Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОПШТИ ИСТОРИСКИ МУАБЕТИ
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#1

Јас да.
Пат ме подтикна да ја отворам темава и како вовед го користам овиј мој вчерашен пост

Каснаковски тврди дека грците го измислиле АНТИЧКИОТ МАКЕДОНИЗАМ, Мисирковиот македонизам е поинаков. Него можам да го оквалификувам како ТЕОРЕТСКИ МАКЕДОНИЗАМ (Мисрков еден вид пророкува дека Македонците треба да се сепарираат од останатите Б`лгари, ама се` уште тогаш не му било дојдено времето).
Тој теоретски македонизам е многу различен од СРБОКОМУНИСТИЧКИОТ МАКЕДОНИЗАМ, бидејќи се соочува со реалноста и се доближува до МАКЕДОНШТИНАТА.

МАКЕДОНШТИНАТА е различна од сите видови на МАКЕДОНИЗАМ. Таа ги обединува сите македонски патриоти, кои не летат во облаците и НЕ СЕ ВЕРНИЦИ, ТИЕ СЕ ЛУЃЕ РЕАЛИСТИ, тие ги покажуваат фактите такви какви што се, тие не ја објаснуваат националната определба на хероите од минатото со забелешка под линија.
Моја препорака до сите членови на форумот е задолжително да ја прочитат „За македонцките работи“.
Нели тоа е библијата на МАКЕДОНИЗМОТ? НЕ Е НОРМАЛНО НЕКОЈ ДА ВЕРУВА ВО НЕШТО, А ДА НЕ ЈА ПРОЧИТАЛ СВЕШТЕНАТА КНИГА на верата.
14-04-2010, 08:25 PM
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#2

На оваа тема има многу што да се пишува, но за почеток ќе бидам краток.

Македонштината е љубов кон Македонија, со сите нејзини убави и грди страни, позитивни и негативни историски собитија, а таа љубов се покажува не со искривувањето на некои факти, бидејќи таквото поведение им оди во прилог само на антимакедонците. Таквото поведение не е ништо друго туку обично полтронство, а ние Македонците отсекогаш сме биле горд народ. Токму реалната Македонија е вистинската Македонија, Македонија на нашите предци. Ја изгубивме ли неа, Македонија ќе ја снема.
14-04-2010, 08:35 PM
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#3

Тоа е МАКЕДОНШТИНАТА и по мојата дефиниција. А што е МАКЕДОНИЗМОТ?
Од година и половина во потрага на вистината за македонското минато дојдов до сопствени сознанија, ама проблемот е дека никој не сака да ги чуе. Моите сонародници ме обвинуваат дека сум подпаднал под македонистички влијанија, Македонците (од типот на македонистите) ме обвинуваат дека ја ширам големобугарската пропаганда.
Мислам дека треба точно да ја разграничиме реалната состојба од пропагандните шеми и од бугарска и од македонска страна.
Вистината е секогаш некаде по средината.

Ако успееме да ги расчистиме спорните моменти, можеме да одиме кон иднината. Што се однесува до нашите двустрани (билатерални) односи.
(This post was last modified: 14-04-2010, 08:46 PM by Kasnakovski.)
14-04-2010, 08:45 PM
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#4

Македонизам е етнофаулистички и шовинистички поим со кој во Република Бугарија се потенцира дека не постои автохтон македонски етникум, туку дека Македонците се всушност Бугари, под влијание на коминтерновската идеологија. Во Бугарија се смета дека:
Македонистите пропагираат дека во Вардарска Македонија нема ништо бугарско.
Македонизам е политика на фалсификување и уништување на бугарските историски споменици вo Република Македонија. Наjчеста практика е бришење на натписите на бугарски јазик и нивното заменување со натписи на македонски јазик.
Македонизмот се смета за антинационалнa и антихуманa политика на коминтерновски и српски агенти за дебугаризациja на населението во Вардарска Македонија.


Оваа е почетната точка.
Ајде да ги видиме спорните моменти.

Само едно нешто од како ќе почнете да пишите дека сме бугари,и дека србите ни го наметнале оваа,нема потреба од дијалог
14-04-2010, 09:32 PM
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#5

Афион, мала исправка- терминот „македонизам“ го употребува и Новакович. Разликата во бугарските и српските перцепции на истиот е што Бугарите природно одсекогаш од него се бранеле, а Србите истиот го свртувале во своја полза, и тоа доста успешно и со задни намери.

Е сега, ова и порано го имам кажано на еден друг форум- како некоја лага најдобро ќе се заштити, ќе се зацементира во свеста на една група на луѓе, народ итн.? Така што ќе се прогласи за апсолутна и света вистина, така што ќе се догматизира и секој оној што ќе се дрзне да каже нешто против неа се прогласува за еретик. богохулник, предавник и слични етикети. Има безброј такви примери во историјата, ако тргнеш и во поглед на религиите, на филозофијата (смртта на Сократ, како и распнувањето на Исус се резултат на такви догматизирања)

Манипулантството и монополизирањето на вистината се многу добро разработени оружја, психолошки оружја со кои отсекогаш се служеле некои структури за да некого држат во зависност. Тоа е како митот за забранетото овошје, приказната за голиот кинески цар итн.
Вистински слободен човек е оној кој што нема страв да погледне во сите правци и самиот да си донесе заклучок за тоа кој е тој, каде се наоѓа, а не само во оној кој што некој „добронамерен“ му го посочил како единствениот безбеден и правилен. Да не зборуваме за тоа дека некој за да биде безбеден, да стои здраво на своите нозе, треба најпрвин да научи да не се плаши да погледне и во она што е нели, страшно.

Еве јас сметам дека нашата нација е легитимна и реална нација, која што имала шанси да се развие како таква во секој дел од географска Македонија. Тоа бил процес кој бил прекинат, иако не сосема, со поделбата на Македонија. Меѓутоа, раѓањето на нашата нација ги имала речиси сите болести (некои сеуште неодболувани) и сите обележја на раѓањето на секоја нација, бидејќи ниедна не е дадена од Господ- никој не се родил како Македонец! Најпрвин треба со тоа да расчистиме, за да се ослободиме од тој комплекс на вечно унижената и проклета нација, против која што целиот свет сковал завера, чисто од злоба и завидливост. Комплекс, кој ни е исто така наметнат.....од некого....кој што го има истиот.
(This post was last modified: 14-04-2010, 11:52 PM by Пат.)
14-04-2010, 11:50 PM
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#6

Никој не се родил како Македонец- во право си но исто така никој не се родил како бугарин,србин,американец.
Ако одиме по таа логика ќе испадне муабетот кој е постар јајцето или кокошката.
Ако одреден поединец тврди дека е Македонец при што и неговата фамилија се изјаснува за таква ние лесно можи да го направиме бугарин.Ќе му побараме изјава од неговиот прапрадедо.И така до недоглед ќе ги направиме сите бугари.Оваа шема ја користат и србите и грците,не е ништо ново.
Еве еден пример каде исчезнаа епирците?Зошто до одреден период тие бараат своја држава,за по одреден период на асимилација да ги снема.
Во едни српско-бугарски договори од 19 век кога збораат за Македонците велат дека сме биле проста маса на словени во зависност од кој ќе не земи ние ќе станеме или срби или бугари.
Оваа е исто така одличен пример за случувањата во тој период.
Бугарски документ во Министерството за надворешни работи на Германија
извештај 237 Белград 6.12.1909 година;14403 допис со Србија кој е пратен 1900година од Бугарија во Белград и е спасен благодарение на господинот Фон Рајхенау.„Имаме неспорни докази,а и случувањата во последните години јасно покажаа дека големото мнозинство на христијанско население во Македонија секоја поделба на сфери на влијание ја сваќа многу непријателски.Нивната желба оди до таму ,да им се гарантира личната безбедност и правото на сопственост и да им биде дадена слобода мирно и мирољубиво да се развиваат и да ги уживаат сите права на рамноправни отомански државјани според меѓународните договори и законите на Отоманското Царство.Секаков обид за било каква поделба кај македонското население би предизвикала огромно незадоволство и во оваа братска земја би причиниле еден таков раздор и неединство,што би можело да изврши многу штетно влијание не само рз тамошното население,туку и врз мирот и редот како во Бугарија така и во Србија.Кога пред неколку години,за првпат,беше отворено прашањето на „сфери на влијание„ од страна на населението на Македонија кон нас беа упатени најжестоки протести по однос на ова прашање.Населението со сите сили се бореше против една ваква поделба и се изјаснуваше дека никогаш не сака да се стави ниту под старателство на Бугарија,ниту пак,под она на Србија.Идејата за сепарација и самостоен развиток за кратко време стана толку популарна,што во многу места во Македонија почна да се оспорува на било какво племенско сродство или други врски меѓу тамошното население и оние од другите балкански држави„

Еве да видиме што ќе стани со Западна Македонија каде е се поголемо албанското присуство.Турците веќе почнуваат да се пишаат како албанци,истото и торбешите.Ако продолжи оваа темпо за 20-40 години во тој дел нема да има Македонци.
Но овој пример за асимилација или претопување на народот не е случај и со Македонските словени и Србите и Бугарите.
Со србите,контактите започнуваат помасовно кога голем дел на Македонци заминуваат на печалба,во ослободителните војни како доброволци и по 1918 когина кога Србите се класични окупатори,наметнувајќи го нивниот јазик,вера и култура.Но и покрај ова ропство многу мал дел Македонци станаа срби.
Со бугарите е истиот случај најпрво преку печалбарите,доброволците стапува народот во контакт,и нивната политика на асимилација направи повеќе противници отколку следбеници.
15-04-2010, 12:30 AM
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#7

Со Бугарите случајот е од многу порано, но за тоа потоа. Дали можеш да го постираш тој документ фототипно, за да видиме за што станува збор?
15-04-2010, 11:28 AM
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#8

(14-04-2010, 09:32 PM)афион Wrote: Само едно нешто од како ќе почнете да пишите дека сме бугари,и дека србите ни го наметнале оваа,нема потреба од дијалог
Од мене не го очекувај, за другите не можам да гарантирам.
15-04-2010, 02:16 PM
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#9

(15-04-2010, 11:28 AM)Път Wrote: Со Бугарите случајот е од многу порано, но за тоа потоа. Дали можеш да го постираш тој документ фототипно, за да видиме за што станува збор?
Go ima vo "Makedonskiot jazol"
15-04-2010, 03:19 PM
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#10

Фототипно ли? Бидејќи одамна се научив да не им верувам на преписите. Подоцна и ќе видиме зошто.
15-04-2010, 03:52 PM
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#11

(15-04-2010, 03:52 PM)Път Wrote: Фототипно ли? Бидејќи одамна се научив да не им верувам на преписите. Подоцна и ќе видиме зошто.

Пат не се прави паметен.Кажи колку книги од бугарската историја се фототипни?

Човекот е германски амбасадор,секој документ е со бројка од архивата во Германија.Ако мислиш дека е лага оди таму и провери.Nee_taka
15-04-2010, 03:57 PM
demmian
Unregistered

 
#12

Na temata:

-sum kazal vo poveke navrati i pak ke povtoram: poimot ,,makedonizam,, e vestacki sozdaden termin za potrebite na bugarskata istoriografija,vo momenti na nemoknost da go dokaze izmisleniot bugarski karakter na Makedonija i Makedoncite.

Toj termin postoi edinstveno vo bugarskite plitki glavi,lisheni od logika.

Ako bugarite ne zabelezale dosega,tokmu toj termin e glavniot faktor za omraza megu bugari i makedonci.


Od druga strana zalno se laze onoj koj na poimot ,,makedonstina,, mu prilaga bugarski karakter.

Toa se ocajni obidi na bugarskite istoricari za obezlicuvanje na bitot i kulturata na Makedonecot.


A,ako veke govorime za makedonizam,togash najdobriot pat e da se sfati deka makedonizmot e prirodna,neoddeliva,fundamentalna,naturalna i estestvena edinica na makedonstinata,koja gi zasega edinstveno Makedoncite po nacionalnost.


Sekoja druga teza i izlishna i istata moze za kratko vreme da bide argumentirano otfrlena od sekoj makedonec i neutralno nastroen istoricar.
15-04-2010, 04:11 PM
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#13

(15-04-2010, 03:57 PM)афион Wrote:
(15-04-2010, 03:52 PM)Път Wrote: Фототипно ли? Бидејќи одамна се научив да не им верувам на преписите. Подоцна и ќе видиме зошто.

Пат не се прави паметен.Кажи колку книги од бугарската историја се фототипни?

Човекот е германски амбасадор,секој документ е со бројка од архивата во Германија.Ако мислиш дека е лага оди таму и провери.Nee_taka
Не се правам паметен. Едноставно тоа го знам, а ако сакаш може да зборуваме и низ примери, конкретно во нашиот образовен систем се правени тешки фалсификати.

Ние како Македонци имаме континуитет, се разбира дека не сме од 1945, ама не сме ни од дедо Ное, и овој твој цитат е далеку од тоа да го докаже истото, ако сакаш може и за тоа да зборуваме, еве го пак:

„Имаме неспорни докази,а и случувањата во последните години јасно покажаа дека големото мнозинство на христијанско население во Македонија секоја поделба на сфери на влијание ја сваќа многу непријателски.Нивната желба оди до таму ,да им се гарантира личната безбедност и правото на сопственост и да им биде дадена слобода мирно и мирољубиво да се развиваат и да ги уживаат сите права на рамноправни отомански државјани според меѓународните договори и законите на Отоманското Царство.Секаков обид за било каква поделба кај македонското население би предизвикала огромно незадоволство и во оваа братска земја би причиниле еден таков раздор и неединство,што би можело да изврши многу штетно влијание не само рз тамошното население,туку и врз мирот и редот како во Бугарија така и во Србија.Кога пред неколку години,за првпат,беше отворено прашањето на „сфери на влијание„ од страна на населението на Македонија кон нас беа упатени најжестоки протести по однос на ова прашање.Населението со сите сили се бореше против една ваква поделба и се изјаснуваше дека никогаш не сака да се стави ниту под старателство на Бугарија,ниту пак,под она на Србија.Идејата за сепарација и самостоен развиток за кратко време стана толку популарна,што во многу места во Македонија почна да се оспорува на било какво племенско сродство или други врски меѓу тамошното население и оние од другите балкански држави„


И уште нешто, очигледно е дека ти мене ме знаеш од Идивиди. Дали може да знам со кого имам чест? Чисто заради континуитет во дискусиите Icon_wink
15-04-2010, 04:21 PM
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#14

Очигледно е дека јас тебе не те знам од никаде затоа што ако те знам од ИДИВИДИ ќе ги знам твоите ставови на тој форум.
За овој цитат има документ,и кога ќе одам во Германија ќе го најдам и оригиналот.
А за тоа кој што знае тоа индивидуално,јас не сум со испран мозок од србите си мислам со своја глава.

И да продолжиме.
Македонизмот и македонштината можи само да е љубов кон татковината.Сите револуционери,поети од тоа време имале огромна љубов кон Македонија.Но кон Македонија автономна и независна.А не кон Бугарија.Но поради потребата на бугарскит двор од територијални екпанзии се создаваат врховистите кој нанесле огромни штети врз делото на ВМОРО.
15-04-2010, 04:52 PM
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#15

(15-04-2010, 04:52 PM)афион Wrote: Македонизмот и македонштината можи само да е љубов кон татковината.Сите револуционери,поети од тоа време имале огромна љубов кон Македонија.Но кон Македонија автономна и независна.А не кон Бугарија.Но поради потребата на бугарскит двор од територијални екпанзии се создаваат врховистите кој нанесле огромни штети врз делото на ВМОРО.


Од напишаното разбирам дека за тебе македонизам и македонштина е исто.
Револуционерите може да ги оквалификуваш со македонштина, но тие не биле македонисти.
Што пишува Ангел Динев - тие ја знаеле, но не ја користеле етнографската идеја на Македонците.

Истото го пишува и Мисирков. Тие биле за Македонија на Македонците, но самите себе си се сметале за Бугари. Македонци за нив се сите националности во Македонија.
15-04-2010, 04:59 PM
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#16

(15-04-2010, 04:52 PM)афион Wrote: Очигледно е дека јас тебе не те знам од никаде затоа што ако те знам од ИДИВИДИ ќе ги знам твоите ставови на тој форум.
За овој цитат има документ,и кога ќе одам во Германија ќе го најдам и оригиналот.
А за тоа кој што знае тоа индивидуално,јас не сум со испран мозок од србите си мислам со своја глава.

И да продолжиме.
Македонизмот и македонштината можи само да е љубов кон татковината.Сите револуционери,поети од тоа време имале огромна љубов кон Македонија.Но кон Македонија автономна и независна.А не кон Бугарија.Но поради потребата на бугарскит двор од територијални екпанзии се создаваат врховистите кој нанесле огромни штети врз делото на ВМОРО.
Нека биде како што ти велиш, иако ти беше првиот на овој форум кој што ме нарече Пат, како што и ми е никот на Идивиди, а не Път, како што ми е тука. Но како и да е...Моите ставови јас не ги кријам ниту тука ниту на Идивиди. Исти се.

Дали според тебе и Питу Гули е Македонец, или барем македонски херој?
15-04-2010, 05:04 PM
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#17

Јас го знам кој е Афион, ама не можам да го објавам од етички причини.
Тој е на пат да се ослободи од предрасудите што ги има, ама има страв да го ОПТУЖАТ во предавство на македонската кауза. А каузата во сушност не е македонска, а македонистичка.
15-04-2010, 06:57 PM
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#18

(15-04-2010, 06:57 PM)Kasnakovski Wrote: Јас го знам кој е Афион, ама не можам да го објавам од етички причини.
Тој е на пат да се ослободи од предрасудите што ги има, ама има страв да го ОПТУЖАТ во предавство на македонската кауза. А каузата во сушност не е македонска, а македонистичка.

Не можи да ме знаеш кога ова ми е прво учество,а второ ми е на алл.бг.А оваа за каузите ти е ....Tuktuk0ni
15-04-2010, 10:53 PM
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#19

Разбира се, че има разлика. Македонштината е същина, принадлежност, съпричастност с роден дом, родители, детство, спомени и чувствата предизвикани от всички тези и много други специфики, които изграждат личността на един човек или група от хора.

МакедонИЗЪМ. Като всички ИЗМИ, той е идеология, философска и политическа доктрина, с присъщите на доктрините елементи: цел, пропаганда, агитация, структура, външен враг (без който малко идеологии и религии могат да съществуват) и т. н. "наметнати" постулати.

Нямам какво повече да добавя. На когото не му е ясно от пет, няма да му стане ясно и от петстотин. А на този, на когото не му се иска да му е ясно, е безпредметно да му се обяснява изобщо.
16-04-2010, 12:20 AM
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#20

(15-04-2010, 04:11 PM)demmian Wrote: Na temata:

Od druga strana zalno se laze onoj koj na poimot ,,makedonstina,, mu prilaga bugarski karakter.

Toa se ocajni obidi na bugarskite istoricari za obezlicuvanje na bitot i kulturata na Makedonecot.
Читај Вовата што напишал над мене.
А кој му прилага на поимот „македонштина“ бугарски карактер?
За мене „македонштината“ е љубов кон татковината и народот, такви какви биле, со сите карактеристики.

На темата „Како е на вашиот дијалект“ има една приказна за МУВАТА НА КАПАТА. Тебе во овој случај те асоциирам со оној со капата.
16-04-2010, 11:20 AM