Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧИЈА ЖРТВА БЕА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БЕЛОМОРСКА МАКЕДОНИЈА
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#41

(15-09-2010, 09:22 PM)demmian Wrote: Доста интересен разговор на кој имам доста забелешки...не можете да го обвинувате г-нот Петров заради тоа што СМК е доста почитувана организација и идеологијата која истата ја застапува е длабоко прифатена од страна на самите Македонци,додека за овие гореспоменатите дисиденти воопшто не ни знаев дека постоеле се додека не прочитав тука на котле дека постоела таква некоја групација,за која во Македонија никој ни ја чул ни ја видел,ниту пак и ги почувствувал ефектите од наводното делување,се разбира доколку го има такво освен по форуми и ФБ разговори.

Прво, ако некој постојано се врти на ТВ и глуми јака патриотска фаца не значи дека е недопрлив. Значи и да стои и пола Македонија позади него не гледам зошто не би го критикувале или не би влегувале во полемика со него?! Зарем до сега не примети дека кај нас не функционира таа воспоставена ’политичка и национална коректност’? Ние сме крајно некорекетни кон процесите што ни се случуваа и луѓето кои што управуваа или беа декор на тие процеси. Значи, ако тука бараш политичка или било каква коректност си се излажал, земи читај стари изданија на Нова Македонија, таму никогаш не се дира по ’светците’.

А за која иделогија точно се работи? Антизападна? Антиглобалистичка? Уа, за фашистите САД и Британија... Icon_razz

А, тоа што за тебе еден Тодор Петров е поверодостоен патриотски представник и од луѓе кои што претрпеле разноразни тортури е твој проблем. Но, како бе тоа Тодор секогаш во први редови, секогаш во бој се бори со белосветски крвници, а што вели Соленик никогаш ништо не му фали?!

(15-09-2010, 09:22 PM)demmian Wrote: А,најмногу ме изиритира како долупотпишаниот Соленик,според тонот ми наликува дека е горд ЕМИГРАНТ со епитет МАКЕДОНСКИ,а свесен ли е дека на Македонија ГОРДИ ЕМИГРАНТИ НЕ И ТРЕБААТ...

И требаат луѓе кои здраво ќе застанат на нејзина територија и ПО ЦЕНА НА СЕ ќе се борат против ,,лошата идеологија која ја опфатила скоро цела македонска нација,,

Кога е во прашање матичната ти држава нема да бегаш од неа,барајќи азил,ами ќе останеш во неа ДУРИ и по цена некој да ти го свитка вратот...жалам,така е....

Затоа што на Македонија и на македонската нација не им чуе дали ќе преживеат СО или БЕЗ неколку емигранти,кои се прават на патриотари.Такви со лопата да ги ринеш.

Можеби ќе ти одговори Соленик... Но, дали ти некогаш си рескирал нешто за државата? Дали некогаш си бил загрозен поради твоето патриотско делување, па и по цена да изгубиш се (живот, семејство) си останал во Македонија? Замисли некои да ти се закануваат со семејството, а знаеш дека се доволно моќни и способни своите закани да ги реализираат!? Се надевам дека ќе бидеш искрен и нема да изигруваш Јованка Орлеанка во одговорот... Лесно е вака од страна да се соли памет...

15-09-2010, 11:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

(15-09-2010, 09:22 PM)demmian Wrote:
(15-09-2010, 09:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov:

Не ме плаши ама баш ништо, најмалку последниов Ваш коментар, оти ништо не говори и ништо не решава. Да ме плашеше било што ќе бев азилант одамна, но останав во Македонија. Темата ја затворивме, разговорот не мислам да го продолжам, затоа што кажавме се и крај на приказната. Одговор не добивме на многу прашања. А нивото на дискусија на вашиот линк КОТЛЕ за мене, Ве прави недостојни, за мене, да ја продолжиме полемиката. Секој со своето за Македонија. ова е крај на разговорот! За Ваше задоволство, еве нека Ви седи последниот коментар и толку!


Quote:Групација Дисиденти

Тодоре , Тодоре нашиот последен коментар да не говорел многу немаше да го бришеш два пати. Кога укажав на бришењето .....

Но ај да објасниме некои работи со ред за да бидат полесно разбирливи.
Азил се добива по разни основи: бекство од воено жариште, од опасност од гебноцид.....и такви азили добиват луѓе кои зивеат на територија загрозена од такви дејства по таа основа ти Тодоре не си можел да добиеш азил. Гевгелија не беше Матејче 2001 година.
Политички азил се добива и за кршење на човекови права во кои спаѓа и правото на слободно изразување на идеолошки и политички видувања и убедувања. По таа основа не си можел да добиеш азил бидејки твојот конгрес е легитимна организација која функционира без проблеми во Р. Македонија.
Незнаеме дали си бил прогонуван за Македонски Национализам и Врховизам. Дела кои беа подложни на прогон по Уредбата 10/92 донесена во октомври 1992 година. Бидејки досега не сме сретнале никаде твоја изјава дека имаш досие. Ниту сме сретнале твои заложби за законот за лустрација или пак кривичен прогон на тиа што ти отвориле досие ако имаш. Или не си сакал да се "фалиш" со досие од "патриотски" причини.

За нивото на дискусија ке ти поверувавме??? ама другарти Диневски кој дојде да ти го брани ликот и делото те демантира, такви дискусии нема на КОТЛЕ. Ти на навредите и вулгарностите од стана на Диневски остана нем набљудувач а се работи за твој ѕид или очекуваше и јас/ние да тргнам во вулгарно препукување па да имаш причина да ги избришеш мислењата и евентуално да ни го блокираш пристапот на твојата ФБ страница.

Кон овој одговор ке додадам и едно размислување на член на форумот:

Solenik
wiseman - мудрец
Со неговиот типично комунистички стил на потсмевање со луѓето кои ги уништувале Тодор Петров се издава и тоа бајаги! Тој е наводен опозиционер и тежок националист од 1990-та, во времето кога УДБа гони за макеоднски национализам и есктремизам, а Петров цело ова време живее во Македонија како бубрег во лој. Од каде му се парите со каде така живее? Зошто УДБА не го гонела? Зошто да има страв кога е волк меѓу волците? На таквите како него АЗИЛ западот не им дава."


Доста интересен разговор на кој имам доста забелешки...не можете да го обвинувате г-нот Петров заради тоа што СМК е доста почитувана организација и идеологијата која истата ја застапува е длабоко прифатена од страна на самите Македонци,додека за овие гореспоменатите дисиденти воопшто не ни знаев дека постоеле се додека не прочитав тука на котле дека постоела таква некоја групација,за која во Македонија никој ни ја чул ни ја видел,ниту пак и ги почувствувал ефектите од наводното делување,се разбира доколку го има такво освен по форуми и ФБ разговори.


И требаат луѓе кои здраво ќе застанат на нејзина територија и ПО ЦЕНА НА СЕ ќе се борат против ,,лошата идеологија која ја опфатила скоро цела македонска нација,,

Кога е во прашање матичната ти држава нема да бегаш од неа,барајќи азил,ами ќе останеш во неа ДУРИ и по цена некој да ти го свитка вратот...жалам,така е....

Затоа што на Македонија и на македонската нација не им чуе дали ќе преживеат СО или БЕЗ неколку емигранти,кои се прават на патриотари.Такви со лопата да ги ринеш.Деммиане, на овој коментар, кој е подолу цитиран, Тодор Петров возвраќа дека ништо не го плаши . Дали гледаш некаде закана???? Јас негледам закана туку гледам обид на Тодора да не одговори на битното, онаа за кое ние со него спориме, дека тој е само на зборови за влегување на Македонија во ЕУ и НАТО. Неговите дела не ги потврдуваат неговите зборови.(14-09-2010, 03:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Групација Дисиденти:

Споредбата за дела и зборови беше многу јасно потенцирана Вие се залагата на зборови за ЕУ, НАТО, ЛУСТРАЦИЈА ама вашите дела зборуваат нешто сосема друго. Но ке ти одговорам и за "делата" кои ти ги потенцираш.

Тодоре за ВИСТИНСКИТЕ ДЕЛА сеуште не можеме да зборуваме, причината е проста и непобитна, СДБ сеуште не е служба која работи и ги брани интересите на Македонија и Македонците. Кога ке се отворат досиеата за период од 1990 година до денот кога во Македонија ке дојде на власт вистинска Македонска и демократска власт тогаш ке видиме кој што дал, допринел, сторил....
Демократијата по твои сваќања е на дело во овие изминати 20 години во Македонија, ама треба да разбереш, по твои сваќања а тие твои сваќања извагани по демократијата која е на дело во Македонија се многу далеку од онаа што е минимум на демократија во демократскиот западен свет.


Кој што направил, јас реков и ке повторам, само после отворањето на досиеата и спроведуваето на лустрацијата ке можат верификувани луѓе да донесад суд за делата и неделата.
16-09-2010, 12:20 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#43

(15-09-2010, 09:22 PM)demmian Wrote: Доста интересен разговор на кој имам доста забелешки...не можете да го обвинувате г-нот Петров заради тоа што СМК е доста почитувана организација и идеологијата која истата ја застапува е длабоко прифатена од страна на самите Македонци,додека за овие гореспоменатите дисиденти воопшто не ни знаев дека постоеле се додека не прочитав тука на котле дека постоела таква некоја групација,за која во Македонија никој ни ја чул ни ја видел,ниту пак и ги почувствувал ефектите од наводното делување,се разбира доколку го има такво освен по форуми и ФБ разговори.

Точно дека за Тодор Петров се слуша одамна, поточно од некаде 1990, зашто тој е дел од фиктивниот плурализам. За нашата Групација на Ветерани Дисиденти не си слушнал до пред скоро, бидејќи како таква Групација не сме од многу одамна. Но, меѓу нас луѓе кои го носат континуитетот на историското ВМРО, преку ВМРО-СДРМА, ВМРО-ПРАВДА, ДООМ и друг здруженија во и вон Македонија. Дел од нас беа вклучени во формирањетио на ВМРО-ДПМНЕ, а дел од нас беа аквтивни поддржувачи на партијата до 1996-та година, што значи беа актвини во подготвувањето на национална и економска програма за партијата, како и за државата. На пример меѓу нас се луѓе кои заедно со Лепавцев го изготвија планот "вардарска долина". Нормално овие економски платформи беа исмеани во парламентот - зашто во нив немаше место за ајдучење на државниот капитал. Групацијата е јадро на луѓе кое полека но сигурно возраснува во движење - но ние од јадрото немаме лични политички амбиции.
За многумина од нас немаш чуено зашто лежевме по затворите на Југославија поради нашите спротивставувања со ситемот. Никој од нас нема лежено на Голи Оток, зашто тоа беше затвор за комунисти кои имаа други сфаќања за комунизмот од Тито. Од некои од нас си слушал од пред многу години, како на пример Јордан Петровски, кој прв пат во јавноста излезе уште во 1998 година со натписот "Полиција и Политика" во Макеоднија Денес. Од Дане Поповски си можел да прочиташ писмо во Нова Македонија уште во далечната 1992.

За нас не си слушал многу, зашто, нормално, ако сме противници на еден тоталитарен систем каков што владее во Македонија како би можеле да стасаме до јавно гласило? А и самиот систем не' маргинализирал и не' отсликувал како "лошо семе".

"Почитуваниот" Светскиот Македонски Конгрес што има направено за Македонија на надрворешен план? Петров само глуми патриот и подгрева меѓуетничка омраза во Македонија, како и омраза спрема Западниот блок. Тој тврди дека ние сме замрзнале во времето живеејќи во Стдената Војна, но тоа е префидна игра на зборови, бидјеќи тој користи иста реторика како од времето на Тито: антизападна и проруска.
Од друга страна, покрај работите кои членовите на Групацијата Ветерани Дисисденти ги имаат сторено во минатото, пред здружувањето во оваа форма, самата Групација издејствува Премиерот на Канада да се сложи на состанок со Грувески на два наврати: првиот пат Груевски немаше доверба во нашата моќ, па не ни дојде на Гоцевата Вечер 2009; вториот пат беше во август истата година кога Македонија за прв пат беше официјален гост на Канада.
Покрај тоа, го направимве овој форум на кој миа даваме шанса на сите да го искажат нивниот став и да се изборат за вистината. Сето ова го работиме со наши лични пари.

(15-09-2010, 09:22 PM)demmian Wrote: И требаат луѓе кои здраво ќе застанат на нејзина територија и ПО ЦЕНА НА СЕ ќе се борат против ,,лошата идеологија која ја опфатила скоро цела македонска нација,,

Кога е во прашање матичната ти држава нема да бегаш од неа,барајќи азил,ами ќе останеш во неа ДУРИ и по цена некој да ти го свитка вратот...жалам,така е....

Dammiane, сите ние барем половината од нашите животи ги имаме минато во Македонија - а мнозината од нас туркаат накај 80-тина години. Колку сакаш маргинализај го она низ што сме минале - не би сакал да му го пожелам ни на мојот најголем душман - но сме се обидувале да сториме нешто од внатре во Македонија. Некои од нас се во имиграција од скоро, а оние кои се од времето на Тито, скоро сите до еден се вратија за да живеат во Макеонија после наводната независност, но бргу им стана јасно дека работите си останале исти.
Сите ние имаме вера во Бога и во неговиот збор и живитот го сметаме за неговиот најдрагоцен подарок. Затоа не случјано имаме слични гледања кон вредноста на нашите животи, како и за животите на нашите најблиски. Истовремено, не се согласуваме со твојата филозофија "ами ќе останеш во неа ДУРИ и по цена некој да ти го свитка вратот...жалам,така е...." оти која е ефективноста на сето тоа? Зарем немало такви до сега? Дали си слушнал за нив? Не на еднаш, туту на многу пати, многумина од нас се биле пред искушение да се лишат од маките, но ќе повторам, која е ефективноста на сето тоа? Нашата цел е благосостојба за сите, па и за нас и нашите мили. Каква ќе им е таа благосостојба на нашите родители, сопруги и сопрузи, деца и внуци ако им ги нема родителите, синовите, браќата и сестрите?
Нашиве напори од јабана чинат пари и труд. Чинат образ, на пример кога Груевски не се појави на Гоцевата Вечер ние бевме посрамени пред нашите пријатели, пред нашето општество, пред нашиот Премиер. Чинат и време кое ние можеме да си го минуваме со нашите семејства или уживајќи во убавините на нашите ново Домовини, но наш избор е придонесеме за правдата да залвадее и во нашата Татковина.


(15-09-2010, 09:22 PM)demmian Wrote: Затоа што на Македонија и на македонската нација не им чуе дали ќе преживеат СО или БЕЗ неколку емигранти,кои се прават на патриотари.Такви со лопата да ги ринеш.

Како што имам изразено став и порано на Македонија и' е потребна силна Дијаспора. Преку нашата Групација тоа денес станува стварност. Досега чесните желби на многумина Македонци во странство биле изигрувани од страна на системот. Да биле употребени тие сили, како што тоа го прави Израел, до сега во Македонија ќе асфалтираа улици со злато. Како и да е': Ние не сме едниствените кои привремено или трајно ја напуштиле Македонија поради неподносливите услови за живеење, но за разлика од некои други (меѓу кои спаѓаш и ти дамјане) ние не плукаме по државите во кои живееме, држави кои не' прифатија со широки раце и отворено срце. Не глумиме лажен патриотизам преку поддржувањето на тоталитарен режим кој е погубен за сите кои во него живеат, туку се обидуваме нашите позитивни искуства од нашите нови Домовини да ги пренесеме во нашата Татковина за и таму да завладее демократијата, слободата и благосостојбата.

Знам дека ова ќе го исмееш како "реферат" или "плачење". Но ова се само фатките, никаде овде нема плачење, туку само исжување на работите како што се'. Ти ова нема да го прифатиш, но тебе не се ни обидувам да ти го променам умот - благодарение на твоите исмејувања и подбвиања општата јавност има прилика да прочита, да побара, да размисли и да пресуди која е вистината и кој е во право.
16-09-2010, 04:58 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#44

(06-09-2010, 06:25 PM)Stefan Wrote:
(06-09-2010, 05:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во Беломорска Макеодонија живееле и живеат МАКЕДОНЦИ, има и такви кои се чувствуваат како МАКЕДОНЦИ има и такви кои се чувствуваат како бугарски МАКЕДОНЦИ.

Бугарски МАКЕДОНЦИ нема! Има македонски БУГАРИ!
Питай го Мисирков!


Im samo MAKEDONSKI bugari, A TI SO TURKO MONGOL
18-09-2010, 03:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45

(18-09-2010, 03:04 AM)NACIONALIST Wrote:
(06-09-2010, 06:25 PM)Stefan Wrote:
(06-09-2010, 05:40 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во Беломорска Макеодонија живееле и живеат МАКЕДОНЦИ, има и такви кои се чувствуваат како МАКЕДОНЦИ има и такви кои се чувствуваат како бугарски МАКЕДОНЦИ.

Бугарски МАКЕДОНЦИ нема! Има македонски БУГАРИ!
Питай го Мисирков!


Im samo MAKEDONSKI bugari, A TI SO TURKO MONGOL


Наци, малку си грешка:

Бугарски Македонци ,означува Македонци од Бугарија.

Македонски бугари, означува Бугари од Македонија..
18-09-2010, 03:54 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#46

(18-09-2010, 03:54 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци, малку си грешка:

Бугарски Македонци ,означува Македонци од Бугарија.

Македонски бугари, означува Бугари од Македонија..


Toa ne e bugarija taa e Pirinska Makedonija,
18-09-2010, 03:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#47

(18-09-2010, 03:55 AM)NACIONALIST Wrote:
(18-09-2010, 03:54 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци, малку си грешка:

Бугарски Македонци ,означува Македонци од Бугарија.

Македонски бугари, означува Бугари од Македонија..


Toa ne e bugarija taa e Pirinska Makedonija,


Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....
18-09-2010, 04:06 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#48

(18-09-2010, 04:06 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....


E edino vo ova mozam da se slozam so tebe
18-09-2010, 04:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#49

(18-09-2010, 04:07 AM)NACIONALIST Wrote:
(18-09-2010, 04:06 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....


E edino vo ova mozam da se slozam so tebe


Јас и ти секогаш во се сме се сложувале. Само е во прашање време. И за Љупчо беше вака...YeaYea
18-09-2010, 04:13 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#50

(18-09-2010, 04:13 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас и ти секогаш во се сме се сложувале. Само е во прашање време. И за Љупчо беше вака...YeaYea

Od glupco do Grujo ima razlika so svetlosni godini
18-09-2010, 04:35 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#51

(18-09-2010, 04:06 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....
Това е пълна лъжа!Чак до нашия край (Врачанско) са стигали македонски бежанци и некой от тех са правели големи золуме,щото са си мислиле дека дръжавата треба вечно да ги рани и да са грижи за них.И земя са им дале,ама сал неколцима са са фанале да я работат,а повечето са бегале по Софиа-да работат по фабриките...Имаме един голем род на село-Баниците-они са бежанци от македонско,ама никой ги не а разселвал и никой ги не а гонил...както и никой го не е канил!Кога са бегале най-малко им е било до главата за весници,училища и партии!А недейте така!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-09-2010, 10:05 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52


Документарц, ДОГОДИНА ВО ЛЕРИН, режиран од англичанка го имам неколку години не го качив досега заради авторските права. Сега ке го качам само првиот дел, има уште два:
06-03-2011, 03:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5316-03-2011, 06:44 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#54

Протокол на ЦК на ВМРО за възобновяване на дейността на организацията след Първата световна война, 11 юни 1920 г.

... В Македония под гръцко робство, дето условията са много различни и по-тежки, отколкото в Югославия, Организацията ще има за главна и непосредствена задача: да не емигрира то (българското население) – да не се приложи договорът за “доброволното” изселване, сключен между българското и гръцкото правителство, понеже и без това българският елемент там е значително разреден от 1913 г. насам. Доколкото позволяват условията, да се работи задружно с други националности там – турци, евреи, па и с македонските гърци, които са недоволни от държанието и управлението на гърците от кралството – за извоюване известни права за местно самоуправление, свобода в езиково, просветно, религиозно и други отношения.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
16-03-2011, 09:07 PM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#55

(18-09-2010, 04:06 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....

Тоа навистина го знаш/веруваш (за насилното мислам) или една врапче ти кажа?
16-03-2011, 09:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56

(16-03-2011, 09:14 PM)Вовата Wrote:
(18-09-2010, 04:06 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....

Тоа навистина го знаш/веруваш (за насилното мислам) или една врапче ти кажа?Нереков никаде дека имало насилно раселување. Бежанците се праќани низ цела Бугарија.
16-03-2011, 09:54 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#57

(16-03-2011, 09:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-03-2011, 09:14 PM)Вовата Wrote:
(18-09-2010, 04:06 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци нема Македонци само во Пиринска Македонија. Многу повеке Македонци живеат низ Бугарија одошто во Пиринска Македонија. Правено е раселување за да се намали концентрираноста на Македонци на едно место за да нема училишта, весници, партија....

Тоа навистина го знаш/веруваш (за насилното мислам) или една врапче ти кажа?Нереков никаде дека имало насилно раселување. Бежанците се праќани низ цела Бугарија.

Бежанците са одили кадето им хареса.. Icon_razz Най-много в София, но ги има из цела България, дури на Дунавот до Румъния и на Черно Море - Варна и Бургас....Но навсекаде те се имат за бугари, по точно обратното - бугарите им викат македонци, зоштото идат от Македония, не за нещо друго, а в Пиринска Македония пък живеят и хора от Северна Бугария...Имам един приятел - викаме му Македонецот, зоштото си е родом от Македония, но он не сака и да чуе дека не е бугарин...Нещата не са само црни и бели...
По темата...Чиjа жертва беа македонците в егейска Македония - не е ли jасно? На прво место - грцка - от 2000 години грците се борят за тази земя и тоз народ да го погърчат и на второ место на нивните съюзници - сърбите и всичко това с подкрепата на Великите сили...
Ако не беше това сега немаше да го има тоз безмислен спор бугари ли са, македонци ли са...Както и да им кажеш, то е вс исто...
Но в интерес на истината те са си чисти бугари като етнос, наричат се и македонци, това там е равнозначно - нема разлика, затова и спорот е безмислен...Обаче за жал са погърчени - старите знаят какви са, но младите и да знаят - не ги интересува, ама хич и си предпочитат грцкият jазик...За нив Александър Мегалос си е грък и Македония - античката си е чисто грчка, което не е баш така...
Знам, как е, зоштото моя колежка има за мъж бугарин от Егеjска Македония....Той е бил бежанец в Русия, Югославска Македония, па накрая дошъл и останал во Бугария Icon_razz....
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 22-03-2011, 12:07 PM by Vodno konche.)
22-03-2011, 12:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5822-03-2011, 12:35 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#59

(22-03-2011, 12:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:

Е и? Във филмчето се говори за македонци, заштото е правено от македонци, ако беше правено от българи за истите работи щеше да се говори за бугари...
Аз казвам, че е все исто, равнозначно, колкото по назад се гледа в историята, толкова стават по еднакви работите, колкото идваме по към наши дни, гледаме дека започва употребата на термина македонец, като равен на българин а подоцна и като самостоен...
Крсте Мисирков доста точно е казал всичко Icon_razz

Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
22-03-2011, 01:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

(22-03-2011, 01:08 PM)Vodno konche Wrote:
(22-03-2011, 12:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:

Е и? Във филмчето се говори за македонци, заштото е правено от македонци, ако беше правено от българи за истите работи щеше да се говори за бугари...
Аз казвам, че е все исто, равнозначно, колкото по назад се гледа в историята, толкова стават по еднакви работите, колкото идваме по към наши дни, гледаме дека започва употребата на термина македонец, като равен на българин а подоцна и като самостоен...
Крсте Мисирков доста точно е казал всичко Icon_razz


Филмот не е правен од МАКЕДОНЦИ. Автор на филомот а АНГЛИЧАНКА. За ваше добро оладете малку со тврдењето дека само вие ја зборувате вистината.
22-03-2011, 02:14 PM
Reply