Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 1.64 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Санстефнска България и македонската нация.
Author Message
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#21

Па нели де темава е за сан-стефанска Бугарија
[/quote]


Да се коментира постоенето на Санстефанска България сега во 21 век е смешно туку е ясно и пойнта е дека лугето во Македния,Одринска Тракия и свободна България на той етап се самоопределаи како българи и сабарали свободна Македния во границите на България .
Темата не е само за Санстефанска България туку и дали ке я имаше сега македонската нация ако си беше остнала Македония цела во ва Санстефнска България ...ако е верно ва кое ми го кажа един дедо на 92 годни преди 30 години значи е става ясно дека македнската нация е повеке политическа нация .
Се надевам со ова да не навредувам на македнското чусто на сите македонци во форум.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

08-09-2010, 08:01 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#22

Ivan,nacionalizmot na Balkanot za razlika od onoj vo Zapadna Evropa mnogu docna se razvil do 18ti vek site ucele i zborele na Grcki,a Turskiot sultan gi smetal svoite podanoci za Romanoi ili Rimjani.Istotaka site odele vo edna ista crkva.Vo 19ti vek koga pocnuva da se javuva nacionalizmot na Balkanot,site se definirale i uspeale da se oslobodat od Turskoto robstvo osven nas Makedoncite koi pak barale pomos od Bugarija za da se izborat za sopstvena drzava.
08-09-2010, 01:10 PM
Reply