Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Закон за пушење!!!
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#57

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДЛАГА ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ


Пушење само од март до октомври


Пушењето во угостителските објекти да биде дозволено во периодот од 1 март до 31 октомври. Сепак, рестораните, кафетериите, летните бавчи, дискотеките и плажите, каде што ќе биде дозволено, да немаат покриви или друга дополнителна опрема која на објектот ќе му дава затворен карактер. Вака гласат измените во Законот за заштита од пушењето коишто вчера ги најави владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот Влатко Ѓорчев изјави дека предлог-измените наскоро ќе бидат доставени до Собранието.
- Се очекува Закот да стапи во сила најдоцна за еден месец, изјави Ѓорчев.
Сепак, ваквите предлог-измени засега не ги предомислуваат угостителите да го одложат најавениот протест. Тие остануваат на одлуката утре 24 часа да ги затворат објектите.
- Повикани се сите угостители солидарно да му пристапат на овој предупредувачки протест со цел уште еднаш најконструктивно да апелираме до надлежните за сериозните последици од целосната забрана за пушење. Заедничкото решение би значело спас за туристичко-угостителскиот сектор во Македонија, наведуваат од Туристичко-угостителската комора.

Угостителите најавија дека Законот ќе има негативни последици со намален промет и отпуштања на работници. Тие бараат измени со кои на угостителските објекти ќе им се остави право на избор дали локалите ќе бидат наменети за пушачи или за непушачи.

Според првичната верзија на Законот за заштита од пушење, тоа беше целосно забрането во сите угостителски објекти. Казните за прекршителите изнесуваат од 150 до 300 евра за физичките лица, деловните објекти во коишто ќе се пуши, ќе заработат казна од 2000 до 4000 евра, а менаџерот на угостителскиот објект ќе биде казнет од 500 до 1000 евра.
21-01-2010, 02:12 PM
Reply


Messages In This Thread
Закон за пушење!!! - by NACIONALIST - 04-01-2010, 10:07 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by acko - 04-01-2010, 10:17 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by mara-popara - 04-01-2010, 11:17 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by NACIONALIST - 04-01-2010, 11:28 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by pio-pzs - 05-01-2010, 12:19 AM
RE: Zakon za pusenje!!! - by NACIONALIST - 05-01-2010, 12:45 AM
RE: Zakon za pusenje!!! - by poprushev - 05-01-2010, 01:08 AM
RE: Zakon za pusenje!!! - by трендафил - 05-01-2010, 01:48 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by hristo - 05-01-2010, 02:38 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by трендафил - 05-01-2010, 02:50 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by Solenik - 05-01-2010, 03:52 PM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 06-01-2010, 12:52 PM
RE: Закон за пушење!!! - by dzandar - 06-01-2010, 02:02 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Mirza - 06-01-2010, 03:24 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 06-01-2010, 04:45 PM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 06-01-2010, 10:39 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Mirza - 07-01-2010, 08:52 PM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 08-01-2010, 12:28 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Mirza - 07-01-2010, 12:33 AM
RE: Закон за пушење!!! - by hristo - 07-01-2010, 10:21 AM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 07-01-2010, 10:32 AM
RE: Закон за пушење!!! - by ogledalo - 08-01-2010, 11:36 AM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 08-01-2010, 04:51 PM
RE: Закон за пушење!!! - by exlexmk - 10-01-2010, 10:10 PM
RE: Закон за пушење!!! - by exlexmk - 11-01-2010, 03:42 PM
RE: Закон за пушење!!! - by dzandar - 09-01-2010, 12:04 AM
RE: Закон за пушење!!! - by exlexmk - 10-01-2010, 10:06 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 11-01-2010, 01:25 AM
RE: Закон за пушење!!! - by pio-pzs - 12-01-2010, 02:53 AM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 12-01-2010, 02:18 PM
RE: Закон за пушење!!! - by dzandar - 12-01-2010, 03:35 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 12-01-2010, 05:30 PM
RE: Закон за пушење!!! - by hristo - 12-01-2010, 10:45 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 13-01-2010, 02:11 AM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 13-01-2010, 05:22 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 14-01-2010, 02:31 AM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 15-01-2010, 04:12 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 14-01-2010, 02:49 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 15-01-2010, 12:57 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 17-01-2010, 11:43 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 25-01-2010, 04:41 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 21-01-2010, 02:12 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 21-01-2010, 02:15 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 24-01-2010, 10:46 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 26-01-2010, 04:54 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 26-01-2010, 02:26 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 26-01-2010, 02:29 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 31-01-2010, 03:00 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 16-02-2010, 10:38 PM