Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
Пирин Македонски Offline
Member
***

Posts: 59
Joined: Oct 2010
Reputation: -30

(31-10-2010, 03:18 PM)Taridin Wrote:
(31-10-2010, 03:14 PM)Пирин Македонски Wrote: Немам братчеди во Вардарско, Ни дедо ми , Ни татко ми, можеа да шетат во Вардарско, сите сме си староседелци от Кресненско и окулината, НО не сме по малко МАКЕДОНЦИ

На друго место имаше кажано дека имаш во Скопје БРАТЧЕДИ, тие биле Македонци како тебе, а некои други биле бугаризирани или нешто така.

Од кое село си таму? Јас имам роднини во Дупница и тие си се сметаат Македонци.

Немам спомнато такво нешто. Каде , Кога сум рекол да имам братУВчеди во Скопие. Я ми припомни, да не се бркаш нещо?
31-10-2010, 03:25 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(31-10-2010, 03:18 PM)Taridin Wrote: На друго место имаше кажано дека имаш во Скопје БРАТЧЕДИ, тие биле Македонци како тебе, а некои други биле бугаризирани или нешто така.

Од кое село си таму? Јас имам роднини во Дупница и тие си се сметаат Македонци.

Дупница в Македония ли е бе, аланколу?

Ако роднините ти са бегалци, защо са бегали в България, нали сме най-лошите окупатори?

Нали на македонците им домиляло за Югославия и сърбите от българските 'зверства'; нали федерална Югославия беше рай небесен, во главе с небесния сръбски народ, боготворен от македонистите?

Иначе, ти си най-показателен затова докъде може да стигне българската глупост. Още Паисий ви е взел мярката на родоотстъпниците-комплексари, само дето тогава сте се гърчеели по-явно, а сега антиката ви е прокси.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
31-10-2010, 03:38 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Бугарската глупост е во следното - ЧОВЕК КОЈ САМИОТ НЕ Е БУГАР СИ ЗЕМА ЗА ПРАВО ДА ГИ ПРАВИ БУГАРИ и МАКЕДОНЦИТЕ.
31-10-2010, 03:47 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(31-10-2010, 03:47 PM)Taridin Wrote: Бугарската глупост е во следното - ЧОВЕК КОЈ САМИОТ НЕ Е БУГАР СИ ЗЕМА ЗА ПРАВО ДА ГИ ПРАВИ БУГАРИ и МАКЕДОНЦИТЕ.
Дупница има общо с Македония колко левия ми чепик.Дали си я видел ти Дупница на снимка и знаеш ли каде се намира?Глупав си ко курова глава...
01-11-2010, 12:22 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

В интерес на истината, в Дупница има много потомци на бежанци от Македония.
01-11-2010, 08:03 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(01-11-2010, 12:22 AM)Paradigm Wrote:
(31-10-2010, 03:47 PM)Taridin Wrote: Бугарската глупост е во следното - ЧОВЕК КОЈ САМИОТ НЕ Е БУГАР СИ ЗЕМА ЗА ПРАВО ДА ГИ ПРАВИ БУГАРИ и МАКЕДОНЦИТЕ.
Дупница има общо с Македония колко левия ми чепик.Дали си я видел ти Дупница на снимка и знаеш ли каде се намира?Глупав си ко курова глава...
Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23

Интелектуална немоќ.
Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23

Дупница Е дел од Македонија, како и Ќустендил. Имале поинаква судбина - биле вклучени во руската творба Кнежество Бугарија.

[Image: dupnica.png]

Не си ја знаеш сопствената пропаганда.
01-11-2010, 08:13 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Дупница си била во Македонија - 1842 г.

[Image: dupnicaa.png]
01-11-2010, 08:23 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

[Image: Borders_of_Macedonia_according_authors_%...927%29.png]

Borders of Macedonia according to different authors (1843–1927) Дупница е включена в Македония според карта на Александър Хаджи Русет (1843) Русенецът Александър Хаджи Русет издава в 1843 година в Страсбург първата географска карта на български език - "Карта на сегашна България, Тракия, Македония и прилежащите им земи", предназначена за русенските училища.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
01-11-2010, 08:33 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

според Александър Хаджи Русет (1843)
пунктир според Спиридон Гопчевич (1899)
според Н. Николаидис (1899)
според Васил Кънчов (1900)
според анонимен гръцки автор (1906)
пунктир според Леонард Шулце-Йена (1927)

Сите останати се по 1878 г.
01-11-2010, 08:48 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(29-10-2010, 11:36 AM)Вовата Wrote:
(29-10-2010, 07:39 AM)toni_a Wrote: замена на еден поробувач (угнетувач,зло) со друг!
бугарија всушност,тоа време, не е ништо друго освен инсталиран странски апарат од страна на Германија. и тоа не на цела туку на дел од територијата.

...

Дрън дрън ярина, ситници що немат врска - на дел от територията на дел от газот ми..... Тоа се подробности договорености и детайли мегу германци и Бугари и немат врзка за шот се чувствували лугете: Освободени или не (а тоа е темата, не за квадратните километри, делове или слично).

...

поголемо признание од твоја страна и неможам да очекувам! Icon_biggrin
тоа е токму она кое го говорам...

јасно и недвосмислено потврдуваш дека се работи за чист пазар - купи и продај. профит,а не чесни намери или уште помалку слобода на некакви (според тебе) бугари.
затоа се дели и парчосува - не е сопствено, туѓо е!

затоа не ги „ослободуваат“ сите „бугари„ - туку се однесуваат со народот како со стока за пазарење и експлоатација.

Quote:...Кажав ясно: Не сме били там да ослободуваме срби, србомани, комунисти или ИЗРОДИ (Ти како що гледам сам си се впишал мегу овие)...


ако сте тепале комунисти и сте им биле најголем враг, ако сте биле фашисти по идеологија, како успеавте во дел од секунда да станете најголеми комунисти во Европа?
ако сте убивале и колеле по идеолошка основа - во клучниот момент (како логична последица) требало да извршите колективно самоубиство,а не да си ја замените свастиката со петокрака!

сте гонеле срби и србомани бидејќи (според ваши „ментални гимнастики“,наводно) ги мразите - НО тргнавте да им помагате и ослободувате од вашите претходни бизнис-партнери!
не случајно србите ве пречекуваат во Белград со транспаренти „живела братска бугарска армија“!!!

патолошка нарав и криминоГЕНа константа која до ден денес се провлекува во бугарската политика. тоа ќе си остане така се’ додека истата има следбеници како тебе, такви кои се ставиле во нејзина одбрана!
01-11-2010, 11:46 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(01-11-2010, 11:46 AM)toni_a Wrote: како успеавте во дел од секунда да станете најголеми комунисти во Европа?

Deutsche Demokratische Republik Icon_razz.

Благодарение на същата сила, вие станахте комунисти. Ако не беше тая сила, сега щеше да си при дядо си в Пловдив и да пееш: Аз съм българче свободно!

Другото, което си написал, е Югославска патетика (пак резултат на силата, която направи цяла източна Европа комунистическа - без разлика на националност).
01-11-2010, 12:17 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

бтв, кога веќе спомна, нашата историја (фамилијарна) ниту започнува ниту завршува со бугарија...
дедо ми се исселува откако започнуваат проблемите на Македонците во бг, па благодарение на тоа сега живеам во демократија
која ми овозможува слободно (без репресии и страв) да се кажам и чувствувам она што сум - етнички Македонец.

токму поради дедото, таквите како тебе не успеаа да не’ асимилираат односно побугарчат !
кога ќе ве снема вас (оние како тебе) , дури тогаш ќе може да има „нешто обшто между МК и БГ“ (темата на разговорот).

па ти види сега...односно не ти, ти за жал веќе неможеш, без разлика што и ти си избегал од бугарските состојби и мизерија.
(This post was last modified: 01-11-2010, 03:14 PM by toni_a.)
01-11-2010, 03:14 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(01-11-2010, 03:14 PM)toni_a Wrote: кога ќе ве снема вас (оние како тебе) , дури тогаш ќе може да има „нешто обшто между МК и БГ“


Значи никогаш. Ние сме вечни - до последния българин!Party3
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 01-11-2010, 03:19 PM by jingiby.)
01-11-2010, 03:18 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

прашај го Вовата колку му е вечна бугарштината „отаде големата бара“. ако е искрен, ќе ти каже.
01-11-2010, 03:25 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(01-11-2010, 03:25 PM)toni_a Wrote: прашај го Вовата колку му е вечна бугарштината „отаде големата бара“. ако е искрен, ќе ти каже.

Из „Книга за Звездите” на Петър Осоговец - един от Богомилските водачи, известен още като Доростолски епископ. Основава църкви в Доростол, където година след встъпването си става епископ, също така в Рига, Севастопол, Краков и Виена.

[Image: zvezdi.jpg]

И превратна участ спря крила над българи: през изкус и съсипни ще мине България, ала – ще изтрае. Погасна нимбата над Масър, умряха двата народа – близнаци на Междуречието, изгоря Гърция, погина Иудея, разсипа се Рома: само Бизанс и България останаха. … Но този, що се вслушва в пророчески вещаниа, знае твърдо, че неповолни бранни дни ще разсипят Бизанс навсегда, а България като Огнена Птица ще се възражда из собствена пепел, та до край на векове ще пребъде. Защото – гаснят звезди една по една. Ала Божият Лентион ще свети вечно – и Млечният Път ще бъде свет саван на мъртвата вселена...

Heil
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 01-11-2010, 03:41 PM by jingiby.)
01-11-2010, 03:40 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

По однос на темата:

Сакале ние или не, веќе има многу нешта што ги делиме, сакале ние или не. Сродна култура и јазик, сроден менталитет итн. Можеме да спориме за историјата колку што сакаме, но глупаво е тоа да биде пречка за взаемните односи, и да допуштиме тоа што го правеле минатите генерации да биде основа врз која што современите генерации ќе создаваат ксенофобија, или уште полошо - бугарофобија кај нас или пак македонофобија во Бугарија.

Многу комплексарски синдром е тоа.
01-11-2010, 03:50 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(01-11-2010, 03:25 PM)toni_a Wrote: прашај го Вовата колку му е вечна бугарштината „отаде големата бара“. ако е искрен, ќе ти каже.

Искрено? Още 7/8 години и живот и здраве – обратно в "мизерията". А доколко имам тука Бугарштина – прашай ги децата ми (едното родено одсам "барата") за какви се сметат: "Аз съм българка, родена в САЩ" (на чист български – без акцент).

Кажи ти сега искрено за дедо ти. Или и той като Гоце и дедото на Дамянчо, чакал Асном да се освести? Тие биле во грешка, вие кой сте излезнали от газот им – не.

Букафалски парадокси!!!
01-11-2010, 03:58 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(01-11-2010, 03:50 PM)Пѫт Wrote: По однос на темата:

Сакале ние или не, веќе има многу нешта што ги делиме, сакале ние или не. Сродна култура и јазик, сроден менталитет итн. Можеме да спориме за историјата колку што сакаме, но глупаво е тоа да биде пречка за взаемните односи, и да допуштиме тоа што го правеле минатите генерации да биде основа врз која што современите генерации ќе создаваат ксенофобија, или уште полошо - бугарофобија кај нас или пак македонофобија во Бугарија.

Многу комплексарски синдром е тоа.

Е да, ама това на Таридин и Тони_2 им е като отворен чадър в задника.
(This post was last modified: 01-11-2010, 04:01 PM by Вовата.)
01-11-2010, 04:00 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(01-11-2010, 04:00 PM)Вовата Wrote:
(01-11-2010, 03:50 PM)Пѫт Wrote: По однос на темата:

Сакале ние или не, веќе има многу нешта што ги делиме, сакале ние или не. Сродна култура и јазик, сроден менталитет итн. Можеме да спориме за историјата колку што сакаме, но глупаво е тоа да биде пречка за взаемните односи, и да допуштиме тоа што го правеле минатите генерации да биде основа врз која што современите генерации ќе создаваат ксенофобија, или уште полошо - бугарофобија кај нас или пак македонофобија во Бугарија.

Многу комплексарски синдром е тоа.

Е да, ама това на Таридин и Тони_2 им е като отворен чадър в задника.

Кажи барем еднаш нешто паметно бе човек!
Каде гледаш кај мене бугарофобија? Зошто мислиш дека сите кои не се согласуваат со тезите на бугарската пропаганда се бугарофоби?

Ти си бугарофоб, оти заради таквите како тебе Македонецот гледа со неверба кон Бугарите.

Дали може некој различен од Бугарин да мисли дека нација може да се создаде преку ноќ?
01-11-2010, 04:07 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(01-11-2010, 04:07 PM)Taridin Wrote: Дали може некој различен од Бугарин да мисли дека нација може да се создаде преку ноќ?


Е баш за една нощ не може, но я питай босненците и черногорците. Молдовците, белорусите и кипърците нема да ги броим! Ако сме живи и здрави след 10 години ще изникнат и косовари. Обзалагам се!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 01-11-2010, 04:11 PM by jingiby.)
01-11-2010, 04:10 PM
Reply