Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Войводите на ВМРО
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ти уште повеќе сакаш да се закопаш Icon_razz
Прво со СОКОЛАНАТА и Пелистерски јунак немаш завршено а одиш во нови грешки.

Вака во црквата св.Недела има многу гробови на илинденци,дел пред неколку години се реновираа а дел допрва ќе бидат реновирани.Гробот на Димко Николов на никого не му смета ,колку што гледаш нема никакви уништивања на текстот.А зошто неговите роднини напишале на Македонски јазик тоа нив да ги прашаш,во Македонија можеш на кој сакаш јазик да напишеш на гробот,а и самото одржување на гробиштата се во надлежност на роднините на умрениот.

На гробиштата во св.Недела каде очигледно не си бил нема зафрлено место ,затоа што целиот простор е ограден,гробовите се блиску еден до друг затоа што таа црква била на посиромашните мала во Битола,но непостои зафрлено место од сите четири страни има приодни патишта,а и целиот простор е со нова патека,ова го знам затоа што моите предци се закопани во св.Недела.

Така да лажеш во секоја порака,и за да не бегаш прво одговори за сликите од објектите.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 15-01-2011, 03:39 AM by афион.)
15-01-2011, 03:37 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-01-2011, 03:37 AM)афион Wrote: Ти уште повеќе сакаш да се закопаш Icon_razz
Прво со СОКОЛАНАТА и Пелистерски јунак немаш завршено а одиш во нови грешки.

Вака во црквата св.Недела има многу гробови на илинденци,дел пред неколку години се реновираа а дел допрва ќе бидат реновирани.Гробот на Димко Николов на никого не му смета ,колку што гледаш нема никакви уништивања на текстот.А зошто неговите роднини напишале на Македонски јазик тоа нив да ги прашаш,во Македонија можеш на кој сакаш јазик да напишеш на гробот,а и самото одржување на гробиштата се во надлежност на роднините на умрениот.

На гробиштата во св.Недела каде очигледно не си бил нема зафрлено место ,затоа што целиот простор е ограден,гробовите се блиску еден до друг затоа што таа црква била на посиромашните мала во Битола,но непостои зафрлено место од сите четири страни има приодни патишта,а и целиот простор е со нова патека,ова го знам затоа што моите предци се закопани во св.Недела.

Така да лажеш во секоја порака,и за да не бегаш прво одговори за сликите од објектите.

Pa ajde togava pokaji slika da vidime sho pishe na spomenicite na tvojte pra dedovci!!!!
A ne znam sho ne ti e jasno za Pelisterski Junak??? Ich ne me boli koi postroil nekakva sgrada. Mene me interesuvat horata ,a ne sgradite.Makedonija bez Bulgari ogin da ja gori... Ti si toja koj se raduva na sgradata postroena od srbite. A Nashte Bulgari si imali organizacii,crkvi i uchilishta. I vie makedonistite nema kako da ni ja kradnete taja istorija i tie geroi.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-01-2011, 03:46 AM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Таа работа си е лична, да не сакаш и матичен број да ти дадам? Icon_razz

Ајде уште еднаш оти толку ти разбира мозокот.
Никој не оспорува дека имало пелистерски јунак ,но ти правиш манипулација дека тие две слики се истата зграда,и откако се закопа сега нема назад па тераш уште подлабоко.Зградата која ти ја посочуваш ја изградиле србите,а вие кога сте дошле 1941 година сте и го сменале името,но тоа незначи дека таа е истата зграда.
Потоа се фати за гробиштата,па ете да те прашам затоа што си во канада,таму оти на англиски ги пишите умрените?Што не ги пишите на бугарски јазик?

Вашите бугари си имале позади пирин планина,наваму си беа нашите Македонци.
Ти зборуваш за крадење на историја кога мојот жив дедо го правиш бугарин,па ела кај нас и соберете ги нашите дедовци и да видите што ќе добиете кога ќе ги правите бугари. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 10:34 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-01-2011, 10:34 AM)афион Wrote: Таа работа си е лична, да не сакаш и матичен број да ти дадам? Icon_razz

Ајде уште еднаш оти толку ти разбира мозокот.
Никој не оспорува дека имало пелистерски јунак ,но ти правиш манипулација дека тие две слики се истата зграда,и откако се закопа сега нема назад па тераш уште подлабоко.Зградата која ти ја посочуваш ја изградиле србите,а вие кога сте дошле 1941 година сте и го сменале името,но тоа незначи дека таа е истата зграда.
Потоа се фати за гробиштата,па ете да те прашам затоа што си во канада,таму оти на англиски ги пишите умрените?Што не ги пишите на бугарски јазик?

Вашите бугари си имале позади пирин планина,наваму си беа нашите Македонци.
Ти зборуваш за крадење на историја кога мојот жив дедо го правиш бугарин,па ела кај нас и соберете ги нашите дедовци и да видите што ќе добиете кога ќе ги правите бугари. Icon_razz


Kato prvo nikoga ne sum sporil za nekakva sgrada!!!! Mene me interesuvat slikite na horata i nadpisite ,a ne koj postroil sgradite. Vo 1909 imalo "Pelisterski Junak" . Posle 1913 e unishten ot srbite. Posle 1941 koga Vardarska e osvobodena pak go voztanovili "Pelisterskio Junak" . Moje nadpiso na slikata na sgradata da e ot toja period,ama tova za mene ne e tolko vajno . Vajno e che koga Bulgarite v Mk imali pravo na svoj organizacii tie si pravili svoi BG organizacii...

A vashte dedovci sa jasni. Site sa rodeni za vreme na srbska okupacija i sa jiveli cel jivot pod srbski botush i propaganda. Pa normalno e da sa s makedonistko mislene. Ama tie pred tova koj ne beha pod srbska propaganda i teror mnogo jasno sa napisali che sa Bulgari. Pokaji nekoj nadpis od Bitola pd pred 1944 da vidime dali imalo neshto napisano na nekakov si Mk jazik????

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-01-2011, 05:46 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(15-01-2011, 05:46 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 10:34 AM)афион Wrote: Таа работа си е лична, да не сакаш и матичен број да ти дадам? Icon_razz

Ајде уште еднаш оти толку ти разбира мозокот.
Никој не оспорува дека имало пелистерски јунак ,но ти правиш манипулација дека тие две слики се истата зграда,и откако се закопа сега нема назад па тераш уште подлабоко.Зградата која ти ја посочуваш ја изградиле србите,а вие кога сте дошле 1941 година сте и го сменале името,но тоа незначи дека таа е истата зграда.
Потоа се фати за гробиштата,па ете да те прашам затоа што си во канада,таму оти на англиски ги пишите умрените?Што не ги пишите на бугарски јазик?

Вашите бугари си имале позади пирин планина,наваму си беа нашите Македонци.
Ти зборуваш за крадење на историја кога мојот жив дедо го правиш бугарин,па ела кај нас и соберете ги нашите дедовци и да видите што ќе добиете кога ќе ги правите бугари. Icon_razz


Kato prvo nikoga ne sum sporil za nekakva sgrada!!!! Mene me interesuvat slikite na horata i nadpisite ,a ne koj postroil sgradite. Vo 1909 imalo "Pelisterski Junak" . Posle 1913 e unishten ot srbite. Posle 1941 koga Vardarska e osvobodena pak go voztanovili "Pelisterskio Junak" . Moje nadpiso na slikata na sgradata da e ot toja period,ama tova za mene ne e tolko vajno . Vajno e che koga Bulgarite v Mk imali pravo na svoj organizacii tie si pravili svoi BG organizacii...

A vashte dedovci sa jasni. Site sa rodeni za vreme na srbska okupacija i sa jiveli cel jivot pod srbski botush i propaganda. Pa normalno e da sa s makedonistko mislene. Ama tie pred tova koj ne beha pod srbska propaganda i teror mnogo jasno sa napisali che sa Bulgari. Pokaji nekoj nadpis od Bitola pd pred 1944 da vidime dali imalo neshto napisano na nekakov si Mk jazik????
Ти бре и кога лажеш немаш исав.
Прво таа зграда не е иста па така неможи да е уништен натписот од некој.
Зградата која ја покажуваш прво имала натпис СОКОЛАНА па кога дојдоа бугарите е избришан тој натпис и е напишан пелистерски јунак,значи вие бришите а не некој друг.

Имаш како не што ти треба?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 05:52 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-01-2011, 05:52 PM)афион Wrote:
(15-01-2011, 05:46 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 10:34 AM)афион Wrote: Таа работа си е лична, да не сакаш и матичен број да ти дадам? Icon_razz

Ајде уште еднаш оти толку ти разбира мозокот.
Никој не оспорува дека имало пелистерски јунак ,но ти правиш манипулација дека тие две слики се истата зграда,и откако се закопа сега нема назад па тераш уште подлабоко.Зградата која ти ја посочуваш ја изградиле србите,а вие кога сте дошле 1941 година сте и го сменале името,но тоа незначи дека таа е истата зграда.
Потоа се фати за гробиштата,па ете да те прашам затоа што си во канада,таму оти на англиски ги пишите умрените?Што не ги пишите на бугарски јазик?

Вашите бугари си имале позади пирин планина,наваму си беа нашите Македонци.
Ти зборуваш за крадење на историја кога мојот жив дедо го правиш бугарин,па ела кај нас и соберете ги нашите дедовци и да видите што ќе добиете кога ќе ги правите бугари. Icon_razz


Kato prvo nikoga ne sum sporil za nekakva sgrada!!!! Mene me interesuvat slikite na horata i nadpisite ,a ne koj postroil sgradite. Vo 1909 imalo "Pelisterski Junak" . Posle 1913 e unishten ot srbite. Posle 1941 koga Vardarska e osvobodena pak go voztanovili "Pelisterskio Junak" . Moje nadpiso na slikata na sgradata da e ot toja period,ama tova za mene ne e tolko vajno . Vajno e che koga Bulgarite v Mk imali pravo na svoj organizacii tie si pravili svoi BG organizacii...

A vashte dedovci sa jasni. Site sa rodeni za vreme na srbska okupacija i sa jiveli cel jivot pod srbski botush i propaganda. Pa normalno e da sa s makedonistko mislene. Ama tie pred tova koj ne beha pod srbska propaganda i teror mnogo jasno sa napisali che sa Bulgari. Pokaji nekoj nadpis od Bitola pd pred 1944 da vidime dali imalo neshto napisano na nekakov si Mk jazik????
Ти бре и кога лажеш немаш исав.
Прво таа зграда не е иста па така неможи да е уништен натписот од некој.
Зградата која ја покажуваш прво имала натпис СОКОЛАНА па кога дојдоа бугарите е избришан тој натпис и е напишан пелистерски јунак,значи вие бришите а не некој друг.

Имаш како не што ти треба?


Koja organizacija e po stara v Bitola,"Pelisterski Junak" ili srbskite "Sokoli" ,koj ja postroili sgradata na sokolana??? Vrtish suchesh se srbite sakash da gi izkarash po golemi,....

My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 15-01-2011, 05:56 PM by Playboytaxi.)
15-01-2011, 05:55 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Јас објаснувам дека ти манипулираш.
Во времето на пелистерски јунак таа зграда непостои!!!
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 06:16 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-01-2011, 06:16 PM)афион Wrote: Јас објаснувам дека ти манипулираш.
Во времето на пелистерски јунак таа зграда непостои!!!


Ama postoi organizacija na Bulgarite "Pelisterski Junak" ,s rukovoditeli komiti od VMRO. A sgradata koj ja postroil i koga ne e vajno.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-01-2011, 07:13 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 07:51 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(15-01-2011, 07:51 PM)афион Wrote: Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.


Znam oti nema da zaboravish da spomenesh oti i srbite imali drujestva. Ama na tie nashte komiti od VMRO im vikali srbomani,a posle 1913 sa dojdeni i mnogo kolonisti.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html15-01-2011, 10:34 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-01-2011, 10:34 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 07:51 PM)афион Wrote: Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.


Znam oti nema da zaboravish da spomenesh oti i srbite imali drujestva. Ama na tie nashte komiti od VMRO im vikali srbomani,a posle 1913 sa dojdeni i mnogo kolonisti.Да се замешам и јас. Преку такви "друштва" или "дружества" окупаторите мислеле дека најлесно ке ја извршат асимилацијата , па зависно кој бил окупаторот, очекувал да створи Бугари или Срби.
16-01-2011, 12:17 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(16-01-2011, 12:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-01-2011, 10:34 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 07:51 PM)афион Wrote: Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.


Znam oti nema da zaboravish da spomenesh oti i srbite imali drujestva. Ama na tie nashte komiti od VMRO im vikali srbomani,a posle 1913 sa dojdeni i mnogo kolonisti.Да се замешам и јас. Преку такви "друштва" или "дружества" окупаторите мислеле дека најлесно ке ја извршат асимилацијата , па зависно кој бил окупаторот, очекувал да створи Бугари или Срби.


Za jal okupatorot se ushte ne bil okupator oti nemal ni svoja drjava ili crkva,ili Mk se ushte bila pod Tursko, a site lideri i chlenove na tie Bulgarski organizacii bili isto i chlenove na VMORO . Tova ti beshe jalok opit ,poprobaj da obajsnish slikite so druga teorija!!!
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html16-01-2011, 07:57 AM
Website Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(16-01-2011, 12:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-01-2011, 10:34 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 07:51 PM)афион Wrote: Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.


Znam oti nema da zaboravish da spomenesh oti i srbite imali drujestva. Ama na tie nashte komiti od VMRO im vikali srbomani,a posle 1913 sa dojdeni i mnogo kolonisti.Да се замешам и јас. Преку такви "друштва" или "дружества" окупаторите мислеле дека најлесно ке ја извршат асимилацијата , па зависно кој бил окупаторот, очекувал да створи Бугари или Срби.

Да бе... уште во 1909 г. Бугарите основали "Пелистерски юнакъ" да jа извршат асимилациjата...
16-01-2011, 08:51 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

(16-01-2011, 08:51 AM)чоли Wrote:
(16-01-2011, 12:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-01-2011, 10:34 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 07:51 PM)афион Wrote: Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.


Znam oti nema da zaboravish da spomenesh oti i srbite imali drujestva. Ama na tie nashte komiti od VMRO im vikali srbomani,a posle 1913 sa dojdeni i mnogo kolonisti.Да се замешам и јас. Преку такви "друштва" или "дружества" окупаторите мислеле дека најлесно ке ја извршат асимилацијата , па зависно кој бил окупаторот, очекувал да створи Бугари или Срби.

Да бе... уште во 1909 г. Бугарите основали "Пелистерски юнакъ" да jа извршат асимилациjата...

Нема никава врска тоа, какви Бугари и кавка Бугарија? Тоа е изградено од локалното население, а доколку се по редослед на нештата тоа се поистоветува со власта, тоа е изградено во времето на Турската Власт во Македонија. Можеш да презентираш тоалетна хартија колку сакаш, тоа е така, за се има редослед. Војните се паметат по генералите и клалевите,а не по војниците и капларите. Да беше во периодот помеѓу 1915 и 1918, или покасно помеѓу 1941 и 1944, за време на Бугарската окупација можеби и ке поверуваме!!!
Знае има една поговорка која вика: Вербата во имагинарното е исто како слеп да раскажува за светика. вашата имагинација е дека некогаш можеби ке најдете доказ со кој ке не убедите нас Македонците дека сме биле Бугари... хахаххDa_ne_si_lud

Кога си веќе кај идентификацијата на Бугарштината, би те замолил да ми кажеш што е ова, како би го идентификувал:

lactobacillus bulgaricus

Icon_cool
16-01-2011, 09:09 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(16-01-2011, 09:09 AM)Misla Wrote: Кога си веќе кај идентификацијата на Бугарштината, би те замолил да ми кажеш што е ова, како би го идентификувал:

lactobacillus bulgaricus

Icon_cool

Одлична идеја. Значи треба да видиме каде го има овој микроорганизам. Ако го има и во Македонија, јасна е работата. Најубавото кисело млеко се прави со закваска од lactobacillus bulgaricus.

16-01-2011, 09:17 AM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(16-01-2011, 09:09 AM)Misla Wrote: Знае има една поговорка која вика: Вербата во имагинарното е исто како слеп да раскажува за светика. вашата имагинација е дека некогаш можеби ке најдете доказ со кој ке не убедите нас Македонците дека сме биле Бугари... хахаххDa_ne_si_lud

Сега да не верваме што во 1909 г. е основано гимнастическо дружство "Пелистерски юнакъ" чиj устав и име са пишани на бугарски език? Државата била Турциjа, а името бугарско... чудна работа, ако гимнастичарите не биле Бугари...Tuktuk0ni

16-01-2011, 10:27 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(16-01-2011, 08:51 AM)чоли Wrote:
(16-01-2011, 12:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(15-01-2011, 10:34 PM)Playboytaxi Wrote:
(15-01-2011, 07:51 PM)афион Wrote: Имале и србите и грците спортски друштва во Битола.


Znam oti nema da zaboravish da spomenesh oti i srbite imali drujestva. Ama na tie nashte komiti od VMRO im vikali srbomani,a posle 1913 sa dojdeni i mnogo kolonisti.

A што ќе кажеш и на истите такви грчки и српски здруженија?Se_klanjam

Да се замешам и јас. Преку такви "друштва" или "дружества" окупаторите мислеле дека најлесно ке ја извршат асимилацијата , па зависно кој бил окупаторот, очекувал да створи Бугари или Срби.

Да бе... уште во 1909 г. Бугарите основали "Пелистерски юнакъ" да jа извршат асимилациjата...

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-01-2011, 11:28 AM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

Интересна публикация:
[Image: 022099282-big.jpg?r=0]
16-01-2011, 11:41 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

(16-01-2011, 09:17 AM)Kasnakovski Wrote:
(16-01-2011, 09:09 AM)Misla Wrote: Кога си веќе кај идентификацијата на Бугарштината, би те замолил да ми кажеш што е ова, како би го идентификувал:

lactobacillus bulgaricus

Icon_cool

Одлична идеја. Значи треба да видиме каде го има овој микроорганизам. Ако го има и во Македонија, јасна е работата. Најубавото кисело млеко се прави со закваска од lactobacillus bulgaricus.

ma ne tuku spored taa vasa logika ve ima poveke od Kinezite....Da_ne_si_lud
16-01-2011, 01:59 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(16-01-2011, 10:27 AM)чоли Wrote:
(16-01-2011, 09:09 AM)Misla Wrote: Знае има една поговорка која вика: Вербата во имагинарното е исто како слеп да раскажува за светика. вашата имагинација е дека некогаш можеби ке најдете доказ со кој ке не убедите нас Македонците дека сме биле Бугари... хахаххDa_ne_si_lud

Сега да не верваме што во 1909 г. е основано гимнастическо дружство "Пелистерски юнакъ" чиj устав и име са пишани на бугарски език? Државата била Турциjа, а името бугарско... чудна работа, ако гимнастичарите не биле Бугари...Tuktuk0ni

Ako bile togas ke bea i sega!!! STO PRAVIME SEGA??? IZGLEDA BUGARITE VO MAKEDONIJA BEA JETI, PA SE STOPIJA?? Da_ne_si_lud Nikoj ne si go dava i prodava sveto nacionalno cuvstvo koe se prenesuva direktno od roditelite na decata. Ovde ne stanuva zbor za eden ili dvajca ludje.... se raboti za okolu 3 milioni ludje, vo makedonija, vo sosednite zemji, vo evropa, amerika, kanada i avstralija. Razmisli malku pred da gi generaliziras rabotite i donesuvas zaklucoci..
16-01-2011, 02:04 PM
Reply