Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(06-11-2010, 02:15 PM)Пѫт Wrote: Абе глупости. Таа „чепата реч“ беше кажана од новинарката која што е од источна Македонија. Е ај сега? Се работи чисто за психолошки ефект. Младен вели дека е Бугарин, и затоа го „разбирате“. А го имате ли гледано оној дел од „Облаче ле бело“ каде се јавува некоја госпожа и на Младен му вели да престане да зборува на „србизираниот“ дијалект? А тој кутриот се отепа од вметнување на бугаризми во предавањето, и пак му најдоа мана. Едноставно кажано, вие во Бугарија имате проблем кој што ние го немаме.

Слушай сега, оная кикимора на телевизията се опишваше да говори "купешки" и излизаше дървено и нескопосно. Младен интервюира и няколко души от Македония и де вмятаха "българизми", а говореха НОРМАЛНО, както се говори всеки ден. Затова ги разбирам, защото говорят ЕСТЕСТВЕНО, НЕПОДПРАВЕНО, а не защото се чувствували такива или онакива. А глупаци като тези дето правят забележки на младен (намират му маана), че говорел нещо различно от български - има. Навсякъде има глупаци. Но не обобщавай по глупаците.

както казва Дойкарот: Секой говори на диалект. И по-добро на диалектот да си остане. Па таа може и од найизточната Македония да е била - от Пловдив и пак се правеше на сколарка.... Пфу.
06-11-2010, 09:51 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(06-11-2010, 08:59 PM)Oxonian Wrote: ТАТАП, как можа да сложиш тая огромна снимка с тия гадинки, взе да ми призлява от нея, всеки път като отворя темата ми е пред очите.Pishtoldzija
[Image: 015070375.jpg]
дето ми викаш ТАТАП-на ти и от снощи-да ти е благо Smiley-happy068
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
06-11-2010, 11:17 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(06-11-2010, 08:59 PM)Oxonian Wrote:
(06-11-2010, 08:29 PM)Dojkar Wrote: Ако судев според интернет, би рекол 80:20 во полза на идиотите. Ако не беа моите лични контакти и искуства (опити) со Бугари (5:95), ќе бев тежок бугаромразец. И тоа пази, не барам некаков специјален однос, црвен килим или свирка за добредојде. Icon_lol Доволно е да не менува бои откако ќе дознае дека сум Македонец. А за лицемерно коректните е маглива работата, но секој си проценува сам. Icon_razz

Абе, Дойкар, струва ми се, че протестираш прекалено. Къде си го видял този негативен однос от страна на българи във виртуалното пространство? Кажи конкретно, щото от общи приказки не става ясно какво имаш предвид. И дали не взимаш нещата прекалено лично, когато под прицел са македонистите, които словоблудстват срещу България с повод и без повод, а не българофилите македонци.

Ако съдиш по вестникарските коментари - там пишат всякакви дебили, които се джафкат помежду си по същия начин, тоест техният начин на изразяване не е резервиран за македонци.

ТАТАП, как можа да сложиш тая огромна снимка с тия гадинки, взе да ми призлява от нея, всеки път като отворя темата ми е пред очите.Pishtoldzija

И на мен ми се струва, че протестирате прекалено но никой не ме слуша. Од почетокот на мојот престој во Бугарија почнав да се интересирам што се пишува за Македонија и оттогаш почнав да ги посетувам http://www.dnevnik.bg, http://www.dnes.bg, http://www.news.bg, а нешто подоцна и http://www.actualno.com и http://www.vesti.bg. Внесувам „македония“ во „търсене“ и таму ги читам коментарите. Провери сам. Уште од сега ти кажувам дека коментари од типот „те са българи“ не ги сметам за негативни или идиотски.
Let me hear you make decisions without your television.
07-11-2010, 03:40 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

муабетот беше со Јингби, имаше неколку дена да се информира,гугла и одговори...ама ај чим завршил “право“ на „Софискиот„, ќе му простиме...НО што да правиме со останативе “адвокати’ ???

БАРЕМ ЕДЕН ДА ОДГОВОРЕШЕ?
сите се фаќаат за глупости,бош муабети и без врска прикаски!

прашањето беше јасно и перцизно!
тргнавме од една ОСНОВНА работа, која на вас БУГАРСКИ националисти треба да ви е всушност ПРВА ЛЕКЦИЈА Icon_wink
(ама не ве учат на тоа како правилно да размислувате...)

Da_ne_si_lud заговарате нешто - а врска немате што! Yea
борци без идеја и кауза - марионети! восок во нечии раце ;-)


(04-11-2010, 10:23 AM)toni_a Wrote: него со тебе имавме некој друг незавршен муабет:

(29-10-2010, 11:13 AM)toni_a Wrote: ако досега не се знаел дека Македонија е формирана како независна држава која отпосле станува дел од федерацијата, сега веќе знаеш.

ај кажи ми, бидејќи се правеше интересен и се расфрлаше со АСНОМ и АВНОЈ, кои се основните елементи (3) на една држава?

значи, што треба да биде исполнето,што е потребно,за да може да кажеме дека имаме држава?
(04-11-2010, 10:30 AM)toni_a Wrote: да те изведам малку надвор од шемата “копи-пасте“ и да те видам како ќе се снајдеш!

говориме општо. значи нема врска дали станува збор за МК,бг,Франција,Девствените острови,итн...

(04-11-2010, 10:52 AM)Black Wolf Wrote: Тони, не се прави на заспала лисица....

...бла,бла...бла...сакам кажам...бла...врска немам...ла,ла,тра...бла...

Затова не ми се прави на чак толкоз голѣм политически философ...

(04-11-2010, 11:29 AM)toni_a Wrote: остави го Јингби да одговори,па да се обидеме да дојдеме до некаков заклучок.
значи да видиме прво тоа,а потоа каков карактер имаат АСНОМ и АВНОЈ.
откако ќе се расчистат тие работи,ќе споредиме некои официјални датуми и ќе видиме која држава е прва формирана :-)
одговорите кои ги добив, овој погорниов не го сметам дека воопшто фигурира како можен, беа следните:

(04-11-2010, 02:48 PM)Вовата Wrote: Аз много ясно ти го казах. И на Луната да си роден, роден си от Югослявянски пионерчета – Ти се кунемо друже Тито. И моите деца са родени в САЩ но по съзнания са българчета – ЗАЩОТО ТАТКО ИМ Е БЪЛГАРИН. Канцлерът Кол няма нищо общо. Роден си в Германия, ама говориш западнобългарски диалект – и на това ли Кол те научи?

Гладай дедо си ти – там е истината.
меѓу другото таков сличен одговор очекував од тебе (подмолен,ама ја промаши катастрофално-тотално)
ПОСТОЈАМ ОНАКОВ КАКОВ ШТО СУМ. РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ПОСТОИ, ФАКТ КОЈ ВИЕ (БУГАРИТЕ) ГО ПРИЗНАВТЕ!
всушност ти ништо не разбра и воопшто не се замисли,туку тргна да шкрабаш по стара шема...за одговор на прашањето воопшто нема смисла да говориме!
со самото тоа што ми реплицира веќе си се побил во тврдењата!

а за тоа што се и биле моите предци, со сигурност нема да се доведам во ситуација еден виртуален АНОНИМУС (внимавај -> големите букви дополонително се подвлечени) наречен Вова (болдирано -разбира се), да ми кажува Icon_wink ниту си ме гледал,ниту си ме создавал...
(имаш инфо за мој прадедо...во сите војни и конфликти на етничко-географскаМакедонија сме присутни...и во последната,бтв...)

НО ти кој си? која е твојата приказна за да си земеш право да ме негираш мене и мојата фамилија? јас бев чесен и кажав од каде сум!
а учам и наследувам од татко,дедо,прадедо,фамилија...не од Вова на форум кој самиот изјави на времето некои работи...

кој си ТИ и од каде си? повели

(04-11-2010, 11:45 AM)jingiby Wrote: Тони, завършил съм специалност "право" в Софийския Университет "Св. Кл. Охридски". Ако се интересуваш от "Теория на държавата" повече информация можеш да намериш тук!


внимание!
немав намера да навлегуваме во филозофии,социологии или политикологии од тежок карактер. мислев дека станува збор за општа култура (извини Јингби,не ти ги читав линковите...) и дека основните 3 елемента на државата секој ги знае:

-НАРОД
-ТЕРИТОРИЈА
-ВЛАСТ


да не разврзуваме, бидејќи ми забега постот, всушност тоа е тоа.
башка и на помалку надарените (како Вовата и неговата сенка Јингби) им станува јасно,откако ќе им се каже,нели!? Icon_wink
----------------------


АСНОМ и АВНОЈ...се чаталеа некои и велат сум бил „југословенче„ Icon_lol

моето тврдење е дека Македонија е создадена пред да се создаде (втора) Југославија!
јас против Југославија, а Вовата,Јингби и Црниот Волк против мене!

јас им велем анти-ЈУ, а тие мене ЈУгословенче!
крај да неможеш да им најдеш!!!! Icon_lol

они се тие кои излегуваат со југо-комуњарски ставови и докази!
на алтернатива различна од комуњаро-бугарската и србо-комуњарската, добивам интересен feedback Icon_razz

На основа ВЛАСТ врз ТЕРИТОРИЈА!

ајде Вова, бидејќи твојот колега не успеа,а и ти ја „скина зелена“ (твои зборови), повели на втора шанса Baeh


пс - незнам што е работата, ама мене „бугари„ упорно ме убедуваат во српска и југословенска историографија?

(29-10-2010, 11:39 AM)jingiby Wrote: Р Е Ш Е Н И Е
на Антифашиското собрание на народното ослободуене на Македонија ...
Тони, Тонииииииииии!
Quote:Кога това, бе Тони?!? По времето на Ацко ли?!?

најдобронамерно - ПОВЕЛИ

[народ+територија+власт => држава ; од тука тргнуваме]
(This post was last modified: 07-11-2010, 07:52 AM by toni_a.)
07-11-2010, 07:48 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

со сопствен камен по глава!

еј народе форумски (Вова,Јингби,Прадагигма,Волк,итн...)- вие сте бугари! НЕ ДРУГИТЕ, ТУКУ ВИЕ! Jeee


продолжуваме, значи ВЛАСТ врз територија Icon_wink
АСНОМ и АВНОЈ каков карактер имаат/поседуваат и што се всушност?

(ново прашање,второ)
(This post was last modified: 07-11-2010, 08:08 AM by toni_a.)
07-11-2010, 08:05 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(07-11-2010, 08:05 AM)toni_a Wrote: продолжуваме, значи ВЛАСТ врз територија Icon_wink
АСНОМ и АВНОЈ каков карактер имаат/поседуваат и што се всушност?

(ново прашање,второ)

Независима република Македония

Независима република Македония (НРМ) е проект под ръководството на ВМРО за създаване на държава в Македония в края на Втората световна война.

В началото на септември 1944 г. Адолф Хитлер е наясно, че на България не може повече да се разчита като на лоялен съюзник. Той се свързва с Иван Михайлов, който е по това време в Независимата хърватска държава с надеждата, че последният ще може да му окаже подкрепа в Македония, където българските войски започват да се изтеглят. Михайлов посещава София и след проведени консултации отпътува за Скопие. Там той престоява няколко дни между 5 и 8-ми септември и прави сондажи сред бившите структурите на ВМРО, като осъществява и контакт с поделенията на Охрана в Егейска Македония.

Предлага поста на президент на републиката на Христо Татарчев, но той отказва. Така той се убеждава, че му липсва достатъчно подкрепа, а комунистическите партизани на Тито са във възход. Михайлов осъзнава и че Германия губи войната, а България е пред катастрофа. Той заявява на германците, че вече е късно и с цел избягване на излишни кръвопролития се отказва от тази идея. Впоследствие Михайлов се завръща с германски конвой в Хърватска.

Все пак в периода на безвластие започнал от началото на септември и продължил до началото на ноември, служителите от старата българска администрация, повечето от които са и бивши членове на ВМРО, продължават да изпълняват функциите си. Подразделенията на българската армия, останали на територията на Вардарска Македония и изтеглящите се от бившето гръцко кралство части на Вермахта оказват логистична подкрепа на тази администрация. Така до настъплението на ръководената от новото правителство на ОФ Българска армия през октомври и началото на ноември, югославските партизани не могат да установят пряк контрол върху цялата територия на областта.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-11-2010, 08:33 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Абе Тони, каква власт на АСНОМ бе, човече?
По заповед на един хърватин, един сърбин и един черногорец организират мероприятие,
на част участниците на което после им се случва нещо, защото не били послушни.
Много силна власт, няма що. Като тази например:

[Image: bwy1289117130l.jpg]
[Image: bfi1289117260u.jpg]

Всъщност оригинала на писмото е взето от ГРЪЦКА книга на Konstantinos Douflias “Macedonia, Macedonian Struggle, Greece-Macedonia 4000 Years"!

В гръцкия оригинал текста на английски гласи:

Quote:DECLARATION OF THE TEMPORARY GOVERNMENT OF MACEDONIA

To the Governments of the European powers

The long lasting sufferings which the respectable governments have heard about from their representatives, and which by now have reached a state of stressful despair, have obliged the inhabitants of Macedonia to take up arms in order to defend their lives, their honour and property. Calling a meeting today the representatives of the various communities in Macedonia, overthrew the Sultan’s tyrannical authority, declared the union of Macedonia with mother Greece, and chose us in order to form the Temporary Government of the revolution with the obligation to ask from the Christian super powers their mighty protection for the justification of our fight…(Macedonia) is ready to be freed and connected to mother Greece, even if it needs to be delivered to fire and disaster rather than continue living under the tyranny of various Turkish notables. They destroyed and violated the honour and sanctity of family life. All promises and obligations that the Turkish authorities gave to its subjects have proved by now to be nothing more than purposely sly and deceptive. The Turkish government has several times granted rights but tyranny has never been loosened. On the contrary, our misfortunes became endless and horrible because this government has neither power nor authority. Therefore, we were forced to seek our arms so that we may die as men as Greeks if we are not allowed to live like logical and free men.

[Signed] In Litohoro, Mt. Olympus [on] 19th February, 1878 [by the members of]

The Temporary Government of Macedonia:

Evangelos Korovangos, President;

A. Asteriou;

G.V. Zahariadis;

Nikiforos, Monastic priest;

Athanasios Georgiou;

В превод:
...съюз на Македония с майка Гърция... да бъде освободена и присъединена към майка Гърция.

Ето ти оригинала:
[Image: viu1289117842q.jpg]

И това ли е "македонска влада"?
07-11-2010, 09:22 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(07-11-2010, 08:05 AM)toni_a Wrote: продолжуваме, значи ВЛАСТ врз територија Icon_wink
АСНОМ и АВНОЈ каков карактер имаат/поседуваат и што се всушност?

Самото участие на България във войната срещу Германия преминава през две фази.

Първата фаза обхваща времето от септември до края на ноември 1944 година. Българските войски действат на територията на Македония, Южна Сърбия, Косово и Метохия.

В първата фаза България участва с 455 000 войници, разделени в три армии. В първите няколко дни след 9 септември 1944 г., български войски, съвместно с партизански и съветски части, отблъскват настъпващите по направленията Кула-Видин и Кюстендил-София германски войски. На 18 септември 1944 г. българската армия преминава в оперативно подчинение на командващия III Украински фронт маршал Фьодор Толбухин. Мобилизирането на българската армия (преименувана на Българска народна армия) започва на 18 септември и приключва в края на същия месец. Пред българската армия, като част от силите на съветския III Украински фронт, се поставя задачата да осигури левия фланг на Червената армия, да разгроми противниковите сили в Сърбия и Вардарска Македония и да прекъсне пътя за отстъпление на Група "Е" от германските армии от Гърция по долините на реките Морава, Вардар и Ибър. Военната група възлиза на 10 дивизии, 8 бригади и други войскови сили. От 8 до 14 октомври 1944 г. българските войски провеждат настъпателната Нишка операция - разгромена е елитната VII СС дивизия и е овладян Ниш. От 8 октомври до 19 ноември се провежда Страцинско-Кумановската операция - овладени са Страцин, Куманово, Скопие. По същото време се води и Брегалнишко–Струмишката операция, в резултат на която частите на Вермахта са изтласкани от Царево село, Кочани, Щип, Струмица, Велес и други селища. От 21 октомври до 30 ноември се провежда Косовската операция, при която са овладени градовете Подуево, Прищина, Косовска Митровица, Рашка и Нови пазар. С това приключва първата фаза на войната.

[Image: unbenanntkr5.jpg]
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-11-2010, 09:25 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(07-11-2010, 08:33 AM)jingiby Wrote:
(07-11-2010, 08:05 AM)toni_a Wrote: продолжуваме, значи ВЛАСТ врз територија Icon_wink
АСНОМ и АВНОЈ каков карактер имаат/поседуваат и што се всушност?

(ново прашање,второ)

Независима република Македония

Независима република Македония (НРМ) е проект под ръководството на ВМРО за създаване на държава в Македония в края на Втората световна война.

В началото на септември 1944 г. Адолф Хитлер е наясно, че на България не може повече да се разчита като на лоялен съюзник. Той се свързва с Иван Михайлов, който е по това време в Независимата хърватска държава с надеждата, че последният ще може да му окаже подкрепа в Македония, където българските войски започват да се изтеглят. Михайлов посещава София и след проведени консултации отпътува за Скопие. Там той престоява няколко дни между 5 и 8-ми септември и прави сондажи сред бившите структурите на ВМРО, като осъществява и контакт с поделенията на Охрана в Егейска Македония.

Предлага поста на президент на републиката на Христо Татарчев, но той отказва. Така той се убеждава, че му липсва достатъчно подкрепа, а комунистическите партизани на Тито са във възход. Михайлов осъзнава и че Германия губи войната, а България е пред катастрофа. Той заявява на германците, че вече е късно и с цел избягване на излишни кръвопролития се отказва от тази идея. Впоследствие Михайлов се завръща с германски конвой в Хърватска.

Все пак в периода на безвластие започнал от началото на септември и продължил до началото на ноември, служителите от старата българска администрация, повечето от които са и бивши членове на ВМРО, продължават да изпълняват функциите си. Подразделенията на българската армия, останали на територията на Вардарска Македония и изтеглящите се от бившето гръцко кралство части на Вермахта оказват логистична подкрепа на тази администрация. Така до настъплението на ръководената от новото правителство на ОФ Българска армия през октомври и началото на ноември, югославските партизани не могат да установят пряк контрол върху цялата територия на областта.

За ова подобро би било да се оди во Германија и од тамошните архиви да се истражува.
07-11-2010, 09:30 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(07-11-2010, 09:22 AM)Han Solo Wrote: Абе Тони, каква власт на АСНОМ бе, човече?
По заповед на един хърватин, един сърбин и един черногорец организират мероприятие,
на част участниците на което после им се случва нещо, защото не били послушни.
Много силна власт, няма що. Като тази например:

[Image: bwy1289117130l.jpg]
[Image: bfi1289117260u.jpg]

Всъщност оригинала на писмото е взето от ГРЪЦКА книга на Konstantinos Douflias “Macedonia, Macedonian Struggle, Greece-Macedonia 4000 Years"!

В гръцкия оригинал текста на английски гласи:

Quote:DECLARATION OF THE TEMPORARY GOVERNMENT OF MACEDONIA

To the Governments of the European powers

The long lasting sufferings which the respectable governments have heard about from their representatives, and which by now have reached a state of stressful despair, have obliged the inhabitants of Macedonia to take up arms in order to defend their lives, their honour and property. Calling a meeting today the representatives of the various communities in Macedonia, overthrew the Sultan’s tyrannical authority, declared the union of Macedonia with mother Greece, and chose us in order to form the Temporary Government of the revolution with the obligation to ask from the Christian super powers their mighty protection for the justification of our fight…(Macedonia) is ready to be freed and connected to mother Greece, even if it needs to be delivered to fire and disaster rather than continue living under the tyranny of various Turkish notables. They destroyed and violated the honour and sanctity of family life. All promises and obligations that the Turkish authorities gave to its subjects have proved by now to be nothing more than purposely sly and deceptive. The Turkish government has several times granted rights but tyranny has never been loosened. On the contrary, our misfortunes became endless and horrible because this government has neither power nor authority. Therefore, we were forced to seek our arms so that we may die as men as Greeks if we are not allowed to live like logical and free men.

[Signed] In Litohoro, Mt. Olympus [on] 19th February, 1878 [by the members of]

The Temporary Government of Macedonia:

Evangelos Korovangos, President;

A. Asteriou;

G.V. Zahariadis;

Nikiforos, Monastic priest;

Athanasios Georgiou;

В превод:
...съюз на Македония с майка Гърция... да бъде освободена и присъединена към майка Гърция.

Ето ти оригинала:
[Image: viu1289117842q.jpg]

И това ли е "македонска влада"?

Тука има грешка кај „Македонска нација“. Текстот е од Манифест на Привремената Влада на Македонија - 1881

23 март 1881 во Ќустендил, а писмото од сликата е од грчката декларација.
Quote:Манифест на Привремената Влада на Македонија - 1881

23 март 1881 во Ќустендил

Македонци,

Нашата мила татковина Македонија еднаш беше една од најславните земји. Македонците ги поставија основите на уметноста на војувањето, со нивните победоносни фаланги и просветлувањето на Аристотел, го цивилизираа човештвото и Азија. А сега нашата татковина, толку славна во минатото, сега е на прагот на уништувањето, благодарение на нашите грешки и негрижа. Туѓи и сомнителни народи сакаат да ја освојат нашата татковина и да го уништат нашиот народ, кој, блескајќи со таква светлина, никогаш нема да биде уништен. Нашата мајка Македонија стана како вдовица, осамотена и напуштена од нејзините синови. Не го вее знамето што го вееше победоносната Македонска војска. Денеска е само географски поим. Како некој да се обидува да ја прикрие нејзината победоносна природа со прекривката на заборавот. Гробот и’ го ископаа натрапници кои сноват низ нашата земја и ја троват со смртоносни отрови. Тие натрапници се гробарите на нашата велика и славна татковина, тие се договараат како да ја распарчат и да ја препуштат на победничките војски на Австро-Унгарија. Ако еден јарем се замени со друг, обновувањето на Македонија ќе стане невозможно и нашиот народ ќе биде збришан. Овој момент е клучен за Македонија; ова е прашање на живот или смрт.

Вистински Македонци, верни чеда на вашата татковина!

Ќе дозволите ли вашата татковина да биде уништена? Погледнете како се гуши во ропство, како крвави од раните што околните народи и’ ги нанесоа! Погледнете ги тешките синџири во кои Султанот ја окова! Во таква беспомошна состојба, сета во солзи, нашата мила Македонија, нашата драга татковина ве вика: вие, мои верни чеда, вие наследници на Аристотел и Александар Велики, вие во чии вени тече Македонска крв, не ме оставајте да умрам, помогнете ми! Голем срам ќе биде за вас, вистински Македонци, ако останете неми сведоци на мојот погреб. Не, не, еве ги моите грозни раскрвавени рани, еве ги моите тешки пранги: скршете ги, расковете ги, зацелете ги моите рани, направете се’ што е во ваша моќ за да се напишта зборовите „Сложна и обединета Македонија“ на знамето што ќе го кренам. Откога ќе успеете победоносно, избркајте ги убијците од оваа земја кои го веат знамето на раздорот и сеат погубни идеи, делејќи ве, мои чеда, на безбројни народи, па така обединето под знамето на Македонија, како единствен народ, дигнете го високо тоа славно знаме и подгответе се еднодушно да напишете на него:

Да живее Македонскиот народ, да живее Македонија!

Тоа е гласот на нашата земја, тоа е нашата слобода - нашето народно наследство. Ако ги прогласите овие зборови, ќе бидете поздравени од слободно мислечките народи и сите благородни срца ќе побрзаат да ви се придружат и да се борат, да ви помогнат да ја добиете светата слобода, која толку векови веќе ви е одземена.

Македонци, запомнете го вашето потекло и не се одрекувајте од него!

Ќустендил 11-23 март 1881,

Верно на оригиналот Доспат 18-30 април 1881.

Претседател Васил Чомо

Секретар Никола Трајков
Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).
07-11-2010, 09:33 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(07-11-2010, 09:33 AM)Taridin Wrote: Централната Државна Архива на Октомвриската Револуција во Москва (оддел гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис бр 1, ед. хр. 79).

Se_klanjamPishtoldzijaSepotsmeva
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-11-2010, 09:35 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Таридине, аз ти показвам, че снимката е взета от гръцка книга, в която пише съвсем други неща,
ти ми говориш за архиви, до които нямаме достъп.
07-11-2010, 09:37 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

[Image: 2419872S.jpg]
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-11-2010, 09:38 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(07-11-2010, 09:37 AM)Han Solo Wrote: Таридине, аз ти показвам, че снимката е взета от гръцка книга, в която пише съвсем други неща,
ти ми говориш за архиви, до които нямаме достъп.

А јас што ти кажав? Има грча декларација има и македонска. „Македонска Нација“ згрешила и ја покажала грчата.

Македонската декларација е од друг датум, местото и лицата се други.
07-11-2010, 09:45 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(07-11-2010, 09:38 AM)jingiby Wrote: [Image: 2419872S.jpg]

И што?
Види од извештајот на Пападопулос од Воден, 1936 г. Македонците си го нарекуваат јазикот македонски, за Грците тој е бугарски.

Што ти е нејасно?
07-11-2010, 09:47 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(07-11-2010, 09:45 AM)Taridin Wrote:
(07-11-2010, 09:37 AM)Han Solo Wrote: Таридине, аз ти показвам, че снимката е взета от гръцка книга, в която пише съвсем други неща,
ти ми говориш за архиви, до които нямаме достъп.

А јас што ти кажав? Има грча декларација има и македонска. „Македонска Нација“ згрешила и ја покажала грчата.

Македонската декларација е од друг датум, местото и лицата се други.

А ти виждал ли си македонския оригинал?
(This post was last modified: 07-11-2010, 09:53 AM by Han Solo.)
07-11-2010, 09:52 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(07-11-2010, 09:47 AM)Taridin Wrote: Македонците си го нарекуваат јазикот македонски, за Грците тој е бугарски. Што ти е нејасно?
[Image: KonikovoGospel.jpg]

...Евангелие на Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христо, сига ново типосано на богарской йезик за секоа неделя от година догодина со рет. Преписано и диортосано от мене Павел йероманах, бозигропски протосингел, родом Воденска (Епархия) от село Кониково. Солон, Стампа Кирякова Дарзилен 1852...
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-11-2010, 09:52 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Ти се изгуби во времето. Не скокај од век на век. Зборуваме тука за 20 век! Сега. Ако сакаш и за Евангелието може, ама кога добиеме одговор за 1936 г.
07-11-2010, 10:23 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(07-11-2010, 09:52 AM)Han Solo Wrote:
(07-11-2010, 09:45 AM)Taridin Wrote:
(07-11-2010, 09:37 AM)Han Solo Wrote: Таридине, аз ти показвам, че снимката е взета от гръцка книга, в която пише съвсем други неща,
ти ми говориш за архиви, до които нямаме достъп.

А јас што ти кажав? Има грча декларација има и македонска. „Македонска Нација“ згрешила и ја покажала грчата.

Македонската декларација е од друг датум, местото и лицата се други.

А ти виждал ли си македонския оригинал?
Оригиналот е во руската архива. Не сум одил до Русија.
07-11-2010, 10:24 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(07-11-2010, 10:24 AM)Taridin Wrote: Оригиналот е во руската архива. Не сум одил до Русија.

Аз съм одил ма го нема. Тоа е само во Скопските виртуални архиви!Pishtoldzija
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-11-2010, 10:36 AM
Reply