Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 4.36 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Има ли място за пуризъм в македонскиот язик?
Author Message
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#1

Мисля си тези дни каква е нагласата на македонското общество по отношение на терминологичните им думи.
Могат ли хората от МК тук въ форумот да изброят 20-30-40-50 основни сърбизма в язикот си и да предложат нови/стари/народни техни заместители, които да звучат по-добре?
Или една такава невъзможност просто би свидетелствувала за тяхна немощ по отношение на официалната словесност-юридическа, политическа, граматическа, научна, техническа, журналистическа-за всички ония сфери на живота, които са далече от всекидневието и където лесно се налагат слова "отгоре"-"надолу"?
Имате ли предложения?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 01-10-2010, 08:42 AM by Il Schismatico.)
01-10-2010, 08:40 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#2

Веќе има тема за србизмите во македонскиот литературен јазик.
01-10-2010, 08:57 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#3

Да, има ме интересуват само нови/стари думи, коит ода заменят сърбизмите в отделна тема-за да е по-видно и по-прегледно.
Примерно каква е вашата граматическа терминология от учебниците в средно школо-съществително име, прилагателно име, глагол, частица, наречие, степенуване, склонение, спрежение...или други думи?
Да не излезе и че голяма част от нашата терминология в БГ е руска :-) така или иначе, е хубаво да се изяснят нещата.
А в математиката?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 01-10-2010, 09:01 AM by Il Schismatico.)
01-10-2010, 09:00 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#4

съществително име = и́менка;
прилагателно име = при́давка;
глаго́л = гла́гол;
частица = че́стичка/че́стица/ча́стица (сите сум ги сретнал и не знам кое е правилно);
наре́чие = на́речје;
степену́ване = степену́вање;
по́длог = по́дмет;

склонение и спрежение не ни знам што значат.
01-10-2010, 09:25 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#5

Сум имал можност да решавам математички задачи по бугарски стандард. Плоштина, волумен, обиколка, сите такви поими се означени со различни букви. Стручната терминологија е дијаметар во разликите меѓу македонскиот и бугарскиот.
01-10-2010, 09:30 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#6

Дојкар, абе каков ти е тој акцент врз согласки бе пријател. Инаку, јас сметам дека ние треба повеќе да тежнееме кон тоа да не ни се „власизира “ јазикот. Еве на пример, „акцент“. Во средно токму така ја изучувавме таа појава, меѓутоа на факултет се запознав со еден многу убав збор кој што си има смисол- ударение. (Студирав во Скопје, а не во Софија)
01-10-2010, 09:40 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#7

(01-10-2010, 09:40 AM)Път Wrote: Дојкар, абе каков ти е тој акцент врз согласки бе пријател.

Кај виде бе акцент врз согласка? [Image: emoticon-0112-wondering.gif]
01-10-2010, 10:02 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#8

(01-10-2010, 09:25 AM)Dojkar Wrote: съществително име = и́менка;
прилагателно име = при́давка;
глаго́л = гла́гол;
частица = че́стичка/че́стица/ча́стица (сите сум ги сретнал и не знам кое е правилно);
наре́чие = на́речје;
степену́ване = степену́вање;
по́длог = по́дмет;

склонение и спрежение не ни знам што значат.

...во продолжение:
гла́сна = само́гласка;
съгла́сна = со́гласка;
01-10-2010, 10:08 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#9

(01-10-2010, 10:08 AM)Dojkar Wrote: склонение и спрежение не ни знам што значат.

склонение - деклинација
спрежение - конугациja
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
01-10-2010, 10:37 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#10

(01-10-2010, 10:02 AM)Dojkar Wrote:
(01-10-2010, 09:40 AM)Път Wrote: Дојкар, абе каков ти е тој акцент врз согласки бе пријател.

Кај виде бе акцент врз согласка? [Image: emoticon-0112-wondering.gif]


Еј мајката, па белки не сум забегал од ова форумите па да почнало да ми се причинува. А ова што е?

(01-10-2010, 10:08 AM)Dojkar Wrote:
(01-10-2010, 09:25 AM)Dojkar Wrote: съществително име = и́менка;
прилагателно име = при́давка;
глаго́л = глагол;
частица = че́стичка/че́стица/ча́стица (сите сум ги сретнал и не знам кое е правилно);
наре́чие = на́речје;
степену́ване = степену́вање;
по́длог = по́дмет;

склонение и спрежение не ни знам што значат.

...во продолжение:
гла́сна = само́гласка;
съгла́сна = со́гласка;
(This post was last modified: 01-10-2010, 11:53 AM by Пат.)
01-10-2010, 11:52 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#11

Абе ме насмеяте со ваште смешни дебати ама како гледам единия пише на български другия на македонски два различни езици па се ряазбирате ...и сега ми текна ако одите во Трънско или во Родопите там ми се чини немой се разберате со местните луге оти диалектите там са много далеко от книжовниот български ..па даже и мнго по-даже и по-далеко от книжовниот македонски език кой пълен со србизми Icon_wink
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

01-10-2010, 02:00 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#12

(01-10-2010, 02:00 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе ме насмеяте со ваште смешни дебати ама како гледам единия пише на български другия на македонски два различни езици па се ряазбирате ...и сега ми текна ако одите во Трънско или во Родопите там ми се чини немой се разберате со местните луге оти диалектите там са много далеко от книжовниот български ..па даже и мнго по-даже и по-далеко от книжовниот македонски език кой пълен со србизми Icon_wink

Тоа зависи од тоа колку сака некој човек да разбере некого. Еве јас не сум славист, никогаш не сум учел полски, ама дај ми некој текст на полски и ќе разберам доста од него, а да не зборуваме за дијалектите во Бугарија.

Што се однесува до тоа дека книжовниот македонски ни е п’лен со србизми, веќе ми станаа патетични папагалчињата како тебе кои што само ги повторуваат мантрите на Божо. Ајде да видиме дали знаеш што зборуваш, се согласуваш ли? Наброј ми дваесет србизми во македонскиот литературен јазик.
(This post was last modified: 01-10-2010, 02:21 PM by Пат.)
01-10-2010, 02:20 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#13

(01-10-2010, 08:40 AM)Kosta Wrote: Мисля си тези дни каква е нагласата на македонското общество по отношение на терминологичните им думи.
Могат ли хората от МК тук въ форумот да изброят 20-30-40-50 основни сърбизма в язикот си и да предложат нови/стари/народни техни заместители, които да звучат по-добре?
Или една такава невъзможност просто би свидетелствувала за тяхна немощ по отношение на официалната словесност-юридическа, политическа, граматическа, научна, техническа, журналистическа-за всички ония сфери на живота, които са далече от всекидневието и където лесно се налагат слова "отгоре"-"надолу"?
Имате ли предложения?


Нас јазикот не ни е променет туку вашиот е потполно русизиран,што за глупост е тоа?

Вчера кога стана збор за падежите се запрепастив од руските наименованија кои ги имате....која простотија е тоа ,,винителен,, ,,дателен,, итн.

Кај нас се знае: номинатив генитив датив,акузатив,аблатив,инструментал,локатив итн.


За согласки/самогласки кај нас често можеш да го сретнеш и поимот консонанти/вокали.

Не сум експерт да кажам како тие латинизми навлегле токму во македонскиот јазик ама пак тие ваши глупости ,,винителен,, ,,дателен,, и сл.ми звучат смешно.
01-10-2010, 02:32 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#14

(01-10-2010, 02:32 PM)demmian Wrote: Нас јазикот не ни е променет туку вашиот е потполно русизиран,што за глупост е тоа?

Вчера кога стана збор за падежите се запрепастив од руските наименованија кои ги имате....која простотија е тоа ,,винителен,, ,,дателен,, итн.

Кај нас се знае: номинатив генитив датив,акузатив,аблатив,инструментал,локатив итн.


За согласки/самогласки кај нас често можеш да го сретнеш и поимот консонанти/вокали.

Не сум експерт да кажам како тие латинизми навлегле токму во македонскиот јазик ама пак тие ваши глупости ,,винителен,, ,,дателен,, и сл.ми звучат смешно.

Видела жабата че коват волот и таа дигнала нога!Smiley-happy068
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
01-10-2010, 02:42 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#15

Ти, драги ми деммиан (да ме простиш за острия тон), се изказваш не само невежо (в тоя случай), но и както често се случва в такива обстоятелства-и крайно невъзпитано и с рогите напред.
Разбирам че си антички тип и че идентитетот ти се гради на омразата към нас от България, но като си антички понв бъди си само хеленофил като Аце и тейко му, къде си разпростираш пипалата чак до Рим и латинската терминология, пречупена през сръбски учебници?
Тия акузативи и дативи и баба ги знае как се казват и най-вече що значат, но не мислиш ли че е недостойно един (или два) народа да използват за означения на основните си езикови явления думи от чужд език?
И за да ти кажа нещо полезно и поучително: знай, деммиан, че Неофит Рилски от Македония, роден в 1793 г., е съчинител през 1835 година още (!) на тъй-наречената "Първичка Българска (!!) Граматика"* и там той вече използва тези хубави и оправдани смислово названия за падежите-ти за по-голям и по-древен от него ли се имаш? Или ей тъй на-на инает- искаш да си модерен? Или просто тъй-джангър да дигаш и да учиш "татарите" на ум и разум в тоз форум си решил?
А за тези дето наистина се интересуват от звучни собствени (бъгарски, македонски, южнославянски :-) имена за езиковедски категории давам и това твърде приятно линкче като бонус за мъдростта от стари времена: http://www.promacedonia.org/la/la3_10.html
Поздрав ти пращам, все пак!

*ЛИНК:
http://www.promacedonia.org/la/la2_3.html
"...Още по-умозрително решава Н. Рилски въпроса за различните форми на члена за мъжки род. Тук той, не можейки да се опре на черковнославянска форма, възприема в книжовната употреба три членни форми (-о, -а и -ът), като им определя различни падежни функции (съответно именителна, родителна и винителна)..."
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 01-10-2010, 06:20 PM by Il Schismatico.)
01-10-2010, 06:18 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#16

(01-10-2010, 11:52 AM)Път Wrote:
(01-10-2010, 10:02 AM)Dojkar Wrote:
(01-10-2010, 09:40 AM)Път Wrote: Дојкар, абе каков ти е тој акцент врз согласки бе пријател.

Кај виде бе акцент врз согласка? [Image: emoticon-0112-wondering.gif]


Еј мајката, па белки не сум забегал од ова форумите па да почнало да ми се причинува. А ова што е?

(01-10-2010, 10:08 AM)Dojkar Wrote:
(01-10-2010, 09:25 AM)Dojkar Wrote: съществително име = и́менка;
прилагателно име = при́давка;
глаго́л = глагол;
частица = че́стичка/че́стица/ча́стица (сите сум ги сретнал и не знам кое е правилно);
наре́чие = на́речје;
степену́ване = степену́вање;
по́длог = по́дмет;

склонение и спрежение не ни знам што значат.

...во продолжение:
гла́сна = само́гласка;
съгла́сна = со́гласка;

Акцентот стои врз самогласка, само кај тебе изгледа не излегува како што треба. Вака треба да изгледа:

[Image: sc1n.jpg]

[Image: sc2f.jpg]
01-10-2010, 07:03 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#17

(01-10-2010, 02:32 PM)demmian Wrote: Вчера кога стана збор за падежите се запрепастив од руските наименованија кои ги имате....која простотија е тоа ,,винителен,, ,,дателен,, итн.

Повнимателно со зборот „простотија“. Icon_lol Што не ти е јасно? Вина-обвинува-винителен, accuse-акузатив. Што има тука исклучиво руско? Звучи совршено логично и на македонски без никаков превод. Акузатив на прв поглед изгледа како медицински поим. Особено ако не знаеш ниту еден странски јазик.
01-10-2010, 07:13 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#18

Абе я кажете от РМ и за латинизмите-кои са най-типичните при вас?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
02-10-2010, 02:07 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#19

(02-10-2010, 02:07 PM)Kosta Wrote: Абе я кажете от РМ и за латинизмите-кои са най-типичните при вас?Латинизми има колку ти душа сака....

Примерно,во математиката се користат термините конјугација (од лат.coniugatio) функција,унија,после може тука да се спомне и помошниот глагол СУМ ( од латински SUM,ESSERE)

Имаме ,,ротор,статор,комутатор,, (како составни делови на еден мотор (двигател) )

После комуникација од латински (communicatio) користиме кауза (од causis) познат е и терминот ,,status quo,, го изговараме како статус кво.

Имаме и ,,фабулозен,, од (fabula=приказна)

Се среќава и претставката ,,ултра,, од латински ULTRA=над (прилог за место)

Пример ,,ултрамодерен,,

Во граматиката се користат и термините консонанти и вокали место согласки и самогласки.

,,Лабораторија,, има корен од латинизмот ,,laboro,, = ,,работам,,


Ко ќе ми текни ќе ти набројам повеќе.
02-10-2010, 03:18 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#20

(02-10-2010, 03:18 PM)demmian Wrote: ......после може тука да се спомне и помошниот глагол СУМ ( од латински SUM,ESSERE)

.....

Словенските јазици, исто како и латинскиот, произлегуваат од еден прародителски јазик, кој што се нарекува индоевропски. На бугарски е съм, на српскохрватски сам, на чешки е jsem, како српското јесам (потврдно) итн.

По твојата логика и српското матер е од латински, или пак од старогрчки. Или англиското father е само варијанта на латинскиот збор pater, меѓутоа не е така, и двата потекнуваат од протоиндоевропскиот *pəter.Така и „сум“ е од протоиндоевропскиот *h₁ésm
02-10-2010, 03:59 PM
Reply