Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СУПИ
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#6

Крем-супа од компири

4 лажици несолен путер
1 шолја кромид, сечкан
4 шолји зеленчукова супа
3 шолји компири, сечкани на коцки
1/2 лажичка сол
2 1/2 лажици сенаменско брашно
1 1/2 шолја млеко
1/2 лажичка мајчина душичка, сушена
1/2 лажичка бибер, мелен
120-180 г рендано сирење чедар

1. Стопете 2 лажици путер на среден оган. Додајте го кромидот и пржете додека омекне, околу 7 минути. Додајте ја супата, компирите и солта. Нека зоврие, намалете го огнот и оставете да се сварат компирите, 10-12 минути.

2. Во друг сад стопете ги преостанатите 2 лажици путер. Додајте го брашното и често мешајте додека се згусне, околу 5 минути. Сипете 1 шолја од жешката супа со компирите, малку по малку во сосот.

3. Извадете ги компирите од супата, згмечете ги, па вратете ги повторно назад заедно со сосот. Додајте ги млекото, мајчината душичка и биберот. Нека зоврие супата, па тргнете ја од огнот. Потоа додајте го сирењето, малку по малку да се стопи. Служете ја жешка.
10-02-2010, 04:40 AM
Reply


Messages In This Thread
СУПИ - by mence - 05-01-2010, 01:56 PM
RE: СУПИ - by mence - 24-01-2010, 11:34 AM
RE: СУПИ - by mence - 03-02-2010, 02:01 PM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:45 AM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:48 AM
RE: СУПИ - by mence - 10-02-2010, 04:40 AM
RE: СУПИ - by mence - 16-07-2010, 01:35 PM
RE: СУПИ - by mence - 11-10-2010, 01:36 AM