Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СУПИ
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#7

Крем супа од тиквички

Потребно:

* 600 г тиквички
* 300 г компири
* 80 г кромид
* 2 чешниња лук
* 100 мл павлака
* 1,5 л вода
* 2 лажици путер
* 3 лажици сок од лимон
* 1 лажица зачинал

Приготвување: во загреаниот путер кратко пропржете го ситно сечканиот кромид. Потоа додадете ги тиквичките исечени на парчиња, па кратко продинстајте ги. Додадете ги компирите исечени на парчиња, 1 литар вода, зачиналот и сето тоа варете го 20 минути. На крај додадете го истолчениот лук. Варениот зеленчук испасирајте го, додадете ги остатокот од водата, павлаката
16-07-2010, 01:35 PM
Reply


Messages In This Thread
СУПИ - by mence - 05-01-2010, 01:56 PM
RE: СУПИ - by mence - 24-01-2010, 11:34 AM
RE: СУПИ - by mence - 03-02-2010, 02:01 PM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:45 AM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:48 AM
RE: СУПИ - by mence - 10-02-2010, 04:40 AM
RE: СУПИ - by mence - 16-07-2010, 01:35 PM
RE: СУПИ - by mence - 11-10-2010, 01:36 AM