Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
И ние придонесовме да си создадете држава
Author Message
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#1

Бугарскиот историчар Димитар Бечев денеска во Скопје го промовира Речникот на македонската историја, кој ќе биде единствениот референтен документ од овој тип во официјалната листа на историски речници во Европа и ќе го афирмира македонскиот идентитет како производ на 1944 година......Se_klanjam

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...rski-avtor

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22112
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
20-10-2010, 07:15 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#2

[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
20-10-2010, 07:25 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#3

[Image: 0810855658.jpg]

REVIEWS
"This book is particularly good for biographical information. . . . Overall . . . this volume is a very useful addition to the limited scholarship on this small nation." —2010, American Reference Books Annual

DESCRIPTION
Located at the very heart of the Balkans, the Republic of Macedonia has a rich and turbulent history, which reflects all the complexities of the region's past and present-day politics. In the late 19th and the early 20th century, it became the focal point of competition by the fledgling Balkan nation-states over the declining Ottoman Empire's European possessions. Late Ottoman Macedonia was a region, which impressed the external observer with its diversity: ethnic, religious, linguistic, clannish, and territorial identities all overlapped in a complex and puzzling mosaic. It is this diversity that has led to the Macedonian Question of the late 19th and early 20th centuries and continues to raise questions today.

The Historical Dictionary of the Republic of Macedonia traces the key political, socio-economic, and cultural developments in the multiethnic mosaic that is Republic of Macedonia following its secession from the Yugoslav federation in the autumn of 1991. It also surveys often overlooked topics, such as the social transformations underwent in the course of the 20th century and during the decades of socialism, as well as the recent debates about historical memory and roots of the Slav Macedonian nation. Complete with a chronology, an introductory essay, a bibliography, and over 400 hundred cross-referenced dictionary entries, this reference provides a rich account of the history, present-day politics, and society of the Republic of Macedonia.

ABOUT THE AUTHOR
Dimitar Bechev is a Research Fellow at the European Studies Centre, St Antony's College, Oxford.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
20-10-2010, 07:33 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#4

Го гледав на телевизија. Добро зборува македонски, Србин не би можел така. Ама изгледа затоа во Софија го прогласиле за македонист.
20-10-2010, 08:28 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

(20-10-2010, 08:28 PM)Пѫт Wrote: Го гледав на телевизија. Добро зборува македонски, Србин не би можел така. Ама изгледа затоа во Софија го прогласиле за македонист.

Не е македонист. Български патриот – реалист.
20-10-2010, 09:07 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#6

(20-10-2010, 08:28 PM)Пѫт Wrote: Го гледав на телевизија. Добро зборува македонски, Србин не би можел така. Ама изгледа затоа во Софија го прогласиле за македонист.

Го прашавте откада е ???...Дали нема и той некой дедо или баба от Македония Icon_wink
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

20-10-2010, 09:08 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#7

(20-10-2010, 09:08 PM)ivan mihajlov Wrote:
(20-10-2010, 08:28 PM)Пѫт Wrote: Го гледав на телевизија. Добро зборува македонски, Србин не би можел така. Ама изгледа затоа во Софија го прогласиле за македонист.

Го прашавте откада е ???...Дали нема и той некой дедо или баба от Македония Icon_wink

Е јас не зборувам со телевизорот, само го гледамIcon_wink
20-10-2010, 09:15 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#8

Dali znae nekoj kade moze knigata da se kupi?
20-10-2010, 09:21 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#9

Бечев е един от най–старите участници на форума на дира – още преди да го превърнат в модериран клуб. Много ерудиран човек.
20-10-2010, 09:22 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#10

(20-10-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: Бечев е един от най–старите участници на форума на дира – още преди да го превърнат в модериран клуб. Много ерудиран човек.

Кой бе, Вова, ако не е нетактично?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
20-10-2010, 09:26 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#11

(20-10-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: Бечев е един от най–старите участници на форума на дира – още преди да го превърнат в модериран клуб. Много ерудиран човек.

Каков е тој форум?
20-10-2010, 09:26 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#12

dir.bg ли?
20-10-2010, 10:32 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#13

Да не пишувал под никот Антон?
20-10-2010, 10:33 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#14

Ами Вовата да каже, аз сефте чувам за Бечев.
20-10-2010, 10:36 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#15

Не зная дали не е нетактично. Човекът може и да не иска да го популяризирам. А не е и важно. Това беше около 1999 - 2001,2 и ми се струва, че оттогава се е явявал само спорадично. Малко да подскажа, все пак. По едно време един му беше узурпирал ника (макар и членувано по македонски, докато неговият не беше) и се посдърпаха по този повод, като Бечев се оттегли с достойнство и май оттогава заряза. Но аз говоря за времената когато там се подвизаваха Лаци, онова виртуално творение Трепет, авторът му Игор Малиновски, Б√лгари и т. н. ветерани, още нямаше Дунек, нямаше и газди, нито регистрации и разноцветни подписчета... Времената на истинската форумна демокрация.
(This post was last modified: 20-10-2010, 11:36 PM by Вовата.)
20-10-2010, 11:34 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#16

(20-10-2010, 10:33 PM)Пѫт Wrote: Да не пишувал под никот Антон?

Не е бил Антон или ако е бил, не сум свесен за тоа.
20-10-2010, 11:35 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#17

(20-10-2010, 07:15 PM)jingiby Wrote: Бугарскиот историчар Димитар Бечев денеска во Скопје го промовира Речникот на македонската историја, кој ќе биде единствениот референтен документ од овој тип во официјалната листа на историски речници во Европа и ќе го афирмира македонскиот идентитет како производ на 1944 година......Se_klanjam

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...rski-avtor

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22112

Ц... без врска.И да е во право, нѣма да докaжи ништо.Македонскиот народ сам трѣбa дa си рaсчисти со историїaтa.Се дури не се деси то, џабе вакви работи.

Како мислите дека ке реагира народо ? Icon_razz
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
20-10-2010, 11:39 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#18

(20-10-2010, 11:34 PM)Вовата Wrote: Не зная дали не е нетактично. Човекът може и да не иска да го популяризирам. А не е и важно. Това беше около 1999 - 2001,2 и ми се струва, че оттогава се е явявал само спорадично. Малко да подскажа, все пак. По едно време един му беше узурпирал ника (макар и членувано по македонски, докато неговият не беше) и се посдърпаха по този повод, като Бечев се оттегли с достойнство и май оттогава заряза. Но аз говоря за времената когато там се подвизаваха Лаци, онова виртуално творение Трепет, авторът му Игор Малиновски, Б√лгари и т. н. ветерани, още нямаше Дунек, нямаше и газди, нито регистрации и разноцветни подписчета... Времената на истинската форумна демокрация.

Аз също имам идея кой му е бил никът в дира, но не е редно да се оповестява без негово съгласие, така че и аз ще си затрая.

Само да допълня 'биографичната' справка. Димо е бил навремето в старата младежка организация на ВМРО, преди Каракачанов да я заличи. Преди да се появи в дира, той бива участник в може би първия македонски интернет форум - този на страницата на ВМРО-МО.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
21-10-2010, 12:42 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#19

Повече от 10 години съм в клуб Македония на дир.бг. и си спомням събитията с откраднатия ник, ама кой беше ника не мога да се сетя! Da_ne_si_lud
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
21-10-2010, 06:03 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#20

[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
21-10-2010, 11:11 AM
Reply