Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Архивни документи, свързани с дейността на ВМРО, бяха открити при
Author Message
jingiby Offline
Posting Freak

Архивни документи, свързани с дейността на ВМРО, бяха открити при акция на ГДБОП
22 септември 2010 | 14:08 | Агенция "Фокус"

Архивни документи бяха открити при акция на ГДБОП, съобщиха от пресцентъра на МВР. Оригиналните документи, кореспонденция и други са свързани с дейността на ВМРО. Служители на ГДБОП - сектор „Трафик на културни ценности” съвместно с ДАНС предприели вчера територията на столицата операция за пресичане на незаконна търговия с архивни документи. Извършени са претърсвания на три адреса в София. От жилище, обитавано от А.П. /76г./, са иззети:

-архив на войводата Петър Ацев,
-оригиналният дневник на Кръстьо Мисирков,?!?
-част от личния архив на Атанас Лозанчев,
-кореспонденция на Гоце Делчев,
-кореспонденция на Тодор Александров,
-кореспонденция на Пере Тошев
-кореспонденция на Борис Сарафов.

Иззетите документи са свързани с дейността на ВМРО. В хода на операцията антимафиотите иззели и стари топографски карти на Солун и бинокъл на Васил Чакаларов. По случая е образувано досъдебно производство.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
22-09-2010, 05:48 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak

Антимафиоти изземват дневници на войводи
Екип на "Сега"
Със странна операция се похвали вчера МВР. Обявено бе, че антимафиоти и агенти на ДАНС са предприели операция за пресичане на незаконна търговия с архивни документи - дневници и кореспонденция, свързани с дейността на ВМРО отпреди повече от век.

От жилище, обитавано от 76-годишен мъж, са иззети архив на войводата Петър Ацев, оригиналният дневник на Кръстьо Мисирков, част от личния архив на Атанас Лозанчев, кореспонденция на Гоце Делчев, на Тодор Александров, Пере Тошев и Борис Сарафов. Отнесени са стари топографски карти на Солун и бинокъл на Васил Чакаларов.

Какъв е иззетият дневник на Кръстьо Мисирков е загадка, тъй като оригиналният му дневник се съхранява в държавните ни архиви. Той бе открит от Цочо Билярски, който го намери в антикварен магазин в София. В дневника си идеологът на македонизма се определя като чист българин. Документът бе издаден през 2007 г. първо в България, а после в Македония. Още при откриването му той бе представен от държавните архиви на Македония и България.

Спомените на Атанас Лозанчев издаде пък Христофор Тзавелла през 2007 г., както и голяма част от архива му.

От МВР не съобщават дали има повдигнато обвинение и дали старецът е заподозрян в престъпление.

Самият Цочо Билярски, който е специалист в Държавна агенция "Архиви", коментира пред "Фокус", че иззетите архиви ще са ценен извор за българската история, защото принадлежат на изключително интересни и много важни исторически фигури.

Лидерът на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов предположи, че иззетите документи са събирани с цел да бъдат изнесени. Според него документите могат да бъдат изнесени само в Скопие, за да бъдат фалшифицирани впоследствие и да се използват срещу България или никога да не видят бял свят, каза още лидерът на ВМРО.

http://www.segabg.com/online/new/article...id=0000402
23-09-2010, 12:59 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

Ами те само тия документи да са по частни колекции и колко антики ...това като няма свестни закони така ще е .
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

23-09-2010, 08:34 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member

(23-09-2010, 08:34 PM)ivan mihajlov Wrote: Ами те само тия документи да са по частни колекции и колко антики ...това като няма свестни закони така ще е .

Kakvo losho ima v tova? I az imam 120 VMROvski stari vesnici i drugi dok. i snimki. Drug e vaprosa dali niama da popadnat v srbomanski race i da badat unishtojeni ot srbomanite. Mejdu drugoto znam ot siguren iztochnik che mnogo dok. veche sa otkradnati ot arhiva v Sofia.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html

28-09-2010, 10:29 PM
Website Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

Нямам нищо против частните колекционери но все пак добре е тези документи да някъде където всеки българин може да се докосне до историята.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-09-2010, 07:56 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Едно е вестник (публикуван навремето в много екземпляри), друго е ръкописен тефтер уникат.
Но и ръкописен да е, този който го притежава законно (купен, подарен, наследен, намерен на тавана, разменен срещу друга вещ), е негов собственик и точка.
Не можеш да га караш със закон да го предава на абстракни и имагинерни образувания като "държава" и "правителство". Интересите на индивидите (като и на нацията) са последната грижа на тоя тип организации.
Ако човек пожелае-да, може да подари нещото на Музея или на Народната Библиотека.
Но ако не пожелае-никой не може да му се меси.
Те така ("историчарите") утре с прокурорско разрешение в ръка и старите дрехи на дядо ми може да дойдат да конфискуват от долапа на село...откъде-накъде ще ми пипат частната собственост?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
01-10-2010, 07:56 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member

Kogato Bulgarskite muzei i arhivi napraviat elektrono dostapni vsichkite si dokumenti,togava i az shte predam tova koeto imam. Te obache-muzeite i arhivite iskat da sa monopolisti za da izkarvat pari ot tova. Vseki dokument koito iskash da snimash v arhiva se plashta 1 lev za snimka i 30 stoninki za kserokopie.
Za tova az vsichko koeto imam go kachvam v moja Blog ,tam vseki moje da chete i svalja vsichko bezplatno.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html

01-10-2010, 04:30 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол

(01-10-2010, 07:56 AM)Kosta Wrote: Едно е вестник (публикуван навремето в много екземпляри), друго е ръкописен тефтер уникат.
Но и ръкописен да е, този който го притежава законно (купен, подарен, наследен, намерен на тавана, разменен срещу друга вещ), е негов собственик и точка.
Не можеш да га караш със закон да го предава на абстракни и имагинерни образувания като "държава" и "правителство". Интересите на индивидите (като и на нацията) са последната грижа на тоя тип организации.
Ако човек пожелае-да, може да подари нещото на Музея или на Народната Библиотека.
Но ако не пожелае-никой не може да му се меси.
Те така ("историчарите") утре с прокурорско разрешение в ръка и старите дрехи на дядо ми може да дойдат да конфискуват от долапа на село...откъде-накъде ще ми пипат частната собственост?

По тази логика до ден днешен в Рогозенското съкровище трябваше да дават бръканото на свиньете Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
01-10-2010, 09:15 PM
Website Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Що мислиш така?
Хич не съм убеден че записаното в Конституцията е правилно и справедливо-т.е. че когато намеря нещо на, над, под или в моето честно (!) придобито парче земя, то трябва да не е мое, а да го дам ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на корумпираните археолози и/или на крадливите политици под институционалната маска на т.нар. "държавна собственост"?
Ако аз днес си купя 5 кг. злато със спестени пари, после си платя да ми изработи майстор от златото предмети с висока художествена стойност и си ги закопая в двора на село (превърна го в "съкровище", един вид), а внукът ми го намери (или човекът, на когото внукът ми е продал земята го намери-все тая)-трябва ли държавата да му го вземе според тебе?
Ари стига с тоя социалистически начин на мислене, моля те.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
02-10-2010, 09:05 AM
Reply