Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонците причина за скандал на подготвителниот попис во Бугар
Author Message
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(23-09-2010, 04:45 PM)Kasandar Wrote:
(23-09-2010, 10:46 AM)montehristo Wrote:
(21-09-2010, 11:13 PM)Kasandar Wrote:
(21-09-2010, 09:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-09-2010, 09:06 PM)Kasandar Wrote:
(21-09-2010, 12:20 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-09-2010, 11:05 PM)Kasandar Wrote:
(20-09-2010, 02:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да ти објаснам што подразбирам под поимот лажни чувари, па од тоа се надевам ке извлечеш заклучок кој се вистинските чувари на Македонштината.
Сите оние кои живеат во Вардарска Македонија а се грижат за правата на Македонците во Бугарија, Албанија , Грција а ги нема никаде збор да кажат или да сторат нешто да ја зачуваат Македонштината во средината во која живеат. Србизацијата на Вардарска Македонија секој ден е се повоочлива ама тие се грижат за пописот ви Бугарија.

Ако навистина сакаат да им помогнат на Македонците во тие држави ке појдат таму да живеат да ја организираат борбата за ослободување, да ја пренесат Македонштината.


Mislam ne e pravilno taka da se delat makedoncite vo lazni i vo vistinski.

Se soglasuvam deka ima srbizacija vo makedonija za zal tie ni se posledicite od Jugoslavija i komunizmot no ne znaci toa deka takvite makedonci se lazni cuvari tuku neznat podobro isperen mu e mozokot i nekoj treba da mu objasni i nauci za da celosno provladei makedonizmot vo niv. No sepak e dobro deka se grizat bidejki se raboti za covecki pravdini i za nasi makedonci.

Drugoto go velis mnogu ednostavno "ke pojdat tamu da ziveat i da ja organizirat borbata" znaci ako ne odat se lazni? Ako ne gresam ti zivees vo Kanada i od Kanada preku ovej forum si aktiven i siris makedonstina no bidejki ne si vo Republika Makedonija ti si lazen? A so ako ziveam vo Japan i so pari ja finansiram makedonstinata no ne ziveam vo Vardarska, Pirinska, Egejska, Albanska Makedonija i togas sum lazen?

Jas mislam i kade da ziveeme ne treba da se potcenuvame tuku na sekakov nacin koj kolku so mozi da pomognuva i pridonesva za makedonstinata.


Ако не живееш во една средина неможеш да судиш и да дели совети како и што да прават. Јас голем дел од животот го поминав живеејки во Вардарска Македонија, освен тоа бев директен учесник и сведок на многу случувања за кои пишувам сега. Во Канада не сум дојден по сопствена желба. Забораваш една многу важна работа јас го реков следново: "jас не сум тој-"vistinski cuvar na makedonstinata"

So takvo mislenje se pravi razdelba na makedoncite.

Da ne zaboravas ti?
Ne zivees vo Republika Makedonija i velis ne si toj "vistinski cuvar na makedonstinata" no sepak pisis ovde kazvas, sudis i sovetuvas so treba i netreba ili mozebi toa zatebe nevazi?
Jas mislam ednostavno deka se mozi bidejki Makedonija e na site Makedonci i sekoj so e makedonec go ima toa pravo bez razlika kade i da e!
Kako sto si ti vo druga drzava protiv sopstvena zelba taka ima i drugi makedonci so se negde od nekakva pricina i to neznaci deka edna borba nemozi da se vodi odnadvor.

No ako ne se custvuvas kako makedonec i ovde pisis i rabotis za drugi interesi togas te razbiram.Најтешко ми е кога полемизирам со луѓе кои не читаат или не разбираат што пишувам.
Еве што напишав:


(20-09-2010, 02:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да ти објаснам што подразбирам под поимот лажни чувари, па од тоа се надевам ке извлечеш заклучок кој се вистинските чувари на Македонштината.

Сите оние кои живеат во Вардарска Македонија....... а ги нема никаде збор да кажат или да сторат нешто да ја зачуваат Македонштината во средината во која живеат.


(21-09-2010, 12:20 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ако не живееш во една средина неможеш да судиш и да делиш совети како и што да прават. Јас голем дел од животот го поминав живеејки во Вардарска Македонија, освен тоа бев директен учесник и сведок на многу случувања за кои пишувам сега.(20-09-2010, 02:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ако навистина сакаат да им помогнат на Македонците во тие држави ке појдат таму да живеат да ја организираат борбата за ослободување, да ја пренесат Македонштината.

Толу од мене ако разбереш разбереш.


izgleda samiot ne se razbervas ali OK tolku i od mene.... zasega Icon_wink
Quote:A so ako ziveam vo Japan i so pari ja finansiram makedonstinata no ne ziveam vo Vardarska, Pirinska, Egejska, Albanska Makedonija i togas sum lazen?
Kasandar, za nekoi raboti treba da gledas so srce a ne so oci.
Ako go razbiras to , togas ke ja razberes i ovaa srpska recenica:
"U ime naroda, a u svoje prezime."
Ova pogotovo se odnesuva za onie tvoi "Makedonci" koi gledaat i se kolnat vo Belgrad, a podocna i na onie koi se klanjaat vo Sofija.
Ako mislis deka:
Quote:"neznat podobro isperen mu e mozokot i nekoj treba da mu objasni i nauci za da celosno provladei makedonizmot vo niv."
togas neka ti e so srekja, zasto patot po koj tie odat vodi vo propast i e cisto gubenje na vreme.

Srpski nerazbiram!
Tie "Makedonci" kolku se moi tolku se i tvoi! Sigurno i ti imas i nekoj blizok so vleci kon tie patista.
Dobra kazi ti so treba da se prai so niv? Jas mislam deka vo Republika Makedonija pojke od pola makedonci vlecat kon Srbija ili na nekoja druga strana, ne se malku! Zato mislam nekoj treba da mu go kazi vistinskiot pat.

Здраво Касандар,
Ми требаше малку време за да ти одговорам.
Во право си, влечат половина, многу се.
Во право си и за она првото, да, и јас имам такви кои влечат на страна.
Размисли само за ова, дали ти можеш да го живееш нивниот живот место нив? Не!!!
Јас сум одговорен само за моите дела (или недела).
Не можам да превземам одговорност за нечии други дела/недела.
Секој за себе си го избира патот, ако не е правиот потешко ќе му биде да се врати на правиот.
За нас единствениот пат е вистината.
Затоа и има толкави отпори кон лустрацијата (тука веќе навлегувам во друга тема).
Во врска со тоа како да се справиме со оние кои го продавале и го продаваат националниот интерес за личниот, имаме примери од историјата како сме се справувале со куршуми еден со друг меѓу себе додека непријателот собирал поени, но дали е тоа решението кога целта ни е "цивилизираната" Европа.
А за мозокот, па вака, постои црна, бела и сива магија.
Црната магија е лажењето,кодошењето.
Сивата магија е озборувањето.
Белата магија е вистината.
Моментално, македонските медиуми се во рацете на внатрешниот непријател(кој работи за надворешниот и како што вели Маршал Меклуан ги "масираат" пораките).
Секако дека тие се служат со црната магија.
Колку се успешни сите можеме да видиме и почувствуваме.
Колку сме успешни ние ќе зависи од тоа колку сме способни да се користиме со вистината.
Ако сме со вистината, секогаш ќе бидеме на вистинската страна.
Зашто вистината го издржува тестот на времето, лагата не.
Но едниот медиум кој не можат да го стават под контрола е интернетот.Не можат да го цензурираат.
24-09-2010, 08:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(24-09-2010, 08:56 AM)montehristo Wrote: Здраво Касандар,
Ми требаше малку време за да ти одговорам.
Во право си, влечат половина, многу се.
Во право си и за она првото, да, и јас имам такви кои влечат на страна.
Размисли само за ова, дали ти можеш да го живееш нивниот живот место нив? Не!!!
Јас сум одговорен само за моите дела (или недела).
Не можам да превземам одговорност за нечии други дела/недела.
Секој за себе си го избира патот, ако не е правиот потешко ќе му биде да се врати на правиот.
За нас единствениот пат е вистината.
Затоа и има толкави отпори кон лустрацијата (тука веќе навлегувам во друга тема).
Во врска со тоа како да се справиме со оние кои го продавале и го продаваат националниот интерес за личниот, имаме примери од историјата како сме се справувале со куршуми еден со друг меѓу себе додека непријателот собирал поени, но дали е тоа решението кога целта ни е "цивилизираната" Европа.
А за мозокот, па вака, постои црна, бела и сива магија.
Црната магија е лажењето,кодошењето.
Сивата магија е озборувањето.
Белата магија е вистината.
Моментално, македонските медиуми се во рацете на внатрешниот непријател(кој работи за надворешниот и како што вели Маршал Меклуан ги "масираат" пораките).
Секако дека тие се служат со црната магија.
Колку се успешни сите можеме да видиме и почувствуваме.
Колку сме успешни ние ќе зависи од тоа колку сме способни да се користиме со вистината.
Ако сме со вистината, секогаш ќе бидеме на вистинската страна.
Зашто вистината го издржува тестот на времето, лагата не.
Но едниот медиум кој не можат да го стават под контрола е интернетот.Не можат да го цензурираат.

Убав текст. Радува тоа што се зголемува бројот на Македонците кои го гледаат светот со отворени очи...без розови или било какви наочариIcon_lolЖалната судбина на Македонија и нејзините граѓани лежи во фактот што неа ја водат луѓе контролирани од службите кои се во интерес на српскиот државен интерес. Додека тоа не се промени, МК ке назадува и понатаму. Ова што го гледаме денес, како се бранат соработниците на УДБ_а, покажува јасно каде сме. Во МК треба да се направи критична маса на информирани и свесни граѓани, која преку политички субјект, независен од службите, ке однесе победа и , конечно, ке ја поведе МК во демократски води.
24-09-2010, 01:04 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(24-09-2010, 01:04 PM)hristo Wrote:
(24-09-2010, 08:56 AM)montehristo Wrote: Здраво Касандар,
Ми требаше малку време за да ти одговорам.
Во право си, влечат половина, многу се.
Во право си и за она првото, да, и јас имам такви кои влечат на страна.
Размисли само за ова, дали ти можеш да го живееш нивниот живот место нив? Не!!!
Јас сум одговорен само за моите дела (или недела).
Не можам да превземам одговорност за нечии други дела/недела.
Секој за себе си го избира патот, ако не е правиот потешко ќе му биде да се врати на правиот.
За нас единствениот пат е вистината.
Затоа и има толкави отпори кон лустрацијата (тука веќе навлегувам во друга тема).
Во врска со тоа како да се справиме со оние кои го продавале и го продаваат националниот интерес за личниот, имаме примери од историјата како сме се справувале со куршуми еден со друг меѓу себе додека непријателот собирал поени, но дали е тоа решението кога целта ни е "цивилизираната" Европа.
А за мозокот, па вака, постои црна, бела и сива магија.
Црната магија е лажењето,кодошењето.
Сивата магија е озборувањето.
Белата магија е вистината.
Моментално, македонските медиуми се во рацете на внатрешниот непријател(кој работи за надворешниот и како што вели Маршал Меклуан ги "масираат" пораките).
Секако дека тие се служат со црната магија.
Колку се успешни сите можеме да видиме и почувствуваме.
Колку сме успешни ние ќе зависи од тоа колку сме способни да се користиме со вистината.
Ако сме со вистината, секогаш ќе бидеме на вистинската страна.
Зашто вистината го издржува тестот на времето, лагата не.
Но едниот медиум кој не можат да го стават под контрола е интернетот.Не можат да го цензурираат.

Убав текст. Радува тоа што се зголемува бројот на Македонците кои го гледаат светот со отворени очи...без розови или било какви наочариIcon_lolЖалната судбина на Македонија и нејзините граѓани лежи во фактот што неа ја водат луѓе контролирани од службите кои се во интерес на српскиот државен интерес. Додека тоа не се промени, МК ке назадува и понатаму. Ова што го гледаме денес, како се бранат соработниците на УДБ_а, покажува јасно каде сме. Во МК треба да се направи критична маса на информирани и свесни граѓани, која преку политички субјект, независен од службите, ке однесе победа и , конечно, ке ја поведе МК во демократски води.

Exactly ! Icon_wink !
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

27-09-2010, 08:37 PM
Reply