Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Закон за пушење!!!
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

(07-01-2010, 12:33 AM)Mirza Wrote: trendafil wrote:
Quote:Иако мислам дека можеби, еве ја подржувам опозицијата, некои работи се усмерени изгледа против лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски. Се забранува пушење, а тој пуши. Се забранува пиење, барем кога се вози, а тој пие. Не знам дали вози самиот откако пред петнаесетина години, по тврдење на очевидци, но без званична потврда, во алкохолизирана состојба удри во бандера која му се нашла на патот надвор од пешачкиот премин. Но и надвор од коловозот.

Batka, ti si se zbunil, Da_ne_si_lud toa bese samo sketch na K-15, toj istiot shto go postiral drugar ti CILE (basilius_2), ali da ne se chudis (zashto na vas vmr-OVCITE mozokot vi e cementiran) ke go stavam pak.Tapshanje
Мирза, на нас вмровците, т.е. на Македонците мозокот ни е цементиран само по едно прашање, а тоа е Слободна и Независна Македонија, значи без српско влијание, како што беше задните 60-ина години. Во се друго сме отворени.
07-01-2010, 10:21 AM
Reply
netmkd
Unregistered

 
#22

Ги молам модераторите на прва страна да ги избришат моите последни два поста, затоа што содржат иста содржина како првиот на оваа страна. Ги пратив по грешка т.е ми се закочи компјутерот, па дури и системот автоматски ме банира, но тоа беше изгледа само за вчера. Се извинувам, ми се закочи компјутерот.
07-01-2010, 10:32 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#23

Za zal na nas VMRO-vcite ne ni treba u zborovite na Bob Marli Emancipacija od Mentalno Ropstvo:
Mislam deka B.C. se ponasa taka neodgovorno sto ne dolikuva za funckijata Premier na Makedonija:
pa da se izvinuva deka deteto vozelo, nisam iz tu, ili site bile na zadnjo sediste,Igor Dzambazov vo '98 da prekine so stomacnite fermentacii.
(This post was last modified: 07-01-2010, 05:30 PM by basilius_2.)
07-01-2010, 05:29 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#24

(06-01-2010, 10:39 PM)netmkd Wrote: Mirza ти тоа мене ме нарекуваш овца? Прво, не е убаво да навредуваш, второ, незнам кој се овците Icon_razz ;)
NACIONALIST се согласувам. Несакам некој да ми чури од таму кога ќе отидам во кафуле. И пак ќе повторам-државата се грижи за здравјето на пушачите и на непушачите.

Jas ne te vikam OVCA, ti sama go kazha toa, mache. Aplauz

Tuku gledam site po mene ste viknale! Ne vi chini shto sum jas najpopularen na forumov, zashto se plashite od mene! Sakas_uste

Ti be CILE, samo stavash nekoi spotovi, kao ova da e MTV?! A, i shto si go stavil ciganot, nemashe li nekoja vmr-Ovska zhalopojka?Music5
07-01-2010, 08:52 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#25

No da se vratime na temata, Makedonija treba da napravi golemi cekori kon doblizuvanjeto so EU i Amerika ako saka da bide smetana za seriozen kandidat. Golemo prasanje e kako da se pocne? Odnesuvanjeto na poranesiot premier i predsedatel (B.C i drugite) e dosta neozbilno: ednas se napil i udril bandera, drug pat:Nisam iz tu. Za zal e da se stane predmet na segi i skecevi, obicno koga e vo prasanje pienjeto.
Vo Makedonija za zal obicniot graganin se bori za opstanok, dodeka vladeeckite eliti se davat vo konzumiranje na alkohol i luksuzni avtomobili.
08-01-2010, 12:04 AM
Reply
ogledalo
Unregistered

 
#26

jas kako strasen pusac mora malku subjektivno da se izrazam vo smisla deka so nosenje na vakov zakon dali e zapazena i tradicionalnata sklonost na Makedoncite kon pusenjeto, ocigledno ne e. e sega vo edna vakva situacija sinokja so eden prijatel nepusas vlegovme vo diskusija i edni zborovi mi ostanaja vo sekjavanje negovi..``gazda na moeto zdravje sum samiot ne sakam ti da mi zagrozuvas``. kako i da e mislam deka zakonov e revolucioneren ama trgnato po praviloto deka revolucijata si gi jade svoite deca... moze da pretrpi i izmeni samiot zakon.
08-01-2010, 11:36 AM
Reply
netmkd
Unregistered

 
#27

(07-01-2010, 08:52 PM)Mirza Wrote:
(06-01-2010, 10:39 PM)netmkd Wrote: Mirza ти тоа мене ме нарекуваш овца? Прво, не е убаво да навредуваш, второ, незнам кој се овците Icon_razz ;)
NACIONALIST се согласувам. Несакам некој да ми чури од таму кога ќе отидам во кафуле. И пак ќе повторам-државата се грижи за здравјето на пушачите и на непушачите.

Jas ne te vikam OVCA, ti sama go kazha toa, mache. Aplauz

Tuku gledam site po mene ste viknale! Ne vi chini shto sum jas najpopularen na forumov, zashto se plashite od mene! Sakas_uste

Ti be CILE, samo stavash nekoi spotovi, kao ova da e MTV?! A, i shto si go stavil ciganot, nemashe li nekoja vmr-Ovska zhalopojka?Music5

Ма немој? А на што ти личи ова - "Choveche?!
Pa vie VMR-Ovcite"
А кога веќе ме влечеш за збор-незнам кој се овците.
Кога вие сдсмовците ќе се опаметите? До кога ќе терате по свое? До кога ќе се противите на се што е ново, добро и корисно за Македонија!? Како на пример законот за пушење. Вие неможете да сватите дека законот е за доброто на пушачите и на непушачите. Пушењето е штетно за здравјето! Полека но сигурно-пушењето убива!
Го подржувам законот!
08-01-2010, 12:28 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#28

(08-01-2010, 11:36 AM)ogledalo Wrote: jas kako strasen pusac mora malku subjektivno da se izrazam vo smisla deka so nosenje na vakov zakon dali e zapazena i tradicionalnata sklonost na Makedoncite kon pusenjeto, ocigledno ne e. e sega vo edna vakva situacija sinokja so eden prijatel nepusas vlegovme vo diskusija i edni zborovi mi ostanaja vo sekjavanje negovi..``gazda na moeto zdravje sum samiot ne sakam ti da mi zagrozuvas``. kako i da e mislam deka zakonov e revolucioneren ama trgnato po praviloto deka revolucijata si gi jade svoite deca... moze da pretrpi i izmeni samiot zakon.

Se slozuvam deka ne e zapasena tradicionalnata skolonst kon pusenjeto!

[color]Tokmu toa e i poentata za koja zboruvam. Site nie sme si gazdi na svoeto telo i treba sami da si odglucime kako ke go cuvame. Ako na tvojot prijatel mu preci koga pusis, togas toj ima dva izbori: da te zamoli da ne pusis vo negovo prisustvo ili da ne se druzi so tebe. Nikoj ne mu stava pistol na glava, taka li e?[/color]

[color]Tie sudbonosni zborovi se pricinata za apsenjeto na legendarniot Makedonski poet Venko Markovski (sigurno znaes za toa). Mozebi ke treba da otvorime tema vo literatura za da go prodiskutitrame ovoj velikan![/color]
08-01-2010, 04:51 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#29

Se slozuvam so taa misla, i tvoite stavovi, kako sto veli pogovorkata: Vo zdravo telo, zdrav um.
Dobro na ovoj svet e toa sto imame izbori ili ke pusis ili ne. Sekoj sto ke si napravi bilo kakov izbor e za raduvanje bidejki toa e izrazuvanje na individualizmot na taa licnost, i toa treba da go slavime.
08-01-2010, 06:53 PM
Reply
dzandar Offline
Junior Member
**

Posts: 49
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#30

Quote:Solenik: Ima edna zagrizuvacka rabota vo sevo ova: Nema zbor deka ova se praktiki na "zapadniot svet" no vo isto vreme ovie zakoni se uskratuvanje na licnite slobodi. Kazano na drug nacin, ovaa filizofija e izmislica na neo-liberalizmot sto e vsusnost komunizam vo beli rakavici. Sekoj covek koj e vozrasen ima dovolno sovest i um da izbere dali ke pusi ili ne (ako nema tolku um, toa Darvin go narekol proces na "prirodna selekcija"). Ima mnogu prosto resenie: dozvolete "pusacki" restorani. Koj saka da pusi, i komu ne mu preci da raboti okolu pusaci moze da odi tamu. Tezata deka pusacite ja cinat drzavata preskapo po linija na zdravstveno osiguruvanje ne drzi voda - koj rece deka zdravstvenoto osiguruvanje e od Boga zakon?! Povtorno, toa e komunisticka izmislica, koja neo-liberalite ja neguvaat (i Obama se obiduva da ja isturka vo SAD) so cel da moze drzavata da go kontrolira privatniot individualec i da ima izgovor da mu zema pogolemi danoci (so sto, povtorno, taa go kontrolira individualecot)

Abe drugar,
ne sam pomislija ovakoj. Mada, ke ti kazhu, malce mi e komplicirano i bajagi filozofski. Ja misleshe deka zborimo za pushenje i nepushenje. Icon_neutral

Quote:dzandar,
ti velis deka go poddrzuvas zakonot zasto si sportist. Zamisli sega, da ja zememe tvojata i logikata na netmkd, i da kazeme deka drzavata ke go zabrani sportot zasto predizvikuva povredi kaj igracite, a drzavata e taa sto treba da gi leci. Zasto i vo sportot nekogas igracot se povreduva sam, a nekogas od drug igrac.

Ili, veke koga sme kaj sportot, drzavata da go zabrani sportot zaradi toa sto predizvikuva huliganizam. Tuka stradaat samite huligani, drugi navivaci, sportisti, sudii, vozila, sportski sali, privatni biznisi i kuki.

U pravo si, brat! Aplauz S'g mi e jasno shto filozofirash.
Ali ja ke kazhu ponovo: ja sam protiv pushenje zatoj shto pushenje ne e dobro za zdravlje!
Dzandar zbira! Pishtoldzija
09-01-2010, 12:04 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#31

Jas sum protiv ovoj zakon, poradi toa sto ako drzavata ni ja uskrati ovaa sloboda, sto ke bide sledniot den. Veruvam deka nie samite kako individui treba da resavame sto e dobro za naseto telo, a ke bideme srekni ako imame individualni slobodi i pravo na izbor.
10-01-2010, 07:23 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#32

(10-01-2010, 07:23 PM)basilius_2 Wrote: Jas sum protiv ovoj zakon, poradi toa sto ako drzavata ni ja uskrati ovaa sloboda, sto ke bide sledniot den. Veruvam deka nie samite kako individui treba da resavame sto e dobro za naseto telo, a ke bideme srekni ako imame individualni slobodi i pravo na izbor.Koj ti ja uskrati slobodata da se trues??? nikoj ako sakas po pet cigari stavi vo usta, na nikoj oko nema da mu trepne, ali ti nemas pravo mene da me trues, koga ke sednam da se napijam kafe ili pivo, nadvor otrujse a vnatre ima da go postuvas zakonot, kako sto go postuvaat toj zakon sekade vo svetot.
10-01-2010, 09:06 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#33

Vidite toa nikoj ne mi go uskratuva.Toa da, ke go postuvam zakonot, bidejki ako sakame da izgradime kultura kon pocituvanje na zakoni, site treba da go pocituvame zakonot.
Da i go pocituvam toj zakon. Ne e sporno toa, tuku treba da odlucime kakva sloboda ni treba i koj treba taa sloboda da ja donesuva t.e. dali sakame sloboda na izbor i sansa (Kapitalizam) ili sloboda od sloboda (socijalizam).
10-01-2010, 09:29 PM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#34

законот во моментов е никаков ...
неизграден, недомислен.

Едноставно во време на демократија не смее да се забрани пушењето БИЛО КАДЕ ...
ако веќе се забранува самите локали треба да одлучат дали во нивниот локал ќе биде или не забрането пушењето ...
ако веќе се работи за локал кој има услови да направи реална и ефикасна поделба на просторијата за пушачи и за непушачи Ок ...

но да се забранува пушење секаде едноставно не е разумно па и дискриминаторски спрема пушачите ...
10-01-2010, 10:06 PM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#35

(08-01-2010, 11:36 AM)ogledalo Wrote: jas kako strasen pusac mora malku subjektivno da se izrazam vo smisla deka so nosenje na vakov zakon dali e zapazena i tradicionalnata sklonost na Makedoncite kon pusenjeto, ocigledno ne e. e sega vo edna vakva situacija sinokja so eden prijatel nepusas vlegovme vo diskusija i edni zborovi mi ostanaja vo sekjavanje negovi..``gazda na moeto zdravje sum samiot ne sakam ti da mi zagrozuvas``. kako i da e mislam deka zakonov e revolucioneren ama trgnato po praviloto deka revolucijata si gi jade svoite deca... moze da pretrpi i izmeni samiot zakon.

добра реченица на пријателот ...

и јас сум газда на своето здравје и јас сум свесен дека со пушењето го загрозувам .. Но пушам, и не сакам некој да ми суди за тоа и да ме дискриминира на начин на кој Црнците ги дискриминирале кога биле робови, не им дозволувале да се движат каде и кога сакаат ...

измени мора да претрпи ... инаку ќе падне ...
10-01-2010, 10:10 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#36

Quote:exlexmk wrote: ogledalo Wrote:
jas kako strasen pusac mora malku subjektivno da se izrazam vo smisla deka so nosenje na vakov zakon dali e zapazena i tradicionalnata sklonost na Makedoncite kon pusenjeto, ocigledno ne e. e sega vo edna vakva situacija sinokja so eden prijatel nepusas vlegovme vo diskusija i edni zborovi mi ostanaja vo sekjavanje negovi..``gazda na moeto zdravje sum samiot ne sakam ti da mi zagrozuvas``. kako i da e mislam deka zakonov e revolucioneren ama trgnato po praviloto deka revolucijata si gi jade svoite deca... moze da pretrpi i izmeni samiot zakon.

добра реченица на пријателот ...

и јас сум газда на своето здравје и јас сум свесен дека со пушењето го загрозувам .. Но пушам, и не сакам некој да ми суди за тоа и да ме дискриминира на начин на кој Црнците ги дискриминирале кога биле робови, не им дозволувале да се движат каде и кога сакаат ...

измени мора да претрпи ... инаку ќе падне ..

Quote:Posted by NACIONALIST - Вчера 09:06 PM
(Вчера 07:23 PM)basilius_2 Wrote:
Jas sum protiv ovoj zakon, poradi toa sto ako drzavata ni ja uskrati ovaa sloboda, sto ke bide sledniot den. Veruvam deka nie samite kako individui treba da resavame sto e dobro za naseto telo, a ke bideme srekni ako imame individualni slobodi i pravo na izbor.Koj ti ja uskrati slobodata da se trues??? nikoj ako sakas po pet cigari stavi vo usta, na nikoj oko nema da mu trepne, ali ti nemas pravo mene da me trues, koga ke sednam da se napijam kafe ili pivo, nadvor otrujse a vnatre ima da go postuvas zakonot, kako sto go postuvaat toj zakon sekade vo svetot.

Quote:Posted by netmkd - 08-01-2010 12:28 PM
(07-01-2010 08:52 PM)Mirza Wrote:
(06-01-2010 10:39 PM)netmkd Wrote:
Mirza ти тоа мене ме нарекуваш овца? Прво, не е убаво да навредуваш, второ, незнам кој се овците Icon_razz ;)
NACIONALIST се согласувам. Несакам некој да ми чури од таму кога ќе отидам во кафуле. И пак ќе повторам-државата се грижи за здравјето на пушачите и на непушачите.

Jas ne te vikam OVCA, ti sama go kazha toa, mache.

Tuku gledam site po mene ste viknale! Ne vi chini shto sum jas najpopularen na forumov, zashto se plashite od mene!

Ti be CILE, samo stavash nekoi spotovi, kao ova da e MTV?! A, i shto si go stavil ciganot, nemashe li nekoja vmr-Ovska zhalopojka?

Ма немој? А на што ти личи ова - "Choveche?!
Pa vie VMR-Ovcite"
А кога веќе ме влечеш за збор-незнам кој се овците.
Кога вие сдсмовците ќе се опаметите? До кога ќе терате по свое? До кога ќе се противите на се што е ново, добро и корисно за Македонија!? Како на пример законот за пушење. Вие неможете да сватите дека законот е за доброто на пушачите и на непушачите. Пушењето е штетно за здравјето! Полека но сигурно-пушењето убива!
Го подржувам законот!

Mislam deka ima problem vo komunikacijata tuka.
Opst koncezus e deka site vo sustina se slozuvame deka pusacite ne treba da go zagrozuvaat zdravjeto na nepusacite, deka pusenjeto ne e zdravo i deka ako zakonot se donese ke treba da vazi za site t.e. da se pocituva. (Na primer jas ne sakam da plakam danoci, no sepak gi plakam zasto toa e zakonot!)
Vo prasanje e edna mnogu poseriozna rabota, koja za zal vo Makedonija e "Spansko selo". A toa e slobodata na individualecot! Sekoj treba da si nosi odluki za sebe i drzavata ne treba da se mesa vo zivotot i zivotnite izbori na individualecot. Za zal dobivam vpecatok deka nekoi poedinci koi se skuceni vo diskusijava ke imaat golemi teskotii da go razberat to koncept. No, od druga strana me raduva deka ima lidje na koi ne samo sto im e jasna filozofijata na covekovite slobodi tuku i se pobornici za toa! Music3
Ova ne e prasanje na inteligencija ili politick opredelba: ednostavno nasiot obrazoven sistem ne ne' uci za delata na Voltaire, Rousseau, Thomas More, Thomas Paine i nizata pisateli-filozofi tatkovci na moderniot demokratski kapitalizam - za koj neli i nie se stremime!
NO, mislam deka so malku poveke trud i razbiranje ke dojdeme to srceto na taa filozofija, oti samo togas Makedonija ke moze da trgne napred.

Inaku Mirza, daj pokazi malku kultura i bon ton. Znam deka vo KOS i UDBA nema odstek za tie prasanja, ama sigurno tatko ti te naucil kako da se odnesuvas sprema ludjeto (osobeno zenite). Vo slucaj ako si kopile togas ti se prostuvaat vakvite propusti.
11-01-2010, 01:25 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#37

(10-01-2010, 10:10 PM)exlexmk Wrote: и јас сум газда на своето здравје и јас сум свесен дека со пушењето го загрозувам .. Но пушам, и не сакам некој да ми суди за тоа и да ме дискриминира на начин на кој Црнците ги дискриминирале кога биле робови, не им дозволувале да се движат каде и кога сакаат ...

измени мора да претрпи ... инаку ќе падне ...
Vidi!!! ako si ti diskriminiran, togas sto sum jas???? zarem ako ti mene me trujas so tvojot cad, a jas moram da go goltam, toa ne e diskriminacija za mene???
11-01-2010, 03:44 AM
Reply
exlexmk
Unregistered

 
#38

(11-01-2010, 03:44 AM)NACIONALIST Wrote:
(10-01-2010, 10:10 PM)exlexmk Wrote: и јас сум газда на своето здравје и јас сум свесен дека со пушењето го загрозувам .. Но пушам, и не сакам некој да ми суди за тоа и да ме дискриминира на начин на кој Црнците ги дискриминирале кога биле робови, не им дозволувале да се движат каде и кога сакаат ...

измени мора да претрпи ... инаку ќе падне ...
Vidi!!! ako si ti diskriminiran, togas sto sum jas???? zarem ako ti mene me trujas so tvojot cad, a jas moram da go goltam, toa ne e diskriminacija za mene???

Како шо кажав, мора да претрпи измени ...
Јас како пушач ќе си одам по локали каде се дозволува пушење или каде има простории за пушење ...
ти како непушач ќе си одиш по локали каде не се дозволува пушење ...
и никој на никого нема да му смета ниту ќе му загрозува здравје ...
11-01-2010, 03:42 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#39

(11-01-2010, 03:42 PM)exlexmk Wrote: Како шо кажав, мора да претрпи измени ...
Јас како пушач ќе си одам по локали каде се дозволува пушење или каде има простории за пушење ...
ти како непушач ќе си одиш по локали каде не се дозволува пушење ...
и никој на никого нема да му смета ниту ќе му загрозува здравје ...E ova e veke druga rabota, da se izmeni nesto se slozuvam, a ne kako tie sto napravija panika te diskriminacija, te ova te ona, a ne velaat dajte bre luge daj da napravime nesto i za pusacite i za nepusacite, se slozuvam so toa.
11-01-2010, 04:47 PM
Reply
pio-pzs
Unregistered

 
#40

Супер е законов!
Мене како непушач овој закон ми одговара.
Конечно во кафичите не мириса на чад ,и кога ќе се вратам дома јакната немора да ја чувам на тераса за да се луфтира. Icon_razz
12-01-2010, 02:53 AM
Reply