Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 1.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Българските помаци в Гърция
Author Message
veritas Offline
Posting Freak

Потурчени и помакедончени?

Репортаж
Българските помаци в Гърция отчаяно се съпротивляват на турцизацията

Когато Ахмет станал учител в родното си село Термес, там никой не знаел "нито една турска речка". След 1975 година започнала турцизацията на гръцките помаци чрез обучение на турски език. Помаците започнали не само да говорят на турски, но и забравили своите песни на майчин език. Ахмет Имам се опасява, че с изчезването на песните и език помаците в Гърция ще бъдат асимилирани културно и търси помощ от България: "Допреди 25 години песните се пееха в селата. Когато имаше раждане, при сенокос, жените пееха на сватбите, на Байрям, момите пееха врит (всички - родопски говор - бел. ав.) помашки песни, пееха и български песни: "Йорданка се е люляла, коса се е ветрела", "Вчера съм минал, мале, през долно село Райково", "Майка е дъщеря накарала оти е седела на малкореченски юнаци на скутене". Моя майка ги знае "врит". Всичко това умря. Трябва ни наш човек, който да запише нашите песни... Ние нямаме нито един музикант, който пее нашите песни на помашки. Искаме България, ако ни драгова, да помогне нашите певци да научат песните на Родопите, защото вие ги пазите, а ние ги забравяме. Нямаме и музиканти, нямаме фолклор, а каква култура имаме, щом нямаме песни?"

http://www.segabg.com/online/new/article...id=0001201
30-09-2010, 07:21 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

Телевизия Скат имаха филм за пумаците в Гърция .
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-09-2010, 07:48 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ

Яничaри, верата си ја продале, па сакате јазикот да го зачуват Icon_lol
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
12-10-2010, 02:44 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Що да са яничаре?Католиците какви са тогава?Ами павликяните? И помаците са имале време да станат "нация",само,че с активната помощ и постоянна агитация на Гръците-иначе немаше друг начин да се отроди Беломорска Тракия!А пък и ние помагаме доста-как гледаме ние българите и вие българите на мюсюлманите-поставяме ги под общ знаменател-за нас всички са турци!А те не щат да са турци-и си направиха нация!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-10-2010, 03:41 PM
Website Reply