Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 1.89 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Хайде тука за етно-компонентите.
Author Message
Oxonian Offline
Кънѧзь

(12-10-2010, 11:52 PM)Вовата Wrote: Оксониане, чедо славянско, ете ти тука линко, да пулиш как се говори в северозападо:

ЛАФ НА МЕСЕЦА

Сиромах човек и на половин путка се радва.

(народна мъдрост)

http://www.severozapad.org/component/opt.../Itemid,1/

Рядко съм попадал на по-свеж, непосредствен и приятен сайт.

Силно се съмнявам, че баш така се говори. Съответната нецензурна дума е в друг вариант при нас на запад. Останалото е на книжовен език - пак няма нищо общо с диалектите.

Оня ден гледах някакви онлайн шопски хуморески - пълна трагедия. Пробутват някаква изкълчена стандартна лексика с тук таме някоя диалектна дума. Това ако е шопски, я че се сторим трамвай.
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
13-10-2010, 12:57 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 12:40 AM)Oxonian Wrote:
(12-10-2010, 11:42 PM)Вовата Wrote: Човеко ти говори за северозапада. Ама вие славяните лесно се палите и не внимавате Icon_razz Icon_razz Icon_razz Icon_razz Icon_razz. От медовината ще да е.

Чат съм, бе Вова. Единствено се диференцирам от торлаците. Тия са друго племе. Да е наясно македонската аудитория, че шопите нямаме 'говорна мана'.

Между другото, сърбите съвсем погрешно наричат шопите оттатък границата - торлаци.

Отивам да врътна една медовина в твоя чест. Ако си чел Огньем и Мьечем на Сенкевич трябва да знаеш, че и татарите са си я пийвали. Всъщност онази медовина е била алкохолно питие.

Ма не е въпроса ТИ какво признаваш. Ти си слявянин. Въпроса е какво те чувствуват. Ей го и Татар се оказа българин-неславянин, независимо от това дали ти го признаваш. Човеко не е славянин пък от "вашия" край - далече от странджа.

Добто утро за медоВИНАТА. Славяние дошли от север (където вино нямало, щото нямало грозѓе) и тука набарали на дионисий елексира, но нали са нежни китки трябвало да го пият с мед. Да им е благо... Абе, славянска работа - нефелна. Ние, БАЛКАНЦИТЕ със здрав, неслявански ген, пием всичко и то от Никифор кратуна Icon_razz.
13-10-2010, 01:01 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 12:57 AM)Oxonian Wrote:
(12-10-2010, 11:52 PM)Вовата Wrote: Оксониане, чедо славянско, ете ти тука линко, да пулиш как се говори в северозападо:

ЛАФ НА МЕСЕЦА

Сиромах човек и на половин путка се радва.

(народна мъдрост)

http://www.severozapad.org/component/opt.../Itemid,1/

Рядко съм попадал на по-свеж, непосредствен и приятен сайт.

Силно се съмнявам, че баш така се говори. Съответната нецензурна дума е в друг вариант при нас на запад. Останалото е на книжовен език - пак няма нищо общо с диалектите.

Оня ден гледах някакви онлайн шопски хуморески - пълна трагедия. Пробутват някаква изкълчена стандартна лексика с тук таме някоя диалектна дума. Това ако е шопски, я че се сторим трамвай.

Глупости говориш. Не бъркай северозапад с шоплук. И путка си се казва и "ша" вместо "че" "ќе" или "ще"
(This post was last modified: 13-10-2010, 01:10 AM by Вовата.)
13-10-2010, 01:09 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(13-10-2010, 01:01 AM)Вовата Wrote: Ма не е въпроса ТИ какво признаваш. Ти си слявянин. Въпроса е какво те чувствуват. Ей го и Татар се оказа българин-неславянин, независимо от това дали ти го признаваш. Човеко не е славянин пък от "вашия" край - далече от странджа.

Добто утро за медоВИНАТА. Славяние дошли от север (където вино нямало, щото нямало грозѓе) и тука набарали на дионисий елексира, но нали са нежни китки трябвало да го пият с мед. Да им е благо... Абе, славянска работа - нефелна. Ние, БАЛКАНЦИТЕ със здрав, неслявански ген, пием всичко и то от Никифор кратуна Icon_razz.

Не стават тия неща със самопризнаване. И античките македонци се самопризнават, но друг никой не ги бръсне за червива слива.

Освен това, за какъв произход претендира твоя неславянин не ми е ясно? Сигурен ли си, че е амалгамист прабългарист като теб?
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
13-10-2010, 01:30 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(13-10-2010, 01:09 AM)Вовата Wrote: Глупости говориш. Не бъркай северозапад с шоплук. И путка си се казва и "ша" вместо "че" "ќе" или "ще"

Под влияние на книжовния език се говори така и в София, но се съмнявам, че това е автентичен диалект. Колкото и 'ора' е диалект. Изкелиферчен стандартен български. Всъщност, кореняците софиянци са рядкост, така че не е за учудване.

'Глупости говориш' е тежък аргумент.
13-10-2010, 01:40 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 01:40 AM)Oxonian Wrote:
(13-10-2010, 01:09 AM)Вовата Wrote: Глупости говориш. Не бъркай северозапад с шоплук. И путка си се казва и "ша" вместо "че" "ќе" или "ще"

Под влияние на книжовния език се говори така и в София, но се съмнявам, че това е автентичен диалект. Колкото и 'ора' е диалект. Изкелиферчен стандартен български. Всъщност, кореняците софиянци са рядкост, така че не е за учудване.

'Глупости говориш' e конкретна констатация ;).
13-10-2010, 02:08 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 01:30 AM)Oxonian Wrote:
(13-10-2010, 01:01 AM)Вовата Wrote: Ма не е въпроса ТИ какво признаваш. Ти си слявянин. Въпроса е какво те чувствуват. Ей го и Татар се оказа българин-неславянин, независимо от това дали ти го признаваш. Човеко не е славянин пък от "вашия" край - далече от странджа.

Не стават тия неща със самопризнаване. И античките македонци се самопризнават, но друг никой не ги бръсне за червива слива.

Освен това, за какъв произход претендира твоя неславянин не ми е ясно? Сигурен ли си, че е амалгамист прабългарист като теб?

Балканец. Ние всички сме амалгамисти. Точно за разлика от "чистите" славяни и "чистите" монголоиди. За разлика от македонците, нас са ни бръснели како византийци така и славяни (които докато са ни бръснели сме ги разселвали и стригали, както си пожелаем) Icon_razz (както и още много други).
(This post was last modified: 13-10-2010, 02:11 AM by Вовата.)
13-10-2010, 02:10 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(13-10-2010, 02:08 AM)Вовата Wrote:
(13-10-2010, 01:40 AM)Oxonian Wrote:

'Глупости говориш' e конкретна констатация ;).

Конкретна и глупава.
13-10-2010, 02:13 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(13-10-2010, 02:10 AM)Вовата Wrote: Балканец. Ние всички сме амалгамисти. Точно за разлика от "чистите" славяни и "чистите" монголоиди. За разлика от македонците, нас са ни бръснели како византийци така и славяни (които докато са ни бръснели сме ги разселвали и стригали, както си пожелаем) Icon_razz (както и още много други).

Остави го сам да се изясни преди да го причислиш към 'вас'.

Иначе, фантастиката е хубаво нещо - в разумни граници. Античката интерпретация на историята се гради на същите 'чувства' и художествена самодейност като прабългаристката амалгамистика, и има същата антиславянска насоченост.

Лика прилика като два стръка иглика. Party3
13-10-2010, 02:25 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 02:25 AM)Oxonian Wrote:
(13-10-2010, 02:10 AM)Вовата Wrote: Балканец. Ние всички сме амалгамисти. Точно за разлика от "чистите" славяни и "чистите" монголоиди. За разлика от македонците, нас са ни бръснели како византийци така и славяни (които докато са ни бръснели сме ги разселвали и стригали, както си пожелаем) Icon_razz (както и още много други).

Остави го сам да се изясни преди да го причислиш към 'вас'.

Иначе, фантастиката е хубаво нещо - в разумни граници. Античката интерпретация на историята се гради на същите 'чувства' и художествена самодейност като прабългаристката амалгамистика, и има същата антиславянска насоченост.

Лика прилика като два стръка иглика. Party3

За мене е достатъчно, че е българин (подразбира се) и неславянин (сам го каза) другият букет е без значение.

Констатацията мове да е неточна или точна, не може да е глупава или умна.

Когато става дума за национална принадлежност, само "фантастиката" (вътрешното усещане) е от значение. На мене твоето славянско чувство ми изглежда точно толкова фантастично, колкото моето неславянство изглежда на тебе. Твоето лично славянско чувство е точно толкова ирационално и необосновано, колкото и отсъствието му при мене. Ето, аз зная за три поколение българи назад, които не са се чувствали славяни. И оттам назад е мистерия. Ати откъде знаеш, че русата ти косица и високия ти ръст не са тевтонски гени посадени тук по време на кръстоностните екскурзии. Не знаеш. Няма как да знаеш.

Така че, себеусещането е единствено меродавното. Когато започнеш да го доказваш с розетски камъни токава изпадаш в глупсти. Аз не омаловавам славянството или побутвам прабългарското от емозионални подбуди. Просто досегашните частушки на официалната наука ми изглеждат (и не само на мене) нелогични. Това няма нищо общо с това как съм отгледан. Отгледан съм единствено като българин, стига ми да съм единствено българин и това е. Не "пра" българин, а съвременен българин - с всички перипетии, с които се е стигнало до това. И славянин няма как да стана - чуждо ми е. А може преди 300 години целият ми род да се е чувствал слявански - което е съществено и единствено валидно е, че до мене това не е достигнало. Има много българи - много - за които това е валидно. И няма нищо общо с географията на страната. Имам тук приятел, писател и той едър и плав от тебе и той кореняк софианец (от истинските), които също не ще да чуе за славяни днес. Те са си те. Ние сме си ние. Точно както никой англичанин не се чувства член на някакво германско надсемейство. И хем там те са посадили държавата и културата, а не са се ровели в землянките.

Така че, паралелите ти с маледонстващите братя със сарисите са повърхностни и неоснователни.

Мисля че съм ясен.
13-10-2010, 07:05 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

[Image: PIIS0002929709004790.gr1_lrg.hi.jpg]

Ето и две генетични карти на Евразия. Първата показва границата между европеиди и монголоиди. Втората е по-детайлна и разделя европеици от близкоизточни народи, средноазиатци, южноазиатци, източноазиатци и т.н. В средата има детайлни дендрограми с генетичните компоненти на включенита популации.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
13-10-2010, 07:41 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

[Image: FSTHGDP6Europeindetail-2of2.gif?1286953248]
Ето и компилирана ДНК карта на европейските народи базирана на две генетични изследвания съответно от 2008 и 2009 г. Виждат се клъстерите и генетичните дистанции между популациите. На Балканите (за ориентир вижте жълтата точка долу вдясно с надпис Румъния) се виждат четири клъстера. В първия клъстер са България, Македония и Румъния. Във втория са босненците, югославяните (сърби и черногорци) и косоварите. В третия клъстер са албанците и гърците, а в четвъртия турците. Първия и втория клъстер се припокриват значително, а третия и четвъртия са отделени на юг.
(This post was last modified: 13-10-2010, 08:16 AM by jingiby.)
13-10-2010, 08:15 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Вижте тука генетичния Balkan Similarity Project. Вижда се вляво, че балканците са 99-100% европейци. Изключение правят само турците, които са 96-97% европейци. Този половин процент азиатски примеси явно са дошли на Балканите през Великото преселение на народите с куманите, хуните, прабългарите, аварите и т.н.
(This post was last modified: 13-10-2010, 09:44 AM by jingiby.)
13-10-2010, 09:41 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member

(13-10-2010, 09:41 AM)jingiby Wrote: Вижте тука генетичния Balkan Similarity Project. Вижда се вляво, че балканците са 99-100% европейци. Изключение правят само турците, които са 96-97% европейци. Този половин процент азиатски примеси явно са дошли на Балканите през Великото преселение на народите с куманите, хуните, прабългарите, аварите и т.н.

Там е работата, че кумани, хуни, прабългари, авари съставляват много по-голям процент от 0,5 в нашата кръв. Друг е въпросът дали куманите, хуните, прабългарите, аварите са имали преобладаващи азиатски гени (каквото и да означава това). Тоест, участието на споменатите народи в образуването на днешната генетична картина на Балканите е много по-голямо от половин процент.
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
13-10-2010, 11:09 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Изводи:
Българите и македонците са много сродни биологично балкански народи, попадащи в общ клъстер заедно с румънците. Аз бих го нарекъл Карпатско-Балкански клъстер. Интересното е че този Карпаткско-Балкански клъстер е разположен западно на картата и се припокрива от югославския клъстер, който може да се нарече Динарско-Косовски. Тоест двата клъстера са си разменили географски местата, а обичайно генетичните клъстери съвпадат с географското си положение. Това навежда на идеята, че оригиналното автохтонно население на Карпатско-Балканския клъстер е силно смесено и донякъде изместено от население дошло от Динарско-Косовския клъстер на един по-късен исторически етап. Налице е и ясна дистанция от другите клъстери на славяноговорящите народи: Чешко-Словашкия и Руско-Полско-Украинския. Вижда се още един славянски клъстер на север от Динарско-Косовския в който се групират хърватите, бошнаците и словенците. Няма данни за някакво генетично влияние от Средна Азия, било то монголоидно или индо-европейско (иранско). Налага се заключението, че липсва биологична връзка на клъстера с народите от Средна Азия и следователно не е имало биологично значимо заселване на такива народи на Балканите през Средновековието. Дистанцията от Руско-Полско-Украинския клъстер дава основание да се изключи масово заселване на славяни на територията на Източните Балкани.
13-10-2010, 11:17 AM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь

(13-10-2010, 07:05 AM)Вовата Wrote: За мене е достатъчно, че е българин (подразбира се) и неславянин (сам го каза) другият букет е без значение.

Когато става дума за национална принадлежност, само "фантастиката" (вътрешното усещане) е от значение. На мене твоето славянско чувство ми изглежда точно толкова фантастично, колкото моето неславянство изглежда на тебе. Твоето лично славянско чувство е точно толкова ирационално и необосновано, колкото и отсъствието му при мене. Ето, аз зная за три поколение българи назад, които не са се чувствали славяни. И оттам назад е мистерия. Ати откъде знаеш, че русата ти косица и високия ти ръст не са тевтонски гени посадени тук по време на кръстоностните екскурзии. Не знаеш. Няма как да знаеш.

Така че, себеусещането е единствено меродавното. Когато започнеш да го доказваш с розетски камъни токава изпадаш в глупсти. Аз не омаловавам славянството или побутвам прабългарското от емозионални подбуди. Просто досегашните частушки на официалната наука ми изглеждат (и не само на мене) нелогични. Това няма нищо общо с това как съм отгледан. Отгледан съм единствено като българин, стига ми да съм единствено българин и това е. Не "пра" българин, а съвременен българин - с всички перипетии, с които се е стигнало до това. И славянин няма как да стана - чуждо ми е. А може преди 300 години целият ми род да се е чувствал слявански - което е съществено и единствено валидно е, че до мене това не е достигнало. Има много българи - много - за които това е валидно. И няма нищо общо с географията на страната. Имам тук приятел, писател и той едър и плав от тебе и той кореняк софианец (от истинските), които също не ще да чуе за славяни днес. Те са си те. Ние сме си ние. Точно както никой англичанин не се чувства член на някакво германско надсемейство. И хем там те са посадили държавата и културата, а не са се ровели в землянките.

Така че, паралелите ти с маледонстващите братя със сарисите са повърхностни и неоснователни.

Мисля че съм ясен.

Ясен си, но не си прав.

Констатацията може да е неточна, неуместна, неетична итн., т.е. общо казано глупава. Пък и в случая се получава лека игра на думи.

Ти и Джингиби сигурно го броиш за съидейник, въпреки че те опровергава на всяка крачка за прабългарите.

Там е работата, че моето чувство не е 'също толкова ирационално и необосновано' колкото твоето. Защото моето не е само чувство, а позиция която хармонира в исторически план с възгледите на националните ни деятели и първенци, като се почне още от първите просветители като Йоан Екзарх, Черноризец Храбър, Презвитер Козма, Григорий Цамблак итн., мине се през възрожденците и революционерите, и се стигне до наши дни. И нашата и западната историография говорят едно и също: че сме славянски народ. Така че, ирационален и необоснован е по-скоро твоят релативизъм, който поставя на равна нога фриндж теория и мейнстрийм.

Можеш да се утешаваш с мисълта, че не си конформист, но освен Айнщайн и Джордано Бруно, неконформисти са и пичовете от сектата Муун. Така че, не си в толкова добра компания колкото си въобразяваш.

Не знам как точно си ги анкетирал тия три генерации и какво точно са ти казали, така че това няма да го коментирам. Географските сравнения бяха предимно на шега, но ти нещо не носиш много на майтап и се хвана сериозно да полемизираш за това.

Ако ще си служим с акекдотни податъци за да доказваме тези и аз мога да наброя някои бургазлии със славянски разбирания. Между впрочем, за тях аз съм 'шопчиту', без изобщо да съм им се представял като такъв.

Впрочем, не съм рус ами кестеняв. Руси са ми само мустаците (ако реша да си ги пусна).

За надсемействата: ако моето е славянското, твоето е балканското. Не се прави на толкова правоверен 'българин и нищо друго', когато постоянно ни натрисаш балкански манталитети и култури. Плюс това си отявлен филхелен, нещо твърде неестествено за един българин бих казал. Сори, но предпочитам да си нося кръста като набеден панславянин отколкото да прегърна панелинизма или пантюркизма.
13-10-2010, 11:44 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 11:44 AM)Oxonian Wrote:
(13-10-2010, 07:05 AM)Вовата Wrote: За мене е достатъчно, че е българин (подразбира се) и неславянин (сам го каза) другият букет е без значение.

Мисля че съм ясен.

Ясен си, но не си прав.

Констатацията може да е неточна, неуместна, неетична итн., т.е. общо казано глупава. Пък и в случая се получава лека игра на думи.

Ти и Джингиби сигурно го броиш за съидейник, въпреки че те опровергава на всяка крачка за прабългарите.

Там е работата, че моето чувство не е 'също толкова ирационално и необосновано' колкото твоето. Защото моето не е само чувство, а позиция която хармонира в исторически план с възгледите на националните ни деятели и първенци, като се почне още от първите просветители като Йоан Екзарх, Черноризец Храбър, Презвитер Козма, Григорий Цамблак итн., мине се през възрожденците и революционерите, и се стигне до наши дни. И нашата и западната историография говорят едно и също: че сме славянски народ. Така че, ирационален и необоснован е по-скоро твоят релативизъм, който поставя на равна нога фриндж теория и мейнстрийм.

Можеш да се утешаваш с мисълта, че не си конформист, но освен Айнщайн и Джордано Бруно, неконформисти са и пичовете от сектата Муун. Така че, не си в толкова добра компания колкото си въобразяваш.

Не знам как точно си ги анкетирал тия три генерации и какво точно са ти казали, така че това няма да го коментирам. Географските сравнения бяха предимно на шега, но ти нещо не носиш много на майтап и се хвана сериозно да полемизираш за това.

Ако ще си служим с акекдотни податъци за да доказваме тези и аз мога да наброя някои бургазлии със славянски разбирания. Между впрочем, за тях аз съм 'шопчиту', без изобщо да съм им се представял като такъв.

Впрочем, не съм рус ами кестеняв. Руси са ми само мустаците (ако реша да си ги пусна).

За надсемействата: ако моето е славянското, твоето е балканското. Не се прави на толкова правоверен 'българин и нищо друго', когато постоянно ни натрисаш балкански манталитети и култури. Плюс това си отявлен филхелен, нещо твърде неестествено за един българин бих казал. Сори, но предпочитам да си нося кръста като набеден панславянин отколкото да прегърна панелинизма или пантюркизма.

Ама ясно е, че ще почнеш от Йоан Екзарх. Преди това са замлянките.

Ясно е, че твоето е позиция, сиреч - доктрина. Моето не е.

И двамата ми прадядовци починаха на 101 година. Първият, западнобългарският - когато бях на 10 години, вторият - бях на 16. Починаха като българи, а не славяни.

Починаха като такива на диаметрално противоположни краища на България. Географията, разбира се, е майтап. Чувството ми за хумор е изглежда извън обхвата ти Icon_razz.

Не изваждай думите ми от контекст. Не съм се слагал в компания с бруно и Айнщайн. Посочих ги като примери, които не са коленичили пред нАуката. За мене неславянството не е някакава ПОЗИЦИЯ или екзотика, която тярбва да доказвам, та да съм ПРАВ или НЕПРАВ. Точно това показва, че изобщо не съм бил ясен (поне за тебе).

Има и кестеняви германци. С руси мустаци. Което показва, че твоето е позиция убеждение, а моето е чувство за принадлежност както и казах - нямам нужда от доказателства и възрожденци (от тях е имало и НЕславяни - неконформисти).

Днинги не го броя за "съмишленик" защото нямам нужда от отбор, за да се чувствувам това което съм. Джингиби те опровергава тебе с ниския брой славяни. Моите несъгласия с него се въртят около това какъв е бил генотипът на българите - той казва азиатски, аз му казвам - никой не знае. Защото ако не са били ордичка на остров (видя се как няма как да са били) тогава са били по-скоро индоевропейски народ. По въпроса за слявяните сме единодишни, а и генетиката го доказва.

Аз не съм Балканец в смисъла в който ди си слявяанин и ти много добре го знаеш. Балканец е регионална, а не племеннородова характеристика. Или ти ще седнеш да ме унеждаваш сериозно, че балканските народи, живели 2000 години ограда до ограда, от които 500 под една политическа шапка са си повлияли етнографски и културно по малко отколкото ние - с "братята поляци, чехи и руснаци от степите на Сибир. Не вярвам. Това че за тебе лично балканец е унизителна категория, не означава, че българския народ не е балкански.

Както ти казах вече: твоето славянство за мене е ОК - така те научили. Мене пък ме научили иначе. Да нямам нужда от наднационални единства. Стига ми че съм българин. Достатъчно голяма отговорност и исторически багаж носи. И нямам нужда от исторически багажи. И не съм единствен - не съм чак толкова рядка екзотика, слава богу. Догмите се рушат.
13-10-2010, 12:24 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 12:24 PM)Вовата Wrote: Моите несъгласия с него се въртят около това какъв е бил генотипът на българите - той казва азиатски, аз му казвам - никой не знае. Защото ако не са били ордичка на остров (видя се как няма как да са били) тогава са били по-скоро индоевропейски народ.

Вова, искам да внеса някои уточнения.
Първо генотипът на ПРАбългарите е бил смесен с преобладаващо европеидни гени донесени от 500 годишното им лутане от Централна Азия до Централна Европа. Частите от разбития им военно-племенен съюз в Северното Причерноморие са се се пръснали поне на 5 места из Европа. Колко от тях са се събрали на остров Певки не знам. Колко от тях са си останали там пак не знам. Само знам, че генетичните следи от Централна Азия и Великото преселение на народите на Балканите и в Европа са незначителни. Па били те и индоевропейски. Ние нямаме кръвна връзка с народите които обитават тези райони днес. Нещо повече! Европейските народи нямат кръвна връзка с народите от Средна Азия. Генетичната им дистанция е достатъчна за да се изключи пряк и продължителен контакт между тези популации. Днес вече науката напредна толкова, че по една капка кръв могат да ти кажат точно откъде идваш. И повярвай ми на нито един днешен българин няма да му кажат, че идва от Средна Азия, а само от Балканите. А ПРАбългарите определено идват оттам, за разлика от нас - българите. Езикът им също е бил друг и дори не са се заселвали трайно южно от линията Русе-Варна. Така че за теб с твоята генеалогия е сигурно, че си им само духовен, но не и кръвен роднина.

Genes mirror geography within Europe
(This post was last modified: 13-10-2010, 01:11 PM by jingiby.)
13-10-2010, 01:10 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(13-10-2010, 01:10 PM)jingiby Wrote: Така че за теб с твоята генеалогия е сигурно, че си им само духовен, но не и кръвен роднина.

Genes mirror geography within Europe

And that's OK. Народността е културна категория.

За славянството ни са сигурни два факта:

1. Че генетически са незначителна съставка в нашия генотип.

2. Че принадлежим към слявяноезичните народи (и то с много бамбашка "особини" и уговорки) като споделяме само лексиката.

НИЩО друго, освен исторически баю-баюшки не ни свързват с тях. Нито етнографски, нито фолклорно, нито антропологически, нито като манталитет. Иди се разходи из чешките и словашките провинции (аз съм го правил) и сравни. Не става дума само за цвета на коси очи и т. н. Онова там е друга, различна човешка маса.

За старите българи има една неяснота по това, което казваш. Малко се знае за произьода и генотипа им. Но по това което са натворили, няма как да са били малобройни. Това за пределите на населването не зная, но се чудя как ти го определи и то с такава точност. Все пак, поне за Кубер е ясно, че е много по на юг от споменатата от тебе граница. Крум превзема Сердика, а Омуртаг я присъединява трайно. Византия губи серия битки, подписва унизителни договори, споменава българите като "страна" в тези договори. Тезата че шепа българи начело на някакви "славянски морета" правят тези чудеса, срещу най–значителната военна сила по онова време нещо не ми държи вода. Първо, славяните, както показва генетиката не са били никакво "море", и макар и ролята им като човешка маса да е безспорна, то не може една шепа пришълци да ги разселва и мобилизира както си пожелае. А без определена критична маса гореописаните динамики са просто невъзможни.
Уравнението е следното:

Българи (хайде от мене да мине – пра) – малко
+
Славяни – и те не чак толкова много
+
Още някой друг
--------------------------------------------------------
За да може да се побеждава и парира сила като Византия

Кой е този друг? Няма такъв. Освен това как шепата българи впечатляват (ако приемем че са били впечатлени и присъсединени доброволно) слявяните за такива смели действия срещу суверена на тези места?

А това, че съвременните българи сме една двехилядигодишна генетическо–културна смесица – спор няма. В средата сме – давали сме и сме вземали от всички комшии, да не говорим, че про време на робството не сме били и комшии даже – типичното по–значеително поселище е имало турска махала, българска махала, гръцка махала... и т. н. и да не говорим, че даже и селяните от "чистите" села са ходели на пазарища, гурбет, ангария, заточения, изслелвания, помохамеданчвания и т. н. 500 години процеси на взаимовлияние...

А защо казвам (поне) 2000 годишна, а не 1300 годишна? Ами защото етнографски, за разлика от Оксиниян летоброенето на съвременната българска нация не започва с Кирилицата и Йоан Екзарх (горил като бесен "езически" книги – предславянаките ни писмени свидетелства), а започва поне с Дионисиевите вакханалии, които и днешият българин спазва и празнува на всеки Трифон Зарезан, както и с още по–езическите нестинарски обреди, на които църквата сменила лисичите опашки с икона – само два обряда на съвсем ниско – народно ниво като примери за неславянския "релативизъм" на нашата култура. Докато сляванското е неразрижно свързано с надсроечни официозни внушения (още от Йоан Екзарх, през 10 века църковни песнопения, през "братушките с крушките" та до днес).
(This post was last modified: 13-10-2010, 02:02 PM by Вовата.)
13-10-2010, 02:00 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

[Image: turn3.png]

Ето ти горе детайлизиран плот на централноазиатски народи - тюркоговорящи и иранотоворящи. Дендрограмата им не се различава особено. Най-вляво за контраст са дадени чисти монголоиди (червено), а най вдясно чисти европеиди (зелено). И с просто око се виждат различните им генетични компоненти. Отдолу ти е карта с разбивка по компоненти-близкоизточни, европеидни, монолоидни и индостански. Прабългарите идват точно оттам някъде.

[Image: centralasianmartinez.jpg]

Major study of Central Asian populations (Martinez-Cruz et al. 2010)
13-10-2010, 02:00 PM
Reply