Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bugarite vo EU!!!! Hihi ha ha ha
Author Message
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#1

Бугарите продаваат крв за леб

На улиците на Софија, Благоевград, Плевен и Перник десетици граѓани ја продаваат својата крв за да преживеат, јавуваат локалните медиуми.
- Крвта е драгоцена, и за живот и за преживување. Тоа ни е единствен начин да купиме храна - се најчестите зборови кои може да се слушнат од овие луѓе. Трговијата со крв во Бугарија е толку распространета што пред неа очи затвораат властите, а полицијата мирно поминува покрај луѓето кои, во близина на болниците, секое утро стрпливо чекаат иглата од нивните тела да извлече околу 450 милилитри крв.

За оваа количина се плаќа меѓу 35 и 75 евра, во зависност од крвната група. Најмногу се плаќа за крвната група АБ. А оние кои препродаваат крв, дилерите, им приоѓаат на случајните минувачи на улица и тивко ги прашуваат „Продаваш или купуваш?“. Дури и некои лекари работат како посредници, пишуваат бугарските медиуми.
Нешто слично се случувало, или можеби се случува и во Србија, пишува српскиот весник „Вечерње новости”. Весникот успеа да дојде до човек кој пред десетина години се занимавал со овој „бизнис” во Приштина.
- Сфатив дека крвта е непроценлива течност дури кога се соочив со гладта. Немав ниту динар во џеб за мене и за мојата сопруга, па одлучив да ја продавам мојата крв. Особено поради тоа што мојата крвна група АБ е ценета на илегалниот пазар - ја отвори својата душа за весникот жител на Ниш. Идејата да продава крв ја добил кога почнал да вози такси. Колегите му рекле дека крвта добро се плаќа.


Наскоро легализација на трговијата со крв?

Во бугарскиот парламент веќе неколку пати се расправа за трговијата со крв. Некои пратеници сметаат дека државата треба да го легализира овој пазар бидејќи и онака никој не се бори против него. Пред седум години, парламентот усвои закон со кои учесниците во илегалната трговија со крв се казнуваат со 5.000 евра. Но, во бугарското МВР потврдуваат дека никој до сега не е приведен ниту уапсен поради тоа.Za vaka le se zalagate za vo evropska unija??? NO THANKS!!!
03-10-2010, 01:39 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#2

Што бе Наци, страв ти е дека ќе почнеме да продаваме крв, па Грујо, Бранко и други, нема да имаат што да исцицаат од нас!? Icon_razz

03-10-2010, 02:06 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#3

(03-10-2010, 02:06 AM)acko Wrote: Што бе Наци, страв ти е дека ќе почнеме да продаваме крв, па Грујо, Бранко и други, нема да имаат што да исцицаат од нас!? Icon_razz


Ne vrti na zaebancija sega!! ti si toj sto me obvinuvase deka sum protiv nato i eu, a ti se krstis vo tie ebani organizacii e sega gledajsigi brakata tatari kako ziveat vo EU
03-10-2010, 02:14 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#4

Наци, јас никогаш не сум велел дека кога ќе се зачлениме во ЕУ и НАТО се ќе биде совршено во Македонија, а исто така сум свесен дека не е совршено во државите кои што сега се во ЕУ и НАТО. Јас имам критичко мислење за бриселската бирократија и за одредени работи што се случуваат во ЕУ и се пропагираат наоколу. Но, на ваква критика на ЕУ не можам поинаку да ти одговорам, затоа што ова нема врска многу со самото пристапување во овие организации, тоа не е услов кој треба да се исполни, ниту пак е појава која е производ од зачленувањето во ЕУ...

03-10-2010, 02:28 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#5

(03-10-2010, 02:28 AM)acko Wrote: Наци, јас никогаш не сум велел дека кога ќе се зачлениме во ЕУ и НАТО се ќе биде совршено во Македонија, а исто така сум свесен дека не е совршено во државите кои што сега се во ЕУ и НАТО. Јас имам критичко мислење за бриселската бирократија и за одредени работи што се случуваат во ЕУ и се пропагираат наоколу. Но, на ваква критика на ЕУ не можам поинаку да ти одговорам, затоа што ова нема врска многу со самото пристапување во овие организации, тоа не е услов кој треба да се исполни, ниту пак е појава која е производ од зачленувањето во ЕУ...
Како може да не е производ од зачленувањето во ЕУ...кога во последниве години се појавил нагло овој грозоморен начин на заработка??...

Тоа е итекако последица од зачленувањето во ЕУ...заради тоа што пола Бугарија преживува од црните бизниси,а само радиоактивен нуклеарен одпад и воени бази видоа од ЕУ и НАТО!!!
03-10-2010, 03:25 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#6

(03-10-2010, 03:25 AM)Makedonec Wrote:
(03-10-2010, 02:28 AM)acko Wrote: Наци, јас никогаш не сум велел дека кога ќе се зачлениме во ЕУ и НАТО се ќе биде совршено во Македонија, а исто така сум свесен дека не е совршено во државите кои што сега се во ЕУ и НАТО. Јас имам критичко мислење за бриселската бирократија и за одредени работи што се случуваат во ЕУ и се пропагираат наоколу. Но, на ваква критика на ЕУ не можам поинаку да ти одговорам, затоа што ова нема врска многу со самото пристапување во овие организации, тоа не е услов кој треба да се исполни, ниту пак е појава која е производ од зачленувањето во ЕУ...

Како може да не е производ од зачленувањето во ЕУ...кога во последниве години се појавил нагло овој грозоморен начин на заработка??...

Не е, затоа што во истиот текст пишува дека ваква појава имало (а, можеби и сеуште има) и во Србија! И тоа во текстот пишува дека тоа било посебно изразено пред десетина години, значи во време кога Србија беше најголем противник на ЕУ и НАТО, па и војуваше со нив... До каде дојде борбата против ЕУ и НАТО, не влегувајте таму ќе почнете и споствената крв да си ја продавате!?!?!?

И сакаш да ми кажеш дека кога ќе влеземе во ЕУ и НАТО економијата ќе ни биде уште полоша, па ќе почнеме масовно да продаваме крв, бубрег или некој друг орган?


Сиромашни луѓе секогаш ќе има, како што ќе има и луѓе кои што нема да бираат начин за да дојдат бргу до пари... Ова повеќе е пример за тоа како на овие простори не се ангажираме преку работа да направиме нешто, туку се сакаме со легање, или ќе бараме од државата, или ќе прифатиме се да направиме за да дојдеме до некоја пара, но без мрдање од кревет (како и во овој случај).

Или што правиме со проституцијата... Па и неа ја има секаде, ја има и кај нас... Дали тие жени немаат друг начин да дојдат до пари освен да се занимаваат со проституција или процениле дека така со помал труд ќе дојдат до повеќе пари него да работат нешто друго? (не мислам на присилна проституција, туку кога некој свеснио ќе влезе во тоа)

03-10-2010, 03:38 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#7

Търговията с кръв,органи и...деца съвсем не е от вчера.Нито от 2007!Още в началото на '90те години циганите масово ходеха в Германия да продават кръв,а всъщност им взимаха костен мозък,в Турция продаваха бъбреците си за по 2000 долара,а в Гърция (до ден днешен) децата "вървят" от 6000 до 15000 евро ,в зависимост от сезона Smiley-happy068 .Където по света за нещо се предлагат пари винаги ще се намерят и "продавачи"-без значение дали е кръв,органи,оръжие,дрога или...говна.Тук (в Испания) този проблем е решен генерално-за кръвта не се плаща!!Почти всеки месец има кампании на Червения Кръст за даряване и не можете да си представите какви опашки се образуват пред пунктовете.Давал съм и по два пъти в годината и за никого това не е нещо странно-учудват се като им кажа,че има държави,където за кръвта се плаща!
Кръвта ще се продава навсякъде,където за нея се плаща!Или искате да кажете,че вашата "буйна,македонска кръв" никога и никой няма да я продава...или не я продава сега!?И какво общо има това с Евросъюза?!Като всяка една подобна идея и той си има плюсове,има си и минуси!Но това няма нищо общо с мантелитета на туземното население (независимо в коя част на съюза се намира) -гърците няма да станат немци,нито испанците-британци...а циганина си е циганин навсякъде и по всяко време!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-10-2010, 04:13 AM
Website Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#8

Daj TATAR ne ****!!!! tuku kazi deka ste pravi EDIT.
03-10-2010, 04:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(03-10-2010, 02:14 AM)NACIONALIST Wrote:
(03-10-2010, 02:06 AM)acko Wrote: Што бе Наци, страв ти е дека ќе почнеме да продаваме крв, па Грујо, Бранко и други, нема да имаат што да исцицаат од нас!? Icon_razz


Ne vrti na zaebancija sega!! ti si toj sto me obvinuvase deka sum protiv nato i eu, a ti se krstis vo tie ebani organizacii e sega gledajsigi brakata tatari kako ziveat vo EU


Наци па нели Груица се залага Македонија да ја внесе во ЕУ.
03-10-2010, 04:40 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#10

(03-10-2010, 04:40 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-10-2010, 02:14 AM)NACIONALIST Wrote:
(03-10-2010, 02:06 AM)acko Wrote: Што бе Наци, страв ти е дека ќе почнеме да продаваме крв, па Грујо, Бранко и други, нема да имаат што да исцицаат од нас!? Icon_razz


Ne vrti na zaebancija sega!! ti si toj sto me obvinuvase deka sum protiv nato i eu, a ti se krstis vo tie ebani organizacii e sega gledajsigi brakata tatari kako ziveat vo EU


Наци па нели Груица се залага Македонија да ја внесе во ЕУ.
Jas se zalagam za protiv EU i NATO, a nedavam odgovori za drugite, TATARITE se vo EU, da ne si im vo kozata
03-10-2010, 04:50 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#11

Нацисте,бъди спокоен-ти не искаш в НАТО и ЕС,ама забравяш,че и те не те искат! Nenene Викаш че гроздето е кисело само защото е високо! Smiley-happy068 Да не мислиш,че на някой му пука какво по дяволите искаш точно пък ти!Ама баш заради такива патриотари като теб сте на това дередже-вие сами не се разбрахте какви сте (то не беа антични,то не беа словене,то не беа србе,то не беа марсовци) ,ама сте тръгнали да оправяте другите-татари биле,па монголци,па цигани...Алоооу-целия свет връви напред,само твоята дръжава дръпа назад-нема друга страна на тази планета,дето има толкова проблеми с всичките си съседи. Pishtoldzija
Ако не си разбрал до сега-такива като теб са изчезващ вид!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-10-2010, 05:50 AM
Website Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#12

(03-10-2010, 01:39 AM)NACIONALIST Wrote: Бугарите продаваат крв за леб

На улиците на Софија, Благоевград, Плевен и Перник десетици граѓани ја продаваат својата крв за да преживеат, јавуваат локалните медиуми.
- Крвта е драгоцена, и за живот и за преживување. Тоа ни е единствен начин да купиме храна - се најчестите зборови кои може да се слушнат од овие луѓе. Трговијата со крв во Бугарија е толку распространета што пред неа очи затвораат властите, а полицијата мирно поминува покрај луѓето кои, во близина на болниците, секое утро стрпливо чекаат иглата од нивните тела да извлече околу 450 милилитри крв.

За оваа количина се плаќа меѓу 35 и 75 евра, во зависност од крвната група. Најмногу се плаќа за крвната група АБ. А оние кои препродаваат крв, дилерите, им приоѓаат на случајните минувачи на улица и тивко ги прашуваат „Продаваш или купуваш?“. Дури и некои лекари работат како посредници, пишуваат бугарските медиуми.
Нешто слично се случувало, или можеби се случува и во Србија, пишува српскиот весник „Вечерње новости”. Весникот успеа да дојде до човек кој пред десетина години се занимавал со овој „бизнис” во Приштина.
- Сфатив дека крвта е непроценлива течност дури кога се соочив со гладта. Немав ниту динар во џеб за мене и за мојата сопруга, па одлучив да ја продавам мојата крв. Особено поради тоа што мојата крвна група АБ е ценета на илегалниот пазар - ја отвори својата душа за весникот жител на Ниш. Идејата да продава крв ја добил кога почнал да вози такси. Колегите му рекле дека крвта добро се плаќа.


Наскоро легализација на трговијата со крв?

Во бугарскиот парламент веќе неколку пати се расправа за трговијата со крв. Некои пратеници сметаат дека државата треба да го легализира овој пазар бидејќи и онака никој не се бори против него. Пред седум години, парламентот усвои закон со кои учесниците во илегалната трговија со крв се казнуваат со 5.000 евра. Но, во бугарското МВР потврдуваат дека никој до сега не е приведен ниту уапсен поради тоа.Za vaka le se zalagate za vo evropska unija??? NO THANKS!!!

Търговията со кръв е насекаде во светот немаше е само во КОМУНАРСКИТЕ ТОТАЛИТАРНИ ЗЕМЕ дека лугето беа приватна собсвеност на държвата.Во Бугария крав се два без пари туку е продват само циганите кои прават пари от все що може.Това е демокрация и кравата си техна ... Jас кога давал кръв никога не е било за пари ва е за сите българи кой ги знам(сам давал повеке от 10 пати) ...

Наци со ова политика незам кай ке одите ?
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=629704

Дали си свестен дека сега ке има и ответна българска рекция ?
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

03-10-2010, 06:21 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#13

(03-10-2010, 04:32 AM)NACIONALIST Wrote: Daj TATAR ne ****!!!! tuku kazi deka ste pravi CIGANI.

Gospodine naci ne ti lici li toa kako navreda vo nacionallna osnova?
Naci ke ti raskazham edna sllucka od januari taja godina vo tetovo.
Kako i sekoja godina vreme na odmori otidnav vo makedonija za nova godina.izlegov vo grad i vo prvata pilarnica da kupam zelencuci i sallati za doma.Pred mene eden rom esnaf od familii na zanaetcii i kovaci naracuva dve killa svezhi piperki.Prodavacot mu vika deka piperkite se prodavat vo parcinja bideiki se mnogu skapi.A romot vika abe koga ke stanat poevtini ke gi jadat i makedonci i allbanci.Izmeri mi dve killa.
I da ti kazham iskreno ic ne mi se dopadna taja zamerka.Mislev da mu ebem sve po spisok no bev na odmor za nedellu dena i ne se ispllaqashe da se vlecam po sudovi.A ti misli si ponatamu
03-10-2010, 10:12 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

(03-10-2010, 02:14 AM)NACIONALIST Wrote:
(03-10-2010, 02:06 AM)acko Wrote: Што бе Наци, страв ти е дека ќе почнеме да продаваме крв, па Грујо, Бранко и други, нема да имаат што да исцицаат од нас!? Icon_razz


Ne vrti na zaebancija sega!! ti si toj sto me obvinuvase deka sum protiv nato i eu, a ti se krstis vo tie ebani organizacii e sega gledajsigi brakata tatari kako ziveat vo EU

Od koga toa VMRO-DPMNE otvorilo shtabovi i po Kanada!?Shok
03-10-2010, 10:29 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#15

Quote:Jas se zalagam za protiv EU i NATO, a nedavam odgovori za drugite, TATARITE se vo EU, da ne si im vo kozata

Защо завистта ни пречи?


Често сме чували, че завистта пречи по пътя към успеха, щастието и благополучието в живота.

Но защо е така?

Нека разгледаме въпроса от гледна точка на законите на мисълта и привличането, започвайки с няколко съвсем прости примера:

- Защо Иван има такава хубава кола, а аз нямам?
- Защо другият се е уредил на такава хубава позиция, а аз не?
- Защо съседите имат такава прекрасна къща, а ние нямаме?
- Защо съседа отсреща има толкова пари, а аз нямам?

Досетихте ли се къде е причината завистливите мисли да ни вредят?

Докато първата част на изреченията са просто констатации, то втората е съвсем ясно утвърждение – аз нямам!

Колкото повече повтаряме подобни мисли, толкова по-често изпращаме и съответните послания към подсъзнанието си – аз нямам пари, аз нямам хубава кола, аз нямам прекрасна къща, аз нямам хубава работа, аз нямам…

Извода е -всеки да си гледа собствения двор и по малко да завижда на съседа си !!!!
Щото много добре сме наясно какво ви е гайлето -та никой не можете ни да излъжите ни да заблудите ,гн.Националист!!
Можете да направите това единствено със себе си !!! Успех!
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 03-10-2010, 10:50 AM by vargo.)
03-10-2010, 10:49 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#16

Наци, информацията ти за търговията с кръв в България е напълно лъжлива или измислена.
С тоя проблем се сблъсках преди около 10 години при сърдечната операция на баща ми в София,
когато от болницата ми казаха, че спешно трябва да намеря 3-ма кръводарители, защото имали недостиг на кръв за кръвопреливане. Лекарите от 3-та градска болница ми казаха, че ЕДИНСТВЕНОТО място, където мога да намеря кръводарители е пред кръвния център срещу Централна ЖП гара София от няколкото роми, които стоят пред центъра.
Нито съм чувал, нито съм виждал българин да търгува с кръв.
Не знам откъде получваш тези сензационни информации за България, но ти препоръчвам да си смениш източниците,
за да не изпадаш в смешни ситуации.
Ето малко повече по въпроса:
http://www.econ.bg/law86422/enactments/a...19817.html
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2007/01/25...tyra.32288
25-10-2010, 03:02 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#17

(03-10-2010, 01:39 AM)NACIONALIST Wrote: Бугарите продаваат крв за леб

На улиците на Софија, Благоевград, Плевен и Перник десетици граѓани ја продаваат својата крв за да преживеат, јавуваат локалните медиуми.
- Крвта е драгоцена, и за живот и за преживување. Тоа ни е единствен начин да купиме храна - се најчестите зборови кои може да се слушнат од овие луѓе. Трговијата со крв во Бугарија е толку распространета што пред неа очи затвораат властите, а полицијата мирно поминува покрај луѓето кои, во близина на болниците, секое утро стрпливо чекаат иглата од нивните тела да извлече околу 450 милилитри крв.

За оваа количина се плаќа меѓу 35 и 75 евра, во зависност од крвната група. Најмногу се плаќа за крвната група АБ. А оние кои препродаваат крв, дилерите, им приоѓаат на случајните минувачи на улица и тивко ги прашуваат „Продаваш или купуваш?“. Дури и некои лекари работат како посредници, пишуваат бугарските медиуми.
Нешто слично се случувало, или можеби се случува и во Србија, пишува српскиот весник „Вечерње новости”. Весникот успеа да дојде до човек кој пред десетина години се занимавал со овој „бизнис” во Приштина.
- Сфатив дека крвта е непроценлива течност дури кога се соочив со гладта. Немав ниту динар во џеб за мене и за мојата сопруга, па одлучив да ја продавам мојата крв. Особено поради тоа што мојата крвна група АБ е ценета на илегалниот пазар - ја отвори својата душа за весникот жител на Ниш. Идејата да продава крв ја добил кога почнал да вози такси. Колегите му рекле дека крвта добро се плаќа.


Наскоро легализација на трговијата со крв?

Во бугарскиот парламент веќе неколку пати се расправа за трговијата со крв. Некои пратеници сметаат дека државата треба да го легализира овој пазар бидејќи и онака никој не се бори против него. Пред седум години, парламентот усвои закон со кои учесниците во илегалната трговија со крв се казнуваат со 5.000 евра. Но, во бугарското МВР потврдуваат дека никој до сега не е приведен ниту уапсен поради тоа.Za vaka le se zalagate za vo evropska unija??? NO THANKS!!!

Наци, и мене не ми се верува да се стасани бугарите до тоа дереџе ,,да си ја продаваат крвта за пари,, чак пак до тој степен не се...

Да не ги имаш во предвид циганите,оти нивните цигани се дива орда,воопшто не се и не се ни трудат да се адаптираат или социјализираат на животните критериуми кои се стандардни за дотичното општество... ние фала Богу барем со циганите немаме проблеми,а за нивното општество циганите се голема закана и истите тие се главниот виновник за бугарското општество да биде прикажано во најлошата светлина како ВЦ-школка како што ги претставија на една ЕУ-мапа.

Иначе со тие бугарски цигани никогаш нема да заборавам една случка.

Имав пријателка во Велико Трново и девојчето ме замоли да ја придружувам до едно место,арно ама требаше да минеме низ циганската махала (демек циганската населба).

Минувајќи низ таму, на пријателка ми и текна да си купи цигари...ај и викам ќе те почекам надвор дури си в продавница.

И што се случува...во една циганска куќа, циганката ја извала правосмукалката насред двор,ја пуштила да брчи до максимум и се јавува по мобилен...
му вика на тој од другата страна на линијата: ,,Ск‘пи,аз с‘м на летиштето в Париж (а она во нејзиниот двор во циганската махала на Велико Трново Smiley-happy068 )
,,За малко испуснах самолета,, му вика ,, пусни пари да се прибера обратно в к‘шти’’

Дали будалата и поверува па и испрати пари не знам ама знам кога го чув долната вилица ми падна од смеење.

Вртат мрсни трикови тамошните цигани,па ништо чудно и да тргуваат со органи и крв.
25-10-2010, 03:24 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#18

(25-10-2010, 03:24 PM)demmian Wrote: Да не ги имаш во предвид циганите,оти нивните цигани се дива орда,воопшто не се и не се ни трудат да се адаптираат или социјализираат на животните критериуми кои се стандардни за дотичното општество... ние фала Богу барем со циганите немаме проблеми,а за нивното општество циганите се голема закана и истите тие се главниот виновник за бугарското општество да биде прикажано во најлошата светлина како ВЦ-школка како што ги претставија на една ЕУ-мапа.

Ме изнасмеа бре Дамјане! Сега излезе дека ние Македонците сме толку супериорни што и нашите Цигани се најдобри на светот!! Си минал ли низ Шутка или низ плоштадот "Македонија" последниве 20-30 години?
25-10-2010, 04:12 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#19

Не знам за вашите, но нашите цигани са тежко бреме за държавата - не им се работи, само търсят лесни пари (включително кражби и измами) и помощи от държавата - помощи за безработни, за социално слаби, детски...
При нашите роми преобладава мнението, че държавата трябва да се грижи за тях и да им плаща ток, вода и т.н.
Дамян е прав, че лошия имидж на България по света се дължи основно на българските цигани.
25-10-2010, 05:18 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#20

Македонските Гїупци (аїде да не си го кършам їазикот со за мене тугїото „Цигани“) се исти како бугарските. Само би забележал дека се поплашливи и се помалку агресивни (освен мегїусебно). Генерално не се сметаат за опасност.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 26-10-2010, 01:19 PM by Gnoj.)
26-10-2010, 01:18 PM
Reply