Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Закон за пушење!!!
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#49

(13-01-2010, 02:09 PM)mara-popara Wrote: Edna interesna kolumna vrzana za zakonot:

Закон против гушење

Законот за непушење предизвика ужасно штетна сегрегација на „ангели“ и „демони“, која како и секоја црно-бела слика нема врска со реалноста.

Не сакав да ја гибам оваа тема, затоа што сум сé уште пушач, и како таков сум пристрасен кон темата, но гостував во една ТВ-емисија на истата тема, а кажав малку од она што сакав. Сериозно се обидувам веќе подолго време да ги оставам цигарите, уште пред да се донесе ригорозниот закон, а сега, под притисок на законот, ќе ги „интензивирам своите напори“, како што би рекле политичарите. Смачено ми е да ме гледаат како заостанат примитивец по сите европски градови, аеродроми и плоштади, а сега, рака на срце – и овде. Го проколнувам денот кога сум ја запалил првата цигара, на стража, во некогашната „народна армија“.

Но има нешто што ми „чкрипи“ во сета оваа работа. Не е само тоа што најразвиената „стопанска гранка“ кај нас – меанџиството целосно ќе пропадне (тоа се случи во неколку развиени европски земји, кои подоцна го ревидираа и „олабавија“ законот), туку – не ми се допаѓа кога нешто се прави само колку за да се направи, без потемелна анализа на проблемот.

Прво, знам дека добриот лекар никогаш не ги лекува симптомите, туку причините; попусто ќе ја отстранувате последицата (температурата), ако не ја отстраните причината (на пример, инфекцијата). Така е и со законот за (не)пушење: дали некој се прашал зошто ние, Балканците, под културно влијание на Ориентот и главно сиромашни, сме на листата на најстраствени пушачи? Зошто пушиме повеќе од Норвежаните или Данците, на пример?

Културна традиција? Да, има и такво нешто: кај нас голем број пушачи тврдат дека можат да не пушат, но под услов да не консумираат кафе, алкохол или луто. А кај нас нема повод при кој не се служи зачинета храна, кафе и алкохол. За што и да се собереме – мораме да јадеме и пиеме, во најмала рака да мезиме. Мезето, како култен ритуален симбол на Ориентот (мезето е само на симболички начин храна, тоа е повеќе муабет) бара ракија, ракијата цигара, а цигарата бара нови вкусови во устата.
Затворен круг од кој нема излез? Има, но со силна волја. Им порачувам на сите мои млади читатели што се уште непушачи никогаш да не паднат во тој круг. Ќе се каат. celata kolumna

Neshto od lichno iskustvo. Jas bev strasten skoro trieset godini. Mislev deka cigarite nikogash nema da mozam da gi ostavam. No gi ostaviv. Stravot od "umirachka" ja pobedi tutunskata strast. Iako e den deneska posle skoro petnaeset godishno nepalenje cigara mi se pojavuva neodoliva zelba da zapalam cigara. Po Kumanovski: lige mi techev za cigare....

Mislam deka profesorot Andonovski pogodil vo celta. Treba shto poveke preventiva. Da ne se zapali prvata cigara.

Kako sto rekov porano, jas mu starsen NEPUSAC, no sum protiv zakonot kakov sto e. Ne mi se dopadja ovoj trend koj sto vladee vo zapadnite razvieni drzavi da se satanizira tutunot i negovite uzivateli. Pa sega i kaj nas (t.e. Makedonija), videla zabata kaj ko potkovuvaat konjot.... Kako sto rekov, licno sum nepusac, no imam clenovi vo semejstvoto, rodnini prijateli koi pusele i nekoi seuste pusat. I mozam slobodno da kazam deka jas ne sum "pogolem" ili "pociviliziran" covek od niv samo zasto tie pusat a jas ne. Tie odbrale taka, jas vaka.


Deka meandzistvoto ke propadne zaradi zabrana na pusenjeto - ne veruvam. Ziveam vo drzava kade pusenjeto se zabrani na "javni mesta" (t.e. zgradi) pred godina - dve, no poguben efekt sprema ekonomijata nemase. Pusacite odat nadvor da pusat, duri i na dzversko niski temperaturi! Zabraneto e i reklamiranjeto na tutunski proizvodi, pa duri i stopanstvenicite sto prodavaat tutunski proizvodi mora da gi cuvaat skrieni za kapak. Za da kupi covek cigara, mora bezmalku da znae tocno kakva cigara saka, i da plati debela para - okolu edna satnica! I povtorno sekoj den se "radja" nov musterija!

E sega vleguvame vo srceto na problemot: zosto Makedoncite se po strasni pusaci od Skandinavcite? I jas jadam luta Makedonska kujna, mezam so rakija, vino i slicno, no ne pusam. Cigarata ne otvara apetit, tuku naprotiv go gasne! Moe ubeduvanje e deka strasnosta kon pusenjeto doadja od niskiot kvalitet na zivotot vo Makedonija. Bezparicata, nervozite, (pa da bidam nekulutren sega) duri i nedojadenosta koja proizleguva od bezparicata.
13-01-2010, 05:22 PM
Reply


Messages In This Thread
Закон за пушење!!! - by NACIONALIST - 04-01-2010, 10:07 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by acko - 04-01-2010, 10:17 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by mara-popara - 04-01-2010, 11:17 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by NACIONALIST - 04-01-2010, 11:28 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by pio-pzs - 05-01-2010, 12:19 AM
RE: Zakon za pusenje!!! - by NACIONALIST - 05-01-2010, 12:45 AM
RE: Zakon za pusenje!!! - by poprushev - 05-01-2010, 01:08 AM
RE: Zakon za pusenje!!! - by трендафил - 05-01-2010, 01:48 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by hristo - 05-01-2010, 02:38 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by трендафил - 05-01-2010, 02:50 PM
RE: Zakon za pusenje!!! - by Solenik - 05-01-2010, 03:52 PM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 06-01-2010, 12:52 PM
RE: Закон за пушење!!! - by dzandar - 06-01-2010, 02:02 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Mirza - 06-01-2010, 03:24 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 06-01-2010, 04:45 PM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 06-01-2010, 10:39 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Mirza - 07-01-2010, 08:52 PM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 08-01-2010, 12:28 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Mirza - 07-01-2010, 12:33 AM
RE: Закон за пушење!!! - by hristo - 07-01-2010, 10:21 AM
RE: Закон за пушење!!! - by netmkd - 07-01-2010, 10:32 AM
RE: Закон за пушење!!! - by ogledalo - 08-01-2010, 11:36 AM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 08-01-2010, 04:51 PM
RE: Закон за пушење!!! - by exlexmk - 10-01-2010, 10:10 PM
RE: Закон за пушење!!! - by exlexmk - 11-01-2010, 03:42 PM
RE: Закон за пушење!!! - by dzandar - 09-01-2010, 12:04 AM
RE: Закон за пушење!!! - by exlexmk - 10-01-2010, 10:06 PM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 11-01-2010, 01:25 AM
RE: Закон за пушење!!! - by pio-pzs - 12-01-2010, 02:53 AM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 12-01-2010, 02:18 PM
RE: Закон за пушење!!! - by dzandar - 12-01-2010, 03:35 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 12-01-2010, 05:30 PM
RE: Закон за пушење!!! - by hristo - 12-01-2010, 10:45 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 13-01-2010, 02:11 AM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 13-01-2010, 05:22 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 14-01-2010, 02:31 AM
RE: Закон за пушење!!! - by Solenik - 15-01-2010, 04:12 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 14-01-2010, 02:49 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 15-01-2010, 12:57 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 17-01-2010, 11:43 PM
RE: Закон за пушење!!! - by ABC - 25-01-2010, 04:41 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 21-01-2010, 02:12 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 21-01-2010, 02:15 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 24-01-2010, 10:46 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 26-01-2010, 04:54 AM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 26-01-2010, 02:26 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 26-01-2010, 02:29 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 31-01-2010, 03:00 PM
RE: Закон за пушење!!! - by mence - 16-02-2010, 10:38 PM