Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Войводите на ВМРО
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#21

(21-10-2010, 08:57 PM)Playboytaxi Wrote:
(21-10-2010, 08:42 PM)Пѫт Wrote: Да во ред, знам дека ВМОРО е Македонија + Одринско, и дека тоа било широка организација, ама на територијата на Македонија сигурно немало 74% востаници родум од Бугарија. П’лен апсурд, што викате вие.

Komitite rodom ot Bulgaria koito se boreli v MK ne sa bili poveche ot 30-40%. V sashtoto vreme imalo komiti i vojvodi rodom ot MK koi se boreli v Odrinsko. Ako sakash imam tochen spisok na VMORO koj koga e navleznal v MK ot BG. Spisacite sa praveni v Kjustendil ot Zadgranichnite predstaviteli na VMORO.

Благодарам на одговорот. Значи сепак можеме и да разговраме како луѓе, а не да се однесуваме како програмирани ботови. Инаку убави фотографии, а и вредни (на македонски).

Поздрав
21-10-2010, 09:01 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#22

(21-10-2010, 08:55 PM)ivan mihajlov Wrote: Плейбойтакси знам ,че това е твоята тема ......аз пуснах но се надвам да е развиш .Поздрав


Da blagodaria! Filma koito si kachil sashto e moiIcon_razz

Vojvodata Pejo Javorov ot Chirpan:


[Image: dee678e0-a539-4b65-8c6a-253ad2ea6e9f]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-10-2010, 09:02 PM
Website Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#23

[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
21-10-2010, 09:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

Имаме на форумов еден од борците од Македоно Одринско-Тракијска Револуционерна Организација од поново време 1980 година. Тој зборуваат дека Тракија и Одрин се МАКЕДОНСКИ територии!!!!
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...8#pid19108


(05-10-2010, 01:04 PM)ABC Wrote:
(04-10-2010, 11:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(04-10-2010, 08:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: АБЦ ако сакаш малку да подобјасниш околу организацијата ТВМОТРО во која си членувал и си бил осуден заради тоа. Кратенката ТВМОТРО значи Тајна Внатрешна Македоно Одрински-Тракијска Револуционерна Организација и сте делувале 1984 година или и пред тоа, да напишеш од кога до кога егзистирала организацијата.


По местоположбата каде се наоѓаат Одрин и Тракија вие АБЦ сте се бореле Македонија да стане дел од Бугарија.

Сакаш да речеш дека во Одрин и Тракија нема Македонци бе Јордане? Или мислиш дека Македонија и Македонците се само ова што денес го имаме, а добар дел од светот сеуште не ни го ни признава како такво, токму поради таквите како тебе кој бегаат по азил во Канада?
Инаку ТВМОТРО беше формирана со цел да ја опфати целокупната територија каде што со векови живееле и сеуште живеат со векови Македонци, во 1980-та година.А нејзините активности целосно згаснаа во 1984 година, поради огромните притисоци и шиканирања од страна на УДБ но и нејзините домашни соработници од кој некои сеуште се на високи позиции во полицијата и правосудството до денешен ден.Многу од нив, или нивните деца, подоцна станаа експонирани и “видни“ членови на ВМРО-ДПМНЕ, што не присили нас неколкумина да ги “замрзнеме“ активностите окулу независноста на Македонија се до 1991 кога на ден Велигден се одржуваше првиот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Домот на Културата во Прилеп, каде повторно се сретнавме со Драган Богдановски, за прв пат надвор од затворскиот круг на Идризово.
21-10-2010, 09:05 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#25

Има една книга,за иронија напишана на бугарски јазик,кој разбира ако може нека ја најде, ,,Град Прилеп,, на автор Георги Трајчев,родум од Прилеп е авторот,па внатре многу описно е раскажано со каква цел биле пуштени во Македонија сите тие горенаведени ,,војводи на ВМРО,, опишано е како предизвикувале револт кај месното македонско население во Вардарска Македонија и на каков начин ја попречувале идејата и борбата на вистинските Македонци...

Се чудам како на татарланд сеуште не им текнало да ја повлечат од библиотеките таа автентична книга,која многу описно покажува колкави ,,пријатели,, ни биле бугарите во минатото (па и денес ич не е поразлично)
21-10-2010, 09:07 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#26

(21-10-2010, 09:02 PM)jingiby Wrote: Никола Дечев

-Еми тва е, в Македонския квартал на Ст.Загора съм, улиците все с македонски имена:/Охрид., Дойран, Илинден.../
в махалата хората бивши имигранти от 2-3 Солунски села... елате да ги питате какви са: 2-3 000 души до един Български патриоти... ама ако имат некой братовчед в Р.М ще каже "йок моите от 10 генерации са все македонци"!
Затова ви казвам-в тази история има нещо гнило....Nee_taka
21-10-2010, 09:08 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#27

(21-10-2010, 08:58 PM)IvoPaunov Wrote:
(21-10-2010, 08:54 PM)jingiby Wrote: [Image: 800px-24mart_Sborna_Cheta_Kiustendil.jpg]

Таа слика е класика во жанрот! Войводи в Осоговския балкан (1903). Седнали от ляво на дясно: Панайот Байчев-Видин, Питу Гули-Крушево, Коста Мазнейков-Струмица, Христо Чернопеев-Дерманци, Андрей Христов-Велес, Тодор Христов-Велес. Прави от ляво на дясно: Никола Жеков-Стара Загора, Константин Кондов-Прилеп, Сотир Атанасов-Клисура (Блг.), Тимо Ангелов-Берковица, Никола Дечев-Стара Загора и Никола Сарафов-Саса, Кочанско.

Браво, ще те черпя, не знаех на кого е кръстена улицата на която живея /Никола Дечев-Стара Загора /...кръстосва се с улица Охрид ... А аз все се чудех къе е тоя Н.Дечев...?Tuktuk0ni

Ne znaesh koj e Dechev? Toj e imal specialno otdelenie na VMORO po vreme na Ilindenskoto vostanie v MK. Specialisti po ekspoziite.


Tova e ot muzeia na MPO v USA i Kanada:

[Image: 39042_1435189131350_1581624596_31013684_1123279_n.jpg]

[Image: 39042_1435189211352_1581624596_31013686_1007200_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-10-2010, 09:11 PM
Website Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#28

(21-10-2010, 09:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Имаме на форумов еден од борците од Македоно Одринско-Тракијска Револуционерна Организација од поново време 1980 година. Тој зборуваат дека Тракија и Одрин се МАКЕДОНСКИ територии!!!!

-Ами яз еднаш питав един познат од Благоевградско за каков се смета и за што се бори-той ми отварна дека се сметал за Македонец и идеалот му бил да се обединат Вардарска, Пиринска и Одринска македония....Tuktuk0ni

Яз се замислив и повеке ништо не го питав....
21-10-2010, 09:13 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#29

(21-10-2010, 09:01 PM)Пѫт Wrote:
(21-10-2010, 08:57 PM)Playboytaxi Wrote:
(21-10-2010, 08:42 PM)Пѫт Wrote: Да во ред, знам дека ВМОРО е Македонија + Одринско, и дека тоа било широка организација, ама на територијата на Македонија сигурно немало 74% востаници родум од Бугарија. П’лен апсурд, што викате вие.

Komitite rodom ot Bulgaria koito se boreli v MK ne sa bili poveche ot 30-40%. V sashtoto vreme imalo komiti i vojvodi rodom ot MK koi se boreli v Odrinsko. Ako sakash imam tochen spisok na VMORO koj koga e navleznal v MK ot BG. Spisacite sa praveni v Kjustendil ot Zadgranichnite predstaviteli na VMORO.

Благодарам на одговорот. Значи сепак можеме и да разговраме како луѓе, а не да се однесуваме како програмирани ботови. Инаку убави фотографии, а и вредни (на македонски).

Поздрав


Tuka imam nekoj po golemi sliki kato posteri:


http://www.esnips.com/web/Komiti
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-10-2010, 09:15 PM
Website Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#30

(21-10-2010, 09:11 PM)Playboytaxi Wrote:
(21-10-2010, 08:58 PM)IvoPaunov Wrote:
(21-10-2010, 08:54 PM)jingiby Wrote: [Image: 800px-24mart_Sborna_Cheta_Kiustendil.jpg]

Таа слика е класика во жанрот! Войводи в Осоговския балкан (1903). Седнали от ляво на дясно: Панайот Байчев-Видин, Питу Гули-Крушево, Коста Мазнейков-Струмица, Христо Чернопеев-Дерманци, Андрей Христов-Велес, Тодор Христов-Велес. Прави от ляво на дясно: Никола Жеков-Стара Загора, Константин Кондов-Прилеп, Сотир Атанасов-Клисура (Блг.), Тимо Ангелов-Берковица, Никола Дечев-Стара Загора и Никола Сарафов-Саса, Кочанско.

Браво, ще те черпя, не знаех на кого е кръстена улицата на която живея /Никола Дечев-Стара Загора /...кръстосва се с улица Охрид ... А аз все се чудех къе е тоя Н.Дечев...?Tuktuk0ni

Ne znaesh koj e Dechev? Toj e imal specialno otdelenie na VMORO po vreme na Ilindenskoto vostanie v MK. Specialisti po ekspoziite.


Tova e ot muzeia na MPO v USA i Kanada:

[Image: 39042_1435189131350_1581624596_31013684_1123279_n.jpg]

[Image: 39042_1435189211352_1581624596_31013686_1007200_n.jpg]

На най-горната снимка е онзи правия с катинарчето нали? Значи виж още от кога заралии са я въвели тази мода в бръсненето...Party3
21-10-2010, 09:18 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#31

(21-10-2010, 09:07 PM)demmian Wrote: Има една книга,за иронија напишана на бугарски јазик,кој разбира ако може нека ја најде, ,,Град Прилеп,, на автор Георги Трајчев,родум од Прилеп е авторот,па внатре многу описно е раскажано со каква цел биле пуштени во Македонија сите тие горенаведени ,,војводи на ВМРО,, опишано е како предизвикувале револт кај месното македонско население во Вардарска Македонија и на каков начин ја попречувале идејата и борбата на вистинските Македонци...

Се чудам како на татарланд сеуште не им текнало да ја повлечат од библиотеките таа автентична книга,која многу описно покажува колкави ,,пријатели,, ни биле бугарите во минатото (па и денес ич не е поразлично)


Tvojte gluposti nemat kraj,cccccc
Georgi Trajchev e avtor na nekolko knigi za Makedonskite Bulgari,i samiot toj e Mk Bulgarin ot Bogdanci :

"Duhovnite kachestva na MK Bulgari":
http://macedonia-history.blogspot.com/2006/10/7.html

Prespanskoto Ezero:

http://macedonia-history.blogspot.com/20...ichev.html


Mariovo:
[Image: trajchev_mariovo.jpg]


http://www.kroraina.com/knigi/rami/trajc...riovo.html


Georgi Trajchev e na prvi red predposledni od levo na desno ,sedi do Dame Gruev:
[Image: 765px-Prilep_Exarchist_school_teachers_1892-1893.JPG]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 21-10-2010, 09:26 PM by Playboytaxi.)
21-10-2010, 09:23 PM
Website Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#32

(21-10-2010, 09:02 PM)Playboytaxi Wrote: [quote='ivan mihajlov' pid='21356' dateline='1287690918']
Плейбойтакси знам ,че това е твоята тема ......аз пуснах но се надвам да е развиш .Поздрав


Da blagodaria! Filma koito si kachil sashto e moiIcon_razz

Знам ,че филма е твой затова и ти писах ,че темата е твоя ....аз само реших ,че ще е интресно да се провокира дебат ...за жалот обаче събоманчетата тук бягат от дебат когато видят фактите но е добре да ги има във форума и всеки който иска да ги види.Още веднъж те поздравявам за добрия филм Icon_wink
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

21-10-2010, 09:23 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#33

(21-10-2010, 09:23 PM)ivan mihajlov Wrote:
(21-10-2010, 09:02 PM)Playboytaxi Wrote: [quote='ivan mihajlov' pid='21356' dateline='1287690918']
Плейбойтакси знам ,че това е твоята тема ......аз пуснах но се надвам да е развиш .Поздрав


Da blagodaria! Filma koito si kachil sashto e moiIcon_razz

Знам ,че филма е твой затова и ти писах ,че темата е твоя ....аз само реших ,че ще е интресно да се провокира дебат ...за жалот обаче събоманчетата тук бягат от дебат когато видят фактите но е добре да ги има във форума и всеки който иска да ги види.Още веднъж те поздравявам за добрия филм Icon_wink

-И аз ви благодаря, че неочаквано се просветлих за адреса си... Все съм мислел, че Н.Дечев е някакъв партизанин... Чел съм немалко литература за Илинден и ВМРО ама не знам защо не съм му срещал името...Имам и пълните съчинения на В.Михайлов...и там не съм го срещал..Аджеба днес ми стана ясно..Айде лека ви...
21-10-2010, 09:30 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#34

(21-10-2010, 09:23 PM)Playboytaxi Wrote: Tvojte gluposti nemat kraj,cccccc
Georgi Trajchev e avtor na nekolko knigi za Makedonskite Bulgari,i samiot toj e Mk Bulgarin ot Bogdanci :

Не знам дали Трајчев бил бугарин,татарин или марсовец,но знам дека многу описно во книгата ,,Град Прилеп,, има претставено со каква цел навлегувале тие чети во Македонија,како предизвикувале меѓу месното население револт и како ја попречувале борбата на Македонците во реализирањето на своите идеали,т.е. е опишано на каков начин се разминуваат бугарските идеали за Македонија и идеалите на самото македонско население за нивната сопствена татковина.

И да бил бугарин,авторот е преобјективен и ве претставува што г...а сте биле бугарите од Бугарија на каков начин сте им пречеле на Македонците во реализирањето на сопствените македонски идеали

Затоа што еден Македонец родум од Македонија сигурно 1000 пати поубаво знае што е подобро за Македонија одошто еден бугарин роден во Бугарија.


П.С И не е таа книгата што ја споменав јас,Мариово и Прилеп златен се 2 различни понјатија.
21-10-2010, 09:31 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#35

(21-10-2010, 09:30 PM)IvoPaunov Wrote:
(21-10-2010, 09:23 PM)ivan mihajlov Wrote:
(21-10-2010, 09:02 PM)Playboytaxi Wrote: [quote='ivan mihajlov' pid='21356' dateline='1287690918']
Плейбойтакси знам ,че това е твоята тема ......аз пуснах но се надвам да е развиш .Поздрав


Da blagodaria! Filma koito si kachil sashto e moiIcon_razz

Знам ,че филма е твой затова и ти писах ,че темата е твоя ....аз само реших ,че ще е интресно да се провокира дебат ...за жалот обаче събоманчетата тук бягат от дебат когато видят фактите но е добре да ги има във форума и всеки който иска да ги види.Още веднъж те поздравявам за добрия филм Icon_wink

-И аз ви благодаря, че неочаквано се просветлих за адреса си... Все съм мислел, че Н.Дечев е някакъв партизанин... Чел съм немалко литература за Илинден и ВМРО ама не знам защо не съм му срещал името...Имам и пълните съчинения на В.Михайлов...и там не съм го срещал..Аджеба днес ми стана ясно..Айде лека ви...

Иво България има много герой и затова е трудно всички да се знаят но във всеки български град има "македонска " или тракийска махала на бежанци ....и това което хората в Р.Македния не го знаят,че във всеки български град има улици кръстени на Тодор Александров,Гоце Делчев,Дамне Груев,Яне Сандаски и т.н.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

21-10-2010, 09:35 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#36

Jas da ja imah ke ti ja pokajeh sho pishe v knigata mu "Prilep" ,oti ti ne ja pokajesh???
V knigata "Mariovo" , G. Trajchev mnogo jasno e napisal kakvo e naselenieto,a ako imali nekakvi organizacionni ili ideologicheski razlichija kak da se vodi borbata mejdu VMORO i VMOK ,tova sekoj go znae ne e neshto novo,ama ne gi pravi edinte nekakvi makedonoidi,site si bili Bulgari.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html21-10-2010, 09:38 PM
Website Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#37

(21-10-2010, 09:31 PM)demmian Wrote:
(21-10-2010, 09:23 PM)Playboytaxi Wrote: Tvojte gluposti nemat kraj,cccccc
Georgi Trajchev e avtor na nekolko knigi za Makedonskite Bulgari,i samiot toj e Mk Bulgarin ot Bogdanci :

Не знам дали Трајчев бил бугарин,татарин или марсовец,но знам дека многу описно во книгата ,,Град Прилеп,, има претставено со каква цел навлегувале тие чети во Македонија,како предизвикувале меѓу месното население револт и како ја попречувале борбата на Македонците во реализирањето на своите идеали,т.е. е опишано на каков начин се разминуваат бугарските идеали за Македонија и идеалите на самото македонско население за нивната сопствена татковина.

И да бил бугарин,авторот е преобјективен и ве претставува што г...а сте биле бугарите од Бугарија на каков начин сте им пречеле на Македонците во реализирањето на сопствените македонски идеали

Затоа што еден Македонец родум од Македонија сигурно 1000 пати поубаво знае што е подобро за Македонија одошто еден бугарин роден во Бугарија.


П.С И не е таа книгата што ја споменав јас,Мариово и Прилеп златен се 2 различни понјатија.

Дамяне Jас исто некой пат велам дека сам македонец и сите ме знаат како македонецот само дека сам свестен да знам дека ова е гегрфаска припаднатост на луге со български корен...КАКО Е ШОПИ,ДОБРУДЖАНЦИ,ТРАКИЙЦИ,МИЗИЙЦИ ....ПА И СКОПЯНИ ,БИТОЛЧАНИ И Т.Н.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

21-10-2010, 09:39 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#38

(21-10-2010, 09:31 PM)demmian Wrote:
(21-10-2010, 09:23 PM)Playboytaxi Wrote: Tvojte gluposti nemat kraj,cccccc
Georgi Trajchev e avtor na nekolko knigi za Makedonskite Bulgari,i samiot toj e Mk Bulgarin ot Bogdanci :

Не знам дали Трајчев бил бугарин,татарин или марсовец,но знам дека многу описно во книгата ,,Град Прилеп,, има претставено со каква цел навлегувале тие чети во Македонија,како предизвикувале меѓу месното население револт и како ја попречувале борбата на Македонците во реализирањето на своите идеали,т.е. е опишано на каков начин се разминуваат бугарските идеали за Македонија и идеалите на самото македонско население за нивната сопствена татковина.

И да бил бугарин,авторот е преобјективен и ве претставува што г...а сте биле бугарите од Бугарија на каков начин сте им пречеле на Македонците во реализирањето на сопствените македонски идеали

Затоа што еден Македонец родум од Македонија сигурно 1000 пати поубаво знае што е подобро за Македонија одошто еден бугарин роден во Бугарија.


П.С И не е таа книгата што ја споменав јас,Мариово и Прилеп златен се 2 различни понјатија.

Същия проблем е бил и во България околу времето на Априлското востание 1876. Бугарските емигранти во Романия се залагале на четнически действия/х.Ботев, П.Хитов, Стефан Караджа/ а Васил Левски е сакал вооружено востание отвнатре со добра и штателна подготовка.... Ама туа не значи дека Ботев и Левски не се от една нация нели? Кой както можел е действал-емигрантите со четите од надвор а внатрешната организация со востание....
21-10-2010, 09:40 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#39

(21-10-2010, 09:35 PM)ivan mihajlov Wrote:
(21-10-2010, 09:30 PM)IvoPaunov Wrote:
(21-10-2010, 09:23 PM)ivan mihajlov Wrote:
(21-10-2010, 09:02 PM)Playboytaxi Wrote: [quote='ivan mihajlov' pid='21356' dateline='1287690918']
Плейбойтакси знам ,че това е твоята тема ......аз пуснах но се надвам да е развиш .Поздрав


Da blagodaria! Filma koito si kachil sashto e moiIcon_razz

Знам ,че филма е твой затова и ти писах ,че темата е твоя ....аз само реших ,че ще е интресно да се провокира дебат ...за жалот обаче събоманчетата тук бягат от дебат когато видят фактите но е добре да ги има във форума и всеки който иска да ги види.Още веднъж те поздравявам за добрия филм Icon_wink

-И аз ви благодаря, че неочаквано се просветлих за адреса си... Все съм мислел, че Н.Дечев е някакъв партизанин... Чел съм немалко литература за Илинден и ВМРО ама не знам защо не съм му срещал името...Имам и пълните съчинения на В.Михайлов...и там не съм го срещал..Аджеба днес ми стана ясно..Айде лека ви...

Иво България има много герой и затова е трудно всички да се знаят но във всеки български град има "македонска " или тракийска махала на бежанци ....и това което хората в Р.Македния не го знаят,че във всеки български град има улици кръстени на Тодор Александров,Гоце Делчев,Дамне Груев,Яне Сандаски и т.н.


Нема друг начин да си ги излечиле комплексите на татаризам,освен улиците да си ги именувате според Македонци.

Кој не ве знае скапо ве плаќа,ама кој ве знае....
21-10-2010, 09:40 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#40

(21-10-2010, 09:39 PM)ivan mihajlov Wrote: ПА И СКОПЯНИ ,БИТОЛЧАНИ И Т.Н.

Ние сме чистокрвни Македонци од вистинската Македонија а вие go and f*ck yourself!
21-10-2010, 09:42 PM
Reply