Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧИЈА ЖРТВА БЕА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БЕЛОМОРСКА МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

Quote:Todor Petrov:

Дисиденти, темата е МЕХАНИЦИЗМОТ НА ДОНСКИ ЗА НАПАЛМ-БОМБИТЕ НА ГРАМОС И ВИЧО! Темата не е НОФ во Егејскиот дел на Македонија. Предалеку отидовте во докажувањето по историја, демек подобро сте ја познавале. Па НОФ не е антимакедонско движењ...е бре дисиденти! Не бидете тоа до крајот на животот! И македонските партизани во Република Македонија не биле сите комунисти иако КПМ го предводи партизанското движење во Вардарскиот дел на Македонија. На ниту едно прашање не сте ми одговориле и не гледам корист од оваа јалова дискусија со Вас по прашања кои го одвлекуваат вниманието. Напишете коментар со име и презиме ќе ви го објавиме, не солете памет секому ко само Вие да го држите клучот на вистината за Македонија.

Самите велите „Ние не сме антисрби туку само укажуваме на Српската политика во Македонските случувања вчера и денеска...“ Па не станаа сите антимакедонци затоа што македонските партизани биле со ДАГ во Егејскиот дел на Македонија, а под КПМ во Вардарскиот дел на Македонија.

Вие мене ме обвинувате за комунизам, што е ноторна глупост! Грешките на некои комунисти и служби према Вас не се вина на целата нација за Вашите страдања. Ниту пак нацијата може да ја обвиниме за времето на комунизмот на власт.

Прочитајте ги пораките кои сум Ви ги напишал, не мора да ги повторувам и Ве молам крај на полемиката, најдете други форуми за коментари. Ако чувствувам потреба ќе се јавам на Вашиот профил.

И Боже заклучок: „Напалмот не бил фрлан врз МАКЕДОНЦИ туку врз ГРЧКИ КОМУНИСТИ... Ако Македонците биле на страната на монархистите дали ќе фрлале НАПАЛМ врз нив Британците?“ Па за ова треба ли коментар?!

Дисиденти, монархистите во Грција биле МОНАРХО-ФАШИСТИ! Нив Британците ги вратија на власт против партизаните, антифашистите и комунистите. Меѓу нив најмногу Македонците. Но Граѓанската војна во грција НЕ БИЛА НИКОГАШ идеолошка, туку продолжение на Втората Светска Војна во која Британците жестоко се пресметаа со антифашистите одземајќи им ја победата и востоличувајќи ги на власт монархофашистите помагајќи ги во воените злосторства врз борците на ДАГ и цивилното население, врз Македонците во Егејскиот дел на Македонија.

Останете со здравје и прекинете ја јаловата полемика на мојот профил.Quote:Групација Дисиденти:

Тодоре и ФАШИЗМОТ И КОМУНИЗМОТ СЕ ИДЕЕОЛОГИИ.
Историјата го даде својот СУД и коминизмот и фашизмот ги осуди за злоделата и со тоа постави знак на равенство помеѓу нив.. Додуша комунизмот успеваше да ги прокрие своите злодела па затоа задоцни неговата осуда. За наша несреќа "пресудата" во Македонија никако да се спроведе, србокомунистиве купиле премногу човечки души од 1943 до денеска.

Најди едно писмо, една нареддба на Британската авијација во која стои дека треба да се бомбардираат Македонци.

Британците ги вратија на власт МОНАРХО-ФАШИСТИТЕ на власт за да се спасат од КОМУНИЗМОТ и КОМУНИСТИТЕ. Не е убаво да манипулираш.

Ти упорно бегаш од вистината. НОФ E ФОРМИРАНО како нацинално движење, некој го злоупотребил и го сторил ИДЕОЛОШКО.

Тодоре погоре ти напишаа кои сме. Ние никогаш не сме помислиле да судиме цела нација за комунизмот, бидејки МАКЕДОНСКАТА нацијата никогаш не била целата комунистичка. 1941 година во Вардарска Македонија имало околу 950 комунисти и од тие многу малку поживеале после Титовите чиски после 1945, така да не ги поттурај тие чесни луѓе и Македонци во одбрана србокомунизмот.
Ако сакаш да објасниш која е разликата помеѓу ФАШИЗМОТ И , КОМУНИЗМОТ.

Знаев дека дискусиата нема да трае долго. Премногу ви се тенки манипулациите.
13-09-2010, 03:58 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#22

Тодор Петров е од оние ’патриотишта’ кои што мислат дека што повеќе кукаш толку поголем Македонец си (читав некои ’чинови’ жалопојки од него)... На нив им е крив целиот свет за тоа што ни се случува... Да, тие ќе ги обвинат и CIA и масоните (кои што со векови(!?) се борат да не уништат, но само такви Тодоровци успеале да не заштитат)... За нив глобализацијата е најголемото зло, Американците се фашисти, а капитализмот е робовладетелство, губење на националните богатства и сл. За нив уште државниот интервенционизам е најдобар, а спасот ни е само во Русија...

Кога ги гледам ликовите како Тодор Петров секогаш на ум паѓа Илија Чворовиќ од филмот Балкански шпијун...
13-09-2010, 01:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

Quote:Todor Petrov:

„Втората Светска Војна не беше војна против комунизмот, туку против фашизмот! Ве молам читајте, па коментирајте, не сум ви јас адвокат на србокмунистите, та со мене да полемизирате на таа тема. Ве молам.

Е арно оти ми кажавте што се фашизмот и комунизмот. Капитализмот е филозофија, не е идеологија, така?

И пак ќе Ви повторам: Граѓанската војна во Грција НЕ БИЛА НИКОГАШ идеолошка, туку продолжение на Втората Светска Војна во која Британците жестоко се пресметаа со антифашистите одземајќи им ја победата и востоличувајќи ги на власт монархофашистите помагајќи ги во воените злосторства врз борците на ДАГ и цивилното население, врз Македонците во Егејскиот дел на Македонија.

За кои тенки манипулации зборувате Вие, не знам.“Quote:Групација Дисиденти

И покрај твоето "оправдано" барање да не зборуваме за зачетокот на проблемот мора да ја дадеме хронологијата на настаните. Не споменувањето на договорот од Козерта е тенката манипулација Тодоре:

"На КПГ, сепак и биле поважни преговорите и спогодбата за воспоставување на национално единство на сите политички сили во Грција и ВЛАДАТА ВО ЕМИГРАЦИЈА, одошто борбeната соработка со НОД на Македонците од Егејскиот дел на Македонија ВО АНТИФАШИСТИЧКАТА И АНТИОКУПАТОРСКАТА БОРБА , заради превземање на власта уште во текот на НОВ.
Како резултат на таа политика, КПГ го расформирала СНОФ (Словено Македонски Ослободителен Фронт во кој биле македонскиот партизансски одред "Лазо Трпоски", Првата егејска бригада во Битола, Леринско-костурски македонски батаљон.....) во време на ПРЕГОВОРИТЕ СО ПРЕДСТАВНИЦИТЕ НА ВЛАДАТА ВО ЛИБАН во мај 1944 година......
Во септември 1944 година КПГ го потпишува договорот во Козерта за влегување во коалиционата влада на Папандреу......тоа е вистинскиот почеток на крајот на Македонските надежи ОД КПГ.
Потпишувањето на договорот во Варкиза во фебруари 1945 година е само продолжение во кое се изиграни и КПГ."

Тодоре има една поговорка која вели: ако еднаш ме излажеш вината не е моја, НО АКО И ПО ВТОР ПАТ МЕ ИЗЛАЖЕШ се поставува прашање ЗОШТО СУМ ДОЗВОЛИЛ ДА БИДАМ ИЗЛАЖАН.
Тоа им се случило на НОФ со влегување во граѓанската војна на страната на КПГ по втор пат да се здружат со лажговците од КПГ.
Затоа го цитирав текстот за Титовото учесто во граѓанската војна во Грција. Да ни стане јасно кој всашност ги излажал и жртвувал Македонците за немакедонски интереси.

Се надевам дека ти е веке јасно дека не се работи за никакво продолжение на втората светска војна. Германците, Италијаните и Јапонците се одамна поразени, се работи за ИДЕОЛОШКА БОРБА внатре во Грција помеѓу КОМУНИСТИ и МОНАРХИСТИ.
Комунисти кои сакале да го прекршат договорот од ЈАЛТА и да ја зголемат сверата на влиание на Сталин. Грција била тест полигон за да почне со иста практика во земјите на блискиот исток.

Да те прашам, ако Монархо Фашистите им ги понудиле на Македонците од Егејска Македонија истите права кои им ги понудиле Комунистите и Македонците станеле нивни сојузници каква ке беше твојата реакција денеска??? Ке ги осудуваше Македонците за Фашизам или не.
13-09-2010, 02:53 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#24

Тодор Петров Wrote:Е арно оти ми кажавте што се фашизмот и комунизмот. Капитализмот е филозофија, не е идеологија, така?

И пак ќе Ви повторам: Граѓанската војна во Грција НЕ БИЛА НИКОГАШ идеолошка, туку продолжение на Втората Светска Војна во која Британците жестоко се пресметаа со антифашистите одземајќи им ја победата и востоличувајќи ги на власт монархофашистите помагајќи ги во воените злосторства врз борците на ДАГ и цивилното население, врз Македонците во Егејскиот дел на Македонија.

За кои тенки манипулации зборувате Вие, не знам.“

Sepotsmeva Sepotsmeva Sepotsmeva

Што се човек нема да прочита...

За каква глупост се работи... Доколку се работи навистина за продолжување на Втората светска војна, а Британците се бореле против антифашизмот, доаѓаме (т.е. доаѓа Тодор) до тоа дека Британците всушност не се бореле против фашизмот неколку години пред тоа, туку сите се зафркавале на чело со Черчил, глумеле нешто... Можеби Тодор ќе не убеди дека Хитлер не ја ни бомбардираше Британија, дека британските војници не се бореа на страна на антифашистите, дека...

И уште нешто. Британија не е толку важна веќе во овој период во Грција. Таа е преморена од борбите и на сцена доаѓа САД! Може да се каже дека тие ја одлучуваат борбата, тие се главната сила што придонесе да превагнат антикомунистичките сили (не знам зошто толку и се дава внимание на Британија). Дали Петров има слушнато за генералот Џемјс ван Флит и неговит удел во граѓанската војна?! Зарем сега и САД ќе излезат фашисти? Затоа го напишав мојот претходен пост... Хм, па комунистите во право биле кога велеа дека Берлинскиот ѕид треба да ги заштити од фашизмот... Icon_razz

П.С. Впрочем, војната беше однапред изгубена. Треба да се има на ум догворот од мај 1944 година помеѓу Сталин и Черчил според кој беше одредено Грција да припадне во западна свера. Погледнето го советското делување на терен по тој говор и ќе видите дека е малку ’чудно’.

П.П.С. Поради вакви квазипатриотски, национални жалопојки, кои што немаат многу врска со вистината во последно време избегнувам да дискутирам за историја. Тој си земал одело на патриот и може да напише што сака, доколку му се спротиставиш ти си предавник или во најмала рака сомнителен...

13-09-2010, 04:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

Quote:Todor Petrov

Македонците во Втората Светска Војна водат антифашистичка војна на целата етно-историска територија. Монархот на Грција по германската, италијанската и бугарската окупација на Грција бега во странство во Египет. Македонците не можеле да пра...ват сојуз со кралот во егзил. Ниту кралот им понудил автономија или право на самоопределување од егзил воопшто по враќањето, ниту британците. Македонците се осојузиле со партизанското движење во Грција ЕЛАС, со НОВЈ кои биле под команда на КПГ односно КПЈ. Резултатите од туѓите интереси ги знаеме сите и врз Македонците во грција и врз Македонците во поранешна СФРЈ.

Но, Втората Светска Војна не била војна против комунизмот, туку против силите на фашизмот. Британците врз основа на договорот меѓу Черчил и Сталин, подоцна потврден и на Јалта им ја одземаат победата на партизаните во Грција и ги враќаат на власт монархофашистите, под страв дека комунизацијата на Грција ќе значи излез на Советскиот сојуз на Медитеранот. Ни Сталин не го помага партизанското движење во Грција поради договорот со Черчил 1944 година.

Монархофашистите никогаш не понудиле, ниту ќе понудеа автономија или право на самоопределување на Македонците во Егејскиот дел на Македонија. Затоа неодржливо Ви е прашање „ако Монархо Фашистите им ги понудиле на Македонците од Егејска Македонија истите права кои им ги понудиле Комунистите и Македонците станеле нивни сојузници каква ке беше твојата реакција денеска??? Ке ги осудуваше Македонците за Фашизам или не?“

Значи, Британците водат војна со сојузниците од Грција во Втората Светска Војна против силите на фашизмот! Британците знаеле дека напалм бомбите се фрлаат во Македонија, а не во Атина! Британците знаеле дека во Македонија живеат Македонци! Британците знаеле дека Македонците се во ЕЛАС и ЕАМ во Втората Светска Војна! Британците знаеле дека Македонците се повторно во ДАГ во Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година! Британците ја опремуваат и обучуваат Кралската грчка војска! Британците знаеле кој е ЕДЕС (Грчка Републиканска Лига) под водство на полковникот Наполеон Зервас! Британците знаеле какви ѕверства вршеле врз цивилното македонско население во Егејскиот дел на Македонија со единиците на ЕДЕС!

Оттука неосновано и неиздржавно е прашањето „Најди едно писмо, една наредба на Британската авијација во која стои дека треба да се бомбардираат Македонци“ (?!)

Британците знаеле се’ што се случува во Грција! Тие ја менаџираат Грчката кралска војска и нејзините злосторства, посебно во Егејскиот дел на Македонија. Британците си инсталираат своја власт за да им остане Грција интересна сфера според договорот Черчил-Сталин од 1944 година.

За жал, се уште сте под инерција на Студената војна. Час по историја не можам сега Ви да држам. Но, ќе Ве поучам: занимавајте се со други, не со мене. На други држете им предавање по историја, за прашања, кои СМК за првпат во историјата на Македонија ги отвора! САД и Советскиот Сојуз не се црно-белата страница на светот! САД повеќе не држат монопол во светот и самите се откажаа од американскиот унилатерализам, затоа што светот е мултиполарен. Ослободете се од тој баласт на комунизам-капитализам! Ниту судете според страдањата кои Вам Ви ги нанел некој комунистички режим, некои челници!


Quote:Групација Дисиденти

Тодоре не се обидувај онаа што го пишувам да го извртуваш.
Многу јасно ти напишавме:

"КПГ го расформирала СНОФ (Словено Македонски Ослободителен Фронт во кој биле македонскиот партизансски одред "Лазо Трпоски", Првата егејска бригада во Би...тола, Леринско-костурски македонски батаљон.....) во време на ПРЕГОВОРИТЕ СО ПРЕДСТАВНИЦИТЕ НА ВЛАДАТА ВО ЛИБАН во мај 1944 година......
Во септември 1944 година КПГ го потпишува договорот во Козерта за влегување во коалиционата влада на Папандреу......тоа е вистинскиот почеток на крајот на Македонските надежи ОД КПГ."

После Козерта за КПГ не постои повеке СНОФ . Војната е завршеена !!!!
Од цитатов подолу ке ти стане јасно дека веке се работи за внатреши ИДЕОЛОШКИ судири во Грција.

"Питање разоружања организација отпора је било разлог разилажења између Папандреуове владе и чланове ЕЛАС. Посаветован од британског амбасадора Реџиналда Липера, Папандреу је захтевао разоружавање свих оружаних снага и стварање Народне гарде под контролом Владе. ЕАМ, верујући да ће то оставити ЕЛАС беспомоћном против десничарских милиција, предложио је алтернативни план који је Папандреу одбио, а ЕАМ се повукао из владе. 1. децембра, Скуби је издао објаву која је захтевала распуштање ЕЛАС. Команда ЕЛАС је била највећи извор снаге за ККЕ и вођа ККЕ Сиантос је одлучио да се захтеву за разоружање ЕЛАС мора одупрети.
Титов утицај је можда играо улогу у одбијању ЕЛАС са се разоружа. Тито је био видљиво веран Стаљину, али је дошао на власт уз помоћ својих снага и веровао је да би комунистичка Грчка требало да уради то исто. "

"У фебруару 1945, многе грчке партије су дошле до Варкиза споразума, уз подршку свих Савезника. Ово је обезбеђивало комплетну демобилизацију ЕЛАС и других паравојних организација, амнестију за све политичке преступе, референдум о монархији и опште изборе што је пре могуће. ККЕ је остала легална, а њен вођа Николаос Захаридис, који се вратио из Немачке у априлу 1945, је рекао да је нови циљ ККЕ народна демократија која ће бити постигнута на миран начин.
Варкиза споразум је трансформисао политички пораз ККЕ у војни. Постојање ЕЛАС је било укинуто. У исто време Национална армија и десничарски екстремисти су били слободни у свом рату против бивших чланова ЕАМ. Ова амнестија није била свеобухватна, јер су многе акције током немачке окупације биле означене као криминалне и тако изузете од амнестије. Као резултат, велик број партизанских ветерана је сакрио своје оружје у планинама, а 5.000 њих је побегло у Југославију, иако их вођство ККЕ није на то охрабривљало. ККЕ се одрекла Велоухитиса када је он позвао ветеране да започну други окршај: убрзо након тога убиле су га снаге безбедности.
ККЕ је ускоро преокренула своју политичку позицију како су се односи између Совјетског Савеза и западних Савезника погоршавали. На почетку Хладног рата, комунистичке партије су свуда прелазиле ма милитантније позиције. Јоргос Папандреу је јула 1945, известио владу да је распуштање Коминтерне била обмана. Иако Стаљин није подржавао настављену оружану борбу у Грчкој, вођство ККЕ је фебруара 1946 одлучило: ”након проучавања домаћих фактора и балканске и међународне ситуације”, да настави са ”организацијом нове оружане борбе против монархо-фашистичког режима”. ККЕ је бојкотовала изборе марта 1946. на којима је победила монархистичка Уједињена Патриотска Партија, чији је главни део била Народна партија (ЛК) Константиноса Цалдариса. Септембарски референдум је тесно одлучио да остане монархика, иако је ККЕ спорила резултате, а краљ Јоргос се вратио у Атину."


Читаш Тодоре дека имало референдум но по обичај комунистите ако не е референрумот во нивна корист не го признаваат.
Прочитај го ова па ке ти стане јасно дека свесно некој сакал да загинат што повеке Македонци ама тоа не биле ниту Американците ниту Британците туку оној кој ги втурнал во војна за ширење на комунизмот, за која знаел дека е изгубена:


‎"Нова америчка доктрина и југословенске реакције и тумачења Америчко ступање на грчко поприште изазвало је у балканском суседству реакције у распону од великог подозрења и нелагодности до отвореног изражавања непријатељства кроз пропагандн...е нападе и изјаве званичника. Иако је у Трумановом иступању избегнуто непосредно помињање Совјетског Савеза и његових балканских савезника, није било тешко препознати на кога су оптужбе за угрожавање слободе биле адресиране у његовом плану за „(то тхе) сурге оф еџпансион оф Цоммунист тѕраннѕ“.
32
Нова доктрина је у Југославији одмах уочена као опасност по режиме у земљама „народне демократије“ и у складу са тадашњим политичким
говором и маниром тако је и тумачена. Да овакво југословенско тумачење није било усамљено говоре и Бевинови ставови изнесени у једном извештају из Вашингтона у априлу 1947, који је тврдио да је Труманова доктрина подједнако усмерена против југословенског председника владе и вође КПЈ као и против Стаљина. По његовом схватању, Труманово иступање се могло разумети и као упозорење Стаљину да се држи даље од Мореуза, а Титу је послан јасан сигнал да не помишља да се спусти до Солуна."


Во нашите текстови Тодоре најмалку се занимаваме со тебе. Ние полемизираме со твоите ставови, ти си тој кој не одговарш на полемиките. Ја прескокнуваш Козерта, го прескокнуваш фактот дека КПГ е дел на владата на Папандреу.....дека помошта на ДАГ доаѓала и од Албанија и од Бугарија значи јасна е улогата на Сталин...односно дека се работи за идеолошка граѓанска војна....и желба на комунистите да не го испочитуваат договорот од Јалта (дали ни се допаѓа или не договорот е друго прашање).
13-09-2010, 06:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

Quote:Todor Petrov

Вашата опсесија со комунизмот е само Ваша. Тука лек од мене нема! Сите коментари Ви се од српски извори и затоа се и на српски јазик, а мамето на србо-комунистите, нели, според Вас? Во „борбата“ против комунизмот ВИЕ Македонците ги правите ...„идеолошка конструкција на Студената војна“, како што и Атина вели. Затоа што изворите Ви се на релација Белград-Атина. Од таа бољка не можам да Ве излечам и затоа престанете да демантирате нешто за што очигледно немате одговор, ама го барате од мене, затоа што самите го немате. Крај на „убедувањето“. Вашето е Ваше, моето е мое. Секој нека си живее со своето. Борете се за Македонија ако навистина ја сакате, како што знаете и умеете. Повеќе, од Господ. Од мене, толку. Нема потреба за разни теми да се раубедувате со мене. Живејте го времето кое сте го проживеале и крај на полемиката. Водете дијалози на Вашите форуми. Повеќе, ќе Ве бришам од мојот профил, оти очигледно зборуваме ама на различна бранова должина. Најдете си друг профил за празнење. Јас едно Ви зборувам, Вие друго ми ампутирате, вие капиталистите, ние комунистите. Глупости неизживеани. Останете со здравје. Полемиката овде ја завршуваме, не затоа што немам одговор на Вашите небулози, туку затоа што не одговарате на моите прашања. И толку, тоа е тоа. Со здравје. Расипан телефон си играат малите деца, мене тоа не ми е достојноQuote:Групација Дисиденти

Изворите на цитатите Тодоре се оргинални, преводот е на српскохрвтски:

T. H. Anderson, The United States..., str. 178, 179.

V. Rothwell, Britain and the Cold War 1941−1947, London, 1982, str. 394.

Зошто ги нема на Македонски треба да одговориш ти Тодоре...

Но во нив гледаш Тодоре дека СТРАВОТ/ОПСЕСИЈАТА од комунизмот била и на Труман и на Черчил и на целиот ДЕМОКРАТСКИ СВЕТ.


Ние Тодоре не бараме одговор од тебе, тој одговор што го нудиш и ти е одговор полн со лаги и го слушаме од педесетата до денеска. Затоа ние Тодоре на твоите полувистини спротисавивме конкретни докази и им дадовме шанса на луѓето да ја видат целата слика па сами нека одберат на што ке веруваат. Тоа на тебе не ти се допаѓа и затоа сакаш да ја прекинеш дискусијата.

И за крај нам ни е јасна целта на ови вакви памфлети: Едностран Прекин на Преговорите за Името. Обвинување на Англија и САД за напалмот фрлен врз Македонците, сето тоа има своја цел. Цел да во овие одсудни моменти за самостојноста на Македонија не одалечи од најсилните центри на моќ во сведската политика. Ви успеа 1999 со антинато протестите и палењето на Американската амбасада сега се надевам нема да ви успее...
13-09-2010, 10:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Quote:Todor Petrov

Не се одлепивте од таа реторика и не се одлепивте. Тодор Петров не е адвокат на комунизмот! Тоа за жал в глава не ви влегува.

Да, ние сме за итен и безусловен прекин на разговорите за името. А Вие продолжете да разговарате, Господ со Вас и В...ашата вистина за Македонија. Барајте сега други Македонци кои подобро ќе ве разберат. Гледам Вие ептен се доближивте до тие центри на моќта и сега се ќе средите. Не можам повеќе да Ви помогнам.
Quote:Групација Дисиденти:

Тодоре во светот во кој живееме, луѓето ги ценат по тоа што го прават а не по тоа што го зборуваат. Затоа вашите зборови, демократија, Обединета Македонија во обединета Европа, НАТО... биле и се само ваши празни зборови. Со ниедно дело не п...окажавте желба Македонија да стане демократска а да стане пак членка на западни, КАПИТАЛИСТИЧКИ сојузи ни на сон не сакате тоа да ви се случи.
Ние за нашата работа не се фалиме и не бараме награда, затоа и не официјализираме "ОРГАНИЗАЦИЈА" или ПАРТИЈА, НЕ БАРАМЕ ОД НИКОГО НИ ПАРИ НИ ГЛАСОВИ.
Но решивме да пишуваме малку, да ги пренесеме нашите искуства и видувања, да им дадема шанса на луѓето во Македонија да можат да направат споредба помеѓу патриотизмот по службена задача-патриотизмот на полициско политичкото подземје и патриотизмот кои и е потребен на Македонија и Македонците
13-09-2010, 11:38 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#28

Vo natpisot Mehaniczmot mnogo ubavo se opisuva deka interesot na Jozef Stalin mu bil da ja prigrapci Grcija bez razlika na se.Imeno Grcija ima izlez na more koe ne zamrznuva,i nejzinata brodograditelska i brodotransportna industrija se najrazvieni.No poradi nestabilnosta na Mediteranot i pojavuvanjeto na Arabskiot nacionalizam so toj del na svetot mnogu malku se trguva.
Balkanot,stanuva interesen za golemite sili pri krajot na 18ti vek.Kako geografsko podracje ovaa poluostrovo e krstopat kon Sredniot istok i istotaka bliskost na geo-polozbata na Izrael koj se formira 1948 godina i Arabskite drzavi kako Egipet,Libija,Sirija itn.
Drugo sto go pravi ovaa podracje atraktivno e i nejzinoto rudno bogastvo,kako i zitnite polinja. So naplivot na surovini kako i zitni proizvodi Rusite ke gi prerabotuvaat i ke gi preprodavaat na nadvoresen pazar.Imeno nekoj bi se prasal kako bi funkcioniral seto toa,ednostavno Rusija ke vodi agresivna voena-politicka nadvoresna politika,na zemjite od Istocna Evropa kako i od Balkanot ke im se nalozi trguvaat isklucivo so Rusija,a Rusija za vozvrat ke dava voena pomos t.e. obuka,sovetodavci kako i planiranje na voenata,nadvoresnata i vnatresnata politika.
Poradi nemoznosta da se pobedi vo graganskata vojna vo Grcija,SSSR otvora novo zariste:Korea.
(This post was last modified: 14-09-2010, 03:28 AM by basilius_2.)
14-09-2010, 03:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

Quote:Todor Petrov

Јас зборувам за моите дела, за нив знаат илјадници. За Вашите дела не знам. Нели, не мора да значи дека не сте сториле ништо. Ама од оваа реплика, не видов дела туку само зборови. Ако по тоа мислите дека треба да ве ценат, продолжете и понатаму, ама барајте други со кои ќе полемизирате или ќе бидат ваши истомисленици. Жими вие да не бевте ќе останеше Македонија без демократија. Се уште не знам каков е Вашиот патриотизам, ама по ова што испрочитав многу малку дознав. Повеќе и немам потреба оти сме на различна бранова должина.“


Quote:Групација Дисиденти:

Споредбата за дела и зборови беше многу јасно потенцирана Вие се залагата на зборови за ЕУ, НАТО, ЛУСТРАЦИЈА ама вашите дела зборуваат нешто сосема друго. Но ке ти одговорам и за "делата" кои ти ги потенцираш.

Тодоре за ВИСТИНСКИТЕ ДЕЛА сеуште не можеме да зборуваме, причината е проста и непобитна, СДБ сеуште не е служба која работи и ги брани интересите на Македонија и Македонците. Кога ке се отворат досиеата за период од 1990 година до денот кога во Македонија ке дојде на власт вистинска Македонска и демократска власт тогаш ке видиме кој што дал, допринел, сторил....
Демократијата по твои сваќања е на дело во овие изминати 20 години во Македонија, ама треба да разбереш, по твои сваќања а тие твои сваќања извагани по демократијата која е на дело во Македонија се многу далеку од онаа што е минимум на демократија во демократскиот западен свет.
14-09-2010, 03:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

(14-09-2010, 03:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov

Јас зборувам за моите дела, за нив знаат илјадници. За Вашите дела не знам. Нели, не мора да значи дека не сте сториле ништо. Ама од оваа реплика, не видов дела туку само зборови. Ако по тоа мислите дека треба да ве ценат, продолжете и понатаму, ама барајте други со кои ќе полемизирате или ќе бидат ваши истомисленици. Жими вие да не бевте ќе останеше Македонија без демократија. Се уште не знам каков е Вашиот патриотизам, ама по ова што испрочитав многу малку дознав. Повеќе и немам потреба оти сме на различна бранова должина.“


Quote:Групација Дисиденти:

Споредбата за дела и зборови беше многу јасно потенцирана Вие се залагата на зборови за ЕУ, НАТО, ЛУСТРАЦИЈА ама вашите дела зборуваат нешто сосема друго. Но ке ти одговорам и за "делата" кои ти ги потенцираш.

Тодоре за ВИСТИНСКИТЕ ДЕЛА сеуште не можеме да зборуваме, причината е проста и непобитна, СДБ сеуште не е служба која работи и ги брани интересите на Македонија и Македонците. Кога ке се отворат досиеата за период од 1990 година до денот кога во Македонија ке дојде на власт вистинска Македонска и демократска власт тогаш ке видиме кој што дал, допринел, сторил....
Демократијата по твои сваќања е на дело во овие изминати 20 години во Македонија, ама треба да разбереш, по твои сваќања а тие твои сваќања извагани по демократијата која е на дело во Македонија се многу далеку од онаа што е минимум на демократија во демократскиот западен свет.
Quote:Групација Дисиденти:

Тодоре што толку те плаши во овој мој одговор па го бришеш веке два пати.

"Споредбата за дела и зборови беше многу јасно потенцирана Вие се залагата на зборови за ЕУ, НАТО, ЛУСТРАЦИЈА ама вашите дела зборуваат нешто сосема друго. Но ке ти од...говорам и за "делата" кои ти ги потенцираш.

Тодоре за ВИСТИНСКИТЕ ДЕЛА сеуште не можеме да зборуваме, причината е проста и непобитна, СДБ сеуште не е служба која работи и ги брани интересите на Македонија и Македонците. Кога ке се отворат досиеата за период од 1990 година до денот кога во Македонија ке дојде на власт вистинска Македонска и демократска власт тогаш ке видиме кој што дал, допринел, сторил....
Демократијата по твои сваќања е на дело во овие изминати 20 години во Македонија, ама треба да разбереш, по твои сваќања а тие твои сваќања извагани по демократијата која е на дело во Македонија се многу далеку од онаа што е минимум на демократија во демократскиот западен свет
14-09-2010, 04:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

Quote:Todor Petrov:

Не ме плаши ама баш ништо, најмалку последниов Ваш коментар, оти ништо не говори и ништо не решава. Да ме плашеше било што ќе бев азилант одамна, но останав во Македонија. Темата ја затворивме, разговорот не мислам да го продолжам, затоа што кажавме се и крај на приказната. Одговор не добивме на многу прашања. А нивото на дискусија на вашиот линк КОТЛЕ за мене, Ве прави недостојни, за мене, да ја продолжиме полемиката. Секој со своето за Македонија. ова е крај на разговорот! За Ваше задоволство, еве нека Ви седи последниот коментар и толку!
14-09-2010, 04:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

Quote:Aleksandar Dinevski:

Тошо, не губи време и нерви со пролупани и демаскирани кодоши на УДБА, а сега во улога на лажни патриоти!
Кај беа тие додека ти војуваше и за демократијата и за националната кауза?
Батали ги и игнорирај!
Поздрав!Quote:Групација Дисиденти:

Кодошите на УДБА пишуваа лаги за БУГАРАШТВОТО НА ВМРО ДПМНЕ. Фактот што ВМРО ДПМНЕ го ФИНАНСИРАШЕ КОС за нив не беше важен а кога го споменуваа го споменуваа во позитивна конотација. Другарти Радомировиќ Диневски , по негово кажување дал 4...00 илјади марки. Ти како човек на КСИО си требало да се запрашаш од каде парите кога знаеше дека Радомировиќ работи за плата во Техноком или вистинското име GENEX .

пс. мој совет Тодоре. Поарно да не те брани Александар Диневски член на славното трио на КСИО: Змејко, генерал Соколов и тој.
14-09-2010, 05:28 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#33

(14-09-2010, 04:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov:

Не ме плаши ама баш ништо, најмалку последниов Ваш коментар, оти ништо не говори и ништо не решава. Да ме плашеше било што ќе бев азилант одамна, но останав во Македонија. Темата ја затворивме, разговорот не мислам да го продолжам, затоа што кажавме се и крај на приказната. Одговор не добивме на многу прашања. А нивото на дискусија на вашиот линк КОТЛЕ за мене, Ве прави недостојни, за мене, да ја продолжиме полемиката. Секој со своето за Македонија. ова е крај на разговорот! За Ваше задоволство, еве нека Ви седи последниот коментар и толку!

Тодор Петров под "демократија" подразбира дискусии меѓу истомисленици кои се на "иста бранова должина". Тоа не е демокрарија, туку едноумие - исто како она едноумие чиј производ се токму тој и неговиот дрвен адвокат Александар Диневски. Нашиот форум, кој не му е на ниво - па нормално дека не му е, тука владее вистинска демократија и се дискутира со цел да се стаса до вистината.
15-09-2010, 01:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#34

(13-09-2010, 06:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov
Но, Втората Светска Војна не била војна против комунизмот, туку против силите на фашизмот. Британците врз основа на договорот меѓу Черчил и Сталин, подоцна потврден и на Јалта им ја одземаат победата на партизаните во Грција и ги враќаат на власт монархофашистите, под страв дека комунизацијата на Грција ќе значи излез на Советскиот сојуз на Медитеранот. Ни Сталин не го помага партизанското движење во Грција поради договорот со Черчил 1944 година.

Вистината околу ова допрва излегува на виделина. Фашизмот е дете на комунизмот, за ова говорат тесните врски меѓи Хитлерова Германија и Сталиновиот СССР. Скоро гледав документарец, насловот му го заборавив, но го барам, така да се надевам дека за ден-два ќе го постирам. Имено, ментори на Германските Нацисити им биле Советските Комунисти. Меѓусебниот договор за ненапаѓање меѓу овие две држви е само врв на сантата мраз. Договорот бил за делба на Полска, а СССР и Фашистите одржувале блиски дипломатски и економски односи. Целата Нацистичка пропагадна машина е само цопѕ/Шпсет од Болшевичката.
Генералите МекАртур и Патон, биле главни поборници по капитулацијата на Германија сојузниците да ја продолжат војната со изворот - СССР. Труман се спротиставил заради веќе преголемиот број на жрвти во ВСВ.
15-09-2010, 02:23 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#35

(15-09-2010, 02:23 PM)Solenik Wrote:
(13-09-2010, 06:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov
Но, Втората Светска Војна не била војна против комунизмот, туку против силите на фашизмот. Британците врз основа на договорот меѓу Черчил и Сталин, подоцна потврден и на Јалта им ја одземаат победата на партизаните во Грција и ги враќаат на власт монархофашистите, под страв дека комунизацијата на Грција ќе значи излез на Советскиот сојуз на Медитеранот. Ни Сталин не го помага партизанското движење во Грција поради договорот со Черчил 1944 година.

Вистината околу ова допрва излегува на виделина. Фашизмот е дете на комунизмот, за ова говорат тесните врски меѓи Хитлерова Германија и Сталиновиот СССР. Скоро гледав документарец, насловот му го заборавив, но го барам, така да се надевам дека за ден-два ќе го постирам. Имено, ментори на Германските Нацисити им биле Советските Комунисти. Меѓусебниот договор за ненапаѓање меѓу овие две држви е само врв на сантата мраз. Договорот бил за делба на Полска, а СССР и Фашистите одржувале блиски дипломатски и економски односи. Целата Нацистичка пропагадна машина е само цопѕ/Шпсет од Болшевичката.
Генералите МекАртур и Патон, биле главни поборници по капитулацијата на Германија сојузниците да ја продолжат војната со изворот - СССР. Труман се спротиставил заради веќе преголемиот број на жрвти во ВСВ.

Интересно четиво!
15-09-2010, 03:15 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#36

(14-09-2010, 04:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov:

Не ме плаши ама баш ништо, најмалку последниов Ваш коментар, оти ништо не говори и ништо не решава. Да ме плашеше било што ќе бев азилант одамна, но останав во Македонија. Темата ја затворивме, разговорот не мислам да го продолжам, затоа што кажавме се и крај на приказната. Одговор не добивме на многу прашања. А нивото на дискусија на вашиот линк КОТЛЕ за мене, Ве прави недостојни, за мене, да ја продолжиме полемиката. Секој со своето за Македонија. ова е крај на разговорот! За Ваше задоволство, еве нека Ви седи последниот коментар и толку!

Со неговиот типично комунистички стил на потсмевање со луѓето кои ги уништувале Тодор Петров се издава и тоа бајаги! Тој е наводен опозиционер и тежок националист од 1990-та, во времето кога УДБа гони за макеоднски национализам и есктремизам, а Петров цело ова време живее во Македонија како бубрег во лој. Од каде му се парите со каде така живее? Зошто УДБА не го гонела? Зошто да има страв кога е волк меѓу волците? На таквите како него АЗИЛ западот не им дава.
(This post was last modified: 15-09-2010, 04:22 PM by Solenik.)
15-09-2010, 04:21 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#37

(15-09-2010, 07:39 PM)demmian Wrote: Темава колку е политичка,толку е и историска...зошто никој тука не ја спомена Мирка Гинова,една од жртвите на грчкиот монархофашизам?

Постовите бидејки севрзани со оваа тема ги префрлам тука

БРИТАНСКАТА ВОЈНА И НАПАЛМ БОМБИ ВО ГРЦИЈА ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈ

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=374
15-09-2010, 08:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

Quote:Todor Petrov:

Не ме плаши ама баш ништо, најмалку последниов Ваш коментар, оти ништо не говори и ништо не решава. Да ме плашеше било што ќе бев азилант одамна, но останав во Македонија. Темата ја затворивме, разговорот не мислам да го продолжам, затоа што кажавме се и крај на приказната. Одговор не добивме на многу прашања. А нивото на дискусија на вашиот линк КОТЛЕ за мене, Ве прави недостојни, за мене, да ја продолжиме полемиката. Секој со своето за Македонија. ова е крај на разговорот! За Ваше задоволство, еве нека Ви седи последниот коментар и толку!


Quote:Групација Дисиденти

Тодоре , Тодоре нашиот последен коментар да не говорел многу немаше да го бришеш два пати. Кога укажав на бришењето .....

Но ај да објасниме некои работи со ред за да бидат полесно разбирливи.
Азил се добива по разни основи: бекство од воено жариште, од опасност од гебноцид.....и такви азили добиват луѓе кои зивеат на територија загрозена од такви дејства по таа основа ти Тодоре не си можел да добиеш азил. Гевгелија не беше Матејче 2001 година.
Политички азил се добива и за кршење на човекови права во кои спаѓа и правото на слободно изразување на идеолошки и политички видувања и убедувања. По таа основа не си можел да добиеш азил бидејки твојот конгрес е легитимна организација која функционира без проблеми во Р. Македонија.
Незнаеме дали си бил прогонуван за Македонски Национализам и Врховизам. Дела кои беа подложни на прогон по Уредбата 10/92 донесена во октомври 1992 година. Бидејки досега не сме сретнале никаде твоја изјава дека имаш досие. Ниту сме сретнале твои заложби за законот за лустрација или пак кривичен прогон на тиа што ти отвориле досие ако имаш. Или не си сакал да се "фалиш" со досие од "патриотски" причини.

За нивото на дискусија ке ти поверувавме??? ама другарти Диневски кој дојде да ти го брани ликот и делото те демантира, такви дискусии нема на КОТЛЕ. Ти на навредите и вулгарностите од стана на Диневски остана нем набљудувач а се работи за твој ѕид или очекуваше и јас/ние да тргнам во вулгарно препукување па да имаш причина да ги избришеш мислењата и евентуално да ни го блокираш пристапот на твојата ФБ страница.

Кон овој одговор ке додадам и едно размислување на член на форумот:

Solenik
wiseman - мудрец
Со неговиот типично комунистички стил на потсмевање со луѓето кои ги уништувале Тодор Петров се издава и тоа бајаги! Тој е наводен опозиционер и тежок националист од 1990-та, во времето кога УДБа гони за макеоднски национализам и есктремизам, а Петров цело ова време живее во Македонија како бубрег во лој. Од каде му се парите со каде така живее? Зошто УДБА не го гонела? Зошто да има страв кога е волк меѓу волците? На таквите како него АЗИЛ западот не им дава."
15-09-2010, 09:11 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#39

(15-09-2010, 09:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Todor Petrov:

Не ме плаши ама баш ништо, најмалку последниов Ваш коментар, оти ништо не говори и ништо не решава. Да ме плашеше било што ќе бев азилант одамна, но останав во Македонија. Темата ја затворивме, разговорот не мислам да го продолжам, затоа што кажавме се и крај на приказната. Одговор не добивме на многу прашања. А нивото на дискусија на вашиот линк КОТЛЕ за мене, Ве прави недостојни, за мене, да ја продолжиме полемиката. Секој со своето за Македонија. ова е крај на разговорот! За Ваше задоволство, еве нека Ви седи последниот коментар и толку!


Quote:Групација Дисиденти

Тодоре , Тодоре нашиот последен коментар да не говорел многу немаше да го бришеш два пати. Кога укажав на бришењето .....

Но ај да објасниме некои работи со ред за да бидат полесно разбирливи.
Азил се добива по разни основи: бекство од воено жариште, од опасност од гебноцид.....и такви азили добиват луѓе кои зивеат на територија загрозена од такви дејства по таа основа ти Тодоре не си можел да добиеш азил. Гевгелија не беше Матејче 2001 година.
Политички азил се добива и за кршење на човекови права во кои спаѓа и правото на слободно изразување на идеолошки и политички видувања и убедувања. По таа основа не си можел да добиеш азил бидејки твојот конгрес е легитимна организација која функционира без проблеми во Р. Македонија.
Незнаеме дали си бил прогонуван за Македонски Национализам и Врховизам. Дела кои беа подложни на прогон по Уредбата 10/92 донесена во октомври 1992 година. Бидејки досега не сме сретнале никаде твоја изјава дека имаш досие. Ниту сме сретнале твои заложби за законот за лустрација или пак кривичен прогон на тиа што ти отвориле досие ако имаш. Или не си сакал да се "фалиш" со досие од "патриотски" причини.

За нивото на дискусија ке ти поверувавме??? ама другарти Диневски кој дојде да ти го брани ликот и делото те демантира, такви дискусии нема на КОТЛЕ. Ти на навредите и вулгарностите од стана на Диневски остана нем набљудувач а се работи за твој ѕид или очекуваше и јас/ние да тргнам во вулгарно препукување па да имаш причина да ги избришеш мислењата и евентуално да ни го блокираш пристапот на твојата ФБ страница.

Кон овој одговор ке додадам и едно размислување на член на форумот:

Solenik
wiseman - мудрец
Со неговиот типично комунистички стил на потсмевање со луѓето кои ги уништувале Тодор Петров се издава и тоа бајаги! Тој е наводен опозиционер и тежок националист од 1990-та, во времето кога УДБа гони за макеоднски национализам и есктремизам, а Петров цело ова време живее во Македонија како бубрег во лој. Од каде му се парите со каде така живее? Зошто УДБА не го гонела? Зошто да има страв кога е волк меѓу волците? На таквите како него АЗИЛ западот не им дава."


Доста интересен разговор на кој имам доста забелешки...не можете да го обвинувате г-нот Петров заради тоа што СМК е доста почитувана организација и идеологијата која истата ја застапува е длабоко прифатена од страна на самите Македонци,додека за овие гореспоменатите дисиденти воопшто не ни знаев дека постоеле се додека не прочитав тука на котле дека постоела таква некоја групација,за која во Македонија никој ни ја чул ни ја видел,ниту пак и ги почувствувал ефектите од наводното делување,се разбира доколку го има такво освен по форуми и ФБ разговори.

А,најмногу ме изиритира како долупотпишаниот Соленик,според тонот ми наликува дека е горд ЕМИГРАНТ со епитет МАКЕДОНСКИ,а свесен ли е дека на Македонија ГОРДИ ЕМИГРАНТИ НЕ И ТРЕБААТ...

И требаат луѓе кои здраво ќе застанат на нејзина територија и ПО ЦЕНА НА СЕ ќе се борат против ,,лошата идеологија која ја опфатила скоро цела македонска нација,,

Кога е во прашање матичната ти држава нема да бегаш од неа,барајќи азил,ами ќе останеш во неа ДУРИ и по цена некој да ти го свитка вратот...жалам,така е....

Затоа што на Македонија и на македонската нација не им чуе дали ќе преживеат СО или БЕЗ неколку емигранти,кои се прават на патриотари.Такви со лопата да ги ринеш.
15-09-2010, 09:22 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#40

Sto se odnesuva do bliskosta na Komunizmot i Fasizmot,ne e nisto novo ne za onie koi se zapoznaeni so taa tematika dobro.Dodeka Fasizmot povikuva na site Germanci vo edna drzava dvizenje koe se vika PanGermanizam,PanSlavizmot e samo kontra pojava na PanGermanizmot.Imeno i dvete se pojavuvaat vo 19-ti vek po obedinuvanjeto na Germanija,bidejki so toa sistemot na drzavata ili stattensystem koj zapocna po 30 godisnata vojna so koja Germanija e podelena,a so koja Francija,Svedska potoa Rusija i drugite zapadnoevropski Atlantski drzavi go garantiraa mirot,bezbednosta i bea glavni ekonomski sili vo Evropa i Svetot,vo periodot 1914-1918 toj sistem ke propadne.Kako zamena na toj sistem ke se vovede sistem na kolektivno obezbeduvanje i sorabotka so Liga na Narodite pa potoa OON.
Se do Polska,zapadnite sili Anglija i Francija ke mu dozvoluvaat na Hitler da gi okupira teritoriite,koga ke dojde na red Polska,spored fieldmarshal Erich von Manstein na Poljacite im bilo veteno deka ke otvorat vtor front,no nisto ne doslo i Polska e pokorena za edna nedela.
Po dogovorite vo Jalta megu Stalin i Churchill,povtorno se vraka Statensystem no ovojpat predvodeni od dve supersili Amerika i Rusija,dodeka Evropa go gubi svoeto znacenje bidejki nemoze da parira ni na dvete supersili, a toa e bidejki Vtorata Svetska vojna ja iscrpi Evropa ekonomski pa i covecki.
(This post was last modified: 15-09-2010, 10:40 PM by basilius_2.)
15-09-2010, 10:34 PM
Reply