Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Войводите на ВМРО
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(12-01-2011, 11:21 PM)ajax Wrote:
(12-01-2011, 11:13 PM)Playboytaxi Wrote: Nali ti dadoh link ,vidi gi,tam ima site dokumenti kako e sozdadena Mk azbuka ,pravopis i jazik posle 1944. Ne sakam da spameirame taja tema tuka,ok ?!!!!

Добро, ќе отвориме нова тема до неколку денови. Но сега да ти кажам дека линкот ти е некоја смешка. На новата тема ќе разбереш зашто Devil3
преди да отваряте нови теми почетете малкотук -може и да намерите некои отговори

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
13-01-2011, 12:43 AM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(12-01-2011, 11:21 PM)ajax Wrote:
(12-01-2011, 11:13 PM)Playboytaxi Wrote: Nali ti dadoh link ,vidi gi,tam ima site dokumenti kako e sozdadena Mk azbuka ,pravopis i jazik posle 1944. Ne sakam da spameirame taja tema tuka,ok ?!!!!

Добро, ќе отвориме нова тема до неколку денови. Но сега да ти кажам дека линкот ти е некоја смешка. На новата тема ќе разбереш зашто Devil3

אַ שפּראַך איז אַ דיאַלעקט מיט אַן אַרמיי און פֿלאָט = A language is a dialect with an army and navy = Езикът това е диалект с армия и флот.

Mакедонският език е резултат от политическото изолиране и в последствие конюнктурно кодифициране на един от българските етнографски диалекти.

Близостта между македонския и тракийския диалект е по-голяма отколкото между тракийските и шопските диалекти.

Както баварският е немски диалект, австрийският е немски диалект, тосканският и сицилианскят са италиански диалекти и т. н. - примери бол.

И точка по въпроса.


13-01-2011, 02:44 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(12-01-2011, 09:56 PM)Playboytaxi Wrote: Ama nikogash nema da dozvolim vie da ni kradnete istorijata i geroite.
Kardinalna greska. Ne se raboti za kradenje.
Koj od heroite se borel za Bugarija? Nikoj! Site se borele za Makedonija na Makedoncite.

Heroite se makedonski Bugari, koj se borele za Makedonija.

Quote:Vashta istorija pochnuva od tuka,dali vi aresva ili ne ,tova e istinata

Toa ne go mislis seriozno.


13-01-2011, 09:25 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(13-01-2011, 09:25 AM)Kasnakovski Wrote:
(12-01-2011, 09:56 PM)Playboytaxi Wrote: Ama nikogash nema da dozvolim vie da ni kradnete istorijata i geroite.
Kardinalna greska. Ne se raboti za kradenje.
Koj od heroite se borel za Bugarija? Nikoj! Site se borele za Makedonija na Makedoncite.

Heroite se makedonski Bugari, koj se borele za Makedonija.

Quote:Vashta istorija pochnuva od tuka,dali vi aresva ili ne ,tova e istinata

Toa ne go mislis seriozno.


Do 1878 godina toja narod v dneshna BG i MK ima obshta istorija . Ot 1878 posle Berlinskia Kongras pochva da se razviva istorijata po razlichni patishta,i ne zashtoto toj narod ne sakal da e zaedno ,a zaradi velikite sili i sosedite. A na deneshnite "makedonoidi, antichki potomci na grckio peder i na hunzite, so 77000 godini istorija i t.n." vistinskata im istorija ide raka za raka s komunizmo.

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 13-01-2011, 09:55 AM by Playboytaxi.)
13-01-2011, 09:54 AM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(12-01-2011, 04:57 PM)чоли Wrote: "Пелистерски юнакъ" во денешно време:
[Image: 2517419148_d47a515072_o.jpg]

Чоли дали знаеш кој го гради овој објект и како се викал???Shok
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 04:52 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(14-01-2011, 04:52 PM)афион Wrote:
(12-01-2011, 04:57 PM)чоли Wrote: "Пелистерски юнакъ" во денешно време:
[Image: 2517419148_d47a515072_o.jpg]

Чоли дали знаеш кој го гради овој објект и како се викал???Shok
Не знам... сигурно е што кон 1909 г. бил веке построен.

14-01-2011, 05:22 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

ха ха ха ха
ајде уште еднаш пробај.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 05:37 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

Нее ли истата зграда до лизгалиштето?

[Image: BDC85906EF1A4D42AB8384D66527BEB0.jpg]
14-01-2011, 05:38 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Да таа е зградата,ама од која година е изградена.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 05:52 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Провери добро кој ги гради овие објекти и како се викаат.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 05:58 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

Истата сграда е видна на кинохрониката од 1909 г. во прослава на Хуриетот показана 2 страници назад.

Наслов Манифестации по повод Хуриетот

Филм од 1908 година , во времетрање од 2 минути.
Филмот е снимен во стандард техника, без звук, во црно бела техника и 35мм.Содржина Овој филмски материјал, на кој е снимен дел од прославата по повод победата на Младотурската револуција, е снимен од горен ракурс, при што учесниците на парадата се следат во континуитет, така да се рече во еден кадар-секвенца. Поради скокови во дејствието и поради разните учесници во парадата, филмот го поделивме на 3 секвенци со 6 кадри.
Во првата секвенца (1 кадар) минува колона мажи во бели народни носии со темни елеци и фесови. Во втората секвенца (1 кадар) се снимени членовите на друштвото „Пелистерски јунак“, деца во бели униформи. Во третата секвенца (4 кадри) најпрвин парадираат мажи во темни костуми со бели фесови.


Автори
Режија: Манаки Јанаки , Манаки Милтон
Сниматели: Манаки Јанаки , Манаки Милтон
14-01-2011, 06:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Овој објект се нарекува СОКОЛАНА.Е сега види ти кој го има градено,а не е спорно дека има друштво „Пелистерски јунак„
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 06:27 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(14-01-2011, 06:27 PM)афион Wrote: Овој објект се нарекува СОКОЛАНА.Е сега види ти кој го има градено,а не е спорно дека има друштво „Пелистерски јунак„
Ми се струва што бегаме од темата "Войводите на ВМОРО"... Се пак дружствата "Соколана" са српска реплика на бугарските дружства "..... юнакъ"

14-01-2011, 07:06 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

Или мислиш што зградата снимана од бракьа Манаки во 1909 г. не е истата со денешната? Види:
[Image: 168930_1655045027610_1581624596_31481325_199753_n.jpg]

Истиот архитектурен стил на првиот етаж. Сравни и се убеди.
14-01-2011, 07:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Двете слики доволно ти кажуваат дека не се работи за истиот објект,Соколаната има огромен балкон а овој објект нема.
Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 09:33 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(14-01-2011, 06:27 PM)афион Wrote: Овој објект се нарекува СОКОЛАНА.Е сега види ти кој го има градено,а не е спорно дека има друштво „Пелистерски јунак„

Pa se e srbsko vo MK ,kako ne??? "Sokoli" nemalo vo Mk pred 1913. Tie sa doneseni zaedno so srbskata okupacija. Koj veleshe oti afion ne e srboman??? Nali ti e jasno che balkoni i prozorci moje da se napravat ili promenat na sekoja zgrada,ama ne tova e voprosot tuka. Voproso e zashto komitite od VMRO bili lideri na Bg uchilishta,crkvi,organizacii i partii vo Otomanskata imperia.My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 14-01-2011, 09:53 PM by Playboytaxi.)
14-01-2011, 09:51 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ако има некој друг на форумот од Битола му е јасно дека ова е една голема лага,ама сега зацапавте во гомна до гуша и нема назад ќе го правиме Афион србин Icon_razz

КОга се правеше офицерскиот дом тој беше последен објект кон тумбе кафе ,а од него нагоре е широк сокак.Значи никакви објекти нема на потегот од Офицерски до м до широк сокак,а знаеш зошто е уште поголема лага оти овој простор и денес е полн со гранати и е најгранатиран простор помеѓу двете балкански војни.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-01-2011, 09:58 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(14-01-2011, 09:58 PM)афион Wrote: Ако има некој друг на форумот од Битола му е јасно дека ова е една голема лага,ама сега зацапавте во гомна до гуша и нема назад ќе го правиме Афион србин Icon_razz

КОга се правеше офицерскиот дом тој беше последен објект кон тумбе кафе ,а од него нагоре е широк сокак.Значи никакви објекти нема на потегот од Офицерски до м до широк сокак,а знаеш зошто е уште поголема лага оти овој простор и денес е полн со гранати и е најгранатиран простор помеѓу двете балкански војни.


Ne begaj od temata na slikite. Na znameto od 1909 pishe "Pelisterski Junak" na BG ezik. Na sgradata isto,a dali tova e sgradata kade e pravena slikata ne e vajno!!!!!! Vajno e che na sgradata ste izbrishali Bulgarskite bukvi !!!! Zashto ??? Nekoj se plashi od neshto? Od Istinata?
Prodoljavate da unishtojavate sichko Bulgarsko v Mk,za da moje da go predstavite kako srbo-makedonsko.

[Image: 29227_114942121883727_100001038203940_94...2570_n.jpg]

[Image: 0026s.jpg]

[Image: 1863P8240004.JPG]My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html14-01-2011, 10:11 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Вака да ти кажам ти можиш да скокаш колку сакаш но просторот каде што се наоѓа СОКОЛАНАТА нема ни теоретски шанси да е со тој на сликата од 1908 година.
Прво се работи за два различни објекти ,второ тој простор е срамнет со земја за време на балканските и првата светска војна,затоа што тука поминува линијата на фронтот.Овој простор и ден денеска лежи на огромно количество на гранати,така да тој објект неможи да е објектот од 1908 година.

Соколаната е градена во 30 години од 20 век ,е сега дали вие сте пишувале па потоа некој ви бришел тоа да си го решите со србите,или тие ви се браќа а само Македонецот е фалсификатор и манипулатор.

А дека овие слики што ги покажа се уште еден доказ дека манипулирате со нешто за кое незнаете дали е сторено од Македонци е гробот на БУГАРСКИОТ АГЕНТ ОД КРАЈОТ НА 19 ВЕК КОЈ СЕ НАОГА НА ВЛЕЗОТ НА СВ.НЕДЕЛА И КАДЕ ПИШУВА ДЕКА ТОЈ ЧОВЕК Е БУГАРИН.ПА ЕТЕ НИКОЈ И ПО 100 ГОДИНИ ГО НЕМА НИ ЧКРТАНО А НЕ ПА УНИШТЕНО.АКО НЕ ВЕРУВАТЕ ИМА СЛИКИ !!!!!

ЛАЖИТЕ БЕЗ СРАМ,АМА ШТО ДА ВИ ПРАВАМ КОГА СУМ ОД БИТОЛА И МНОГУ ЛЕСНО МОЖАМ ДА ВЕ ФАТАМ ВО ЛАГА.
Icon_razz

ГИ МОЛАМ ОВИЕ ШТО ПРАЌАТ БУГАРИ ПО ФОРУМИТЕ ДА ПРАТАТ НЕШТО ОД ПРВИОТ ЕШАЛОН ОВИЕ ВИ СЕ ШКАРТ РОБА И ПОВЕЌЕ ВЕ СРАМАТ ОТКОЛКУ ШТО ЗНААТ НЕШТО !!!!
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 12:05 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-01-2011, 12:05 AM)афион Wrote: Вака да ти кажам ти можиш да скокаш колку сакаш но просторот каде што се наоѓа СОКОЛАНАТА нема ни теоретски шанси да е со тој на сликата од 1908 година.
Прво се работи за два различни објекти ,второ тој простор е срамнет со земја за време на балканските и првата светска војна,затоа што тука поминува линијата на фронтот.Овој простор и ден денеска лежи на огромно количество на гранати,така да тој објект неможи да е објектот од 1908 година.

Соколаната е градена во 30 години од 20 век ,е сега дали вие сте пишувале па потоа некој ви бришел тоа да си го решите со србите,или тие ви се браќа а само Македонецот е фалсификатор и манипулатор.

А дека овие слики што ги покажа се уште еден доказ дека манипулирате со нешто за кое незнаете дали е сторено од Македонци е гробот на БУГАРСКИОТ АГЕНТ ОД КРАЈОТ НА 19 ВЕК КОЈ СЕ НАОГА НА ВЛЕЗОТ НА СВ.НЕДЕЛА И КАДЕ ПИШУВА ДЕКА ТОЈ ЧОВЕК Е БУГАРИН.ПА ЕТЕ НИКОЈ И ПО 100 ГОДИНИ ГО НЕМА НИ ЧКРТАНО А НЕ ПА УНИШТЕНО.АКО НЕ ВЕРУВАТЕ ИМА СЛИКИ !!!!!

ЛАЖИТЕ БЕЗ СРАМ,АМА ШТО ДА ВИ ПРАВАМ КОГА СУМ ОД БИТОЛА И МНОГУ ЛЕСНО МОЖАМ ДА ВЕ ФАТАМ ВО ЛАГА.
Icon_razz

ГИ МОЛАМ ОВИЕ ШТО ПРАЌАТ БУГАРИ ПО ФОРУМИТЕ ДА ПРАТАТ НЕШТО ОД ПРВИОТ ЕШАЛОН ОВИЕ ВИ СЕ ШКАРТ РОБА И ПОВЕЌЕ ВЕ СРАМАТ ОТКОЛКУ ШТО ЗНААТ НЕШТО !!!!


Epa ajde koga si od Bitola objasni oti originalnio spomenik na vojvodata Dimko Nikolov e zafrlen v edinio kraj na grobishtata. Sigurno oti koga e pogreban, negovoto semejstvo mu nadpisalo spomeniko na BG ezik???
Kameno se ushte se namira vo dvoro na crkvata, idi srushi go ....

Deneshnite potomci na Dimko Nikolov mu stavili nov spomenik na deneshnio srbsko-makedonski jazik...Ne e li tova malka istorija na Makedonija,kakvi bili tehnite pra dedovci i kakvi sa sega tehnite potomci.
Koj rusheha Bulgarskite spomenici vo MK??? Srbite i grcite,a sega i makedonistite....

[Image: P8240011%2B-%2BCopy.JPG]

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 15-01-2011, 03:30 AM by Playboytaxi.)
15-01-2011, 03:26 AM
Website Reply