Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ТЕЛЕКОМ, КОЈ ЗЕДЕ ПОВЕКЕ ПАРИ, ПРОДАВАЧИТЕ ИЛИ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#47

Quote:Афера „Телеком“: Сведоците ги откриваат тајните


од НОВА  21-11-2015 1
[Image: 25709golema.jpg]
Автори: Борјан Јовановски и Горан Ризаов

Тоа што македонските власти го игнорираат барањето за обезбедување сведоци од Македонија за аферата „Телеком“ пред Окружниот суд во САД според Хашката конвенција, не ги спречило тужителите да си ја вршат својата работа. НОВА дојде до последните доставени документи од страна на Комисијата за хартии од вредност до Судот, меѓу кои се извадоци од десетина сведочења: на поранешниот премиер Владо Бучковски, на поранешнитедиректори на Маѓар телеком, Анраш Балог и Елек Штрауб, кои се сега обвинети за корупција на македонски функционери, на претседателот на внатрешата Комисија за ревизија на Маѓар Телеком, Адам Фаркаш, сведочењето на екс-разузнавачот Слободан Богоески, на ревизорот од „Прајсвотерхаус куперс“, Николас Кос, на вработенитот во правната служба на Маѓар телеком кој ги подготвувал сомнителните договори со „Чаптекс“, Золтан Херцег и други.

НОВА ќе ги објави содржините на сведочењата во серија написи во следниот период, од кои ќе се обелоденат детали за целата коруптивна шема за која се обвинети поранешните директори во Маѓар телеком а се однесува на Македонија.

Во документот доставен до Окружниот суд во САД со кој се поткрепува тужбата, од Комисијата за хартии од вредност тврдат дека иако обвинетите тврдат дека контроверзинот Протокол за соработка не бил правно обврзувачки договор, тие не го оспоруваат фактот дека тој бил таен.
„Не е спорно ниту тоа дека Штрауб и Балог преговарале за овој договор и го потпишале. Не се спори ни содржината, ниту дека не биле зачувани копии од потпишаниот договор во Маѓар телеком, каде што ревизорите од „Прајсвотерхаус куперс“ би имале пристап до нив. Не е спорно ни дека Штрауб и Балог знаеле дека потпишаните оригинали од Протоколот за соработка се чуваат во Атина, Грција, и се надевале дека никогаш нема да бидат најдени“, пишува во документот.

На кратко, според КХВ, обвинетите не можат да го оспорат фактот дека Протоколот за соработка бил таен договор кој бил сокриен од ревизорот во Прајсвотерхаус куперс.

„Единственото нешто што можат да се обидат да го оспорат е дали овој таен договор може да се кориси како материјал од страна на ревизорот како документ кој би имал влијание на финансиските извештаи“, велат од КХВ.

Но, тие тврдат дека овој договор повлекувал големи финансиски промени, поради кои директорите биле обврзани да го прикажат пред ревизорот. Меѓу другите докази поврзани со Протоколот се наоѓа и форвардирана имејл порака од Андраш Балог до Елек Штрауб и Тамаш Морваи на 30 мај 2005 година.

Оригиналната порака е испратена до Балог два дена претходно, на 28 мај 2005 година од страна на Љупчо Фармакоски, советник на поранешниот премиер на Македонија Владо Бучковски, кој го потпишал Протоколот за соработка.

Мејлот од Фармакоски е испратен од официјалната службена адреса: ljupco.farmakoski@primeminister.gov.mk до службената адреса на Андраш Балог: balogh.andras@In.matav.hu и гласи:

[Image: Farmak.jpg]

„Драг Андраш,

Би сакал да ти се заблагодарам за личните заложби кон резултатите од заедничкиот Протокол за соработка меѓу Владата на Македонија и Матав (Маѓар Телеком). Моето лично мислење и мислење на Владата е дека Протоколот за соработка ќе биде основа за плодна соработка и партнерство меѓу Владата и Матав во иднина.

Според нашата дискусија, ве информирам дека го повлекуваме нон-пејперот испратен на 23 мај, 2005 година.

За да ја потврдиме нашата конструктивна соработка со Матав, ве информирам дека Владата на Македонија веднаш ќе превземе мерки да го регистрира Матав како единствен акционер во Каменимост и Телемакедонија. Исто така, Владата на Македонија ќе преземе мерки за носење нова „Одлука за определување на бројот на точки за пресметка на висината на годишната такса за користење на радиофреквенции“, според точка 3 од Протоколот за соработка.

Драг г-дин Андраш, со точка 2 од протоколот ја дефиниравме исплатата на дивидендата, така што би било добро ако го контактирате г-дин Атила да подготви првичен документ за исплата според точка 2 од протоколот, за состанокот закажан во понеделник.

Срдечно,
Фармакоски“

Како друг релевантен доказ е додадено и официјалното писмо од Андраш Балог и Тамаш Морваи до Золтан Кишјихус, генерален директор на „Каменимост комуникации“, холдинг компанијата која е формирана од страна на Маѓар телеком и грчки Космотелко на Димитрис Кондоминас со цел да управува со Македонски телекомуникации.

Во ова писмо обвинетите за корупција Балог и Морваи му одобруваат на Кишјихус да ги потпише сомнителните консултантски договори со кипарската „Чаптекс“, исто така во сопственост на Димитрис Кондоминас.

Иако писмото со потписите на Балог и Морва, како и двата драфт договори со „Чаптекс“ се испратени на 30 август 2005 година, на нив е ставен стар датум, односно 31 мај 2005 година. Како што тврдат од КХВ, тоа е од причина што содржината на договорите со „Чаптекс“ и услугите кои тие ги предвидуваат се веќе исполнети кога тие се потпишани.

Македонското Министерство за внатрешни работи во 2008 година покрена кривична пријава против Золтан Кишјухас како директор на „Каменимост комуникации“, заедно со генералниот директор на Македонски телеком Атила Сендреи и финансискиот директор Ролф Плат, за злоупотреба на службената положба. Осомничен беше и директорот на „Чаптекс“, Михаил Кефалојанис, кој е длабоко вовлечен во наводната коруптивна шема, но тој мистериозно исчезна од тужбата.
(This post was last modified: 22-11-2015, 03:06 AM by ЈорданПетровски.)
22-11-2015, 03:04 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: ТЕЛЕКОМ, КОЈ ЗЕДЕ ПОВЕКЕ ПАРИ, ПРОДАВАЧИТЕ ИЛИ ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА - by ЈорданПетровски - 22-11-2015, 03:04 AM