Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
невино осудениот Мирослав Ризински
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

Раководството на Бугарскиот културен клуб - Скопје (БККС) испрати писмо-декларација до повеќе европски институции, организации за заштита на човечките права, дипломатски мисии и медиуми во знак на солидарност со својот колега Мирослав Ризински (еден од раководителите на БККС), кој е осуден од македонските власти и излежува ефективна пресуда во затворите на Република Македонија. Во писмото се вели:

Длабоко сме загрижени и растревожени за судбината на нашиот драг и уважен колега г-н Мирослав Ризински – еден од раководителите на Бугарскиот културен клуб – Скопје (БККС). Во својата општествена дејност, г-н Ризински многукратно се докажувал како бескомпромисен борец за утврдување на демократијата во Република Македонија по распадот на Титова Југославија, како и за забрзана евро-атлантска интеграција на земјата. Тој е еден од активните поборници за објективно толкување на македонската историја и за развој на добрососедските односи на Балканот (вклучително и преку одбележување на заеднички историски настани и фигури со соседните држави).

За жал, со оваа негова народополезна дејност г-н Ризински секогаш бил трн во очите на непријателите на демократијата во Република Македонија, кои често го подлагаат на лични напади и тормоз. Г-н Ризински беше еден од невино настраданите при хулиганскиот напад на панихидата за Мара Бунева во јануари 2007 г. – криминално дело, чии автори остануваат неказнети и до денес. Наместо тоа, самиот г-н Ризински стана невина жртва на злонамерна провокација и монтиран процес, по што беше осуден на лишување од слобода во еден непрозрачен и политизиран судски процес, чија согласност со меѓународните стандарди е толку спорна, што воопшто не заслужува коментар.

БККС ги споделува мислењата на Стејт департментот на САД и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во врска со нарушувањата на човечките права во Република Македонија и нивните сериозни критики против политичката интервенција во судскиот систем на земјата. Дејствата против колегата Ризински, и други членови на граѓански организации, создаваат крајно негативна слика за Република Македонија пред Европската унија и НАТО, бидејќи се во драстично противречие со Копенхашките политички критериуми за членство во ЕУ.

Изразуваме целосна солидарност со справедливата кауза на г-н Ризински, чија чесност и интегритет е добро позната како на нас, така и на нашите меѓународни партнери. БККС, безрезервно, верува во неговата невиност и правичност и му ја дава својата целосна поткрепа. Настојуваме, пред институциите на Република Македонија, несправедливото обвинение против г-н Ризински да биде целосно отфрлено и да се врати неговото добро име како човек, специјалист и општественик. Ги повикуваме европските дипломатски претставништва во Скопје да преземат енергични дејства за негова заштита.

Писмото на БККС е испратено исто така и до раководни бугарски институции и медиуми со настојчив апел да дадат целосна помош за трансферот на Мирослав Ризински во Република Бугарија.

Прочитајте го текстот на писмото напишано на англиски.

Публикации по темата во: Фокус, EuroChicago, Труд, Inpress, Утрински весник, Българи.

http://www.bkks.org/node/331
07-09-2010, 11:39 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#2

Мирослав Ризински е един от новите преродбеници. Те сега са гонени и затварани, но в близко бъдеще техните имена ще се слават, както тези на Миладиновци. Бъдещето ще е тяхно, а не отроденикот Грувески.
08-09-2010, 11:53 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#3

под кое обвинение е затворен?
08-09-2010, 12:05 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#4

Quote:В кафене в Скопие Блажо Георгиев от сдружението “Фермер”, поставя на масата на Мирослав плик с 6000 евро. Парите били, за да се ускори даването на 25 000 евро от Бюрото за стопански неразвити райони, в което работел Ризински, за завършване на одобрен проект. Секунди по-късно в заведението нахлуват полицаи, с оръжие принуждават Мирослав да вземе плика - за да остави отпечатъци, и го отвеждат в офиса му. Където “се случва” официалният му арест. Според македонските медии от 2007 г. арестът е извършен в заведението, не в офиса.

На Ризински му е отказано пускане под гаранция, тъй като има и българско гражданство и можел да се укрие. По време на предаването на подкупа Георгиев бил разследван за финансови машинации във “Фермер”.

През 2008 г. Мирослав получава 3,5 г. затвор след обжалване на всички инстанции.

Тезата на защитата на осъдения е, че става дума за постановка. И че присъдите са издадени само върху показанията на Георгиев.

Така се налага схемата, че когато в протоколите на македонската съдебна система влезе определението “и български гражданин”, нещата зациклят.

Quote:Марян Ризински: Все едно чистачка в банка да гарантира кредит

“Такова обвинение в нормална, демократична и съдебно-правна държава не би могло да има”, заяви пред “Труд” Марян, братът на Мирослав Ризински. Това е все едно да обвиниш чистачка в банка, която няма никакви пълномощия, освен да върти парцала, че е поискала подкуп, за да уреди кредит или да пере пари.

По думите на Марян брат му е бил обикновен държавен служител в Бюрото за слабо развити региони. Обвинен е от сектора на прокуратурата, който се занимава с организираната престъпност. Според законите на Македония не може да има организирана престъпна група, ако в нея участват по-малко от трима души. Мирослав бе осъден заедно със Зуди Джелили, който бе кандидат за президент от ДПА. “Т.е. двама души бяха осъдени за организирана престъпност, но прокурори и съдии не казват кой е третият и има ли такъв.”

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=596388
(This post was last modified: 08-09-2010, 07:50 PM by Han Solo.)
08-09-2010, 07:49 PM
Reply