Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СУПИ
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#2

Супа од кромид

Потребно:

* 50 г путер
* 500 г кромид
* 10 г шеќер
* 20 г пченично брашно
* бибер
* 1,4 л вода
* 3 говедски коцки за супа
* 100 мл бело вино
* 1/2 лажица ситно сечкан магдонос

Приготвување: во загреаното масло пропржете го на тивок оган сечканиот кромид. Посипете го со шеќерот и динстајте го додека не омекне. Додадете ги во него брашното, биберот и сето тоа прелијте го со водата. Ставете ги говедските коцки, па сето тоа варете го 15 минути. Сипајте го виното и уште малку проварете ја супата. Пред да ја послужите посипете ја со магдоносот
24-01-2010, 11:34 AM
Reply


Messages In This Thread
СУПИ - by mence - 05-01-2010, 01:56 PM
RE: СУПИ - by mence - 24-01-2010, 11:34 AM
RE: СУПИ - by mence - 03-02-2010, 02:01 PM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:45 AM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:48 AM
RE: СУПИ - by mence - 10-02-2010, 04:40 AM
RE: СУПИ - by mence - 16-07-2010, 01:35 PM
RE: СУПИ - by mence - 11-10-2010, 01:36 AM