Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СУПИ
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#4

Зеленчукова супа со тарана


Потребнo:

•2 лажици Масло ладно цедено сончогледово
•150 грама Моркови
•50 грама Тарана традиционално направена
•1 Тиквичка
•1 мала китка Магдонос
•100 грама Грашок
•малку Босилок


Со додаток на свежа салата по личен избор, може да биде цел оброк. Богата е со минерали, витамини и сложени јагленихидарти, има доволно количество протеини и малку маст.

Подготвување:

Грашокот ставете го во вода да се вари. Морковот исецкан на кругчиња додадете го на грашокот заедно да се варат уште 2-3 минути. На крајот додадете ја и тиквичката добро измиена и исецкана на коцки и сето тоа заедно се вари уште 1 минута.

Сварената смеса изблендирајте ја, но при тоа оставете цели дел од зрната грашок и околу 10 кругчиња моркови.

Изблендираната смеса во која сте ги додале целите зрна грашок и кругчињата од моркови вратете ја на оган да се вари при што ќе додадете вода по потреба. Кога ќе почне да врие додадете ја тараната и солта. Варете уште 10-5 минути да омекнат зрната тарана.

На крај, кога супата ќе ја тргнете од оган, додадете сецкан магдонос.
06-02-2010, 12:45 AM
Reply


Messages In This Thread
СУПИ - by mence - 05-01-2010, 01:56 PM
RE: СУПИ - by mence - 24-01-2010, 11:34 AM
RE: СУПИ - by mence - 03-02-2010, 02:01 PM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:45 AM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:48 AM
RE: СУПИ - by mence - 10-02-2010, 04:40 AM
RE: СУПИ - by mence - 16-07-2010, 01:35 PM
RE: СУПИ - by mence - 11-10-2010, 01:36 AM