kak izglezhdat bulgarite (pone tova). No tova ne im prechi da prodalzhavat da ni vikat tatari, mongoli i t.n. ot chista zloba, ne ot drugo.

Си чул ли за фигуративен начин на кажуванїе на нештата?
На пример їас порано кога ке ги видев вашите ѕвезди од Планета ТВ, мислев дека се специїално избрани само попредставителни белокожи жени, а дека останатите имаат ориентален изглед, да речеме како Гърците - соодветно за мелези какви што мислев дека сте. За нас не постоевте, ниту знаевме нешто за вас ниту се интересиравме, камо ли да имаме било какви емоции за вас (во тоа стави ги и негативните емоции - омразата). Пропагандната машинериїа можеби си работела мегїувремено ама никої не забележуваше, а обичниот Македонец не ве ставаше ни на кїошот од мозокот. Бугариїа представуваше само име на соседна държава и толку. Денес благодарение на интернетот и масовните комуникации сето тоа е променето, но сеуште добар дел од Македонците не знаат ништо за вас. И кога некої од нас първпат доїде во Бугариїа, първо се доживува шок што те обвинуваат за нешто кое никогаш не ти паднало на памет. Їас можам да погледнам од ваша гледна точка и имам разбиранїе за неа, но сепак се обидувам да ти доловам како изгледаат работите од гледна точка на некої 19-годишник од Битола/Охрид/Скопїе кої дошол во Софиїа само за да ги гледа Metallica и не го интересира ни политика, ниту Ванчо Михаїлов или Гоце Делчев. Секогаш кога зборувам вака некої се повикува од она што го читал на интернет и по форуми „ааа не ми кажуваї ти на мен, їас знам како размислувате, сум ве читал по форуми“. И їас сум прочитал КОЇ и ШТО пишува по форуми. Но личното изкуство секогаш го ставам како порелевантен показател. За жал некои го немаат и не можат да ме сфатат. Їас мислам дека лугїето што пишуваат на форуми се само НАЇМНОГУ 100 души од двете държави заедно. И толку. Истите лугїе се поїавуваат на сите форуми, некои под исти а некои под различни иминїа.
Let me hear you make decisions without your television.
28-10-2010, 10:52 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#56

(27-10-2010, 10:19 PM)demmian Wrote:
(27-10-2010, 05:25 PM)Филибе Wrote: Eдин въпрос - какво предпочиташ да учи детето ти, това което си написал, когато си се образовал, или истината?

Истината?! А,која вистина да ја учи моето дете да те прашам?

Кога и вие самите не си ја знаете вистината...де од Алтај сте слегле,де од степите на Монголија сте дошли,де автохтони сте...како на тендер секоја година различно...и сега јас да земам моето дете да го замарам дека секоја наредна година во Бугарија е на мода некоја нова теорија за потеклото на бугарите...

За од таа страна барем кај нас Македонците,иако сме релативно помлада нација,ама сепак ете,и да не е научно и историски возможно,за наш прародител го сметаме Александар Македонски...

Он е Македонски,а сега јас да земам да си го тупам мозокот дали он зборувал грчки или некоја варијанта на македонски наречен старомакедонски,тоа не води до никаде.


Затоа ние Македонците имаме како еден вид култ кон неговата личност,и без да е научно возможно,сепак ете,неговото лик и дело ни се врежало во меморијата какко еден образ за еден општ македонски прародител,симбол на храброст и човек чија некогашна државност,постоела последно пред 2000 и кусур години сме му ја воскреснале,возобновиле.Настрана од тоа,повеќето од постарите луѓе,оние кои се родени во 20те 30те години на минатиот 20 век истите тие од своите родители слушале преданија за великиот цар Александар Македонски,па дури и самиот Марко Цепенков има неколку собрани преданија за него,и сето тоа,кое сакал некој или не,е дел од македонскиот фолклор и македонското сознание,следи да се вклопи во македонскиот менталитет и бит на Македонецот.

А кај вас нема такво нешто,колку што знам .


И лично мене,па верувам и на многумина Македонци,додека ја читаат Библијата,т.е. Новиот Завет,и кога ќе прочитаат во Евангелието на Апостол Павел дека на сон му се јавила некоја Македонка на име Лидија и го повикала да дојде во Македонија да им помогне,јас па и ниеден Македонец не може да го тупи: чекај sega,апостол Павел мисли на овие денешните Македонци или некои Македонци кои живееле во тоа време,а кои се можеби нашите прародители.

Едноставно,кога ќе прочиташ Македонија,Македонци,Македонка ти се исполнува срцето дека Јас и сите мои сонародници и денес го носиме тоа име,па и името на нашата држава се нарекува со тоа име,како Империјата на Александар Македонски или како земјата Македонија и Македонците,кои апостол Павел ги спомнува во своето Евангелие.

Па кога сите Македонци се веќе задоени со тоа дека ете,името на нивната земја е врежано во Библијата и е носител на името на старата македонска александрова империја,ти колку сакаш докази вади му на Македонецот дека не е во право,просто сето тоа е веќе колективирано и култивирано кај Македонецот во неговата национална свест,бит,сознание.


Или например во оваа народна песна,која ние Македонците ја обожаваме:

сега да земам како некој ненормален да ги тумачам зборовите дали Македонката која е опеана во песнава е ,,географска,, Македонка или ,,етничка,, Македонка?!

Бог да чува тоа може само некој забеган бугарин или грк да го прави и никој друг во светот.Просто е Македонка за нас и толку!

Ете тоа е дразнечкото кога некои бугари или грци ќе спомнат ,,вистината,, која вистина кога ги има секакви најразлични вистини?!

Тоа ти велиш така. Еве, и јас сум Македонец па не мислам дека Александар Македонски ми е прадедо. Ние не ја знаеме историјата од пред 100-ина години , па ке се повикуваме на Александар Велики!?!? Како таква храбра нација последна да се ослободи од турското ропство, и тоа од други соседски народи? Како таква нација не даде никаков отпор према српската окупација ( зборувам за вардарската Македонија) од 1913-1941 год. Свети Кирил и Методиј и неговите ученици Климент и Наум ни се потаман...и доволни.
28-10-2010, 11:19 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#57

(28-10-2010, 11:19 AM)hristo Wrote: Како таква храбра нација последна да се ослободи од турското ропство, и тоа од други соседски народи? Како таква нација не даде никаков отпор према српската окупација (зборувам за вардарската Македонија) од 1913-1941 год. Свети Кирил и Методиј и неговите ученици Климент и Наум ни се потаман...и доволни.

...Народот кој до К.П. Мисирков не може да наведе еден институционален процес за својот континуитет; народот кој што од Османлиската Империја за 500 никогаш не побарал да му даде посебен Македонски милет; (Власите последни во 1905 година бараат од султанот Влашки милет и тоа им е дадено); народот кој што првпат некаква институција (Коминтерната) го има признаено во 1934 година; народот кој што својата прва книга поезија на сопствен македонски јазик ја има издадено 1938 година, а својот прв роман 1951 година, одеднаш претендира да биде најстар....

Чудно нешто е човешката психика!!!Da_ne_si_lud
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 28-10-2010, 11:41 AM by jingiby.)
28-10-2010, 11:41 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#58

(28-10-2010, 06:40 AM)Kasnakovski Wrote: Чекај малку. Тој и Василиј Втори е Македонец. Кога го слушнеш неговото име и кога слушнеш дека ослепил 15 000 Бугари пак ли ти тупти срцето?

Кога слушнеш дека баронот Константин Бели Македонецот дарил огромни средства да се грчат неговите сонародници Македонци пак ли ти тупти срцето?

Или кога слушнеш дека Македонецот Коте од Рулја сечел бугарски глави пак ли ти тупти срцето?

A,зошто мислиш дека мене како Македонец треба да ми значи дали бугарски глави биле сечени или бугарски војници биле ослепени?!

Не ми значи ништо!
28-10-2010, 11:47 AM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#59

(27-10-2010, 04:07 PM)realkpolitik Wrote:
(27-10-2010, 03:42 PM)demmian Wrote: Не преувеличава тој,туку навистина има Македонци кои мислат дека сте од жолта раса или имате некакво цигано-татарско потекло.

Во мојот клас од средно школо имавме една зуберка,како сега се сеќавам,ја почна лекцијата со
,, Бугарите се народ со монголоиден изглед,,

Кој знаеше дека бугарите се бела раса се смееше на таквото искажување,ама многу и не се смееа,што претпоставувам и тие мислеа дека бугарите се монголоиди.

Абе кој ве спомнува вас во Македонија,па да знаат некои Македонци жолти ли сте,црни ли сте бели ли сте...Еден Мјузик Ајдл можеби помогна Македонците да поверуваат дека бугарите не се монголоиди.

Hubavi prikazki... za malki deca. Tova mozhe i da e bilo nekogish po vreme na studenata vojna i zheljaznata zavesa, no dnes povecheto makedonci mnogo dobre znajat kak izglezhdat bulgarite (pone tova). No tova ne im prechi da prodalzhavat da ni vikat tatari, mongoli i t.n. ot chista zloba, ne ot drugo.

Хахаха баш прикаски, денес е полошо од студената војна.Денес се берат плодојте садени тогаш.Ете јас до пред 5,6 години мислев дека голем дел од бугарите се жолти Pop.
Ви велам, во Македонија денес за бугарите не се знај ништо .
Мене 2.3ца другари Аспарух ме викат оти сум по пријателски настроен кон бугарите од „нормално“. Icon_lol
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
(This post was last modified: 28-10-2010, 12:06 PM by Зора.)
28-10-2010, 12:02 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#60

(28-10-2010, 11:19 AM)hristo Wrote: Тоа ти велиш така. Еве, и јас сум Македонец па не мислам дека Александар Македонски ми е прадедо. Ние не ја знаеме историјата од пред 100-ина години , па ке се повикуваме на Александар Велики!?!?

Не ги толкувај погрешно моите зборови....сакам да ти кажам дека кај нас како нација ликот,образот на Александар Македонски претставува една колективна мисла на ниво на цела македонска нација.

И воопшто како да не го сметам за свој,кога живеел на овие простори,неколку километри подолу од нас,наместо да си ги барам корените некаде илјадници километри на исток...поневеројатно е дека сме дошле од исток,од простори кои се илјадници километри оддалечени од овие балкански простори...

А,тие стари Македонци сепак живееле ако не на но околу овие простори, и ние сме носители на нивното име.

Тоа сакав јас да го кажам Христо.
28-10-2010, 12:23 PM
Reply