Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 01:15 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 01:06 PM)Dojkar Wrote: или на Таридин

Сите бугарски соговорници тврдат дека дедо ти бил Бугарин /ако е роден пред 1944/.
Кажи искрено дали е тоа вистина.

И што? Не можам да ве сфатам бе вас дежурните надгледувачи на тугїата мисла, што е тоа што толку ве лути во различното мисленїе на Бугарите? Зарем нивното мисленїе е поїдовна измерна точка на твоите деїствиїа и твоїот национален идентитет? Тоа е жива патетика - безспорно балканска, но очигледно со епицентар во Македониїа.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 05-11-2010, 01:29 PM by Gnoj.)
05-11-2010, 01:27 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 01:27 PM)Dojkar Wrote: И што?
Да или не?
05-11-2010, 01:29 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(05-11-2010, 12:54 PM)Dojkar Wrote:
(05-11-2010, 12:26 PM)Han Solo Wrote: Dojkar, донякъде си прав, просто не можем да си мълчим, когато се твърди, че македонците и българите "никогаш"
не са имали нищо общо, било то история, език... Иначе обобщенията и квалификациите трябва да се избягват.
Ние „їугословените“ со плескавиците, КУРВИТЕ, сърбскиот турбо фолк и латиницата, а? Сигурно се гордееш со себе си. Icon_lol Tuktuk0ni

Dojkar, аз не си спомням за такива мои думи и обобщения, къде видя такова нещо?
За болшинството от вас македонците (с някои изключения) нямам впечатления да имате нито просръбски, нито пробългарски позиции,
а македонски. Това че се чувствате засегнати означава ли, че трябва да си затваряме очите за някои исторически факти и днешни събития и да не се интересуваме, че хора като Таридин говорят глупости?
...Плескавица и аз обичам да си похапвам понякога, а макар и рядко слушам и сръбска музика, а защо не и гръцка... Виж латиница избягвам да използвам, малко ми е неестествено да я чета.
05-11-2010, 01:35 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 01:29 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 01:27 PM)Dojkar Wrote: И што?
Да или не?

Ме подсекїаш на едни форумџии од „Воденица“ Зариїа и Бранко кои обожаваат да поставуваат прашанїа и да коментираат само на изолирани извадоци за по секоїа цена да го оправдаат своето противенїе на било што. Така ако сакаш разговараї си сам со себе и сам одговараї си на прашанїата.
Let me hear you make decisions without your television.
05-11-2010, 01:37 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 01:35 PM)Han Solo Wrote:
(05-11-2010, 12:54 PM)Dojkar Wrote:
(05-11-2010, 12:26 PM)Han Solo Wrote: Dojkar, донякъде си прав, просто не можем да си мълчим, когато се твърди, че македонците и българите "никогаш"
не са имали нищо общо, било то история, език... Иначе обобщенията и квалификациите трябва да се избягват.
Ние „їугословените“ со плескавиците, КУРВИТЕ, сърбскиот турбо фолк и латиницата, а? Сигурно се гордееш со себе си. Icon_lol Tuktuk0ni

Dojkar, аз не си спомням за такива мои думи и обобщения, къде видя такова нещо?
За болшинството от вас македонците (с някои изключения) нямам впечатления да имате нито просръбски, нито пробългарски позиции,
а македонски. Това че се чувствате засегнати означава ли, че трябва да си затваряме очите за някои исторически факти и днешни събития и да не се интересуваме, че хора като Таридин говорят глупости?
...Плескавица и аз обичам да си похапвам понякога, а макар и рядко слушам и сръбска музика, а защо не и гръцка... Виж латиница избягвам да използвам, малко ми е неестествено да я чета.

Извини, конкретно тоа за обобштениїата важеше за Коста (сега веке Black Wolf), по грешка те цитирав тебе.
Let me hear you make decisions without your television.
05-11-2010, 01:43 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 01:35 PM)Han Solo Wrote: че хора като Таридин говорят глупости?

Која глупост сум кажал?

Твојот проблем е дека си ги прифатил тезите на бугарската пропаганда за чиста вистина, но знај - многу работи не ти се познати.
05-11-2010, 01:53 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

(05-11-2010, 01:15 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 01:06 PM)Dojkar Wrote: или на Таридин

Сите бугарски соговорници тврдат дека дедо ти бил Бугарин /ако е роден пред 1944/.
Кажи искрено дали е тоа вистина.


Лага, не толку лага, колку дезинформација.Мaкедонскaтa нaциїa нaрод не се створи толку лесно со декрет во 1944 и бум сите станавме македонци, а пред то сите бевме бугари.То е смешно.

Таков обид имаше во Пиринска Македониїa и не успеa од їaсни причини.Ама процесот на создавање на македонски народ/нациїa во Вaрдaрскa и Егеїскa Мaкедониїa почнaл 1878, интензивно со зaтворaнїето нa бугaрските църкви и училиштa во 1913 и бил запечатен 1944.Добар дел од населението си го задржал името бугари и после 1944.
Другото се приказки за спиење.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
05-11-2010, 02:34 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(05-11-2010, 02:34 PM)Зора Wrote:
(05-11-2010, 01:15 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 01:06 PM)Dojkar Wrote: или на Таридин

Сите бугарски соговорници тврдат дека дедо ти бил Бугарин /ако е роден пред 1944/.
Кажи искрено дали е тоа вистина.


Лага, не толку лага, колку дезинформација.Мaкедонскaтa нaциїa нaрод не се створи толку лесно со декрет во 1944 и бум сите станавме македонци, а пред то сите бевме бугари.То е смешно.

Таков обид имаше во Пиринска Македониїa и не успеa од їaсни причини.Ама процесот на создавање на македонски народ/нациїa во Вaрдaрскa и Егеїскa Мaкедониїa почнaл 1878, интензивно со зaтворaнїето нa бугaрските църкви и училиштa во 1913 и бил запечатен 1944.Добар дел од населението си го задржал името бугари и после 1944.
Другото се приказки за спиење.

Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“...Македонската свест почна да се развива дури по Првата Светска воjна, највеќе во Србија и во Грциja... Македонската нациjа се создаде по Втората светска воjна од политички причини... акад. КАТАРЏИЕВ!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-11-2010, 02:39 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

А добро, (ме мрзи сега да се навраќам наназад и да цитирам, ама знаете на кого се обраќам), ако премолчувањето на името на Јонче Христовски е комплимент, и се што е наше е и ваше, оваа песна ја знаете ли:

И Вова, што сега јас сум провинцијалец ако викам „ке“ место „ште“, така ли? Абе тој став си е малограѓанштина и тоа особено од таа панбугарска гледна точка, а сето другото е релативизација. Не знам дали можете да погледнете на нештата од наша гледна точка и да видите колку на нас тоа ни изгледа смешно дури.

А и уште едно прашање: Таа фејсбук група за Дилма Русеф која што сте ја направиле вие, а божем ја направиле Македонци, во името на „добрите отношенија“ ли е?
05-11-2010, 02:40 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

(05-11-2010, 02:39 PM)jingiby Wrote: Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“...Македонската свест почна да се развива дури по Првата Светска воjна, највеќе во Србија и во Грциja... Македонската нациjа се создаде по Втората светска воjна од политички причини... акад. КАТАРЏИЕВ!

Одприлика така некако, грубо кажано.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
05-11-2010, 02:46 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Е, Пѫт-па сега, не можем да търсим авторско право на една хубава песен секи път като я чуем-какво толкова е станало-не можем да пеем ваши песни ли? Или ако го правим-ставаме божем веднага крадци?
Дойкар, прав си за нѣкои неща...аз специално може и да сѫм попрекалил нѣкога на сол и пипер, но не е било нарочно-общо взето, има една приказка: "Погледни ме с едното /око/, да те погледна с двете /очи/..."-дай и ще ти се върне двойно, с други думи.
Ама не зная дали ти прави впечатление дали ние от БГ се хвърляме първосигнално да ви обиждаме, или от македонците по-се намират такива, дето почват и свършват с навредуванията към нас по подразбиране???
А тая група от Фейсбук-ни съм я чувал, ни я зная за какво е и кой я е направил, ни па ме интересува Дилма ти Русефф ни на йота-мен не ме интересува премиерът на България, вие за Бразилия ми говорите...
Айде поздрав и наистина съжалявам ако съм обидил нѣкого с "плескавиците" и "курвите сбогом"...но наистина нещо не ми харесват юго-историите, кво да прайм сега, насила хубост не става...
Или, за да ме разбере по-добре и Таридин: "Зорлем гюзеллик олмаз, орсун йермаз!"
Аз убаво си бѣх зел одмор да не пиша известно време, що ли ми трѣбваше пак да се включвам...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-11-2010, 03:11 PM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 03:10 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Чакайте малко, нещо не ми е ясно...
Това че се е развило македонско етническо съзнание е ясно, друг е въпроса кога, къде и как.
Вие се наричате македонци и това е ваше право. Ако се възприемате като македонци, това е достатъчно и никой няма право да иска от вас да си смените името, да ви прави българи, сърби или гърци и т.н.
НО какво правим с другите 3-4 милиона в Гърция и България, които са се наричали и се наричат македонци,
но никога не са имали македонско етническо съзнание, а понятието за тях е чисто регионално и означава съвсем
друго нещо? Те имат ли право да се наричат македонци?
05-11-2010, 03:12 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 02:46 PM)Зора Wrote:
(05-11-2010, 02:39 PM)jingiby Wrote: Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“...... акад. КАТАРЏИЕВ!

Одприлика така некако, грубо кажано.
Не е точно. Бугари се нарекувале САМО Македонците - егзархисти, оние кои биле дел од БУГАРСКАТА ЦРКВА.
Македонците кои останале под Патријаршијата / Бугарите ги набедиле како гркомани/ си се нарекувале Македонци.
05-11-2010, 03:52 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(05-11-2010, 03:12 PM)Han Solo Wrote: Чакайте малко, нещо не ми е ясно...
Това че се е развило македонско етническо съзнание е ясно, друг е въпроса кога, къде и как.
Вие се наричате македонци и това е ваше право. Ако се възприемате като македонци, това е достатъчно и никой няма право да иска от вас да си смените името, да ви прави българи, сърби или гърци и т.н.
НО какво правим с другите 3-4 милиона в Гърция и България, които са се наричали и се наричат македонци,
но никога не са имали македонско етническо съзнание, а понятието за тях е чисто регионално и означава съвсем
друго нещо? Те имат ли право да се наричат македонци?

А и с какво право променяте етнонима на милиони люде, които вече са измрели, но които са се самоопределили като българи през 19-ти и първата половина на 20-ти век.Da_ne_si_lud
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-11-2010, 03:53 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Проблемите на съвр. македонци що се отнася до нас, българите, са три на брой:
1. Македонизирането със задна дата на моменти от бълг. история /тук влизат и езикът, и националното определение/-прочутият въпрос за "идентитето".
2. Политическите претенции към части от бълг. земя и народ /Пирина/-напълно абсурдни.
3. Непризнаването на самостоятелен и изконен български елемент в РМ и дори репресии срещу него.
Докато тези 3 неща не се решат, няма да има разбирателство между нас-ние не можем да отстъпим по нито едно от тях, а и няма нужда да го правим.
Но те няма да се решат никога както вървят нещата.
Значи-винаги ще бъдем на нож-това е програмирано да бъде така от югославския период /както е програмирано в Близкия Изток евреи да са срещу араби-а те са всъщност братовчеди/.
Това на нас не ни влияе особено във вътрешните дела /само т. 3 ни е проблем, който ще нараства и може скоро да се превърне в проблем за самите македонци в Македония ако предприемем по-твърди мерки към тях на дипломатическо равнище-просто си го просят това/, но е източник на конфликти вътре в самата РМ, особено т. 1.
Тяхна работа...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-11-2010, 03:58 PM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 03:55 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(05-11-2010, 03:52 PM)Taridin Wrote: Не е точно. Бугари се нарекувале САМО Македонците - егзархисти, оние кои биле дел од БУГАРСКАТА ЦРКВА.
Македонците кои останале под Патријаршијата / Бугарите ги набедиле како гркомани/ си се нарекувале Македонци.

Ретардине, пак се изсра на метеното!Sepotsmeva


"...Първоначално револ. организация почна да работи всред българското население в Македония и то не всред целото бълг. население, а само всред тая част от него, която се числеше към Бълг. екзархия. Ръководството се отнасяше с недоверие към българите неекзархисти — патриаршистите, католиците, протестантите. Що се отнасяше до революц. работа всред останалите македонски народи — турци, албанци, куцовласи, гърци, за основателите на организацията такъв въпрос не съществуваше..." Д. Влахов
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-11-2010, 03:59 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(05-11-2010, 03:59 PM)jingiby Wrote:
(05-11-2010, 03:52 PM)Taridin Wrote: Не е точно. Бугари се нарекувале САМО Македонците - егзархисти, оние кои биле дел од БУГАРСКАТА ЦРКВА.
Македонците кои останале под Патријаршијата / Бугарите ги набедиле како гркомани/ си се нарекувале Македонци.

Ретардине, пак се изсра на метеното!Sepotsmeva


"...Първоначално револ. организация почна да работи всред българското население в Македония и то не всред целото бълг. население, а само всред тая част от него, която се числеше към Бълг. екзархия. Ръководството се отнасяше с недоверие към българите неекзархисти — патриаршистите, католиците, протестантите. Що се отнасяше до революц. работа всред останалите македонски народи — турци, албанци, куцовласи, гърци, за основателите на организацията такъв въпрос не съществуваше..." Д. Влахов

Јазикот кој го користите тука е неприфатлив. Деновиве ќе ги покажам сите навреди од бугарска страна кон Македонците и македонскиот народ.
Кажи бе џанум кој од патријаршистите се нарекувал Бугарин?
Кој?

Нели за овие Македонци името Бугарин значело шизматик, еретик, предавник на православната вера.
И не биле луѓето гркумани, не сакале да бидат шизматици, а на тој начин си останале тоа што биле - МАКЕДОНЦИ.
05-11-2010, 04:05 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(05-11-2010, 04:05 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 03:59 PM)jingiby Wrote:
(05-11-2010, 03:52 PM)Taridin Wrote: Не е точно. Бугари се нарекувале САМО Македонците - егзархисти, оние кои биле дел од БУГАРСКАТА ЦРКВА.
Македонците кои останале под Патријаршијата / Бугарите ги набедиле како гркомани/ си се нарекувале Македонци.

Ретардине, пак се изсра на метеното!Sepotsmeva


"...Първоначално револ. организация почна да работи всред българското население в Македония и то не всред целото бълг. население, а само всред тая част от него, която се числеше към Бълг. екзархия. Ръководството се отнасяше с недоверие към българите неекзархисти — патриаршистите, католиците, протестантите. Що се отнасяше до революц. работа всред останалите македонски народи — турци, албанци, куцовласи, гърци, за основателите на организацията такъв въпрос не съществуваше..." Д. Влахов

Јазикот кој го користите тука е неприфатлив. Деновиве ќе ги покажам сите навреди од бугарска страна кон Македонците и македонскиот народ.
Кажи бе џанум кој од патријаршистите се нарекувал Бугарин?
Кој?

Нели за овие Македонци името Бугарин значело шизматик, еретик, предавник на православната вера.
И не биле луѓето гркумани, не сакале да бидат шизматици, а на тој начин си останале тоа што биле - МАКЕДОНЦИ.

Значи гръкоман и патриаршист са две различни неща. Всички гръкомани са се сметали за гърци, а и днеска е така, но не всички патриаршисти са били гръкомани, респективно с гръцко съзнание.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-11-2010, 04:12 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Абе, Коста, мани го тоя аватар, че ми се повръща!
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-11-2010, 04:53 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

(05-11-2010, 04:53 PM)Stefan Wrote: Абе, Коста, мани го тоя аватар, че ми се повръща!

А, нека си стои...на мене ми са бендисува много...има подобни бол такъви слики из Мрежата-да може да се сравнява по-лесно с брадатите воини с оръжия и лисичи шапки от аватаро на Таридин /а и Деммиан е чедо Ацево, да не забравяме/-да се видят нашите прадеди и неговите редом и по-добре какво са представлявали и кви са ги вършили Icon_lol
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-11-2010, 04:58 PM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 04:55 PM
Reply