Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 4.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
?????????????
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Бесрамен лажго

Јове Кекеновски

Живееме во свет во кој едно од основните морални начела е да не се лаже. Јавно сакам да го споделам прашањето како е да се живее во свет во кој говорењето на вистината нема да е вообичаена практика. По се изгледа дека одговорот не е далеку од мене, затоа што денес тој е насекаде околу мене, тука, пред и до мене. Денес, како да стана мода да бидете лажго. Ако не лажете, вие не можете да бидете „ин“. Лажењето е вештина која човекот ја учи рано во својот живот и таа е доста раширена појава. За жал, повеќето лаги во животот не биваат откриени. Се проценува дека во просек еден човек се „извлекува“ од искажаните лаги во повеќе од 90 отсто случаи. Отсекогаш, па и денес, малку се луѓето што добро лажат, но уште помалку се оние што умеат тоа да го препознаат. Бенџамин Дисарели рекол: постојат три вида лага - лага, бесрамна лага и статистика. Но, дали сте се запрашале: Зошто луѓето воопшто лажат? Како одговор на ова прашање ќе наведам една категоризација на лагата од која можеби и ќе дознаеме нешто повеќе за оваа вештина. За пример ќе ја земам најприфатената категоризација во која се наведуваат четири основни видови лаги. Прво, лага која е општествено ориентирана, односно лага која треба на некого да му помогне. Второ, промотивни лаги - кои се кажуваат за да се поправи сопствениот имиџ и истовремено не повредуваат никого. Третиот тип лага се т. н. себични лаги кои се искажуваат заради сопствена корист, а на сметка и штета на други. И, четврт тип лага се т. н. антиопштествени лаги, насочени кон правење намерни штети на некој друг. Имајќи ја предвид оваа класификација, како и секојдневните изјави (лаги) на голем број политичари, сериозно се посветив на оваа тема. Знаејќи дека сите испитувања на оваа проблематика велат дека луѓето лажат повеќе пати во текот на денот, сепак, лажењето на нашите политичари ги надмина сите статистики и настојува да го собори Гинисовиот рекорд на ова поле. Лажат и левите, лажат и десните, лажат и центристите. Лажат старите, лажат и младите, едноставно, сите лажат. Капак на ова е лагата што ја пласира деновиве еден ноторен лажго, во моментов пратеник, и кој се обидува сите нас да не направи глупави и ќорави и со кратко паметење. Со своето бесрамно правдање пред очите на македонската јавност, овој пратеник, кој одамна ја поминал фазата на бесрамно лажење и сега, според Дисарели, е на полето на статистиката. Тој се обидува да не убеди дека она што го видовме не е тоа, она за што постои фактографија (фото и видеодокументација) дека исто така не е тоа. Овој човек лажеше во комунизмот, лажеше во периодот на транзиција, лажеше во политиката и економијата, а бесрамно лаже и денес. Нормално е да се запрашаме - до кога? Одговорот е дека патолошките лажговци лажат дури и на оној свет. По се изгледа, спас никако ни нема од него. Е, што е многу - многу е! Ако ја погледнете класификацијата на лагите погоре во текстов ќе видите дека кај овој седумдесетгодишен ноторен лажго ги има сите типови лаги, освен една. Анализирајте ги неговите изјави и ќе видите дека сите негови досегашни лаги спаѓаат во категоријата себични, антиопштествени и истите имаат карактер на самопромотивност. Значи, ги нема само оние кои се општествено ориентирани лаги, односно лагите со кои треба свесно да му се помогне на некој друг. Таквите лаги му се несвојствени на овој човек. Лажењето се смета за интегрален и неопходен дел на општествената комуникација, но само во одредена ситуација и затоа сите лаги не се исти. Ова е особено важно поради тоа што лицата кои лажат малку се возбудуваат ако таа лага не им значи ништо во животот. Меѓутоа, важноста на лагата ги потсилува физичките симптоми на лажгото. Тука, пред се, мислам на изразот на лицето, гестикулацијата, тонот на гласот и начинот на говорот (или пишување) . Ќе се обидам да ви ги презентирам физичките симптоми кои ги покажа овој истрошен политичар, во својата последна изјава во Собранието на Република Македонија. Искривената насмевка на неговото лицето, брзото движење на очите како и неможноста свесно да го контролира својот израз јасно ја отсликуваше неговата лага. Во делот на гестикулацијата тој свесно настојуваше да зазема што е можно помал физички простор. Движењата на рацете и прстите беа сведени на минимум и главно насочени кон неговото сопствено тело. Беше мал, како пиперово зрнце, како покиснат глушец кој излегол на сонце малку да се подзасуши. Како симптом не изостануваше ниту неговиот висок тон, поради зголемен дотек на крв во гласните жици. И на крајот, неговиот говор се одликуваше со долги паузи помеѓу искажаните зборови и реченици. Накратко кажано, неговата приказна беше премногу „добра“ за да биде вистинита. Е, тоа е тој кој со години не замајува и печали на неговите лаги. Читањето на овој текст, сигурен сум, нема да ве направи експерти за да ги препознаете сите лажговци на политичката сцена. Целта ми е да укажам дека при јавни појавувања на ваквите и слични луѓе, сите ние треба да ги подигнеме својата свест и вниманието за наведените симптоми кај луѓето кои лажат. Процентот на луѓето кои добро лажат е мал, но и процентот на луѓето кои се природно надарени истите да ги препознаат е уште помал. И токму поради овој факт овие луѓе ќе виреат, односно ќе опстојуваат со години на јавната сцена, ќе ги уживаат бенефитите од сите политички партии, ќе им служат на сите лидери за на крај секогаш да извлечат дебела корист само за себе и за сопственото семејство. А граѓаните и државата? Има време, нека почекаат малку. Еднаш веќе треба да им ставиме крај и да ги вратиме таму од каде што дошле и со онолку колку што имале кога „малку лажеле“, пред да почнат бесрамно јавно да лажат.

Авторот е универзитетски професор
02-10-2010, 01:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

02-10-2010, 04:47 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#3

Кој треба да е горе посочениот, не можам да го познаам се вклопува во колегите од собрание?

Каде и со кого е Кекеновски сега?
02-10-2010, 06:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

[Image: 3929F118F7ADD04A8ED94B528EC966D9.jpg]

Член на ВМРО-ДПМНЕ. Роден на 26 јули 1948 година во с. Драгожел, Кавадарци. Македонец. Завршил медицински факултет. Специјалист по гинекологија и акушерство, примариус.
03-10-2010, 12:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

[Image: 73DDADEEA426E24E99731F5447B745C8.jpg]


Член на ВМРО-Македонска.Роден на 4.04.1940год во с .Вељуса,Струмица. Македонец.Дипломиран економист.
03-10-2010, 12:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

[Image: b3995f1e9efcc08cc70e8624ea0296c6333.jpg]

Минчо Јорданов во владата на Владо Бучковски, ја извршуваше функцијата заменик на претседателот на владата. Роден во Штип на 1 јули 1944 година
03-10-2010, 01:00 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#7

(02-10-2010, 06:51 PM)alexdgreat Wrote: Кој треба да е горе посочениот, не можам да го познаам се вклопува во колегите од собрание?

Борис Стојменов...

03-10-2010, 02:20 AM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#8

(03-10-2010, 02:20 AM)acko Wrote:
(02-10-2010, 06:51 PM)alexdgreat Wrote: Кој треба да е горе посочениот, не можам да го познаам се вклопува во колегите од собрание?

Борис Стојменов...

Според интервјуто на А1, не ми изгледа многу бистар и способен/снаодлив, мора да го "бидува" со цифри.Icon_winkIcon_wink
03-10-2010, 01:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

[Image: rozalija-kockovska.jpg]


Розалија Кочковска, претседателка на Управен суд.
03-10-2010, 05:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Zoran Bozinovski KAKO SAŠO KOKALANOV MU GO "SPUŠTI" NA SERĐAN KERIM...

Vo včerašniot poobemen tekst vo "DNEVNIK" posveten na dosieto IBAR, na Urednikot i Uredništvoto im se potkradna edna krupna "GREŠKA"... pišuvaat deka kodošot IBAR svoite prava od raboten odnos gi ostvaruval preku belgradski "GENEX". Koincidencija e deka istite "prava" preku "GENEX"... gi ostvaruval i nekogašniot pretstavnik na "GENEX" Asan Kerim, tatko na Serđan Kerim "KONSULTANT". Duri od Turcija, tatkoto Kerim svoevremeno bil proteran poradi kodošlak...

По војната Asan Kerim бил на повеќе општествено-политички функции: претседател на Собранието на градот Штип; генерален директор на Интеримпекс; член на Извршниот совет на СРМ (одговорен за економските односи со странство); пратеник во Сојузното собрание и претседател на Одборот за економски односи со странство.[1]
27-10-2010, 04:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,190
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:Zoran Bozinovski Albancite vo Albanija, Kosovo i vo Makedonija za svoite sonarodnici od tipot na "IBAR", "MAMA", "VUJKO" i slični, imaat fantastično precizen termin - ŠĆIPTAR KRALJEVE" ili DVORSKI ŠIPTAR (špijun korisen za srpskite interesi!)... Za mene e interesno i dosieto na Pavlović D. vikan LATAS, kodno ime "VARDAR". Nekogašen student na Filozofskiot fakultet vo Priština, od vreme koga Vojislav Šešelj beše dekan. Poradi eskalacija na nastanite na Kosovo, "VARDAR" ne stignal da diplomira, pa toa sega brza da go napravi kaj Doktorot so falsifikat diploma od ekonomski fakultet vo Novi Sad ii dva fals doktorati steknati na nepoznata lokacija, čuveni zastavnik Bojo Andreski, "čelična krila naše armije"...
27-10-2010, 04:32 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#12

За жал документарецов е на Англиски, со титлуван превод на Полски. Се работи за врските помеѓу германските Нацисти и советските Комуинисти:14-11-2010, 02:58 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#13

Иронија: Маркс напишал дека Србите, заедно со Бретонците, Шкотите и Ирците се етничко ѓубре кое ќе треба да се истреби со воспоставувањето на комунизмот:(This post was last modified: 14-11-2010, 03:10 AM by Душан Јордан Петровски II.)
14-11-2010, 03:06 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#14

Квоти за месечно убивање, чистење на Московските улици од бездомни сираци со наредба да се убиваат сите преку возраст од 12 години:(This post was last modified: 14-11-2010, 03:14 AM by Душан Јордан Петровски II.)
14-11-2010, 03:12 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#15

"НКВД го тренираа ГЕСТАПО", и потпишаниот договор за соработка помеѓу СССП и Национла Социјалистите на Германија:(This post was last modified: 14-11-2010, 03:19 AM by Душан Јордан Петровски II.)
14-11-2010, 03:16 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#1614-11-2010, 03:21 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#17

(14-11-2010, 03:16 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote: "НКВД го тренираа ГЕСТАПО", и потпишаниот договор за соработка помеѓу СССП и Национла Социјалистите на Германија:Незнам зошто мислиш дека е некое посебно откритие,или јас погрешно сум те сфатил извини....ама сепак се знае дека Сталин го сметал Хитлер за идеолошки брат(во смисла на војните интереси)...бидејќи одвај чекал французите и британците да паднат на колена пред Хитлер...ама се изјаловил планот и заради тоа Сталин од бес со црвената армија ќе ја заврши II светска војна!Icon_cool
14-11-2010, 03:35 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#18

(14-11-2010, 03:35 AM)Makedonec Wrote: Незнам зошто мислиш дека е некое посебно откритие,или јас погрешно сум те сфатил извини....ама сепак се знае дека Сталин го сметал Хитлер за идеолошки брат(во смисла на војните интереси)...бидејќи одвај чекал французите и британците да паднат на колена пред Хитлер...ама се изјаловил планот и заради тоа Сталин од бес со црвената армија ќе ја заврши II светска војна!Icon_cool

Нямаш ли представа още колко чугунени тикви вярват в "справедливия строй" или просто се правиш на ударен?

Това трябва да се показва на хората всеки ден по три пъти, докато има бръснарници с портретите на Сталин и Тито.

Фашизъм ли? Фашизмът е като некадърен чирак, направил огромни поразии и престъпления, които обаче не могат да се мерят по никой показател с майсторите-чудовища от изток!!!

Този филм трябва да се гледа на колене със свещ в ръка!

И пак ще е малко.
14-11-2010, 04:29 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#19

(14-11-2010, 03:35 AM)Makedonec Wrote: Незнам зошто мислиш дека е некое посебно откритие,или јас погрешно сум те сфатил извини....ама сепак се знае дека Сталин го сметал Хитлер за идеолошки брат(во смисла на војните интереси)...бидејќи одвај чекал французите и британците да паднат на колена пред Хитлер...ама се изјаловил планот и заради тоа Сталин од бес со црвената армија ќе ја заврши II светска војна!Icon_cool

Можеби за тебе не е големо откритие потпишаниот договор СССР да ја обучува Грстапо т.е. дека Нацистичка Германија е творба на Марксистичкиот комунизам чие што чедо последователно стана и нашата бифша Југославија, но за многумина е.

Документарецов оди чекор подалеку од "општо познатото" дека "се знае дека Сталин го сметал Хитлер за идеолошки брат(во смисла на војните интереси)...", бидејќи веќе не зборуваме за "братство" чисто на пасивно филозофско ниво. Веќе се докажува дека фашизм = комунизам. ВО други делови на документарецот се објаснува како Национал-социјалистичката Партија добивала помош од СССР уште пред да ја освојат власта во Германија и слично.
На влезот на Аушвиц пишyва: "Работата те прави слободен"


Од тука следи дека Македонија како бифша Комунистичка држава има само една опција: да се справи со комунизмот на исти начин на кој Германија се справи со национал-социајлизмот (т.е. германската верзија на комунизмот).

Понатаму, повторувањето е мајка на знaењето, нели. Тогаш што штета гледаш во презентирањето на вистината?
14-11-2010, 04:35 AM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#20

(This post was last modified: 14-11-2010, 04:44 AM by Душан Јордан Петровски II.)
14-11-2010, 04:41 AM
Reply