Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bugarite vo EU!!!! Hihi ha ha ha
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#21

(25-10-2010, 04:12 PM)Solenik Wrote: Ме изнасмеа бре Дамјане! Сега излезе дека ние Македонците сме толку супериорни што и нашите Цигани се најдобри на светот!! Си минал ли низ Шутка или низ плоштадот "Македонија" последниве 20-30 години?

Соленик,Соленик.... Icon_lol

многу интересно (да не речам пристрасно) и радикално ги толкуваш работите.
сакам само малку да се задржам на зборчето - радикално:

во ДЕ има општоприфатено и потврдено мислење дека радикалите (се мисли на десно-радикалните) изедначуваат те. ставаат равенство помеѓу се’ и сешто кое не им иде во прилог и е различно од нив. останатите велат: „се’ преку еден ист чешел“, те. дека не се во состојба да разликуваат, диференцираат, или го согледаат спектарот...
крајно-левите пак се опзит на феноменов, кои ем себеси ем останатите (па и со употреба на сила,кога се на власт,нели) ги изедначуваат сите...

значи, во отсуство на критична мисла и објективност,правилно толкување и пред се’ познавање на работите (стереотипи и/или предрасуди) , се пласираат тврдења кои се далеку од реалноста.

се сложувам до некаде со тебе,десната опција не ми е туѓа, но на моменти премногу дрифташ кон исток!

помеѓу Циганите, или поради политичка коректност - Роми, во МК и БГ постојат и тоа какви (огромни) разлики!

проблемите на бугарските граѓани со Ромите во БГ, се далеку поголеми и посложни отколку оние на Македонците со Ромите во Р. Македонија.

Дамјан објективно и реално прикажа.
ова и бугарите кои ги виделе разликите (таму и во МК) ќе ти го потврдат.
(This post was last modified: 27-10-2010, 01:44 AM by toni_a.)
27-10-2010, 01:38 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#22

(03-10-2010, 01:39 AM)NACIONALIST Wrote: Бугарите продаваат крв за леб

На улиците на Софија, Благоевград, Плевен и Перник десетици граѓани ја продаваат својата крв за да преживеат, јавуваат локалните медиуми.
- Крвта е драгоцена, и за живот и за преживување. Тоа ни е единствен начин да купиме храна - се најчестите зборови кои може да се слушнат од овие луѓе. Трговијата со крв во Бугарија е толку распространета што пред неа очи затвораат властите, а полицијата мирно поминува покрај луѓето кои, во близина на болниците, секое утро стрпливо чекаат иглата од нивните тела да извлече околу 450 милилитри крв.

За оваа количина се плаќа меѓу 35 и 75 евра, во зависност од крвната група. Најмногу се плаќа за крвната група АБ. А оние кои препродаваат крв, дилерите, им приоѓаат на случајните минувачи на улица и тивко ги прашуваат „Продаваш или купуваш?“. Дури и некои лекари работат како посредници, пишуваат бугарските медиуми.
Нешто слично се случувало, или можеби се случува и во Србија, пишува српскиот весник „Вечерње новости”. Весникот успеа да дојде до човек кој пред десетина години се занимавал со овој „бизнис” во Приштина.
- Сфатив дека крвта е непроценлива течност дури кога се соочив со гладта. Немав ниту динар во џеб за мене и за мојата сопруга, па одлучив да ја продавам мојата крв. Особено поради тоа што мојата крвна група АБ е ценета на илегалниот пазар - ја отвори својата душа за весникот жител на Ниш. Идејата да продава крв ја добил кога почнал да вози такси. Колегите му рекле дека крвта добро се плаќа.


Наскоро легализација на трговијата со крв?

Во бугарскиот парламент веќе неколку пати се расправа за трговијата со крв. Некои пратеници сметаат дека државата треба да го легализира овој пазар бидејќи и онака никој не се бори против него. Пред седум години, парламентот усвои закон со кои учесниците во илегалната трговија со крв се казнуваат со 5.000 евра. Но, во бугарското МВР потврдуваат дека никој до сега не е приведен ниту уапсен поради тоа.Za vaka le se zalagate za vo evropska unija??? NO THANKS!!!

Dobro be Naci,barem plakaat.So tie pari ili ke kupis nesto da jades ili obleka.
Onie nasi "KomVampiri"em te cicaat, em ne ni davaat da jademe pa i da placame koga krvta ni ja cicaat po se izgleda deka treba najmime istrebuvaci na "KomVampiri" so Kapitalisticki srebreni kursumi, i da go kazaat ona vistinsko trojstvo Svetiot Duh,Otec i Sin,ne onoj so koj gradevme prugi Marx,Lenin i Stalin so pomos na drugarite od UDBA,KOS,i se kolnevme vo Drugarot Tito go slusavme negoviot povik "Mi smo more krvi prolili".....


(This post was last modified: 28-10-2010, 12:38 AM by basilius_2.)
28-10-2010, 12:33 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#23

(03-10-2010, 01:39 AM)NACIONALIST Wrote: Бугарите продаваат крв за леб


България е 46-та в класация по благоденствие

http://novini.dir.bg/news.php?id=7335545

Darik Finance - 27 Октомври 10:36

Три скандинавски страни окупираха първите места в класацията на института Legatum на най-благоденстващите държави в света според критерии за богатство и благосъстояние, предаде АФП. България е класирана на 46-то място, след Бразилия и пред Латвия.
На върха на класацията са Норвегия, Дания и Финландия, следвани от Австралия, Нова Зеландия и още една скандинавска страна - Швеция. На седмо място е Канада, следвана от Швейцария и Холандия, а най-голямата световна икономика - САЩ, са 10-ти.
Класацията е направена според осем критерия за икономически и социален успех, които включват равнището на живот и стигат до политическата стабилност, минавайки през предприемаческите способности, качеството на образование и здравеопазване, сигурността (национална и индивидуална), свободата и солидарността. Индексът се основава на статистически анализ на данни, трупани над 40 години, допълнен от заключения на академични специалисти по икономика, история, развитие, социология и политически науки.

В проучването, направено от института Legatum по поръчка на инвестиционния фонд Legatum от Дубай са включени 110 държави. В топ 20 влизат още Ирландия, /11-та/, Исландия /12-та/ Великобритания /13-та/, Австрия /,14-та/ Германия /15-та/, Белгия /16-та/, Сингапур /17-ти/, Япония /18-та/, Франция /19-та/ и Хонконг /20-ти/. Втората икономика в света - Китай, е едва на 58-мо място.

Най-предно място в Източна Европа е заела Чехия - 24-та, Полша е 29-та, Унгария е 34-та, а Словакия - 37-а.

От съседните ни страни пред нас е Гърция /36-та/, а след нас са Румъния /51-ва/, Македония /72-ра/ и Турция /80-та/. Русия е едва 63-та.
На последните три места за ЦАР, Пакистан и Зимбабве.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
28-10-2010, 03:14 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9
#24

(27-10-2010, 01:38 AM)toni_a Wrote:
(25-10-2010, 04:12 PM)Solenik Wrote: Ме изнасмеа бре Дамјане! Сега излезе дека ние Македонците сме толку супериорни што и нашите Цигани се најдобри на светот!! Си минал ли низ Шутка или низ плоштадот "Македонија" последниве 20-30 години?

Соленик,Соленик.... Icon_lol

многу интересно (да не речам пристрасно) и радикално ги толкуваш работите.
сакам само малку да се задржам на зборчето - радикално:

во ДЕ има општоприфатено и потврдено мислење дека радикалите (се мисли на десно-радикалните) изедначуваат те. ставаат равенство помеѓу се’ и сешто кое не им иде во прилог и е различно од нив. останатите велат: „се’ преку еден ист чешел“, те. дека не се во состојба да разликуваат, диференцираат, или го согледаат спектарот...
крајно-левите пак се опзит на феноменов, кои ем себеси ем останатите (па и со употреба на сила,кога се на власт,нели) ги изедначуваат сите...

значи, во отсуство на критична мисла и објективност,правилно толкување и пред се’ познавање на работите (стереотипи и/или предрасуди) , се пласираат тврдења кои се далеку од реалноста.

се сложувам до некаде со тебе,десната опција не ми е туѓа, но на моменти премногу дрифташ кон исток!

помеѓу Циганите, или поради политичка коректност - Роми, во МК и БГ постојат и тоа какви (огромни) разлики!

проблемите на бугарските граѓани со Ромите во БГ, се далеку поголеми и посложни отколку оние на Македонците со Ромите во Р. Македонија.

Дамјан објективно и реално прикажа.
ова и бугарите кои ги виделе разликите (таму и во МК) ќе ти го потврдат.

Колко е приблизителният брой на ромите в Македония!
28-10-2010, 06:25 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#25

(28-10-2010, 06:25 PM)Филибе Wrote: Колко е приблизителният брой на ромите в Македония!

spored popisot od 2002, nekade pod 2,7% te. 54.000 za cela MK.

BG samo (spored popis od 2001) vo Plovdiv ima nad 30.000 Romi...
28-10-2010, 06:46 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#26

(03-10-2010, 01:39 AM)NACIONALIST Wrote: Za vaka le se zalagate za vo evropska unija??? NO THANKS!!!

Утрински, 01 ноември 2010:

Quote:„Мајкрософт“ отвора 9.000 работни места

Дон Грантам, новиот директор на „Мајкрософт“ за Централна и за Источна Европа, најави дека компанијата во информацискиот сектор во Бугарија до 2013 година ќе ангажира 9 илјади стручњаци.

Грантам во изјава за софискиот весник „Стандард“ истакнал дека компанијата предвидува бројот на новите работни места да се зголеми со најмалку од 4,3 отсто годишно до 2013 година.

„Мајкрософт“ досега инвестираше во Бугарија повеќе од 1,2 милијарди долари, вработи повеќе од 12 илјади работници и врз основа на долгорочна стратегија до 2013 година планира пораст на приходите во просек од 7,5 проценти годишно.

Освен информациската технологија, приоритет на „Мајкрософт“ во Бугарија се и образованието и социјалната сфера. (Ек.Р.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=253D3...100365DD22
(This post was last modified: 01-11-2010, 07:50 PM by Han Solo.)
01-11-2010, 07:46 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#27

Темава нема ништо со македонската политика и затоа ја префрлам тука.
01-11-2010, 08:44 PM
Reply