Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Коста, ще ме накараш и аз да си почина няколко дни от форума.
(This post was last modified: 05-11-2010, 04:57 PM by Han Solo.)
05-11-2010, 04:57 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Тъй по-добре май?
По-нежно некакси, нема ги ония щръкнали бради...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-11-2010, 05:06 PM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 05:02 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 02:40 PM)Пѫт Wrote: А добро, (ме мрзи сега да се навраќам наназад и да цитирам, ама знаете на кого се обраќам), ако премолчувањето на името на Јонче Христовски е комплимент, и се што е наше е и ваше, оваа песна ја знаете ли:

И Вова, што сега јас сум провинцијалец ако викам „ке“ место „ште“, така ли? Абе тој став си е малограѓанштина и тоа особено од таа панбугарска гледна точка, а сето другото е релативизација. Не знам дали можете да погледнете на нештата од наша гледна точка и да видите колку на нас тоа ни изгледа смешно дури.

А и уште едно прашање: Таа фејсбук група за Дилма Русеф која што сте ја направиле вие, а божем ја направиле Македонци, во името на „добрите отношенија“ ли е?

Очигледно не се разбираме. Помислив ти мене ме нарече "малограганин", збор коj не разбирам што значи и помислив дека значи провинциалец, па затоа се насмеяв.

За мене работите стоят вака: Зборот "селяк" изкористен како навредам означува манталитет, а не географска категория. Може да си роден и расал во центарот на София, да ги знаш сите "грагански" финти и да си прост "селjак" како менталност. И може исто така да доагаш од най–примитивното село, да кекаш, на екаш и па да си по фин душевно и од найголемите "грагани".

Така не се разбравме па затоа е сето. Има од кай нас и од кай вас трески за делане – не сме ние най–чисти. Но, искрено неразбиране и непокриване на ставовите е едно, а намерната провокация – друго. Кога видам втората – за зла круша, зъл прът.
05-11-2010, 05:04 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

Коки aмaн бе со тие сликите, пa и зa aвaтaр си їa клaл.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
05-11-2010, 05:09 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(05-11-2010, 02:40 PM)Пѫт Wrote: ...И Вова, што сега јас сум провинцијалец ако викам „ке“ место „ште“, така ли? Абе тој став си е малограѓанштина и тоа особено од таа панбугарска гледна точка, а сето другото е релативизација. Не знам дали можете да погледнете на нештата од наша гледна точка и да видите колку на нас тоа ни изгледа смешно дури...

Пѫт, не мога да разбера, на какво се дразниш толкова. Първо, не Вовата го е казал това, а друг. От твоя гледна точка "кекането" не е "провинциализъм", ама от гледна точка на автора - е. Не можеш ли да вникнеш в ситуацията? Значи, събрали се писатели, поети, които, без значение дали в родните им села и градове кекат, чекат или шекат, по между си по всяка вероятност са говорели на българската литературна норма. На каквато са писали и произведенията си (по тази причина македонскиот поет Вапцаров днес трябва да бъде превеждан на македонски). Е сега, станало му комично на човека. Че и на мене.
Какъв дребнобуржоазен панбългаризъм те гони тебе?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-11-2010, 05:12 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(05-11-2010, 05:09 PM)Зора Wrote: Коки aмaн бе со тие сликите, пa и зa aвaтaр си їa клaл.

„Коки“ PosPosPosPosPosPosPos23

Коста (сакав да те наречам брат, ама се премислив од некои причини Icon_wink ) , да не запаѓаш ти во некаква средовечна криза случајно? Хахахахаха
05-11-2010, 05:15 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

(05-11-2010, 05:15 PM)Пѫт Wrote:
(05-11-2010, 05:09 PM)Зора Wrote: Коки aмaн бе со тие сликите, пa и зa aвaтaр си їa клaл.

„Коки“ PosPosPosPosPosPosPos23

Коста (сакав да те наречам брат, ама се премислив од некои причини Icon_wink ) , да не запаѓаш ти во некаква средовечна криза случајно? Хахахахаха

Зора и Пѫт, престанете да ми говорите така, че се възбуждам!!!
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
05-11-2010, 05:16 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Хахаха,ајде јас ќе се одлогирам сега, од некои причини (се исплашив бе)
05-11-2010, 05:19 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

(05-11-2010, 05:19 PM)Пѫт Wrote: Хахаха,ајде јас ќе се одлогирам сега, од некои причини (се исплашив бе)

Добре тогава, спирам съ залитането по Антиката и си връщам нормалния български образ
Smiley-happy068
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
05-11-2010, 05:22 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(05-11-2010, 05:22 PM)Black Wolf Wrote:
(05-11-2010, 05:19 PM)Пѫт Wrote: Хахаха,ајде јас ќе се одлогирам сега, од некои причини (се исплашив бе)

Добре тогава, спирам съ залитането по Антиката и си връщам нормалния български образ
Smiley-happy068

Heil
Е, те това е Коки, Дан Колов е точно като за теб!
Pos23Pos23Pos23
(This post was last modified: 05-11-2010, 05:32 PM by Han Solo.)
05-11-2010, 05:27 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

(05-11-2010, 05:16 PM)Black Wolf Wrote:
(05-11-2010, 05:15 PM)Пѫт Wrote:
(05-11-2010, 05:09 PM)Зора Wrote: Коки aмaн бе со тие сликите, пa и зa aвaтaр си їa клaл.

„Коки“ PosPosPosPosPosPosPos23

Коста (сакав да те наречам брат, ама се премислив од некои причини Icon_wink ) , да не запаѓаш ти во некаква средовечна криза случајно? Хахахахаха

Зора и Пѫт, престанете да ми говорите така, че се възбуждам!!!


Готово, кютaм нигде ме нѣмa Pos
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
05-11-2010, 05:32 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Борбата, пичове, е божествен и мъжествен спорт:
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http:...24&bih=617

Съвсем друг въпрос е как изглежда отстрани, особено ако си леко "антично" настроен...
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http:...24&bih=653
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-11-2010, 05:41 PM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 05:39 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 04:12 PM)jingiby Wrote: Значи гръкоман и патриаршист са две различни неща. Всички гръкомани са се сметали за гърци, а и днеска е така, но не всички патриаршисти са били гръкомани, респективно с гръцко съзнание.

Точно!
Ама види во бугарските книги дали сите патријаршисти не се опишани како гркомани.
05-11-2010, 05:44 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 04:55 PM)Black Wolf Wrote:
(05-11-2010, 04:53 PM)Stefan Wrote: Абе, Коста, мани го тоя аватар, че ми се повръща!

да може да се сравнява по-лесно с брадатите воини с оръжия и лисичи шапки от аватаро на Таридин
Моите се Кубрат и Аспарух. Твојот кој е?
05-11-2010, 05:47 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Абе мойот....по-добре да ти го не показвам...
Де се изгуби досега-пропусна важни дискусии тука...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
05-11-2010, 05:49 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 05:49 PM)Black Wolf Wrote: Абе мойот....по-добре да ти го не показвам...
Де се изгуби досега-пропусна важни дискусии тука...

И јас си имам и друга работа.
Твојот го гледам многу личи на моите. Сите се баш Бугари.
05-11-2010, 05:52 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Тъй, тъй...
:-)
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
05-11-2010, 05:54 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 03:12 PM)Han Solo Wrote: Чакайте малко, нещо не ми е ясно...
Това че се е развило македонско етническо съзнание е ясно, друг е въпроса кога, къде и как.
Вие се наричате македонци и това е ваше право. Ако се възприемате като македонци, това е достатъчно и никой няма право да иска от вас да си смените името, да ви прави българи, сърби или гърци и т.н.
НО какво правим с другите 3-4 милиона в Гърция и България, които са се наричали и се наричат македонци,
но никога не са имали македонско етническо съзнание, а понятието за тях е чисто регионално и означава съвсем
друго нещо? Те имат ли право да се наричат македонци?

Никогаш не ни било на к**от дали некої друг народ или дел од друг народ сака да се нарекува и се нарекува Македонец во некаков друг ненационален смисол. Тоа се гърчки претензии. Сум забележал во бугарските медиуми како се манипулира со природата на спорот со името, во парафраза „Македониїа и Гърциїа спорат чии се правата върз името Македониїа“. Затоа не е ни чудно што после си мислите дека всуштност ние нешто бараме од Гърциїа или дека нешто ѝ оспоруваме. Всуштност тие първи почнаа да врескаат за историїата „Александар е наш“, уште кога Киро Глигоров им велеше „Александар НЕ Е наш, ние само го носиме името Македонци, но во друг контекст кої не го загрозува гърчкиот контекст“.
Let me hear you make decisions without your television.
05-11-2010, 07:46 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

(05-11-2010, 07:46 PM)Dojkar Wrote: ...дека всуштност ние нешто бараме од Гърциїа или дека нешто ѝ оспоруваме. Всуштност тие първи почнаа да врескаат за историїата „Александар е наш“, уште кога Киро Глигоров им велеше „Александар НЕ ...

Айде сега, барате, как да не барате-с тия шествия по Крушево дето смесвате цървули с фаланга...не ви трѣбваше да се заплитате в тия истории с гърците, ама пусто...сами си го вкарахте с тоя Алекс дъ Грейт.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
05-11-2010, 07:54 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 03:55 PM)Black Wolf Wrote: Проблемите на съвр. македонци що се отнася до нас, българите, са три на брой:
1. Македонизирането със задна дата на моменти от бълг. история /тук влизат и езикът, и националното определение/-прочутият въпрос за "идентитето".
2. Политическите претенции към части от бълг. земя и народ /Пирина/-напълно абсурдни.
3. Непризнаването на самостоятелен и изконен български елемент в РМ и дори репресии срещу него.
Докато тези 3 неща не се решат, няма да има разбирателство между нас-ние не можем да отстъпим по нито едно от тях, а и няма нужда да го правим.
Но те няма да се решат никога както вървят нещата.
Значи-винаги ще бъдем на нож-това е програмирано да бъде така от югославския период /както е програмирано в Близкия Изток евреи да са срещу араби-а те са всъщност братовчеди/.
Това на нас не ни влияе особено във вътрешните дела /само т. 3 ни е проблем, който ще нараства и може скоро да се превърне в проблем за самите македонци в Македония ако предприемем по-твърди мерки към тях на дипломатическо равнище-просто си го просят това/, но е източник на конфликти вътре в самата РМ, особено т. 1.
Тяхна работа...

Во ред бе, така стоїат политичките односи, ама зошто тоа мора да се одразува и во мегїучовечките односи не ми е їасно. Сите имаат навика да плукаат върз политичарите, а никої не се покажува како подобар од нив и целостно да ги одфърли нивните игри.
Let me hear you make decisions without your television.
05-11-2010, 08:09 PM
Reply