Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Дали во македонските медиуми треба да има и бугарски содржини
Author Message
Novus ordo seclorum
Unregistered

 
#21

(09-10-2010, 04:45 AM)ivan mihajlov Wrote:
(09-10-2010, 04:39 AM)Novus ordo seclorum Wrote: celiov forum e eden mocan proekt na slabata bugarska sluzbicka pozdrav od istanbul !

ХА-ХА се бараш пак "бугарска пропаганда" оти во овой форум нема ЦЕНЗУРА за бугарите ,нели ????.....JeeeJeeeJeee

ok za edna stvar siminjam kapa lukavi ste vie bugarite, ubavo znaeme koj e kapitenot na forumot tako zvani crni... edno vreme bese dvocevka-dupli igrac pa edno strani pa sega SOLO, kesh , jebiga pozdrav mili moj crnomorski !
09-10-2010, 04:49 AM
Reply
Novus ordo seclorum
Unregistered

 
#22

pa site ste u toj kontekst bugari i makedonci so isprana svest odnsno u racete na bugarskata sluzba mislam mn eftino tipicno bugarski pa duri imate i komadant SOKOLI - bugarin od malo gradce od zapadna bugarija penzioniran razuznuvac koj za vremeto na jugoslavija bese zadolzen a takanaraecenoto makedonsko prasanje i seta problematika so ja nosi so sebe gore dole dobro poznava makedonski i albanski. VISTINA E OVA ILI NE MILI MOI ???
09-10-2010, 05:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#23

(09-10-2010, 04:49 AM)Novus ordo seclorum Wrote:
(09-10-2010, 04:45 AM)ivan mihajlov Wrote:
(09-10-2010, 04:39 AM)Novus ordo seclorum Wrote: celiov forum e eden mocan proekt na slabata bugarska sluzbicka pozdrav od istanbul !

ХА-ХА се бараш пак "бугарска пропаганда" оти во овой форум нема ЦЕНЗУРА за бугарите ,нели ????.....JeeeJeeeJeee

ok za edna stvar siminjam kapa lukavi ste vie bugarite, ubavo znaeme koj e kapitenot na forumot tako zvani crni... edno vreme bese dvocevka-dupli igrac pa edno strani pa sega SOLO, kesh , jebiga pozdrav mili moj crnomorski !

А, кога веќе “ ...убаво знаете...“ некои работи, дали знаете кога ке се објави списокот на соработници на УДБ-а од Македонија. Некои кругови од Белград кажаа на крај на годината... заедно со српките? Вие, што убаво знаете се... дали знаете поточно!?Icon_lol
09-10-2010, 05:11 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#24

(09-10-2010, 05:11 AM)hristo Wrote: А, кога веќе “ ...убаво знаете...“ некои работи, дали знаете кога ке се објави списокот на соработници на УДБ-а од Македонија. Некои кругови од Белград кажаа на крај на годината... заедно со српките? Вие, што убаво знаете се... дали знаете поточно!?Icon_lol

Ti si ovde rzuznavac ti mora da snaes se!!!
09-10-2010, 05:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#25

(09-10-2010, 05:13 AM)NACIONALIST Wrote:
(09-10-2010, 05:11 AM)hristo Wrote: А, кога веќе “ ...убаво знаете...“ некои работи, дали знаете кога ке се објави списокот на соработници на УДБ-а од Македонија. Некои кругови од Белград кажаа на крај на годината... заедно со српките? Вие, што убаво знаете се... дали знаете поточно!?Icon_lol

Ti si ovde rzuznavac ti mora da snaes se!!!

За татковината се работи, НациYeaJeee
09-10-2010, 05:22 AM
Reply
Novus ordo seclorum
Unregistered

 
#26

(09-10-2010, 05:11 AM)hristo Wrote:
(09-10-2010, 04:49 AM)Novus ordo seclorum Wrote:
(09-10-2010, 04:45 AM)ivan mihajlov Wrote:
(09-10-2010, 04:39 AM)Novus ordo seclorum Wrote: celiov forum e eden mocan proekt na slabata bugarska sluzbicka pozdrav od istanbul !

ХА-ХА се бараш пак "бугарска пропаганда" оти во овой форум нема ЦЕНЗУРА за бугарите ,нели ????.....JeeeJeeeJeee

ok za edna stvar siminjam kapa lukavi ste vie bugarite, ubavo znaeme koj e kapitenot na forumot tako zvani crni... edno vreme bese dvocevka-dupli igrac pa edno strani pa sega SOLO, kesh , jebiga pozdrav mili moj crnomorski !

А, кога веќе “ ...убаво знаете...“ некои работи, дали знаете кога ке се објави списокот на соработници на УДБ-а од Македонија. Некои кругови од Белград кажаа на крај на годината... заедно со српките? Вие, што убаво знаете се... дали знаете поточно!?Icon_lol
ahahhahahahaha kakvi spisoci kakvi bakraci in your dreams i kazi mi sega ova se bugarski ili americki spinovi ??? abe ne vikaat za gabe razuznavanjeto e ko da igras sah so deset dusi istovremeno mozok i mozok i zbunite neprijatelja Icon_razz
09-10-2010, 05:23 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#27

(09-10-2010, 05:22 AM)hristo Wrote: За татковината се работи, НациYeaJeee


Neznam za koja tatkovina se boris, nemozam da te razberam koja ti e prava tatkovina???
09-10-2010, 05:24 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#28

(09-10-2010, 04:49 AM)Novus ordo seclorum Wrote:
(09-10-2010, 04:45 AM)ivan mihajlov Wrote:
(09-10-2010, 04:39 AM)Novus ordo seclorum Wrote: celiov forum e eden mocan proekt na slabata bugarska sluzbicka pozdrav od istanbul !

ХА-ХА се бараш пак "бугарска пропаганда" оти во овой форум нема ЦЕНЗУРА за бугарите ,нели ????.....JeeeJeeeJeee

ok za edna stvar siminjam kapa lukavi ste vie bugarite, ubavo znaeme koj e kapitenot na forumot tako zvani crni... edno vreme bese dvocevka-dupli igrac pa edno strani pa sega SOLO, kesh , jebiga pozdrav mili moj crnomorski !Of-topic
'Novus ordo seclorum да ти пожелам добредојде на форумов од екипата на Котле. За нас е задоволство и чест кога ке добиеме на форумов стручни луѓе. Се надеваме дека твоите дискусии ке откријат многу важни работи кои се од интерес на Македонија. Затоа уште еднаш добредојде и успешно извршување на задачите за кои си дојден на форумов.
09-10-2010, 07:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,908
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

(09-10-2010, 04:01 AM)NACIONALIST Wrote:
(09-10-2010, 01:24 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Знаеме дека на вас од паријата на Груица ви одговараат само СРПСКИ весници, фимови , музика.... PosPosPosPosPosPosPos
Наци, Наци заради Груица мали почна и МАКЕДОНШТИНАТА да ја губиш.ShokShokShokShokShok Nee_takaNee_takaNee_takaNee_taka

KOja Makedonstina e gubam be Jorde, toa sto ne gi sakam tatarite, znaci ako gi sakame turko mongolite, togas sme pravi Makedonci taki e po tvoe, eh Jorde Jorde poleka ama sigurno se ke si dojdi na svoe mesto, jas sum Makedonec od dedo prededo i taka ke zavrsam, a za vas neznam, gospod neka vi e napomos.


Јас воопшто невелам да ги сакаш "турко монголите" туку ти кажувам дека со Груица мали на чело имате преголема љубов кон Србите. Твојот глас не го слушнав ни еднаш за тоа . Да укажеш дека Груица мали претера со србоманство. Дојде дотука дури и на годишнини на ВМРО да се пеат српски песни. Тоа Наци е проблем и тука ја губиш МАКЕДОНШТИНАТА бидејки те нема збор да кажеш за србоманството коe ја преплави Македонија. Македонија и Македонштината не се брани слепо верувајки му на лидерот. Туку се размислува со своја глава. Сврти се малку околу себе да видиш со свои очи што се случува.
09-10-2010, 01:11 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#30

Поголем Македонец не се станува со плукање се што е бугарско. Се работи за тоа дека нашето општество не се однесува и не се развива како нормално општество. Поинаку кажано, ние ги имаме сите симптоми на откраднато дете. Со тоа што ние целосно ги затвораме границите кон Бугарија, кој ни преостанува?

Грција - друг јазик, поинаква култура и поинаков менталитет.
Албанија - исто.

Значи треба да бидеме отворени единствено кон Србија. Е сега тука лежи зајакот;

Нормално е да има општење и процес на културна размена меѓу два соседни народа. Но дали тоа е случајот помеѓу македонската и српската култура? Ако некој подобро знае, нека каже, но јас не гледам ние да сме извршиле никакво влијание кај Србите, додека за обратниот постигнат ефект не треба ни да се зборува. Поголема чистота на македонскиот јазик и фолклор се негуваше во времето на Југославија, кога немаше граници, отколку сега. Србизмите почнаа да навлегуваат и во литературниот јазик, било во весниците, било во електронските медиуми. Сето тоа е резултат на коридорот 10, ако ме разбирате што сакам да кажам.
09-10-2010, 01:42 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#31

(09-10-2010, 05:23 AM)Novus ordo seclorum Wrote:
(09-10-2010, 05:11 AM)hristo Wrote:
(09-10-2010, 04:49 AM)Novus ordo seclorum Wrote:
(09-10-2010, 04:45 AM)ivan mihajlov Wrote:
(09-10-2010, 04:39 AM)Novus ordo seclorum Wrote: celiov forum e eden mocan proekt na slabata bugarska sluzbicka pozdrav od istanbul !

ХА-ХА се бараш пак "бугарска пропаганда" оти во овой форум нема ЦЕНЗУРА за бугарите ,нели ????.....JeeeJeeeJeee

ok za edna stvar siminjam kapa lukavi ste vie bugarite, ubavo znaeme koj e kapitenot na forumot tako zvani crni... edno vreme bese dvocevka-dupli igrac pa edno strani pa sega SOLO, kesh , jebiga pozdrav mili moj crnomorski !

А, кога веќе “ ...убаво знаете...“ некои работи, дали знаете кога ке се објави списокот на соработници на УДБ-а од Македонија. Некои кругови од Белград кажаа на крај на годината... заедно со српките? Вие, што убаво знаете се... дали знаете поточно!?Icon_lol
ahahhahahahaha kakvi spisoci kakvi bakraci in your dreams i kazi mi sega ova se bugarski ili americki spinovi ??? abe ne vikaat za gabe razuznavanjeto e ko da igras sah so deset dusi istovremeno mozok i mozok i zbunite neprijatelja Icon_razz

Очајните времиња бараат очајни мерки. Добрдојде до новиот режисер на стари филмови.
09-10-2010, 06:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,908
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

(09-10-2010, 04:49 AM)Novus ordo seclorum Wrote:
(09-10-2010, 04:45 AM)ivan mihajlov Wrote:
(09-10-2010, 04:39 AM)Novus ordo seclorum Wrote: celiov forum e eden mocan proekt na slabata bugarska sluzbicka pozdrav od istanbul !

ХА-ХА се бараш пак "бугарска пропаганда" оти во овой форум нема ЦЕНЗУРА за бугарите ,нели ????.....JeeeJeeeJeee

ok za edna stvar siminjam kapa lukavi ste vie bugarite, ubavo znaeme koj e kapitenot na forumot tako zvani crni... edno vreme bese dvocevka-dupli igrac pa edno strani pa sega SOLO, kesh , jebiga pozdrav mili moj crnomorski !


О нов аргатин. Па и редно беше! Досегашниве аргати: Звонко, ABC, Alexandro, Аргентинциве..... заради вашата тврдоглавост јас да ги носам на душа не е човечки ни кон нив ни кон мене. Вие ги турката во нешто за што не се дораснати. Тие се ситни кодошчиња а тука сепак треба луѓе со поголем IQ заради имиџ на вашата служба. На мене ми е сеедно стручњак сум и за ситна и за крупна Српска стока-Сточниот пазар во Куманово на кој "докрорирав" може слободно да се рангира со "YALE" и "BERKELEY".
Ако и ти си од нивен калибар поарно да не почнуваш. Јас сум душевен човек.
09-10-2010, 07:41 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#33

Айде да гоставин "тайните служби" да си работат па ние малко да се посмее со "татриве"....Icon_lol...една мала история на едни мали луге во новата коминарска армия во 1944г. ...филма е "Тримата от запаса""Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

(This post was last modified: 10-10-2010, 06:41 AM by ivan mihajlov.)
10-10-2010, 06:40 AM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#34

Незнам за друго, ама мене ми се сери од српски филмој, телевизи и песни веќе.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
10-10-2010, 07:35 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#35

(10-10-2010, 07:35 AM)Зора Wrote: Незнам за друго, ама мене ми се сери од српски филмој, телевизи и песни веќе.

Аде поздрав со едно "татарско" филмче от светска класа Icon_lol"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

10-10-2010, 08:44 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#36"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

10-10-2010, 09:04 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#37

(09-10-2010, 01:42 PM)Път Wrote: Поголем Македонец не се станува со плукање се што е бугарско.

Пъте,брате туркомонголе,да съм сакал не бих могъл с едно изречение да посоча единствения начиин да биде некой си прави македонац!!! Vozbud Щото денеска наместо да си натискат парцалите цървули како Националист фръгат лозунги и балонье,що са душевно славоблудство.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
10-10-2010, 10:34 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#38

(09-10-2010, 05:24 AM)NACIONALIST Wrote:
(09-10-2010, 05:22 AM)hristo Wrote: За татковината се работи, НациYeaJeee


Neznam za koja tatkovina se boris, nemozam da te razberam koja ti e prava tatkovina???

Samo za Naci i negovoto kosmopolitsko srceIcon_lol10-10-2010, 11:13 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#39

Таа песна му била драга и на Славко Јаневски. Видете што печателе во македонските весници нашите повоени литературни дејци:

[Image: suza.png]

А интересно е тоа со што одговара мајката на Вапцаров.
10-10-2010, 01:01 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#40

Да дополнам, еве ја прекрасната песна на прекрасниот народ, како што се изразува Јаневски. Учете српски бе, зошто се да биде половично, типично по македонски Costumed2
(This post was last modified: 10-10-2010, 01:16 PM by Пат.)
10-10-2010, 01:15 PM
Reply