Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Дали Тито му кажа на New York Times во 903та да пиши за македонскo национал
Author Message
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#1

pdf-от што е закачен за постов е од New York Times Aug 16, 1903.
Се говори за "national Macedonian movement." Дали е ова масло на УДБА/Тито?

Други весници од тоа време што прават разлика меѓу Македонци и Бугари (не велат Бугари од Македонија ниту Македонски Бугари)

Hawera & Normanby Star, Volume XLVI, Issue 7693, 8 April 1903, Page 3:
http://paperspast.natlib.govt.nz/cgi-bin...30408.2.35

West Coast Times , Issue 12807, 9 September 1903, Page 2
http://paperspast.natlib.govt.nz/cgi-bin...0909.2.6.1

Ashburton Guardian, Volume XXi, Issue 6067, 14 September 1903, Page 3
http://paperspast.natlib.govt.nz/cgi-bin...30914.2.18


Attached Files
.pdf   NYT-Aug16.1903-Macedonians.pdf (Size: 68.08 KB / Downloads: 15)
马其顿是属于马其顿人
(This post was last modified: 08-09-2010, 08:26 AM by Војдан Чернодрински.)
08-09-2010, 08:24 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#2

Идеата на оваа тема беше да се коментита написот во New York Times, а не да дојдеш со контра .... нема везе!
...
Админ, дали може да ги преместиш постовите од Playboytaxi и Иван негде на друго место со оглед на тоа дека се офф топиц и земмат огромен простор

Благодарам,
马其顿是属于马其顿人
(This post was last modified: 08-09-2010, 10:01 AM by Војдан Чернодрински.)
08-09-2010, 09:58 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#3

(08-09-2010, 09:58 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Идеата на оваа тема беше да се коментита написот во New York Times, а не да дојдеш со контра .... нема везе!
...
Админ, дали може да ги преместиш постовите од Playboytaxi и Иван негде на друго место со оглед на тоа дека се офф топиц и земмат огромен простор

Благодарам,

Приятеле 'Војдан Чернодрински що докажува дека некаде пише за македнци ????Ако си запознат во историята на българите още под турско са се делеле на македонци,тракийци,мизийци ,добружанци и шопи ПА И СЕГА ВО 21 ВЕК СЕ ДЕЛИМЕ ва си от много време назад па некой е користиха ва работа да градят македонска нация после първата светска война!
Прочети една вчерашна статия во български весник прочети я во нея нема политика там се пише за ДОБРОДЖАНЦИ за българи нема писано ни един збор ама ДАЛИ ИМА ДОБРОДЖАНСКА НАЦИЯ и дали тия луге не българи??? Ако некой како тебе е прочете после 100 години ва статия може да е користи како си сака ако сака,нели ? Поздрав.

http://paper.standartnews.com/bg/article...cle=339162
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

(This post was last modified: 08-09-2010, 10:44 AM by ivan mihajlov.)
08-09-2010, 10:42 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(08-09-2010, 09:58 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Идеата на оваа тема беше да се коментита написот во New York Times, а не да дојдеш со контра .... нема везе!
...
Админ, дали може да ги преместиш постовите од Playboytaxi и Иван негде на друго место со оглед на тоа дека се офф топиц и земмат огромен простор

Благодарам,


Идеата и коцепцијата на поствувачот на темата ке биде испочитувана. Постовите со кои темата ке тргнела во друга насока по оценка на поставувачот се префрлени тука :
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...75&page=15
08-09-2010, 12:49 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#5

(08-09-2010, 12:49 PM)Администратор Wrote:
(08-09-2010, 09:58 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Идеата на оваа тема беше да се коментита написот во New York Times, а не да дојдеш со контра .... нема везе!
...
Админ, дали може да ги преместиш постовите од Playboytaxi и Иван негде на друго место со оглед на тоа дека се офф топиц и земмат огромен простор

Благодарам,


Идеата и коцепцијата на поствувачот на темата ке биде испочитувана. Постовите со кои темата ке тргнела во друга насока по оценка на поставувачот се префрлени тука :
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...75&page=15

Samiot naslov na temata e provokativen, a site moj linkove so 300 vesnici sa i od New York Times i od drugi stranski vesnici i sa odgovor na tie 3 linkove od New York Times. I posle jas komentiram oti vesnicite ne moje da se smetat za dokazi .Dokazi sa samite dokumenti napishani od samite makedonci.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html08-09-2010, 04:28 PM
Website Reply