Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕДАВНИКOT БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ЗБОРУВА ЗА ПАТРИОТИЗАМ
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#23

(08-01-2010, 02:56 PM)mara-popara Wrote: Mirka Velinova i del od nejziniot najnov tekst vo Nova Makedonija:

Во Хрватска и во Македонија на патот до ЕУ очигледно преовладуваат два општествени вредносни системи. Од нив произлегува разликата во општественото поведение. Таму опозицијата сака да дојде на власт на чист регуларен начин, преку избори или не, по секоја цена. Зоран Милановиќ, лидер на СДП, изјави дека во никој случај не би учествувал во пад на актуелната влада ако тоа значи пактирање со пучистите на Санадер, односно, преку организирање ново парламентарно мнозинство. Во Македонија, како што е познато, НПМ е метод што повеќепати го употребил токму СДСМ и притоа, за да се добере до власт, не само што не признава изборна волја на граѓаните туку не избира ни со кого се ортачи. Во таа смисла покажа дека не му е чуждо и сојузење со оние што ги прогласувал за криминалци, растурачи на државата, национални предавници. Оттука и бесрамната употреба на ликови како Љупчо Георгиевски, Љубе Бошковски, Мендух Тачи во остварување на „возвишената“ спасителска цел.

Така стојат работите и жал ми е ако некој навистина верува дека 2010 година ќе била година на овој и ваков СДСМ. Вака организиран и екипиран, не само оваа туку и наредните тешко дека ќе ги дочекува на нозе. Едноставно, во светот, а консеквентно и на Балканот, се во тек сериозни „климатски“ промени, кои ги произведе новото време. Тоа не е амбиент за одгледување партиски папи, доживотни претседатели и почесни лидери-пулисти. Некои тоа го нарекуваат политичко зреење, некои смена на генерации, а јас би го нарекла замена на истрошените политички матрици, односно воведување нови технологии што бараат поинакви квалификации.
Celiot tekst: Заврши ерата на партиски папи

Prvo opsto za tekstov da prokomentiram:
Ova li e istata Mirka - Partizanka koja so dve race mavase slakanici po site koi ke kazea zbor protiv Branko, a posebno Kiro. Pa zarem ima pogolemi pariski papi od niv dvajcata? Moram da kazam deke mi e prilicno somnitelna promenata na sentiment na g-gica Velinova.

Ova nema logika. od edna strana veli deka opozicijata saka da dojde na vlast "na cist i regularen" nacin, a vo istata recenica prodolzuva i veli "po sekoja cena". Vakvi "pisatelski" greski moze da napravime nie forundziite, no ne i iskusen doajen na Makedonskoto novinarstvo kako Mirka Velinova. Prasanje e dali e voopsto greska ili komunisticki dvoen-govor (George Orwell "1984" - Doublespeak)

Dali Mirka - Partizanka e predvesnik na rabotite sto doagjaat? Ako se stavi ovoj tekst vo kontekst so ocajnata kolumna na Branko od "SEGA" se dobiva slika deka Baci ja gubi mokta sto ja imase, pa duri i se dobiva vpecatok deka mu se gotvi besilka - i toa vo negovata "kuka"
08-01-2010, 04:34 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: ПРЕДАВНИКOT БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ЗБОРУВА ЗА ПАТРИОТИЗАМ - by Solenik - 08-01-2010, 04:34 PM