Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол

(04-11-2010, 11:57 PM)Пѫт Wrote: Што е „мугили“? Другото го разбирам. Татап, а да те прашам нешто друго, ама искрено да ми кажеш. Што мислиш ти за ваквите работи, кога сме веќе кај песните:

Едно градче до Русе-Две Могили ("могила" е хълм под който обикновено има гробница)
А колкото до песните-и друг път съм казвал-"песната нема сайбия"
От тази винаги настръхвам-тя и "Костадин войвода" са ми любими.С нея съм израснал,ако и да не сме македонци-от малък слушам да я пеят старите Heil
Заради една касетка с песни на К.Гугов навремето не заминах за Израел...ама тя е дълга история
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 05-11-2010, 12:07 AM by TATAP.)
05-11-2010, 12:06 AM
Website Reply
Пат Offline
Posting Freak

(05-11-2010, 12:06 AM)TATAP Wrote: А колкото до песните-и друг път съм казвал-"песната нема сайбия"
От тази винаги настръхвам-тя и "Костадин войвода" са ми любими.С нея съм израснал,ако и да не сме македонци-от малък слушам да я пеят старите Heil
Е арно де, јас немам ништо против тоа. И мене ми се допаѓа „Право хоро“ и „Девојко мари, хубава девојко“. Ама пази сега, некој во коментарите напишал дека ние сме тие што крадат. А се кажува ли кај вас дека таа песна не е ни народна дури, туку дека е авторска? Напишана е од Јонче Христовски. Еве го човекот што ја напишал:

05-11-2010, 12:11 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Ето!Научих нещо ново!Явно и тоя,дето е писал,дека е "българска песен" не го е знаел.Това е другата страна на интернета-всеки може да забърка каквито говна му скимне...безнаказано.
Малко бавно загрях,че може би пишеш,за да ми покажеш,че някой си е качил в ютуб песента като българска,а не заради самата песен,ама изчаках да си го кажеш Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-11-2010, 12:16 AM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Може би трябва да уточня,че за мен сме си един народ (или поне сме били) и "кражба" е малко пресилено ...и от двете страни Kafence
05-11-2010, 12:20 AM
Website Reply
Пат Offline
Posting Freak

(05-11-2010, 12:16 AM)TATAP Wrote: Ето!Научих нещо ново!Явно и тоя,дето е писал,дека е "българска песен" не го е знаел.Това е другата страна на интернета-всеки може да забърка каквито говна му скимне...безнаказано.
Малко бавно загрях,че може би пишеш,за да ми покажеш,че някой си е качил в ютуб песента като българска,а не заради самата песен,ама изчаках да си го кажеш Icon_wink

Не, токму спротивното, на мене ми е криво што некој ја качил песната за да покаже дека е бугарска, а не поради самата песна. Епа ете гледаш, штом кај вас не се кажува за авторството на песната, а сте ја пееле со години, тоа зар не е знак на непочитување?

П.С. Ова не е упатено кон тебе лично, не ме разбирај погрешно, бидејќи тебе те сметам за еден од позитивните Бугари Icon_razz Зборуваме само за некои тенденции, и за тоа „дали може да има нешто општо меѓу МК и БГ“.
(This post was last modified: 05-11-2010, 12:23 AM by Пат.)
05-11-2010, 12:22 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Тука си в грешка,защото говорим за различни времена-"Ако умрам ил загинам" никога не е била разпространявана "официално"-нито по радио,нито по телевизия-говоря за комунистическите години.Пееше се от човек на човек и може би така се е възприела като народна.
Помниш ли "Караван"?Навремето си го слушахме по радиото на обяд,ама без много да усилваме звука Smiley-happy068
05-11-2010, 12:34 AM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(04-11-2010, 10:29 PM)Пѫт Wrote:
(04-11-2010, 10:06 PM)Вовата Wrote: Иван Керезиев си спомняше, не без чувство на хумор, как някои от кръжочниците са поставяли пред формите за бъдеще време частицата “ке”, как са “кекали”, за да говорят на “македонски”.

Не знам за Керезиев, но кај тебе се препознава голема доза на малограѓанштина, а веројатно и прикриена македонофобија. А што мислиш ти, зошто „кекали“? Да не е можеби затоа што од Пирин до Охрид и од Солун до Врање се вели ке/ќе/че, а не ште/ше

Жалко, защото тебе те смятам за интернет-приятел (нищо че си слявяни Icon_razz Icon_razz Icon_razz). Никаква македонофобия нама при мене..

Има омраза към кривене на истината. Не претендирам за прерогатив върху нея, зная че между черното и бялото има много сиво (худовник съм все пак), но тенденциозни провокации с полуистини и откровени лъжи не търпя. За зла круша - зъл прът.

Текстът не е мой - нямам време да пиша фермани и не съм отговорен за емоционалната му страна. Постирам го зараду фактологията в него, зажото се покрива с това което и аз зная, пък всеки сам да си отсява зърното от плявата.

Това за кекането иска да каже, че македонският им бил чист български, ама кекали да добие македонски колорит кръжокът. Доказателство е, че всичките творби на Вапцаров са писани на чист, литературно правилен български език, а не на банското наречие. А е можел и на него нали? Дури и не Ке-кал. Нито па Че-кал. Нито Ше-кал. А никой не му пречел, ако иска на бански да пише, нали.

Да не говорим баща му какъв корав българин е бил -  михайловист.

Ето такива неща мразя. От мъртвите българи (да не ги изреждам всичките) да се правят постмортум небългари. По онова време македонец е било българин от Македония.

Удбашчето праска тука извадки от регистрите на Елис Айлънд, но пропуска да поясни защо после тези "македонци" основали МПО, и зажо отворили български църкви, български училища, в които не веели вентилатори и вергини, ами българската трибойка, защо от тези 9000 македонци нито един не отворил бизнес, който да не се рекламира като български. Или ако изкопа един или два - срещу тях се блещят двеста. Защо "Македонска Трибуна" се е списвала на литературен български, а не на майчин македонски и защо се абонирали за него хората, ако искали да е на майчин македонски диалект? Защо емиграцията е мразела югославския тумор наречен "република македония" - единствената "независна" (хе хе хе) македонска формация по онова време и са го смятали за продължение на сръбското робство. Защо Лебамов ви каза за идиотската ви днешна национална политика: "Вака немате иднина"? Защо ако лебамов е бил мразен бугараш, македонската емиграция го е преизбирала с десетилетия?

И се намерило едно удбашче да ми развява регистри на които пише: Родно място: "Македония" за доказателства за някаква "етническа свест"> Етнографска е едно, етническа - друго. какво станало С тези 9000 "македонци" къде изчезнали след това? Не могли да преплават от острова до мей ленд? Потънал им бродот, като онзи в Охридското езеро лани?

Хайде холан!

Малограганштина вероятно е провинциализъм. Хе хе хе...

П.С. някой питаше какво е това ОС след родно място Македония. Не зная точно, но О е почти сигурно Ottoman а второто е вероятно Citizen. Може и да не съм прав.
(This post was last modified: 05-11-2010, 04:15 AM by Вовата.)
05-11-2010, 04:13 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

По въпроса с песена на К. Гугов-не зная каква е, но ако е авторска, пеенето й от народа /бил той у вас от МК или у нас в БГ като фолклор/, за мен не е "непочитуване", а по-скоро точно обратното-ВИСША форма на похвала за автора...

А по въпроса за "кекането", мога да кажа само едно нещо, и то с цитат от Иван Вазов-от оногова, у когото всичко е един чудовищен анахронизъм, но без който анахронизъм я няма България-в един откъс от "Под Игото", от вечната книга на българите:

..." -А, ако пламне навсякъде, то и аз ще нарамя пушката! Но ако не пламне навсякъде, а ние пламнем само? Това, казвам, да разберем...
- Ще пламне!
- Кой знае!
- Ще пламне, Марко! Клетва искаш ли?
- Не ща.
- Та ти си неверен Тома!
- Аз искам като него да попипам с пръст... Тука играем с главите си...
- Ти трябва да вярваш, че ще победим!
- Защо?
- Защото Туркия трябва да падне вече...
- Как трябва да падне?
- Така, трябва да падне, защото й е писано да падне.
Марко разбра, че Мичо пак прибягва до пророчеството на Мартин Задека...
- Аз не вярвам на новите пророчества... Календарът ни предсказва дъждове и буря, а ние имаме райско време... Празна работа.
- Задекът е друго, Марко, него го припознават и учените!... - каза Мичо разгорещен.
- Аман, джанъм! Все Задека ни посочваш! Остави се с тоя Задек.
Мичо пламна.
- Ако не щеш Задека, аз да ти покажа и друго пророчество, много по-дълбоко и по-ясно.
- От кого е?
- От провидение божие е. Дух свети само може да го вдъхне... Човешки ум не го измисля.
И Мичо захвана да бърка в пазвата на салтамарката си.
Марко го гледаше учуден.
- Ах, остало е тефтерчето ми у дома - каза Мичо с досада; - но чакай, аз мога да си го припомня... Ако кажеш, че и сега не вярваш за падането на Туркия, аз ще те оставя да се мъчиш... На глухия с тъпан му блъскай, той пак не чуе.
И Мичо извади дивита си, затопи перото в мастилницата и пак хвана да търси в джоба си.
- Късче бяла книга нямаш ли?
- Нямам - каза Марко, като потърси и той в пазвата си.
- Чакай, тука ще пиша!
И Мичо се облегна до топа и взе да драще по гладката му повърхност.
Марко гледаше с любопитство.
Скоро там се източиха няколко редове от черковни букви и арабски цифри, правилно размесени в следующия вид:

Т (=300) У (=400) Р (=100) Ц (=900) I (=10) А (=1)
К (=20) Е (=5)
П (=80) Д (=4) Н (=50) Е (=5)

Тия черковни слова, четени като букви, казваха: ТУРЦIА КЕ ПАДНЕ; броени и събрани като цифри, изкарваха съдбоносната година 1876!
Кой беше натъкмил тая чудновата комбинация и открил това съвпадение? Кой ум беше уловил в мрака тая светулка, тая необяснима игра на случая? Неизвестно. Такива явления новите хора ги наричат "каприз на случая"; старите ги наричат "орисия".
Тъй предразсъдъкът обяснява, когато разсъдъкът се отказва...
Мичо Бейзадето обясни двойния смисъл на тая шарада. Марко провери самичък.
Той просто занемя от удивление, нищо не отговори.
Мичо гледаше победоносно. В черните му пламтящи очи блестеше гордо самодоволство; а в тънката иронична усмивка, с която гледаше зашеметения Марка, се четеше и съжаление към неговото малодушно неверие, и тържество, и щастие, и възторг... Гаче тоя поглед и тая усмивка говореха на Марка: "Хай говори сега де, хай да чуем твоето мнение: Мартин Задекът лош - що ще кажеш на това, другото? Разбра ли ти Бейзадето кой е?"
Додето произхождаше разговорът между двамата първенци, бяха влезнали, без да привлекат вниманието им, и няколко членове от комитета. Те също пътем бяха наминали да видят тополивницата на белочерковския Круп. Скоро влезнаха и други, все по същия случаен начин. Така щото всички членове бяха налице, с изключение на Дима Безпортев.
- Капасъзът не можа да се намери днес - доложи Илия Странджов; - трябва да се е натряскал в някоя кръчма.
- Лошо нещо е смукателството без мярка - забележи поп Димо, като навири плоската.
Членовете на комитета не можеха да се начудят и възхитят от зрелището на топа. Той стоеше пред тях като едно длъгнесто огромно животно, без глава и без крака, с едно очице на гърба и със страшно дълбоки уста - на опашката,- които щяха да бълват огън и лава... На гладкия му жълтеникав корем се чернееше кабалистичната фраза, написана от бай Мича, страшното мене, фекел, уфарсин на отоманската империя:
Турцiа ке падне. 1876.
- Момчета - обърна се подпредседателят, - ние на Зеления трап ли бяхме рекли да ходим?
- Там, там - да вървим!...
- А бе тъй и тъй се сбрахме тука, не бива ли и тук да си направим заседанието? Тука, ако питате, и по му мяза сега... при тая мечка...
Всички одобриха тая щастлива мисъл на подпредседателя.
- Тогава, насядайте.
- Ами вие къде ще седнете?
- Ето моя престол - каза бай Мичо и седна на гърба на топа.
И заседанието се започна..."

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=1...26&Level=3
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-11-2010, 08:08 AM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 08:03 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

П.С. Към горния пост-не зная доколко е точен текстът в е-формата на сайта "Словото"-лесо се забелязва че липсва една буква в сакралното изречение-това е "А" в "пАдне" съ числова стойност "1", за да се докара до "1876" като сбор-но нѣмам под рѫка в момента книгата, за да го коригирам, а па не искам да променям текстове, които съм взел от копи-пейст.
Доколкото помня, и се пишеше "ТурКиа", не "Турция"-но правописът нов и тука е оплескал малко работите.
Ала, така или иначе идеята е ясна...

ТУРКИА КЕ ПАДНЕ!
:-)

(This post was last modified: 05-11-2010, 08:13 AM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 08:11 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(04-11-2010, 04:58 PM)Taridin Wrote: Може, кога Бугарите разберат дека до сега биле жртва на една великобугарска пропаганда, која ги лажела дека до 1944 г. немало етнички Македонци.

Имам пронајдено повеќе од 9 000 етнички Македонци емигранти во Америка на „Елис Ајленд“ за времето ДО 1912 Г.

Тоа според бугарската пропаганда не е возможно, бидејќи Тито имал до тогаш 20 г. и се уште не им кажал на Македонците дека се Македонци, а не Бугари.

А може да открием, че ние българите сме били жертви и на великоамериканската пропаганда! Icon_wink

Ето например една "пропаганда" от американския Държавен секретар
през същата 1944, която няма да влезе в книгите на Донски и Вицов:

[Image: Stettimus%2BCircular.bmp]

...Това правителство (USA) счита, че да се говори за Македонска "нация",
Македонско "отечество" или Македонско "национално съзнание" е неоправдана демагогия,
която не представлява никаква етническа или политическа реалност..."

U.S State Department Foreign Relations Vol. VIII Washington D.C. Circular Airgram - 868.014/26 Dec. 1944
(This post was last modified: 05-11-2010, 10:19 AM by Han Solo.)
05-11-2010, 10:19 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(04-11-2010, 08:43 PM)IvoPaunov Wrote:
(04-11-2010, 08:36 PM)Taridin Wrote:
(04-11-2010, 07:12 PM)Вовата Wrote: Говоря за собственото си отношение към етнокомунистическото ви котило.

Pos23Pos23Pos23
И со кого бе ќе се дружиш кога ги мразиш Македонците?

Pos23Pos23Pos23

Таридине, трябва да признаеш, че има и доста про-Български настроени хора в МК и те постоянно се увеличават. Такива като теб ще извиняваш ама принадлежат на отминала вече епоха, просто в МК се задържахте за по-дълго , но и вас неминуемо ще ви отвее "вятърят на промяната"!

Нема многу, да не се лажеме. Повекето Македонци се рамнодушни, политички лаици или вообшто незаинтересирани за политика и уште помалку историїа, а Бугарите и Бугариїа влегуваат само како подточка во тої контекст и ништо повеке. Од оние лугїе кои ме познаваат и знаат какви ми се политичко-историските размислуванїа, повекето ме сметаат за пробугарски настроен. Но ке ти кажам дека кога Бугари се разправате со Демиан или Таридин, а при тоа се служите со низки удари, навреди и обобштуванїа кои се однесуваат за сите нас во Македониїа (не е редкост да го правите тоа), їас сум подеднакво засегнат и искрено речено не ме интересира ако кажете 10 вистини, ако при тоа кажете уште 10 полувистини или измислици кои се резултат на ваши, а не мои комплекси и предразсуди. Понекогаш треба да се погледне и во огледало.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 05-11-2010, 12:08 PM by Gnoj.)
05-11-2010, 12:05 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member

(05-11-2010, 12:05 PM)Dojkar Wrote: Нема многу, да не се лажеме. Повекето Македонци се рамнодушни, политички лаици или вообшто незаинтересирани за политика и уште помалку историїа, а Бугарите и Бугариїа влегуваат само како подточка во тої контекст и ништо повеке. Од оние лугїе кои ме познаваат и знаат какви ми се политичко-историските размислуванїа, повекето ме сметаат за пробугарски настроен. Но ке ти кажам дека кога Бугари се разправате со Демиан или Таридин, а при тоа се служите со низки удари, навреди и обобштуванїа кои се однесуваат за сите нас во Македониїа (не е редкост да го правите тоа), їас сум подеднакво засегнат и искрено речено не ме интересира ако кажете 10 вистини, ако при тоа кажете уште 10 полувистини или измислици кои се резултат на ваши, а не мои комплекси и предразсуди. Понекогаш треба да се погледне и во огледало.

V tozi sluchai obsobshtenieto e vjarno, a vsjako izkljuchenie prosto potvurzhdava praviloto.
05-11-2010, 12:25 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Dojkar, донякъде си прав, просто не можем да си мълчим, когато се твърди, че македонците и българите "никогаш"
не са имали нищо общо, било то история, език... Иначе обобщенията и квалификациите трябва да се избягват.
05-11-2010, 12:26 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

(05-11-2010, 12:05 PM)Dojkar Wrote: Понекогаш треба да се погледне и во огледало.

[Image: pejchinovichif7.jpg]
Cekdis
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-11-2010, 12:26 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Ами че Дойкар, като се разправяме ние българите с Таридин или с Деммиан /когато имаме време де, щото те постоянно са тука, а ние имаме и друга работа/-ти къде си да ни коригираш нас, или пък тях? То така отстрани е много лесно да си седиш чист и неопетнен и да ни намираш кусури.
Идва примерно деммиан на форума, докато си пие кафето още, тегли на България 3 псувни и 2 лъжи, таридин лепи и той 5-6 хиляди имена на македонци от пописот в 1906 година плюс няколко обичайни глупости и "тайни", а ти посли ни викаш на нас да не използваме "низки" удари...?
Включи се и ти в разговора, от която и страна си искаш, но се включи-така ше е по-добре!

(This post was last modified: 05-11-2010, 12:40 PM by Il Schismatico.)
05-11-2010, 12:39 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(05-11-2010, 12:26 PM)Han Solo Wrote: Dojkar, донякъде си прав, просто не можем да си мълчим, когато се твърди, че македонците и българите "никогаш"
не са имали нищо общо, било то история, език... Иначе обобщенията и квалификациите трябва да се избягват.

Не зборувам за тоа дали некогаш сме имале нешто заедничко или не. Сме имале и барем во определен период сме функционирале (нашите предци) како еден дух, без да си дозволам да навлегувам како и зошто, а генетиката тогаш секако не постоела за некої да їа прашува за мисленїе. Icon_lol Мегїутоа тоа е само оправдание да се провне и по некоїа измислица, стереотип или било што „авторско“ од вашето въображение, нешта што можеби ви лежат на душичките (секоїа душичка со своїа големина). Истото што го прават и вашите противници од македонска страна, настроти кои претендирате на културно-морална супериорност. Си ги знаете вие низките удари, а можам да се сетам и на лично твои. Ние „їугословените“ со плескавиците, КУРВИТЕ, сърбскиот турбо фолк и латиницата, а? Сигурно се гордееш со себе си. Icon_lol Tuktuk0ni
(This post was last modified: 05-11-2010, 12:55 PM by Gnoj.)
05-11-2010, 12:54 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(05-11-2010, 12:39 PM)Kosta Wrote: като се разправяме ние българите с Таридин или с Деммиан /когато имаме време де, щото те постоянно са тука, а ние имаме и друга работа/-ти къде си да ни коригираш нас, или пък тях?

И їас имам друга работа освен пишуванїето по форуми. Нека тоа што го пишувам биде корекциїа за моите неистомисленици или провокациїа за истите, не можам секогаш лично да се обракїам. А каї низки и простачки удари не гледам што има да се корегира. Ниту пак сум му татко на Демиан или на Таридин за да им висам над глава за да ги подсетувам дека їа имаат. Їас сум тука од време на време приїателски да споделам како размислувам, но не сакам да учествувам во надпревари по простотилок и балканска комплексарштина во кои понекогаш си дозволуваат да влезат дури и попаметните мегїу вас (вас - учестниците во форумов).
(This post was last modified: 05-11-2010, 01:09 PM by Gnoj.)
05-11-2010, 01:06 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Чакайте малко!Прекалено лесно се обобщават работите и така най-бързо се стига до недоразумения.Има,няма много българи в Македония-това един Господ знае.Знаем,че народа като цяло (и нашия ,и вашия) е наистина вече политически апатичен и междудържавните отношения са му през "оная работа".На ниво "кръчма" на никой не му пука,че някой си,някъде си не го люби страстно.Шепата хора,които сме тук не сме "народа"-нито от едната,нито от другата страна на границата.Можем да си дискутираме нормално и мирно,а явно можем и да се псуваме и аз не виждам нищо ненормално в това,защото "нищо човешко не ни е чуждо".Безцелно никой не е влязъл тук и всеки си отстоява неговите си глупости както намери за добре...или както умее.Не сме от "висшата класа" (поне аз не съм),нито сме политици и за това нямаме кантари на езиците.Останалото е въпрос на въспитание! Smiley-happy068
05-11-2010, 01:11 PM
Website Reply
Taridin Offline
Posting Freak

(05-11-2010, 01:06 PM)Dojkar Wrote: или на Таридин

Сите бугарски соговорници тврдат дека дедо ти бил Бугарин /ако е роден пред 1944/.
Кажи искрено дали е тоа вистина.
05-11-2010, 01:15 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

(05-11-2010, 01:15 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 01:06 PM)Dojkar Wrote: или на Таридин

Сите бугарски соговорници тврдат дека дедо ти бил Бугарин /ако е роден пред 1944/.
Кажи искрено дали е тоа вистина.

Таридич,не неговия,а твоя дедо! Smiley-happy068
05-11-2010, 01:17 PM
Website Reply